Előzmények

lacertahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.27 21:54:21 (38812)
"Szóró és magasles verzió az egyéni vadászat egyik módja,ami vethet fel etikai aggályokat,de a vadászat egyik legbiztonságosabb módja,amelynek vannak szabályai."

Soha sem foglalkoztatott a népszerűsítő szöveg. A különbség alapvető: azért történik mindez, mert szükség van a húsra, vagy csak azért mert így kevesebb fáradsággal lehet ölni ?
Előbbi esetben a túlélésről szól, utóbbiban a kényelemről.
Egyébként tudom, a vadászatnak van etikai kódexe, ez nem kérdés. De vajon a vadászok ezt komolyan veszik-e és betartják-e ?
A balesetek szempontjából pedig nem az a kérdés, hogy veszélyes üzem, hanem a baleset oka, ami sajnos a legtöbb esetben a vadász gondatlansága, amire a sörét csak rájátszik, mert a szóródása miatt nem igényli a maximális precizitást.
Csak félve merem mondani, hogy ennyi erővel csodálom, ha a lövész és íjász sportban nincsenek halálos balesetek, mert ennyi erővel az is veszélyes üzem, főleg a terep-íjászat. Nem mellékesen az íjjal apróvadra is szokás menni, ezután elég furcsán hangzanak a sörétes puskára vonatkozó szokásos érvek.
[előzmény: (38802) Levi csapata, 2008.12.27 19:38:46]

Levi csapatahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.27 19:38:46 (38802)
Szóró és magasles verzió az egyéni vadászat egyik módja,ami vethet fel etikai aggályokat,de a vadászat egyik legbiztonságosabb módja,amelynek vannak szabályai.Általában a vad mezőgazdasági területtől/vadkár/ való elvonzására valamint a téli etetésben van nagy szerepe.
Vadászati idényben és azon kívül se tarts attól,hogy ki fognak lőni,mert a vadászok NEM GYILKOSOK!
Gondolom Te sem gondoltad komolyan amit írtál,mert ha igen az nagyon nagy baj...
Apróvadra csak sörétes vadászfegyverre lehet ,nyulat futtában,fácánt röptében lőjük.
[előzmény: (38795) lacerta, 2008.12.27 18:33:48]

lacertahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.27 18:33:48 (38795)
Azért nem kellene ennyire egyoldalúan kezelni a kérdést. A vadászat és vadászattal kapcsolatos dolgok nem feltétlenül jók. A muflon és dámvad kérdésben nem mernék nyilatkozni, mert nem értek hozzá.
De nagyon helytelenítem, hogy egyre inkább csak pénz kérdése a vadászat és emiatt részletkérdéssé vált, hogy alkalmas-e fegyverviselésre az összes vadász, aki tart jelenleg fegyvert. A vadászbalesetek után nehezen tudok egyetérteni ezzel.
Etikai szempontból a a beetetéses-magasleses verzió sem igazán tűnik helyénvalónak, de ezt mindenki döntse el mag, mert ettől, bár ez magánvélemény, de egy lépésre van az, hogy állatkertben a ketrecben lőjék ki a vadakat. Sokadik verziós és társalogtam erről több vadásszal is, mindig megmagyarázták, de a sörétet sem érzem sem sportszerűnek, sem ésszerűnek. Ugyan gépészként nincsenek ellenemre a csapágyak, de határozottan nem az ebédemben...
Mindezek ellenére sem lenne semmi kifogásom a vadászokkal szemben, ha nem kellene vadászati idényben állandóan attól tartani, hogy kilövik a túrázókat is. Kivétel, ha az erdő szélén adnak nekem is fegyvert és kilőhetem a vadászokat, ha én veszem észre őket előbb.
Szerintem érdemes lenne elgondolkodni, hogy aki golyós puskával nem tudja kilőni a futó nyulat tízből legalább egyszer, annak nem szabadna puskát adni a kezébe.
[előzmény: (38794) Levi csapata, 2008.12.27 17:24:33]

Levi csapatahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.27 17:24:33 (38794)
Italozásról pedig annyit,hogy szigorúan tilos. Időnként társasvadászat előtt megjelenik a rendőrség és minden egyes résztvevőt megszondáztat.A társasvadászatok idejét -ütemtervet-egész évre vonatkozóan előre le kell adni a rendőrségnek is.Ezen kívül addig nem fogyaszthat alkoholt a fegyvertartó ,még hazafelé a vadászat után sem-fegyver tokban található-addig,míg a fegyver nem kerül a fegyverszekrénybe,ha mégis akkor minimum 2 évre ugrik a fegyvertartási engedélye,és adhatja le fegyvereit bértárolásra.
[előzmény: (38771) Mikulás trágársága elüldözött, 2008.12.26 22:09:25]

Mikulás trágársága elüldözötthozzászólásai | válasz erre | 2008.12.26 22:09:25 (38771)
Tudod, én -fizetéskiegészítésként- sok évig dolgoztam vadásztársaság mellett, hajtóként meg amolyan szervező mindenesként. Igaz, már vagy 15 éve abbahagytam. Sok vadászatot láttam, de olyat soha, ahol a hajnali induláskor nem kapta be minden vadász a maga kb. 2 deciliter lélekmelegítőjét.
Mondd, ez a szép szokás már változott manapság?
Mert szerintem ennek a szokásnak köszönhető az az évi öt-tíz vadászbalesetről szóló hír, amikor a vadász a mellette álló kollégáját nézi sikeresen vaddisznónak...

