WAP ÉS PDA VERZIÓ
A geoláda Flórásítva van! Részletek a játék honlapján: http://www.szivbaratlepesek.hu/kincstura
Hagyományos láda (nagy mikrós doboz) a helyreállított Ördög árok a helyreállított sáncától nem messze, a Zsuzsi vonat régi töltésének oldalában, két fa közé rejtve, mohás közegben, fahánccsal, ágakkal álcázva. Kérlek, fordíts figyelmet arra, hogy a logoláskor ne fedezzenek fel a közelben található útról (főleg lombtalan időszakban), valamint a megfelelő és takaros álcázásra visszarejtéskor! A rejtekről kérlek, NE tegyél fel képet a logodhoz! Köszönet érte!

A ládába TravelBug helyezhető, rengeteg hely van számára! :-)
[láda] [rejtés] [jelszó] [megközelítés] [tábla] [játék]
LÁDATÖRTÉNET
2012.05.13.: a geoláda
Flórásítva lett és új rejtést kapott nagy faháncsdarabokból
2009.03.15.: a geoládát az évi szokásos karbantartás során áttelepítettük új helyére, amely így távolabb került a geoösvénytől, illetve sokkal kevesebb a szúrós cserje a közelében! :-)
2004.03.07.: a geoláda elrejtésre került a helyreállított földsánc közelében a kis erdőben, egy kidőlt óriási fa rejtekében a földön álcázva
RÉSZLETES LEÍRÁS
Debrecen környéke már az ókorban is lakott hely volt. Az időszámítás utáni nyolcadik évszázad végéig vándorló életmódot folytató magyar nép Közép-Európába érkezéséig, (az úgynevezett honfoglalásig) sok-sok nép (vandálok, gótok, szarmaták, gepidák, avarok, bolgárok) lakta, uralta e tájat.
A mai Debrecen pereme gyakran volt nagy birodalmak, népek közötti határvidék. A város északi részén lévő Nagyerdőben, és a keleti erdős pusztákon megtalált Ördög-árok is egy több száz km hosszú szarmata erődvonal, határvédelmi rendszer része volt, amelyet a rómaiak kezdeményezésére építettek 322 és 332 között védősánc gyanánt, de 378 után feladták. A védővonalat képező mély és széles árok, amelyen az átjutást az oldalába és mélyébe beásott kihegyezett rönkfák akadályozták.
Ennek a korabeli sáncnak egy kis rekonstruált része ma is látható a városból keletre, a Vámospércs felé vezető út déli oldalán, a Zsuzsi Vonat (erdei kisvasút) Csere-erdő megállójához közel. A közelben levadászható a
Zsuzsi Vonat geoláda is!
Erre a fantasztikus helyre invitálunk Téged, kedves ládavadász, hagyományos geoládánkkal.
A geoláda maga a helyreállított sáncszakasztól nem messze található a sáncrendszer fennmaradt eredeti részén! Lehet rajta sétálgatni is. :-)
A helyszínen olvasható tábla szövege:
--------------------------------------------
Egykori hatalmas földsáncok maradványai többfelé megtalálhatók az Alföld peremén. A nép a Tiszántúlon "Ördög árkának" nevezi ezeket.
E sáncok hatalmas rendszert alkotnak, amely az Alföldet - lásd az egyik fotón a térképet - mintegy 550 km hosszan körülveszi. Nem is egy vonal alkotja a sáncrendszert; az 2-3, sőt egyes helyeken 4, egymástól 3-15 km távolságban, nagyjából egymással párhuzamosan futó vonalból áll. Az árok mérete és alakja - részben a talajtól függően - változó volt. Mélysége 1,5-3, szélessége 3,4-10,4 m között ingadozott.
A sáncok kutatása alkalmával korhatározó leletekre bukkantak. A sánc létrehozói a szarmaták lehettek a 320-330-as években.
Debrecen határát az Ördög árkának két vonala is átszeli. Egyik a hajdúhadházi Csere-erdőből lép át a Monostori-erdőbe, majd a Nagyerdőn fut keresztül, végül jól látható a Paci-erdőben is. A másik a hajdúhadházi Nagyerdőből jön át Pallagon, majd délkelet felé kanyarodva keresztezi a Fancsikai- és a Bánki-erdőt.
Ennek egy szakasza lett helyreállítva eredeti alakjára 1968-ban.
--------------------------------------------
REJTÉS
Hagyományos láda (nagy mikrós doboz) a földsáncon, nem messze a helyreállított sánctól, két fa közé rejtve, mohás közegben, faháncsokkal és ágakkal álcázva. Kérlek, fordíts figyelmet arra, hogy a logoláskor ne fedezzenek fel a közelben található útról (főleg lombtalan időszakban), valamint a megfelelő és takaros álcázásra visszarejtéskor!
A rejtekről kérlek, NE tégy fel képet a logodhoz, ne rontsd el mások játékát, akik utánad szeretnék megkeresni a rejteket és nem a feltöltött fotók alapján! Köszönet érte!
JELSZÓ
A jelszó a geoládában található logbook belső oldaláról tudható meg.
A LÁDA
A geoláda egy 18x18 cm-es, 8 cm magas konyhai "mikrós" doboz. Mi sem szeretjük a műanyagot, de kénytelenek voltunk nylonszatyorral védeni az esőtől és csapadéktól.
MEGKÖZELÍTÉS
Aki
vasúttal érkezik, a Nagyállomástól 3 megálló a 2-es trolival a Faraktár utcáig (Köztemető felé), majd irány a buszmegálló (Faraktár utcai): N 47° 31.785´ E 21° 38.404´, ahol már csak a 37-es busz közül kell az elsőt megvárni, majd vele a Csereerdő megállóig utazni (innen már gyalog sem nagy távolság). A buszon dupla jegyet kell lyukasztani!
Autóval a 48-as főutat kell Debrecenben megkeresni, amely Vámospércs, Nyírábrány felé visz. Parkolni a helyre állított sánc közelében lehet a fák között, göröngyös földút visz oda. FIGYELEM! Az út végén a földútból kiáll egy óriási kő, kerüld el, ne hajts rá! Elég, ha mi megtettük.
Vonattal is megközelíthető a láda. A
Zsuzsi Vonat Csere-erdő megállójától már igazán nincs messze.
Aki pedig
gyalog vagy kerékpárral akarja megtenni az utat a városból, annak bő 1 órás sétára kell készülnie végig kiépített kerékpár-, gyalogúton.
JÁTÉK!
Készíts fotót a helyreállított földsáncról és környékéről, majd töltsd fel a logodhoz! Így a földsánc különböző arcát kísérhetjük figyelemmel a különböző évszakokban készült fényképekről! Kérlek, a rejtekről NE tölts fel képet! Köszönöm!
Mindenkinek kellemes sétát, sikeres ládavadászatot és jó műholdjárást kívánnak a geoláda rejtői:
K:Pisti & *Andy
-------------------------------------------------------------------
Ha szeretnéd a többi debreceni és környékbeli hagyományos és multi geoláda pontjait egyetlen nagyítható térképen látni, akkor ajánlom figyelmedbe az általam elkészített térképet, mely a
geocaching.lap.hu támogatásával jött létre:
Debrecen és közvetlen környékének összes geoláda pontja Google Maps térképen
-------------------------------------------------------------------