WAP-osoknak: Megvan a korábban elveszett láda is, tehát most két csésze is van a koordinátán. Az újabb egy mikroláda (1). A korábbi egy négyszögletes, fekete fedelű, konyhai doboz, amit egyelőre én sem tudok pontosan hol van (2). :) Megközelítés: Vámosatyát keleti irányban elhagyva egy kerítésre erősített tábla jelzi a várromhoz vezető utat. Itt érdemes a járgányt hagyni. Figyelem! Az erdőben láttak már parlagi viperát, ami a romoknál a sziklák között előfordulhat.
Ha elakadnál, kis segítség (visszafelé):
1. nabávdo af
2. avzáclá lekkevök
NET-eseknek:
Vámosatya határában egy kevésbé közismert várrom található. Ez motívált bennünket arra, hogy másokat is ide csalogassunk és elhelyezzük itt első ládánkat. A romok egy kis erdő közepén fekszenek, nyáron a dús növényzet miatt nehezebben megközelíthető.
A VÁR RÖVID TÖRTÉNETE [Forrás: varak.hu]
A helység egy 1289-ben kelt oklevélben fordul elő "Athas" alakban, amikor a Gut-Keled nembeli Pál fia Lőrinc és Detre birtoka volt.
Guthi Lukács, Kákmán és János 1382-ben kaptak itt adományt, amelyet Zsigmond király 1406-ban megerősített. Atyai Boldizsárt 1454-ben, többek ellentmondása mellett pedig 1475-ben Csapi Jánost iktatták be a birtokba.
Guthi Illésné 1499-ben, majd 1507-ben Batthyány Benedek és Tarczay János foglalták el a Kerecsen családtól. Bélteki Drágffy János temesi gróf 1524.ben kapta a királytól a hűtlenségbe esett Kun Lukácstólés Imrétől elvett birtokot, míg Kun Miklós saját részét 80 forintért Guthi Lászlónak sdta el, kitől pedig 700 forintért Büdy Mihály beregi főispán vette meg.
Ekkor említik első ízben az itteni várat. Munkács várának 1557. évi ostroma idején Büdy Mihály az atyai várat elhagyta, melyet Balassa Menyhért és Hagymási Kristóf azonnal elfoglaltak Izabella királyné számára. Ferdinánd király azonban kárpótlásul Büdy Mihálynak mindaddig, amíg a várat vissza nem kapja, Gelénes és Papi helységeket adományozta. Miután Balassa és Hagymási kapitányok átpártoltak Ferdinándhoz, a várat is visszaadták a Büdy családnak.
Az 1563-ban megerősített és vizesárokkal körülvett várat 1564-ben Báthori István vette ostrom alá. A várat védő Szalay Ferenc - aki előbb a kisvárdai vár kapitánya volt - nem sokáig tudott az ostromnak ellenállni, ezért szabad elvonulás feltétele mellett azt feladta.
II. János király 1566 márciusában Csáky Mihály kancellárnak adományozta Büdy Mihály és Farkas összes birtokait, köztük "possessiones Atya"-t is, mivel azok átpártoltak Ferdinándhoz. Nem sokkal ezután azonban már ismét a Büdy család birtoka lett, mert Rudolf király 1578-ban új adomány címén Büdy Mihályt és Farkest erősítette meg annak tulajdonában.
Vámosatya a Büdyek kihaltával a XVII. század elejétől kisbirtokosok kezén ment keresztül, így 1603-ban Kubinyi István, 1645.ben Guthi Miklós. 1651-ben Pédy Ferenc és Sályi István volt a birtokosa A várat 1660-ban mint elhagyott "puszta vár"-at említik.
Soós Elemér 1909-ben mérte fel a várat.
HELYI LEGENDÁK
A várat csatában sohasem védték, állítólag mikor a török megjelent a vidéken, a tulajdonos, Büdy Mihály Munkácsra menekült. Bár a hagyomány szerint fekete ládájából ötezer katona pattanhatott volna ki.
A romok alatt a vámosatyaiak szerint kiterjedt pincerendszer van, de ezt még senki nem találta meg.
Egy legenda tartja fenn magát a faluban, hogy egyszer egy embert kötéllel leengedtek egy ilyen üregbe, kis idő múlva megrángatta a kötelet, hogy húzzák fel. Zsebében egy marék elszenesedett búzát hozott fel.
Kellemes vadászatot!
Pusi és csapata
------------------------------------------------------------------ 2005.01.22.-én ládakarbantartást végeztünk. Kapott néhány új játékot és egy zacsit a dobozka. Továbbá azok kedvéért akik nem szeretik az offroad caching-et, a szántóföldön átgázolást, a bozót- és közelharcot (a parasztbácsival), megadok egy-két segédkoordinátát:
Itt hagyd a járgányt és térj le a főútról: N 48° 12,137' E 22° 25,261' 104 m [GCBUDY+útpont1]
Itt kanyarodj balra: N 48° 11,996' E 22° 25,285' 103 m [GCBUDY+útpont2]
Itt jobbra: N 48° 11,994' E 22° 25,395' 103 m [GCBUDY+útpont3]
A várrom közepének koordinátái: N 48° 11,754' E 22° 25,451' 109 m [GCBUDY+Várrom]
------------------------------------------------------------------ 2006.01.28.-án pótoltuk a csészét. A dobozka egy kisebb formában új helyre költözött, egészen közel a várromokhoz. Figyeljetek, hogy csak kisebb ajándékok férnek el benne. 2005 őszén teljes terepátrendezés történt a vár környékén. Megszüntették a szinte átjárhatatlan dzsungelt és a fákat is megritkították. Pihenőhelyek épültek és a várárok fölé egy híd. Továbbá a főúton ki lett táblázva a várromokhoz vezető út. Helyi információk szerint mindez valószínűleg a geocaching miatt megnövekedett túristaforgalomnak köszönhető. Ezért külön köszönet az eddig idelátogató sporttársaknak. Történelmet írtatok! :)
------------------------------------------------------------------ 2006.07.21.-én ismételten pótoltuk a dobozt. Egy aprócska műanyagfiolát keressetek.
