Elhelyezés időpontja: 2020.03.22 14:00
Megjelenés időpontja: 2020.05.04 15:42
Utolsó lényeges változás: 2020.12.26 22:08
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 42000 m
Megtalálások száma: 21 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Röviden
Négy pontból álló multiláda. A bejelentéshez szükséges jelszót megkapjátok, ha az egyes pontokon talált jelszórészleteket a pontok sorrendjében egymás után írjátok.
1. N48 03.523 E20 23.991 Katonasírok. P+ jelzésen, fatönk alatt 15*20*5 cm-es műanyag doboz.
2. N 48 02.727 E 20 23.178 Bél-kő-nyak. Út melletti legnagyobb szikla alatt orvosságos dobozt keress!
3. N 48 04.196 E 20 26.470 Káposztáskert. Sziklarepedésben orvosságos doboz.
4. N 48 05.348 E 20 25.512 Ivánka-lápai-kút. Fa földszinti üregében orvosságos doboz.
Bevezetés
A Gcb900 multiládám pontjainak bejárása és telepítése során gyakran belebotlottam a Bükk-hegység koronája kerékpáros túraútvonal útjelző tábláiba. Otthon a neten rákerestem az útvonalra, nagyon megtetszett, de rögtön láttam, hogy módosításokra van szükség, ha kerékpáros multit akarok telepíteni az útvonalra. Lényegesen csökkentettem az Egert Miskolccal összekötő 2505-ös úton haladó szakaszt, valamint egy hosszú terepes részt műúttal váltottam ki. Az útvonal bejárása során tapasztaltam, hogy rendkívül megerőltető a Bükk-fennsík kétszeri megmászása egy túra során, ezért két részre bontottam az útvonalat. A túra első felét járhatjátok be a Gcbhk1 multi segítségével.
A túra
Parkolni Szilvásváradon N 48° 5,866' E 20° 23,323' 360 m [GCbhk1+1Parkoló]
vagy Bélapátfalván a 2506-os út mellett, a Coop élelmiszerbolt közelében N 48° 3,330' E 20° 21,066' 316 m [GCbhk1+2Parkoló] vagy az apátság parkolójában lehet. N 48° 3,097' E 20° 21,473' 340 m [GCbhk1+3Parkoló]
Szilvásváradon a parkolás 2019 nyarától mindenhol díjköteles. A parkolási díj - az övezettől függően - 240, 280 forint óránként. Napijegy is váltható 1400 forintért. Fizetni érmével, érintős bankkártyával vagy mobiltelefonnal lehet.
A túrát célszerű az óramutató járásával ellenkező irányba kezdeni, így a Katonasírok és Bélapátfalva közötti nehezebb, meredek szakaszt lejtmenetben tehetjük meg.
Az útvonal trackjét innen letölthetitek. A kört én Szilvásváradtól kezdtem. A Szalajka-völgy jó minőségű aszfaltútján haladunk a Szalajka-forrás felé, majd a völgy végén levő tavat megkerülve utunkat a kék kerékpár és zöld kerékpár jelzéseken makadám úton folytatjuk.
A N 48° 3,939' E 20° 24,238' 360 m [GCbhk1+zöld kerékpár letérés] pontban a zöld kerékpár jelzés jobbra fordul, mi a kék kerékpár jelzésen folytatjuk utunkat, míg elérjük a multi első pontját a Katonasírokat. N 48° 3,523' E 20° 23,991' 603 m [GCbhk1-1]
1944 decemberében a Bükk ezen részén német és magyar egységek álltak a szovjet-román haderővel szemben. A támadó hullám olyan erejű volt, hogy a német-magyar egységeket 2-5 fős csoportokra szakította szét, amelyeket a túlerő egyesével felszámolt. A sírok közelében kapott végzetes lövést Horst Osterburg és társa, akik a budaörsi katonai temetőben nyugszanak, sírjaik itt csak emlékhelyek.
A multi első pontját - egy 15*25*5 cm méretű konyhai dobozt - út mellett, két kivágott fatörzs között találjátok.
