Elhelyezés időpontja: 2003.12.03 15:30
Utolsó lényeges változás: 2020.12.21 12:12
Utolsó változás: 2021.01.18 17:20
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: KP1965 és Wilka74
Felhasználó: Gyombi Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 358 + 26 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak a turistautakon és az esetleges erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni, azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos.
Fokozottan védett természetvédelmi terület! A turistaútról letérni tilos! Bárminemű, a természet védelmét megzavaró tevékenység a geoláda végleges megszűnését eredményezheti.
Röviden
Egy 20*20-as színében álcázott, műanyag hengeres dobozt keress kőrakásban, a megadott ponton!
A Fekete-völgyi elágazás parkolójától 100 m sétát követően rátérünk a zöld sávra, melyet követve 3,4 km és 400 m szint megtételét követően érjük el a ládát.
A Fekete-völgyi panzió parkolójától elindulunk a zöld négyszöggel jelzett turistaúton, majd 900 m megtétele után rátérünk a zöld sávra, ahonnan 2 km után érjük el a ládát. FONTOS, hogy ne a jelöletlen ösvényeket kövessétek, rövidítés céljából, mert ezzel veszélyeztetitek a természeti értékeket és ez a láda megszűnéséhez vezethet.
A láda egy másik megközelítése lehet, ha Magosfa, Csóványos irányból ereszkedünk Kemence felé a zöld sávon.
A felélesztés
Valamikor 2019 végén kezdtem a börzsönyi ládák felkeresését és ezt a ládát is beterveztem az egyik túrába. Mire oda értem volna, hogy felkeresem, megszűnt. A felélesztésre kicsit várni kellett, de Péter barátommal felkerekedtünk és áthelyeztük a dobozt. A régi hely valóban egy csoda, de olyan védett értékek találhatóak ott, hogy a terület csak engedéllyel látogatható. Ezúton kérek minden játkostársat, hogy ne szegjék meg a tiltó táblákat és az elzárt területre ne lépjenek be engedély nélkül. Az áthelyezett láda környékéről a Börzsöny északi vonulatai derült időben szépen látszanak és a Magosfára tartók itt a láda környékén megpihenhetnek a kaptatón.
Péterrel az eredeti ládarejtők ötletét követve elhelyeztünk egy vadonatúj sapkát és szakállat, ezzel adózva az eredeti rejtés elött. Én a magam részéről nem javaslom édességek, élelmiszer elhelyezését a ládában.
A rejtés
Egy 20*20-as kőnek álcázott, műanyag hengeres dobozt keress kőrakásban, a megadott ponton! A fotók segítenek. A köveket nem kell szétdobálni a megtaláláshoz. A visszarejtésnél óvatosan, hogy a doboz ne sérüljön és az oszlop is a helyén maradjon.
Ládatörténet
2020. 01. 21. A geoláda a DINPI kérésének megfelelően a fokozottan védett helyszínen megszűnt. [Admin(Fazék)]
2020. 12. 20. Wilka kessertársunk adoptálta a ládát és áttelepítette a közeli turistaút mellé. [Admin(Fazék)]
Kedves gyerekek!
Megjött a Geomikulás. Ládám tele van csokival. Tudom, hogy tilos, de én vagyok a híres Joulupukki, úgyhogy nekem szabad. Kesikett ide vagy oda, tavaszig tessék kienni, mert különben tényleg baj lesz. A cickánynyulak talán most már alszanak, a malackutyáknak meg nehéz a nagy szikla. Ho-ho-ho-hó! Hogy milyen szikla?
A mikulászsákot, azaz a ládát egy nagy szikla alatt találjátok kövekkel rejtve. Tessék szépen visszarakni! Hozzatok minél több gyereket, és vigyetek bátran csokoládét! Aki magányos kesserként érkezik, az meg inkább hozzon! Figyelem! A láda a téli időszakon kívül hagyományos ládaként üzemel, azaz élelmiszert belerakni tilos! Virgácsot beletenni meg télen is tilos.
A ládában találtok még egy Mikulás satyekot. Azt ha kérhetjük, hagyjátok ott, és fotózkodjatok vele "Ho-ho-ho-hó!"-t kiáltva.
Megközelítés:
Autóval Diósjenőig, majd Kemence felé a Királyházán áthaladó műúton. A vége fele egy bal kanyarral a Vilati üdülőhöz /Fekete-völgyi panzióhoz/ a parkolóig N 47° 59,000'" E 18° 53,817' guruljatok!
Megtaláltuk.
A panziótól a zöld négyzeten indulva, az első nagyobb kaptató végén jobbra kell fordulni (ahol a jelölt út amúgy élesen balra fordulna) és az átfestett szürke jeleket követni.
Vagy vonattal Bp. Nyugati pu.-ról Szobig, busszal Kemencéig, majd gyalogosan a Csóványos felé tartó zöld jelzésen haladjatok!
A kilátóponton N 47° 58,616' E 18° 54,098' érdemes tanyát verni, és némi szusszanás után nekivágni a ládakeresésnek.
