Előzmények

grigahozzászólásai | válasz erre | 2010.10.05 11:38:46 (17079)
Ismeri valaki a gyártási technológiát annyira, hogy nekem laikusnak elmagyarázza, hogy miért kell ekkora mennyiséget tárolni?


Rég volt már mikor pont a vörösiszapon hasaltam el szervetlen kémia vizsgán… így a következőre jól meg kellett tanulnom az alumíniumgyártást, és a vörösiszap komponenseit. Megpróbálom összekaparni az emlékeimet, reakció egyenleteket viszont ne várj tőlem, ahhoz már túl régen volt. Sajnos… :) Na szóval a bauxitban az alumínium-oxid (Al2O3) található és még nagyon sok minden egyéb. Timföldgyártás során az alumínium-oxidot nyerik ki, amiből az alumíniumkohókban állítják elő a fém alumíniumot, elektrolízises technológiával. A timföldgyártás során a bauxit lúgos (NaOH) feltárásával az alumínium-oxidból aluminátlúg oldat lesz, amit elválasztanak (ülepítés) a többi anyagtól, ami tulajdonképpen a vörösiszap. Az alumínátlúgból (hevítés) pedig visszanyerik alumínium-oxidot. A vörösiszap pedig megy a zagytározóba, és csak a probléma van vele, mert nem igazán lehet felhasználni sehol, annak ellenére, hogy rengeteg komponense van. Vas-oxidok(ettől vörös), magnézium-oxid,titán-dioxid, vanádium-pentoxid, gallium… sajna már csak ennyire emlékszem. Ha jól rémlik voltak próbálkozások, hogy ezekből valamennyit kinyerjenek, de egyik ötlet sem volt gazdaságos. Ez az anyag bizony veszélyes hulladék, lúgos kémhatású, tehát maró, nehézfémeket tartalmaz, így mérgező. A rádióaktivitásra nem mernék megesküdni, de az is lehetséges. Röviden, hirtelen, nem túl precízen ennyit tudtam összekaparni homályos emlékeimből.

A vörösiszap folyamatos környezeti probléma. Hatalmas mennyiség keletkezik belőle, tárolni elég nyűgös dolog, ha megszárad porzik, a por belep mindent (lsd Almásfüzitő), belélegezni pedig nem túl egészséges. A GCPITE-től (hogy a topikhoz is kapcsolódja némileg) lehet is látni, hogyan porzik szeles időben az almásfüzitői tározó. Ebben az esetben már annyira nyűgös lehetett tárolni, hogy szartak rá. Sajnos nem írhatok mást, mert ilyen baleset nem fordulhat elő másképp, egy ilyen tározó tervezésekor, építésekor, üzemletetésekor a földrengéstől kezdve minden körülményre oda kell figyelni. Kellene… Nem lesz könnyű megszabadulni tőle. A falvakat rengeteg munkával valószínűleg valahogy megtisztítják majd, de hogy a környezettel mi lesz, el sem tudom képzelni.
[előzmény: (17036) Apexsek, 2010.10.04 21:07:52]

Apexsekhozzászólásai | válasz erre | 2010.10.04 21:07:52 (17036)
Ismeri valaki a gyártási technológiát annyira, hogy nekem laikusnak elmagyarázza, hogy miért kell ekkora mennyiséget tárolni?
Most néztem a képeket a híradóban, s szembesültem vele, hogy nem csak a láda környezete, hanem az egész térség iszap alá került.
Az pedig nem 3-4 liter...
[előzmény: (17034) heyjoe, 2010.10.04 16:20:09]

heyjoehozzászólásai | válasz erre | 2010.10.04 16:20:09 (17034)
Az az érzésem, a GCDEVE ládát sem kéne ma megkeresni...
http://index.hu/belfold/2010/10/04/omlik_az_iszap_devecsernel/
Folyamatosan mennek a környékről a tűzoltók arra

Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]