WAP
A líciumfa egy fává nőtt ördögcérnabokor a Debreceni Református Nagytemplom szomszédságában, amely jelentős egyháztörténeti emlék és botanikai ritkaság. A történetét elolvashatod lejjebb. Mágneses mikroládát keress, fekete színű, szürke tetejű filmes dobozt. Írószerszám nincs a dobozban, vigyél magaddal! Kérlek, hogy figyelmesen tedd vissza a kupakját, ne kapjon vizet!
FONTOS! Jelszó nélküli megtalálást nem fogok elfogadni, kérlek, ne is próbálkozz ez ügyben! Nagyon figyelj oda mind a megtaláláskor, mind a visszarejtésnél, hogy a Múzeum utcáról teljesen oda lehet látni! Légy türelmes, lehet, hogy perceket kell várnod a megfelelő pillanatra!
SEGÍTSÉG: !"néyleh ainábélp"

A ládába TravelBug
NEM helyezhető!
FONTOS!
Jelszó nélküli megtalálást nem fogok elfogadni, kérlek, ne is próbálkozz ez ügyben! Nagyon figyelj oda mind a megtaláláskor, mind a visszarejtésnél, hogy a Múzeum utcáról teljesen oda lehet látni! Légy türelmes, lehet, hogy sok-sok percet kell várnod a megfelelő pillanatra! Emiatt is kapott 3-as nehézséget a rejtés!
RÉSZLETES LEÍRÁS
Debrecen egyik különleges látnivalóját szeretnénk megmutatni Neked. A Fűvészkert és Múzeum utcák sarkán álló líciumfa történelmi nevezetességű botanikai ritkaság, kora mintegy 200 év. Az ördögcérnabokornak is nevezett növény se nem fű, se nem fa, országszerte nő. Az anekdota szerint itt vitatkozott Bálint pap Ambrosius mesterrel, kezében líciumágat tartva. A katolikus Ambrosius azt hangoztatta, hogy Kálvin tanaiból sohasem lesz vallás. "Abból akkor lesz vallás, amikor a lícium fává nő." "Hát akkor fa lesz belőle" válaszolta Bálint pap és a földbe szúrta a líciumágat. Az ágacska fává nőtt, ágaival befonta a lelkészlak vasrácsos ablakát - tartja a hagyomány, ám ennek történeti alapja nincs.
A fává nőtt iszalagnak a neve Lycium halimifolium, amint a magyar mondja: "ördögcérna" vagy "semfűsemfa". A mintegy 180 éves fa legendája azt a történetet őrizte meg, amikor a nagyváradi püspök Ambrosius kanonokot küldte Debrecenbe, hogy visszatérítse a Tiszántúlra is eljutott reformáció híveit. Bálint pappal - akit nem tudott meggyőzni - a gyűlésről távozva is folytatták a vitát. Ennek hevében a kanonok letört egy ágat az útszéli líciumbokorról, a földbe szúrta, és így szólt: "Akkor lesz valami az új hitből, amikor ez a földbe szúrt lícium fává nő!" Mire Bálint pap: "Akkor fa leszen". A líciumág később cserjévé, majd fává terebélyesedett, így szimbolizálta a reformáció megszilárdulását is. A papi lakás, melynek ablakát beárnyékolta, 1764-ben épült Szilágyi Sámuel püspök számára, a Méliusz Juhász Péter által lakott plébánia helyén. Az ablak előtt kiskert volt és abban nőtt a lícium.
A fa kora mintegy kétszáz évre becsülhető, ebben a növésben természeti ritkaság. Mindazonáltal bármilyen jól is hangzik, a történet nem tekinthető hitelesnek. Hiszen a református hit több mint négy évszázados múltra tekint vissza, efféle viták tehát aligha zajlottak kétszáz évvel ezelőtt.
A XVI. századi Méliusz-házat 1740 körül lebontották. A helyén egyházi épületet emeltek, ennek vasrácsaira fonódott a lícium. Amikor a századfordulón ezt az épületet is lebontották, a késő barokk ablakrácsot meghagyták a fával együtt, ami még mindig látható!
JELSZÓ
A jelszó a kis filmes dobozban található logfüzetecskén olvasható. Írószerszám nincs a dobozban, vigyél magaddal! Kérlek, hogy figyelmesen tedd vissza a kupakját, ne kapjon vizet!
SEGÍTSÉG: !"néyleh ainábélp"
Ha tudsz, tegyél föl fényképet líciumfáról, így idővel különböző időpontokban készült felvételek lesznek láthatók! Köszönjük!
Kellemes sétát, hasznos időtöltést kívánnak a rejtők:
K:Pisti *Andyval
LÁDATÖRTÉNET
2018.08.16.: új logbookot szerettem volna kihelyezni, de eltűnt a ládika, pótolva lett, kereshető a szokásos helyen!
2018.01.25.: új logbook kihelyezve
2015.08.18.: újra kereshető
2014.12.27.: a geoláda eltűnt, betegre állítva
2014.07.17.: betelt logbook cseréje újra
------------------------------------------------------------------
Látogatók száma 2018. január 26. óta:

'