Utunk innen lejtmenettel folytatódik, sajnos a következő néhány száz méteres szakasz nem igazán kerékpárbarát, csak a profi hegyikerékpárosok tudnak végig nyeregben maradni. A meredek részt elhagyva az út minősége javul és a Lóczy-forrás környékén már egyre javuló minőségű műúton gurulhatunk Bélapátfalva felé. Érintjük a település szélső házait majd a temető mellett a Ciszterci Apátsági Templom felé vesszük az irányt. Az apátságtól az út jelzése kék ferde sávra vált. Egyenletesen emelkedő, aszfaltozott, szép erdei úton haladunk a Bél-kő-nyak irányába. A N 48° 2,447' E 20° 22,746' 668 m [GCbhk1+Letérés a műútról] pontban jobbra fordulva elhagyjuk a műutat, mintegy 300 métert jelzetlen makadám úton haladunk majd elérjük a zöld sáv majd hamarosan a piros kerékpár jelzést, amin folyamatosan emelkedő úton a Bél-kő-nyakig tekerünk. Itt találjuk a multi második pontját. N 48° 2,727' E 20° 23,178' 786 m [GCbhk1-2] Út melletti legnagyobb szikla alatt egy orvosságos dobozt keressetek, ami a jelszórészletet tartalmazza. Ne mulasszátok el megtekinteni a kilátást a Bél-kő tetejéről, ez mindössze 300 méter kitérő egy jól kerékpározható földúton!
A Bél-kő-nyak után már sokkal könnyebb dolgunk lesz. Igaz, hogy kissé köves úton kell haladnunk, de jelentős szintet már nem kell leküzdenünk, nyugodtan gyönyörködhetünk a Bükk-fennsík változatos terepformáiban, gyönyörű erdőiben. Mintegy hét kilométer tekerés után érünk a Káposztáskert-beszakadás közelébe, ahol a multi harmadik pontját találjuk egy, az út mellett levő szikla repedésében. N 48° 4,196' E 20° 26,470' 873 m [GCbhk1-3]
Hamarosan elérjük az Olasz-kapu közelében Bükk-fennsíkon átvezető főutat, N 48° 4,581' E 20° 27,102' 872 m [GCbhk1+Letérés a műútra] amin balra fordulunk és innentől már a piros kerékpár és sárga kerékpár jelzéseket kell követni. Az Olasz-kapu után gondtalan gurulás következik egészen Szilvásváradig, de útközben még meg kell keresni az Ivánka-lápai-kút közelében a multi utolsó, negyedik pontját, egy mohos gyökerű fa gyökerei közé elrejtett orvosságos dobozt. N 48° 5,348' E 20° 25,512' 487 m [GCbhk1-4]
Nagyon vigyázzatok a hosszú lejtőn történő gurulás közben, mivel a gépjármű forgalom nem kizárt!
A leírt útvonal teljes szintemelkedése mintegy 1000 méter.
Ládatörténet 20201226 Az 1. és a 4.pont (ismét) pótolva.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szilvásváradi bázisú gyalogos körtúrámat a 'Kelemen széke tanösvény' és a 'Bükki kerékpáros nyolcas' első körének multipontjaira fűztem fel. A multi első és utolsó pontja kifogott rajtam. A katonasírok környezetében fakitermelés folyik, hosszas időzés mellett sem sikerült még a két kivágott fatörzset sem beazonosítani. Sanszos, hogy elszállították a rejtekadó törzseket. A négyes pontnál pedig vagy túl jól sikerült az újrarejtés, vagy nem volt túl hosszú életű a pótlás. Könyékig sáros lettem, bekotortam kézzel és túrabottal minden logikusnak tűnő zugba, felkapaszkodtam a fa fölé, mindhiába. Köszönöm Attibati segítségét a jelszóképzéshez, és persze a remek újabb ládát is!
A multi ládát gyalog, két részletben kerestük meg. Nagyon szép időben sikerült felkeresni. A láda 4-es pontját nem találtuk meg, a Rejtő segítségét kértük, melyet köszönünk. A következő kereső esetleg készüljön fel a pótlásra. A rejtek adó fa nagyon jellegzetes, de az orvosságos dobozt nem találtuk. Köszönjük a rejtést!
Trekbiciklivel, a két kört kicsit módosítva és összefűzve, kisebb kitérőkkel, plusz megtalálásokkal és mozgó rejtésekkel.
Nehezebbnek gondoltam a sok szint miatt, de végül laza, kellemes út lett az 1500 m szint ellenére. Fent a fennsíkon nagyon szép idő volt.