Talán a fentiekből leszürhetző: én nem szeretem a vadászokat. Talán azért, mert én ismerem őket...
[előzmény: (38747) Levi csapata, 2008.12.26 19:11:17]

Levi csapatahozzászólásai | válasz erre | 2008.12.26 19:11:17 (38747)
Szeretnék hozzászólni a vadászat témájához Én is,mert úgy látom,hogy sok tévhit van a vadászokkal és a vadászattal kapcsolatban.Sok igazság elhangzott amit eddig leírtatok,főleg amit a mai újgazdag vadászokról írtatok.DE NE ÁLTALÁNOSÍTSUNK!Én szeretném összefoglalni a lényeget a mai vadgazdálkodás-vadászat helyéről, szerepéről.
Ma egyre több vita zajlik a vadászatról. Mind gyakrabban hallani a növekvő vadászatellenességről, arról, hogy a \"természetvédők\" szinte minden eszközt felhasználnak a vadászat korlátozására. Ez világjelenség. Emiatt fontos arról beszélni, hogy miért van és miért lesz szükség a vadászatra a jövőben is.

Amikor a vadászatról nem vadászok között esik szó, sokan azt a vad elejtésével/lelövésével (legyilkolásával, megölésével) azonosítják. Számukra a vadászat egyenlő a megbocsáthatatlan öldökléssel. A vadász számukra nem más, mint egy hidegvérű gyilkos. Hasonló megítélés alá esik az erdész is, aki nem átallja kivágni a szép fákat, \"tönkretenni, elpusztítani\" az erdőt.

Még harminc-negyven évvel ezelőtt is más volt a helyzet. Az erdész-vadász a közvélemény által megbecsült, tisztelt, sokak által irigyelt személy volt. Számos hír szólt a vadat etető, védő vadászról, a vadászatról. 1971-ben vadászati világkiállitást rendezhettünk, amelyet sok százezer ember látogatott meg.

Mi történt a közelmúltban, ami ilyen változást hozott?
Világjelenség, hogy az emberiség egyre nagyobb hányada lakik városokban. Ez alól hazánk sem kivétel. Sajnos a városlakók egyre inkább elszakadnak a természettõl, kevéssé ismerik a növény- és állatvilágot. Annak hiányát azonban érzik, ezért a természet védelme érdekében könnyen befolyásolhatók. Miután nem ismerik a vadállományt,ezért féligazságokkal, csúsztatásokkal a \"haragoszöldek\" gyakran félrevezetik a jószándékú embereket.

A vadról kialakított – sokszor téves – képet erõsítik a szép állatregényekbõl készült filmek (Fekete 1. Vuk, vagy a F. Salten Bambi c. regénye). Azokban az állatokat emberi tulajdonságokkal, képességekkel ruházzák fel, ezzel esetleg akaratlanul is befolyásolva az állatvilágot nem ismerõk értékítéletét.

Miközben azok az emberek, akik elítélik a vadászatot, a vadászokat, az erdészt, (mert – mint mondják – szeretik a természetet), kihordják az erdőbe a szemetet, tönkreteszik a vadgazdálkodási berendezéseket. Amikor \"segíteni\" akarnak a vadállományon (pl. a 2002. évi gemenci árvíz esetén az árból utolsó erejével partra vánszorgó vadat az emberek segíteni akarásukkal visszariasztották a vízbe, amivel a biztos pusztulásba taszították a megmenteni szándékozottakat) hozzá nem értésük miatt több kárt okoztak a vadban, mint a víz. Mások hazaviszik az \"elárvult\" őzgidát, és sokan kidobják erdőn-mezőn a megunt kutyájukat.

Ezzel szemben a vidéki lakosság jelentős része (akiknek személyes \"ismerőse\" a földjén élő vad, napi élmény a vele való találkozás)vadállomány helyét, szerepét. Nemhogy nem tör pálcát a vadászat fölött, hanem azt egyenesen szükségesnek tartja (a vad olykor kárt okoz a termelvényében, ,,Vuk\" elviszi a kertjéből a baromfit).

A vadászat megítélése
A mai vadásznak gyakran kell ismerõsök, barátok egyszerû kérdéseire válaszolni: \"miért vadászol, hogy van szíved lelõni az ártatlan állatot?\". Erre kézenfekvõ és közvetlen választ adni nehéz, noha a vadászat természetes dolog.

Az ember a természet része. Az ökológiai rendszerben ugyanúgy megvan a helye, mint a többi állatnak és növénynek. Az ember a természet többi szereplőjével együtt – mint pl. a róka és a fecske – vadászik. Évezredeken keresztül az életben maradása érdekében zsákmányt szerzett (vadászott). Nem is kérdőjelezte meg senki annak helyénvalóságát.

