Elhelyezés időpontja: 2003.07.27 14:00
Utolsó lényeges változás: 2018.09.13 14:14
Utolsó változás: 2020.03.31 19:02
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: kulisz
Felhasználó: GYEZegzug Nehézség / Terep: 5.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 265 + 6 sikertelen + 15 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
Röviden
10 x 11 x 5 cm-s konyhai műanyag dobozt kerestél! Kidőlt fa, oldal ágai alatt.
Ha megtalálsz egy geoládát, a visszarejtéskor Te magad leszel a láda új rejtője,
Te vagy a felelős a ládáért, és a következő megtaláló élményéért! Ezt ne feledd!!!
Megközelítés
A sziget többféle útvonalon is megközelíthető, a jobb partról Sarud vagy Poroszló irányából, a bal partról Tiszaderzs vagy Tiszaszőlős felől. Felhívnám a figyelmet, hogy a védett területre be lehet menni 4 kW-alatti motorcsónakkal.
A terep 5-ös, mert csak vízen közelíthető meg a helyszín, ezt is csak az évnek egy részében, és megfelelő időjárás esetén lehet megtenni. Nyáron és jó időben nem nehéz, rossz időben, télen vagy pláne árvízkor a keresés nem ajánlott. Tartósan kemény fagyok idején a jégen is el lehet jutni a szigetre, de ezt csak helyismerettel rendelkező vezetővel szabad.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Leírás
Kiskörei vízlépcső üzembe helyezése után 5 évvel született a Tisza-tó, ekkor érte el a duzzasztás a tervezett mértéket.
Létrejött a természet és az ember közös alkotása, a Kárpát-medence második legnagyobb állóvize szépen felcseperedett.
Kialakult egy rendkívül változatos víztér, ami nem egy nyílt vízi nagy tó, hanem egy szigetekkel, szárazulatokkal és holtágakkal szabdalt, sok helyütt vízinövényekkel borított terület. Mindehhez páratlanul gazdag élővilág tartozik, amelyben egyedülálló növények, állatok jutottak élettérhez.
Európa vándormadarai pihenőhelyhez, az itt élők és az ide látogató vendégek pedig üdülési, pihenési, horgászati, túrázási lehetőséghez jutottak. A Tisza-tó tehát a környezetbarát vízi energia termelésén túlmutatóan Európában egyedülálló természeti értékünk is, amely fontos szerepet tölt be a Tisza élővilágának megőrzésében is.
A mintegy 40 hektáros tündérrózsa páratlan a kontinensen, a szintén védett tündérfátyol területe ennek többszöröse. A tó területének növényzete erdőkre, mocsárrétekre, mocsarasokra és hínárosokra osztható, amelynek nyomán igen változatos növényegyüttesek, fajban gazdag, esztétikailag gyönyörű területek alakultak ki. A tó halállománya bőséges, sok fajnak jelent változatos élőhelyet. A horgászok számára a legjelentősebb fajok a pontyfélék, a csuka-, süllő-, harcsa és keszegfélék. A gyönyörködtető növényvilág, a gazdag halfauna mellett sok turistát a tó változatos és fajgazdag madárvilága vonz. A puhafás ligeterdőkben kerecsensólyom, vándorsólyom, fekete gólya, a szigetek ősgyepén gémtelepek találhatók. Fellelhető a hód is a tározó területén.
A láda egy meglehetősen titokzatos helyre, az Óhalászi-szigetre került. A sziget Óhalászról, a településről kapta a nevét, melyet egy tiszai áradás elpusztított 1876 körül. A kitelepített lakosok egy új települést alakítottak, Újlőrincfalvát, ez a megye legkisebb faluja, ez adja báját, és jelenti vonzerejét. A falu szimbólumává vált Életfa-szobor Huber András és Varga Géza szobrászművész alkotása. A tábla szerint a község kitelepítésének 116. évfordulójára állíttatta a helyi önkormányzat 1994-ben. Elméletileg a szigeten a falu nyomai még fellelhetők, a temetőt a turistatérkép jelöli is. A valóságban ez nem olyan egyszerű, tekintettel arra, hogy az eltelt idő, az árvizek miatt a természet igencsak birtokba vette a szigetet.
Hát az úgy volt hogy Ha2 írt egy e-mailt, hogy nézzük meg a tavat ládaügyileg. Árpi foglalt hajót Bélánál. Reggel 8-kor szálltunk be a hajóba és kezdetét vette egy fantasztikus élmény. Elhajóztunk délre 9 km-t a GCKV-ért, majd elrejtettük. Béla mesélt, mi meg utaztunk és gyönyörködtünk. Hihetetlen hangulata volt az egésznek. A szigethez, illetve a kilátóhoz is csónakkal érkeztünk, a ládikó hamar meglett. Köszönjük a rejtést!