Bélapátfalván, a Gyári-tónál parkoltam (GCFV rejtés). Innen, a javasolt iránnyal épp szemben, felmentem a katonasírokhoz: ha tolni kell, inkább felfelé tolom a biciklit. Innen egy kezdetben jelzetlen, majd Z jelzésű keskenyebb (száraz időben trekbiciklivel is javarészt tekerhető) makadámúton mentem fel a fennsíkon futó bicikliútra (közben GCpant rejtés). A 2. és 3. pont között felmentem a Szilvási-kőre a GCM002 mozgóért. A 3. pont után pedig átváltottam a GCbhk2 körre (+ GCOSER a Zsidó-réten, GCM002 rejtés a Sugarón): a Lusta-völgyön le Lillafüredre, Szentlélek felé fel Bánkútra, majd vissza a Nagy-Mezőre. Olaszkapunál folytattam ezt a kört: nagy száguldás lefelé (4. pont). Eredetileg terveztem, hogy felbiciklizek a Szalajka-völgybe, de az irtózatos tömeg eltántorított. Gyorsan átgurultam a bazársorokon, a túlméretezett beton monstrum mellett, és az országúton mentem vissza Bélapátfalvára.
Június óta készültem erre a remek biciklizésre, de a trekbiciklimhez száraz időt szerettem volna, ami most jött össze: gyakorlatilag semmi sár nem volt, a töbröknél egy kis harmat a fűben.
A kört 2006-ban bejártam sífutóléccel is: "A Szalajka-völgyben alig volt hó, kezemben a léccel gyalogoltam fel a sárga jelzésen kb. 700 méteres magasságig. Onnan már léccel ki a Bél-kő csúcsmaradványára. ... Az igazi élvezet ezután jött: végig a fennsíkon (egy piros biciklis jelzésen) Olaszkapuig, majd a havas aszfaltos úton 15 km/h-s átlagsebességgel le a Milleniumi kilátóig. Onnan a tanösvényen le gyalog."
Megjelenésekor nem gondoltam, hogy relatíve rövid idő múlva megpróbálom teljesíteni ezt a multit. A június 13-i GCTOUR-on próbáltam személyes tapasztalatokat kérni a már teljesítőktől, különös tekintettel arra, hogy nekem trekking kerékpárom van (azzal voltam ott is). A válaszokból az derült ki, hogy nyugodtan induljak neki, döntő részét simán letekerhetem, a többin meg egy kis odafigyeléssel működni fog a dolog.
Hát, voltak problémás részek. Az elmúlt két hét zivatarcellás időjárása monti fanoknak való körülményeket teremtett, főleg az amúgy is nehezen járható rész a katonasírok után (itt már a szakadó eső is "segített haladni").
Hajnali 2 órás kelés, 6 órás érkezés GCLALO mellé. A kétpontos multi abszolválása után előkészültem, és elindultam az apátság irányába. A felfűzött pontok: GCBeKo-GCbhk1_2-GCBELK-GCORK-GCtavm-GCbhk1_3-GCGere (találkozás Fazék kollégával, ő ugyanonnan indult, de ellenkező irányban szedegette össze a pontokat)-GCMKT_3-GCMKT_2-GCMKT_4-GCbhk1_4-GCMKT_1-GCSZVD (3-2-1 sorrendben)-GCSzvo_2-GCbk03_1-GCSzvo_1-GCbk03_2-GCbhk1_1-GCKSZT (1-2-3-4 sorrendben).
Visszaérkezés esőben, visszapakoltam a kocsiba, átöltöztem, ekkor jött az esőmennyiség java (már nem számított). Hazaérkezés 21:22-kor.
Ami azt illeti, ezt kár lett volna kihagyni!
Bélapátfalván a GCLALO mellett parkoltam, és Szilvásvárad felé indultam. A katonasírok előtti ~300 métert "természetesen" tolva tettem meg, de így viszont utána sehol nem kellett tolni. A sarat és a fennsíkon sok helyen köves útvonalat lefelé már könnyen vettem. Sok ismerős hely, sok szép látvány. A végére +1 ládával kb. 45 km és ~1200 m szint lett. Köszönöm az rejtést.
