Előzmények

spagocahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.17 18:46:46 (36545)
Ad 4.-t karácsonyi repűlésem kapcsán kipróbálom, aztán majd beszámolok.
[előzmény: (36540) jekaeff, 2008.12.17 16:44:13]

jekaeffhozzászólásai | válasz erre | 2008.12.17 16:44:13 (36540)
Tovább kísérletezgettem az automatikus kalibrációval (60CSx-et használva tesztalanyként, más Garmin GPS-ek esetleg másként viselkedhetnek), összefoglalnám az eddigi következtetéseimet:

1.) Az automatikus kalibráció folyamatos, azaz minden egyes másodpercben közelíti a kijelzett magasságértéket a GPS-magassághoz


2.) Az automatikus kalibráció elve a következő: alapvetően barometrikus elven végzi a magasságváltozások érzékelését. A barometrikus magasságmérés előnye a GPS alapúhoz képest, hogy rövid időintervallumon vizsgálva (pár perctől 1-2 óráig) sokkal pontosabb, mint a fel-le cikázó GPS magasság. Hátránya, hogy hosszabb időintervallumban vizsgálva a légnyomás változását (pl. időjárási front) is magasságváltozásnak tekinti és több tíz métert is "elmászik" a magasság a valóságtól. Ezt hivatott kiküszöbölni a mérési adatok GPS-es mérések magasságértékeivel való folyamatos összehasonlítása és korrekciója. A korrekciós algoritmus úgy lett kialakítva, hogy nagyobb (több száz méteres) hibákból gyorsan lefarag, amennyiben azonban az eltérés már csupán 10-20 méteres a GPS magasság és a kijelzett magasság között, a korrekció "lelassul", kiküszöbölendő azt a hatást, hogy a már említett fel-le cikázó GPS-es magasságmérések nagyon "megrángassák" a kijelzett magasságot.

Próbálkoztam vele, milyen függvényekkel tudták ezt megoldani. Egy lehetséges megoldás pl az, hogy vesszük a kijelzett magasságot, kiszámoljuk ennek távolságát a GPS-magasságtól. Ezt a "távolságot" szeretnénk fokozatosan csökkenteni. Ennek egy módja, hogy ezen távolságot hajszálnyit csökkentjük, pl. 0.2%-nyival közelítjük a kijelzett pillanatnyi magasságot a pillanatnyi GPS-magassághoz. A következőekben ezt vesszük aktuális magasságnak, mintha csak kiadtunk volna egy manuális kalibrációt erre a magasságra. A következő másodpercben először is ezt a magasságot korrigáljuk az egy másodperc alatt bekövetkezett nyomásváltozásnak megfelelő magasságértékkel (hogy észleljük az azóta bekövetkezett barometrikusan mért magasságváltozást), majd ezt az értéket ismét közelítjük 0.2%-nyival a pillanatnyi GPS-magassághoz.

Képletszerűen leírva (és 0.2%-nyi közelítés helyett 1/1800-ad távolságrésznyi közelítéssel):

AktMagass = AktMagass - (AktMagass-GPSMagass)/1800

Úgy találtam, hogy az így számolt magassággörbe fix magasságon 2 órán keresztül mérve egészen jól illeszkedik a loggolt magasságadatokból rajzolt görbére, lásd: ÁBRA .

Persze nem biztos, hogy Garminék ilyen képlettel számoltak, de nálam elég szép illeszkedés jött ki 300 ill 400 méterrel elkalibrálva a csixet.


3.) Bár ahogy írtam a nagyobb mértékű barometrikus hibák viszonylag gyorsan lefaragásra kerülnek, a Garmin úgy látszik valamiért úgy döntött, hogy a nagyon nagy hibákat nem korrigálja ez az automatikus algoritmus. A küszöbérték kb. 300 méter (vagy 1000láb). Ennél nagyobb eltérések esetén nem korrigálódnak a barometrikus értékek a GPS-es magasságmérés adataival, csupán a nyomásváltozás van hatással a kijelzett magasságértékre. Az okaira csak találgatni lehet, pl. ok lehet az is, hogy több ezer méternyi eltérés korrekciója elfogadható mértékűre még így is órákig tartana. Másik ok lehet például, hogy aki ennyire félrekalibrálja a műszert, az már Garmin szerint "biztos tudja, mit csinál". :o)


4.) Még pár szó a magasságokról. A magasságmérés beállításainál a "Barométer üzemmód"-ot "Fix magasság"-ra állítva a tracklog-okban mindig a GPS magasságok kerülnek rögzítésre (még "nagyon elkalibrálni" sem kell hozzá a GPS-t ellentétben azzal, ahogy korábban írta valaki - pusztán az átállítás elég). A GPS-re kiírt magasság azonban ilyenkor a legutóbbi mérésnek megfelelő marad. Kivéve, ha bekapcsoljuk az automata kalibrációt. A tracklog-okban rögzített magasságok ugyan ebben az esetben is a GPS magasságnak felelnek meg, a kijelzett magasságok azonban "rendes", GPS-szel korrigált magasságadatok lesznek, azaz az indulási értékről folyamatosan közelít majd a GPS-magassághoz! Természetesen csak akkor, ha a kijelzett és a GPS-szel mért magasság 300 méteres (vagy 1000 láb) távolságon belül voltak, ennél nagyobb eltérés esetén valóban "fix" lesz a kijelzett magasság.


...persze a fentebb leírt dolgokat nem kell feltétlen igazságnak elfogadni, ezek csupán következtetések, amelyre a csix-szel való kísérletezgetés során jutottam. Mások más kísérletekkel akár teljesen más eredményre is juthatnak. Meg el is nézhettem valamit.

Túlnyomásos teszteket ("lufiba zárva") pl nem csináltam, bár volt egy olyan ötletem, hogy lufi helyett inkább egy pohár vízbe kéne állítani a csixet, úgy hogy épp csak az antennája lógjon ki. Ez több 10 méterrel mélyebbre állítaná a barometrikus magasságot, csak picit féltem a csixet, párszor már szétszedtem, ki tudja milyen sértetlen maradt a vízállósága. :o)

Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]