Gyorsan megtaláltuk a dobozt, ami jó állapotban van és az álcája is tökéletes, pedig az eldobált szemet arra utal, hogy forgalmas hely. Jók ezek a vízi kilátók. Jól esik az ülés utáni mozgás és a vízre is más szemszögből tekinthetünk le.
Motoros csónakázás Anitával, Beával és LionDaddyvel a Tisza tavon. Kisérőnek Béla bácsi volt velünk, akitől rengeteg információt kaptunk. A tavon nagyon sok vizimadarat figyelhettünk meg. Az időjárásra sem lehetett panaszunk: pompás napsütésben telt el a napunk. Köszönöm a rejtést.
Mivel korábban többször jártunk már a tavon és valahogy ez a láda és a GCBRZN mindig kimaradt, most célzottan ezekre terveztünk egy kirándulást Anitával, Beával és kectammal.
Hajótúránk a Szabics kikötőből indult és mi is a játékot és a GC pontokat jól ismerő Bélát kértük vezetőnknek. Béla igazán jó túravezetőnek bizonyult, az út során rengeteg különféle fajú madarat és vízinövényt mutatott be és adott rövid ismertetőt róluk. Még a most érő sulymot is volt szerencsénk megkóstolni. A kirándulásra remek időt fogtunk ki. A reggel kicsit hűvösen indult, de a teljesen tiszta égbolt és a szikrázó napsütés miatt ez hamar elmúlt, 1/2 10 tájban pedig már-már melegünk is lett a víz tükröző hatása miatt.
Az Óhalászi-szigeten kikötve először a kilátóba mentünk fel és néztünk körbe, majd jó néhány fotó után a ládát is szerencsésen megtaláltuk. Az igazság az, hogy a kilátót építhették volna kicsit magasabbra is, akkor nemcsak a Poroszlói-, hanem a Sarudi-medencére is rálátás nyílhatott volna. De így is nagy élmény volt fentről nézni a tóra.
Utunkat az Óhalászi Holt-Tisza érintésével folytattuk É-i irányba, Borzonat felé.
22 km-es evezés a Tisza-tavon és környékén. Az Albatrosznál béreltünk egy szó szerint szakadt kenut (kicsit lyukas volt az alja, időnként meregetni kellett belőle a vizet :).
A VI. sz. öblítőn beevezve először a Tündérfátyolnál kötöttünk ki, itt sajnálattal állapítottuk meg, hogy a kilátó az enyészeté lett. Innen eveztünk át Óhalászra, itt egy kb. 30 fős társaság dorbézolt, így inkább bementünk a holtágba körülnézni, mire visszaértünk, szerencsére épp távozóban voltak.
Az emlékművön nincsen gravírtábla, viszont a láda tökéletes állapotban van, ritka alkalom az ilyen. :) Nem volt igazán rejtve, de így hagytam, mivel mugli ebbe a dzsindzsába idáig már úgysem megy be, aki a dolgát végezni jön, az a jelekből ítélve előbb megáll.
Sarudi indulással kenuval értük el az Óhalászi-szeigeten lévő hagyományos ládát (GCOHAL) és az Aranyosi-szigeten lévő Kedvelt vizeink mozgóládát (GCKV). Remek választás volt a mai nap. Jellemzően kevés légmozgás és sima vízfelület volt, felhős-napos váltakozó idővel. Meseszép arcát láttuk ma a tónak. Néha találkoztunk egy-egy vízi járművel (ami sajnos mind benzines volt). Ők ringatták néha a kenut. A kilátó alsó lépcsői le vannak törve, de még használható. A fölső szinten a meleg fa padlón ülve ebédeltünk délben. A láda megszerzése küzdelmes. Néhány lépést kell csak megtenni a kilátótól, de közben minden szúr, ragad, marasztal. Nagyon sietősre fogtuk. Én bementem a dobozért, és a kinyitott logbookot Anti lefotózta. Gyors bejegyzés és menekülés.
Kb. 17 km volt.
GCKV-ért eveztünk ki Poroszlóról két kenuval kemény oldalszélben (papa, mama, fia, lánya, veje, menye, unokái). Utána még "átugrottunk" ezért a ládáért is, ha már arra jártunk. GCKV jelszava körüli bonyodalmak miatt nem is jött rosszul ez a megtalálás. Jó 28 km lett a végeredmény ... éppen elég volt. A maradék vízi ládákért majd visszajövünk .... :)
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (286 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.