Hosszú(és esős)hétvége a Bükkben. Az Olasz-kaputól indultam, szorgalmasan gyűjtögetve az új ládákat, köztük a GC900 pontjait. Az eső végig esett, talán kétszer 20 perc szünet volt a nap során. A 2-es pontot a végére hagytam, azonban a cél előtt kb. 2 km-re lemerült a telefonom, így esélyem sem volt. Nagyon mérges voltam, de nem volt mit tenni. Köszönöm N.Zs. segítségét.
Ma az 1. és 2. pontot kötöttük össze a GCKSZT-vel. A 3. és 4. pontokat előző kirándulások alkalmával találtuk meg. Az előrejelzéssel ellentétben ma remek időnk volt.
A Kelemen széke tanösvényt (GCKSZT) fordítva jártuk be, így a végén a GCbhk1 első pontjánál fejeztük be. Itt az időjárás továbbra is kedvező maradt, így a Bélkő csúcsára is felmentünk harmadszor. Ez az útvonal tetszett a legjobban.
Jól esett a tekergés. Bélapátfalváról kapaszkodtunk fel Griffsékkel. A Bélkő-csúcsnál a többiek kajaszünetet tartottak. Változatos, klassz multi volt. Szilvásváradon a szokásos nyüzsin kellett keresztül hajtani. Aszfalton bringáztam vissza és még levezetésképp Ancsék bélapáti mini multija is belefért a napba.
Mikulás logja alapján mi is a Lak-völgyi tó (GCLALO) parkolójából indultunk Bélapátfalva felé, megnéztük az apátsági templomot, megkerestük a GCBEKO-t, majd eljutottunk a 2-es ponthoz. Azt hittem, hogy GAL vagy Babaváró a jelszórészlet, de nem. Inkább olyasmi, ami babaváróknak egyáltalán nem ajánlott. Ezután következett a Bél-kő tetejéről a panoráma és a GCBELK. Kicsit aggódtam, hogy mi lesz itt még, sok-sok szintet leküzdöttünk ( a 2. pontig 11 km alatt 580 m-t) és még a táv felénél se tartunk. Aggodalmam szerencsére alaptalannak bizonyult, ezután már gyorsan fogytak a kilométerek a szép tájon. Nagyon élveztem. Útba ejtettük az Őr-követ (GCORK) és a Köröslyuk-barlangot (GCKoly) is.
Érdekes volt az 1. pont, a német katonasír is. Gondolom, eredetileg itt nyugodtak, csak évekkel később kerültek Budaörsre. Vajon milyen gyakran tűnik el a sisak és ki, hogyan pótolja?
Az 1-es pont után egy rövidke, de bringás útvonalhoz képest meglepően meredek (lejtős) szakasz következett, aztán könnyűvé vált a terep ismét.
Csodás volt a néptelen Szalajka-völgyön végigtekerni majd végül nagyon szép volt búcsúzóul a Lak-völgyi-tó a benne tükröződő Bél-kővel.
Csodás volt minden! Az útvonal, az erdő, az időjárás, a lehetőség, hogy végre utazhatunk és itt tölthetjük a hétvégét. Lillafüreden az Erdővarázs Panzióban szálltunk meg, hogy holnap onnan indulva teljesíthessük a nyolcas második körét. A távunk ma a Strava szerint 42,6 km lett, 1074 m szintemelkedéssel. (A GPS szerint 44,6 km és 1170 m szint.)
Némi idegbajjal indult a túra, mert miközben szedtem ki a kocsiból a bringámat, észrevettem, hogy kotyog a hátsó kerék. Telefonálás egri szervízbe, ahol nem igazán mutattak fogadó készséget. Rövid hezitálás után úgy döntöttem, hogy neki vágok, nem igazán volt kedvem ismeretlen bringaboltokban kuncsorgással tölteni a drága időt. Mint utólag itthon kiderült törött tengellyel nyomtam végig mindkét bhk-kört a hétvégén, minden baj nélkül. Néha szerencse is kell:)!
Szuper a túra útvonal vezetése. Az elején megkapja az embert a zöme szintet, utána jöhet a laza gurulás. Gyönyörű tájakon tekertünk, részletek Strombus logjában.
2in1. Tisztán bringával kicsit másként. 1-2-3 után 2. kör 3-4, vissza 2-1, végül esze vesztett gurulás 1.kör 4. pontjáig. Indulás Szilvásvárad megszokott apartmanunkból 07óra 50-kor, érkezés 18:10. Táv 80 km 1660m szinttel. Teljes átlag 7 km/h. Menetidő 8 óra, állás 2 óra 20 perc. Már jelentkeztek az elvonási tünetek, így menni kellett. Ez is nagyon jó volt, mint mindig, csak a seggem ment szét, de ez nem a rejtő hibája, hanem a vadi új nyeregé, megy a kukába.