Természetesen a mai világban – talán a természeti népeket kivéve – a vadászatot kedvelők nem a túlélésért vadásznak. A világ, amelyben élünk, folyamatosan változik, s benne mi is és a vadászat is. Példaként említhető, hogya mai háztartásokban sokak számára komoly gondot jelentene, ha a csirkét nem fóliába csomagoltan, előhűtve kapnák háziasszonyaink, hanem \"természetes csomagolásban\" összekötött lábbal, tollas an kerülne a konyhába. Pedig még néhány esztendővel ezelőtt is természetes volt, hogy a háziasszony a piacon megvásárolt élő csirke nyakát otthon gond nélkül elvágta és főzte meg belőle az ízletes vasárnapi ebédet.
Miért szabad/kell vadászni?
A kertészt senki sem ítéli el azért, mert az általa gondozott gyümölcsfákon beérő termést nem hagyja tönkremenni, hanem leszüreteli, eladja, elfogyasztja. Mint ahogy az állattenyésztőt sem kárhoztatják azért, mert vágóhídra hajtja az általa felnevelt jószágot. És a mészárosokat sem tartják oktalan gyilkosoknak, mert a vágóhídon naponta marhák százait, sertések ezreit, baromfik tízezreit vágják le, dolgozzák fel és szállítják a boltokba. Nem keseredik meg a vadászatot ellenzők szájában a vadhúsból készült finom falat, és nem gondolnak a vadászatra ellenségesen, amikor fehér asztal mellett élvezik, dicsérik annak ízét, zamatát.
Mégis komoly hiba lenne a vadászatról kialakult kép eltorzulása miatt csak másokat okoini. Sajnos a vadásztársadalom elmulasztotta megtenni azokat a lépéseket, amelyek révén ma természetes dolognak tartanák a vadászatot. Soha nem késő, de ma sokkal nehezebb megváltoztatni, mint korábban lehetett volna. Ezért mindannyiunkat felelősség terhel. Közös kötelességünk tehát megtenni mindent a helyes értékítélet kialakítása érdekében.
A vadat, vadgazdálkodást-vadászatot jól ismerők pontosan tudják, hogy a vadállomány évente megújulni képes természeti erőforrás. Tudják, hogy az évente megszületett utódok fajra jellemző hányada felnevelkedik, növeli az állományt. Ebből az éves növekményből veheti ki a vadgazda azt a hányadot, amely nem veszélyezteti a faj hosszú távú fennmaradását. Ha ezt nem tenné, egyes fajok (elsősorban a természetes ellenség hiánya miatt a nagyvadfajaink) annyira elszaporodhatnának, hogy nagymértékben károsíthatnák élőhelyük növényvilágát (érzékeny kárt okozva erdőben, mezőgazdasági termelvényekben).
Más fajok (mint pl. a róka) a veszettség vírusának fenntartásával olyan betegség veszélyét teremtené meg, amely minden melegvérűre – az emberre is – halálos veszedelmet jelent, mert nincs ellene orvosság!
Mi tehát a vadászat?
Ma a vadászat sokaknak hivatás, de a legtöbb ek számára sport és rekreáció. A vadászat részben fizikai erőfeszítés, de szellemi erőpróba is, és természetesen lősport. A vadászat a történelmi időkben a harci eszközök megismerését, használatuk gyakorlását jelentette (pl. a vadászfegyverek használatának elsajátítása a hadviselés előiskolája volt), továbbá az állóképesség kialakulását a napokig tartó terepen való lovaglássallehetett fejleszteni. Ma pedig szabad ég alatt űzhető fizikai sportot (mint pl. az egész napos gyaloglást az őszi mélyszántásban) és a szellemi kihívást a veszélyes vad vadászata során (mint pl. a kafferbivaly gyalogos vadászata) jelentheti.
Rekreáció – azaz felüdülés a természetes környezetben – a vadászat elengedhetetlen része. A vad elejtésénél is fontosabb, hogy egészséges, kellemes természeti környezetben tölthessük a vadászatra szánt időt. Végre elszabadulva az aszfalttói, a városi zajtól és a rossz levegőtől, az embertömegtől! A vadászat tehát természetes és szükséges dolog, egyidős az emberiséggel!
Sajnálom,hogy egy kicsit hosszúra sikerült a hozzászólásom,de bízom benne ,hogy nem hiábavaló volt.
Akit még ezenkívül is érdekel a téma,akkor látogasson el a Mindentudás Egyeteme oldalára és keresen rá Faragó Sándor Mire vadásszunk c.előadására,remélem sok mindent megért.
Magamról annyit:Balogh Lajosnak hívnak,erdőmérnök a végzettségem,és 25éve vadászom,bár nem régóta játszom családommal ezt a játékotr amit Ti is,de nagyon tetszik.
Ha lesz még kérdésetek szívesen válaszolok,ha nem is azonnal.
Üdv:Lajos/Levi csapata/

Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]