A hegy históriája:
Történt egyszer, hogy Mikulás bácsi éppen hazafele tartott a Börzsönyön keresztül, mikoris a rossz látási viszonyok miatt a csóványosi kilátónak ütközött. A szánt és a szarvasokat ért súlyos sérülések miatt a kényszerleszállás elkerülhetetlen volt. A jószágok a hegyhez közeli gerinc szikláin landoltak, az öreg meg a ládának otthont adó hegybe csapódott be. Innen a Szarvas-kő és a Miklós-tető elnevezés. A balesetet kisebb sérülésekkel megúszták, hiszen - mint tudjuk - még mindig szórja ajándékait a híres nagyszakállú.
A Mikulás-sztori:
Az ünnepvárás izgalmai közepette - mint a közelgő ünnepek előhírnöke - megérkezik december 6-án a Mikulás. Érkezését legjobban kisgyerekek várják, kik buzgón tisztítják már előre a lábbelijüket, hogy kitehessék a rég megszokott helyre. A hiedelem szerint mindenki attól függően kap ajándékot, hogy hogyan viselkedett az elmúlt évben. A Mikulás természetesen nagy figyelemmel kísérte a cselekedeteket. Ennek tudatában gyakran kikukucskál a piros csomagocskákból pár szál ezüst virgács is. Így figyelmezteti a kevésbé jó gyerekeket arra, hogy a jövőben viselkedjenek jobban.
Barii Szent Miklós a keleti egyház egyik fő szentje a gyerekek Mikulása, Télapója. Kultusza a bizánci egyházban bontakozott ki a VI. században. Azóta ünneplik temetése emléknapját, december 6-át. Legendájának híre körbe járta egész Európát és úgy maradt meg, mint jóságos Mikulás. Az egyik ilyen legendás történet szerint Szent Miklós három zsákocska aranyat tett három szűz ablakába, hogy apjuk tisztességgel férjhez adhassa őket. Ezért lett ő a férjhez menő lányok patrónusa, de fogadósok, ügyvédek, törvénytudók is az ő emberséges lelkéhez imádkoztak, és természetesen ő a gyermekek védőszentje is.
Végezetül egy Pumukli vers:
Igen tisztelt Mikulás
Be ne gyere, ég a ház!
Úgy se fogsz meg hi-hi-hi
A lábad nem bicikli
Nézd a zsákod csupa lyuk
A kukába kidobjuk
A fényképeket és a segítséget köszönjük Mudman kollegának!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nem igazán szeretjük a talajszintre, kövek alá rejtett ládákat, itt azonban díjaztuk a geoláda mimikrijét! ;) A jelszó pedig durván nem netkesselhető! :)
Sajnáltam, hogy megszűnt az eredeti láda, az évi kb. 20 megtalálás nem hiszem, hogy észrevehető mértékben veszélyeztette a fokozottan védett természeti területet. Tavaly nyáron én voltam az utolsó megtalálók egyike, mielőtt a DINPI kérése alapján megszűnt. Az újraélesztés feltétele az volt, hogy a védett területtől távolabb, a jelölt turistaút mellé kerülhet csak a láda.
András barátom magára vállalta az újrarejtést, én a közreműködésemmel és egy új mikulássapka felajánlásával segítettem. Az eredeti ládát elhoztuk, de olyan rossz állapotban volt, hogy egy újat kellett bevetni az újrarejtéshez.
Péterrel jöttünk el, hogy áttelepítsük a dobozt egy védett területen kívül eső helyen. Volt tippem, hogy hova volna érdemes rejteni, de azért itt még keresni kellett a jó rejtekhelyet is. Végül lezajlott az újra rejtés és ideiglenes gazdája lettem a ládának. Amennyiben érdekel a láda és gondozásba vennéd jelezzed kérlek!
A Börzsönyi Kéktúra Bernecebaráti és Nagybörzsöny közötti szakaszán néhány kitérővel hat ládát is megtaláltam, ez volt a negyedik. A "szürke" jelzést egy idő után elveszítettem, így a toronyiránti megközelítés elég szuszogtató volt. Szegény mikulássapka már nincs olyan állapotban, hogy felvehető lenne.
Decemberi tavasz a Börzsönyben.
A láda ugyan több helyen is repedt,de olyan klassz,száraz rejtekhelye van,hogy nem fog beázni.
Volt ugyan nálam cseredoboz, de az eredeti láda tartalma és logbook-ja nem fért bele.
Felküzdöttem magam a Vilutitól, brutális "lépcsőház" volt.
Mit sem sejtettem, hogy itt láda lapul (ugye 2010-ben megtaláltam akkor a Godóvár felöl) így nyugodtam dőltem le szuszogni az inkriminált szikla tövében.
Jé, itt egy geoláda, biztos comos.
Hoppá ez a Mikulás-doboz, gyorsan önfotóztam a sityakkal (kíméletből, csak az eredeti loghoz mellékeltem), majd pár lépésre megtaláltam Buddha lábát.
Ez a hely most is bejött, nagyon.