------------------------------------------------------------------
Ritkán ládázunk a keleti végeken, ezért már régóta érlelődött az ötlet, hogy pár napos túra keretében minél több ládát gyűjtsünk be ezen a környéken. Most jött el az ideje. Fidorkával, valamint barátainkkal lelcache-sel és sirgalahaddel négyesben egy két napos ládamészárlást tartottunk, aminek esetemben 47 láda esett áldozatul.
23/47: Nagy volt ez a vár, kár érte, hogy így elpusztult. Körbejártuk a romokat. Rövidebb keresgélés után a doboz is meglett. Köszi
Most viszonylag rendben volt a terep, így könnyű volt a megtalálás. Felteszek én is fotót, hogy nyakig érő csalánban könnyebb legyen a keresés. [g:hu 1.6.4]
TFTC!
Utolsó erdész láda nyomán Debrecenben és azon is túl...
Ez is tetszett, nagyon jó vadregényes hely!
Nzsola logfotója segített, máskülönben nem lett volna meg a láda.
[Geoládák v3.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.5.0]
3 napos geotúra az ország keleti csücskében.
A hely megérdemelne egy nagyszabású gaz irtást. Így hamar tönkremennek a még megmaradt falak. Bakancs, kamásli, strapabíró nadrág ajánlott.
Mi a kisebbik, zöld fedelű, hengeres ládát kerestük meg.
Pantyaval jártunk a ladanal, de a növényzet miatt nem tudtuk hosszabb keresés követően sem megtalalni. Szeretnénk kérni az elfogadást. Előre is köszönjük! [Geoládák v3.5.0]
Gabor03-mal es Kapus-sal kerestük a ládát, de lehetetlen küldetésnek bizonyult a rengeteg csalán, gaz, és meg több csalán miatt. Kérem a log elfogadását a képek alapján ha az lehetséges. Köszönjük!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Óriási dzsungelharc árán. 20 percig tapostuk a csalánt, mire hozzáfértünk. Sokat segített az előttem lévő kesser képe a két kislánnyal. Ha az nincs azt sem tudjuk merre tapossunk.
Ui:logolásnál nem fogadta el, azt írta, hogy dátumhiba. 1 órával korábbra állítottam a megtalálását, úgy jó lett. Az órám átállt az ukrán időre a ládánál automatikusan, ezért a jövőben akartam logolni. [Geoládák v3.4.1]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Köszönet az előző log írójának és fényképeinek! [Geoládák v3.4.1]
Parkolni a rom közelében lehet, jó út vezet odáig. A rejtek közelében valami kígyó féle lakik, óvatosan keresgéljetek! A várárokban is lakik valaki, több méretes lyukat találtunk, az egyik előtt hatalmas föld kupaccal. Róka, borz?
2020.05.16. Az utolsó logoláshoz képest néhol derékig érő csalánoson keresztül lehet a várba jutni. A várrom, és a kilátó tetszett, de a magas aljnövényzet és az ingatag kövek miatt a láda keresése kicsit reménytelennek tűnik. A képeken lévő sziklás és fás rész (faodu?)együtt nem található (Jó helyen keresgélsz?) a környéken... vagy a fák tűntek el, vagy a koordináták nem megfelelőek. Kellene egy alternatív jelszó is, pl. a kilátónál, vagy az esőbeállónál!
2020.06.01. Újra eljöttünk ide. A vár körül a csalánost, giz-gazt, füvet levágták, így a várba könnyen be lehet jutni. A láda környéke még mindig nagyon gazos, csalános, de a logok alapján a csalán letaposása után megtaláltuk! Az utolsó képen kis segítség! A DK-i oldalon lévő 2 kisebb buckaszerű szikla egyikének az ÉNY-i oldalánal tövében, FEHÉR, henger alakú doboz, ZÖLD kupakkal!
Köszöni a rejtést a Kálmán Család!
A nap utolsó ládája. Régen voltam itt, azóta szépen rendbe rakták a helyet. Bár a kilátó szerintem veszélyes. Csak óvatosan vele!
Míg a Gyerkőcök a várat kezdték újra kövekből felépíteni, nehezen, de meglett a láda is. A koordináta nagyágyból pontos, de a henger alakú, zöld tetejű ládát egy kisebb sziklafal/rom aljánál keressétek.
EastEnd Trip közben. Meglepően sok rom maradt emlékül a várból. Nem adta könnyen magát, végül VP logja segített, de az adott helyet is vagy 3x megnéztük, mire ráakadtunk a ládára. Kösz a rejtést!
A korábbi logok alapján próbáltam rálelni, de sikertelenül kerestem a koordináta tágabb környezetében fellelhető falszakaszok és üregek átvizsgálásával.
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2019.09.01 09:04]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (240 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.