Köszönöm Attibati.
Két fárasztó, de csodálatos napot töltöttünk a bükkben. Megkerestük a két új biciklis ládát, és mellette pár hagyományost, és még a bükk 900 csúcsaiból is meglátogattunk párat. Köszönjük Attibatinak a rejtéseket, Griffsnek a társaságot, az idegenvezetést, és a szervezést.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.3.2]
A mai nap ládái megtalálásunk sorrendjében a következők: GCBHK2- 4, 3, 1, 2, GCOSER, GCTAVM, GCBHK1- 3, GCORK és GCBHK1- 2, 1, 4.
Minden láda a helyén volt, rendben volt, könnyen megtalálható.
Picit hosszabban:
Május 8. nagyon sok európai munkatársam számára szabadnap, emiatt úgy döntöttem, hogy a legjobb alkalom lesz egy szabira és mivel csodás időjárás is ígérkezett, a kerékpározás mellett döntöttem. Kapóra jöttek Attibati új bringás ládái, melyek közül a nyugati kört választottam, mert a keleti körre rengeteg más új ládát (balangos sorozat, Zsidó-rét) szépen fel lehet fűzni, de az most nekem időben nem fért volna bele, mert szerettem volna normális időpontra hazaérni, hogy felkészülhessek a hétvégi szigetközi vizitúrákra, sátrazásra, stb. Erről majd a blogomon fogok írni...
Nos, maradt a nyugati kör és két nyugati részre eső barlangos láda, mintegy levezetésnek, pihenésnek, élvezkedésnek.
Nem is indultam korán, nem siettem én sehová. A mások számára annyira fontos első megtalálás (gúnynevén P1) olyan szinten nem érdekel már, hogy azt elmondani nem tudom. Pontosan nulla a jelentősége :-) Annak jobban örültem volna, ha tudok arról, hogy griffs Zoli meg Csaba is itt van, mert velük szivesen tekertem volna együtt. Na, de így alakult... Számomra nem volt logikus és szimpatikus sem a szilvásváradi indulás, mert elvből nem fizetek a parkolásért kiránduló helyen, ha nem szükséges. Mivel körről van szó és fizikailag is közelebb van, Bélapátfalvát választottam, ahol a festői Lak-völgyi-tónál parkoltam. Onnan persze követtem a nyomvonalat méghozzá az ajánlott irányba, azaz megkezdtem a kapaszkodást a Bél-kőre. Lentről impozáns látvány, de voltam már fent is párszor, legutoljára a bükki GCTOUR-on bringával. Fent megkerestem a kis dobozkát, majd mentem szépen kilátni :-) Csodás volt! A nap egyik fénypontja. Onnan folytattam utamat a Bükk-fennsíkra (harmadik pont - sima találat), ahol az Olasz-kapu előtt megálltam picit körülnézni a drónnal. Itt találkoztam a Papp házaspárral, akikkel röviden elbeszélgettünk, majd folytattuk utunkat (ők az ellenkező irányba haladtak). Az Olasz-kaputól lefelé száguldva élveztem a sebességet és a kellemes szelet :-) Figyeltem azért, hogy a negyedik pont mellett nehogy elsuhanjak. Az is sima liba, jó rejtés! Végül leértem a Szalajka-völgybe, mely egyre szebb. Most alig volt pár ember, szuper volt ott lenni. Lassan, kíméletesen emelkedik az út az első pontig (a ládáig), mely a német hősi halott sírja mellett található. Merész rejtés! Ott egy picit tétováztam, hogy merre tovább, de végül rájöttem a helyes irányba: lefelé, meredeken lefelé. Ez volt a kedvenc részem. Nagyon király, de kellenek hozzá a megbízható fékek :-)
Szép volt innen legurulni Bélapátfalvára, ahol záródott a kör. Remek szórakozás volt, kellemes volt a szűk 40km-es kör a kb. 1000 m szinttel. Köszönöm szépen! Szivesen jövök vissza majd a másik kör és egyéb ládák miatt. Alig várom!