Ládánkat a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó Ócsai láperdőben rejtettük el.
Ócsa nekünk már korábban is kedvelt kirándulóhelyünk volt: a város központjában levő XII-XIII.században épült premontrei erődtemplom, mellette néprajzi gyüjtemény-falumuzeum (gyönyörü helyben készitett kerámiákat lehet vásárolni), a falu határában pedig egy 200 éves egyedülálló borospince rendszer a főbb látnivaló - a több mint 100 nádfedeles pincelejárat egyikét láthatod a fényképen.
Az Ócsai Tájvédelmi Körzet 3575 ha területe a régmult idők Alföldjének képét, a turjános rétvidék kis darabját őrzi, mely eredetileg 140-160 km hosszuságban és 4-20 km szélességben huzódott Soroksártól Bajáig, azonban a Duna-völgyi főcsatorna megépitésével e terület nagyobbrészt kiszáradt.
Az ócsai medence különállásánál fogva, lefolyástalan mélyedéseivel sokat megőrzött eredetiségéből: a jégkorszakot követő idők képe, növény- és állatvilága itt megmaradt: különösen az Alföld mocsárvilágával eltünő halfajok, kétéltüek, hüllők, a madárvilág, a lepkék, rovarok és más alsóbbrendüek nagy fajszáma a jellemző. Az ingadozó vizviszonyok hatására specifikus mocsári erdő és réttársulások jöttek létre: páfrányokban gazdag égeres láperdők, füz és kőrises láperdők, tölgy-kőris-szil ligeterdők, magassásos rétek, mocsárrétek, láprétek, kiszáradó láprétek és az átmeneti homoki gyepek.
Az utakról nemigen ajánlatos letérni, mert a körülötte alacsonyabban fekvő erdőrészek viz alatt vannak, azokon tavirózsa, különféle orchideafajok, egyéb lápi növények láthatók.
Legalábbis normál esetben.
Most, a láda elrejtésekor, sajnos a nyári különösen erős aszály következtében a láp is erősen kiszáradt, de bizunk benne, hogy az őszi esőzések helyreállitják a mocsár természetes állapotát. Mindazonáltal most szeptemberben is nyilott a 10.000 Ft- eszmei értékü homoki kikerics, és több vizisiklót és barna erdei békát is láttunk előttünk átvágni az ösvényen.
A láperdő egyetlen hibája, hogy normál körülmények között a mocsárvidéken igen sok a szunyog - ezért ajánlatos valamiféle szunyogriasztóval felszerelkezni.
Az utóbbi év során az illetékesek igen sokat tettek a terület látogatóiért: fa játszóteret, pihenőhelyeket épitettek, ami, reméljük, sokáig épségben fogja várni az arra kirándulókat.
Ládánkat a Selyemréti Tanösvény mellett közvetlenül, egy odvas fában rejtettük el.
A lápvidék több ösvényen is bejárható, ezt a Selyemréti Tanösvényt előszörre kissé nehéz megtalálni, mert a főutról nehezen vehető észre a bejárat. Ahogy Budapest irányából jőve Ócsát elhagyjuk a Bugyi felé menő uton, az éles kanyart követően kb.500-600 m-re lesz a bejárat - közvetlenül egy kétoldalt szalagkorláttal szegélyezett utszakasz előtt, balra az erdőben van a kialakitott parkoló. A parkoló koordinátái: N 47°16,071' E 19°13,857' - már amennyire az erdőben be tudtuk mérni.
Reméljük, többen kedvet kaptok Ócsa és környéke meglátogatásához.
Pipó
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Már párszor elsétáltam mellette, de most rákerestem a rejtekre.
Nem is nagyon kellett a GPS-re nézni, már amikor közeledtem látszott, hogy én hova rejtenék, és ott is volt a láda.
Autós kör: GCHOPP, GCGYAT, GCRUKK, GCBFE, GCBOPU, GCOCST, GCOCSA, GCFbab, GCZAUT, GCLAPE egy fantasztikus, szikrázó napsütésű napon, meglepően jó alföldi élményekkel. Ma egyrészt megértettem, hogy miért költöznek ide hollandok: síkság, csatornák, homokon növő fenyők - pont, mint Hollandiában, viszont sokkal kevesebb ember. Másrészt kedvet kaptam az Alföldi Kékhez is, ha az is olyan szép, mint a ma látott dobozok környéke, akkor remek élmény lesz!
Kicsit bosszankodtam magamban, hogy "ilyen sokat kell gyalogolnom az autótól", de őszintén mondom, a tanösvény megéri! Nem is tudom, láttam-e már ilyen izgalmas láperdőt, de jó volt az óriási kidőlt fa és az elhagyott tanya is, na meg az is eszembe jutott, hogy milyen jó lenne a tanösvény végén táborozni - nagy, nyílt, de mégis erdővel körülvett tér, van tűzrakóhely és még budi is, igazán praktikus. Nagyon tetszett, sokkal inkább, mint azt eredetileg vártam. Köszi!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.8.3]