2009.10.23.. Ismét kereshető, GPS hibahatáron belül áthelyezve egy vízszintesen kinövő fenyőfa törzse alá. Kérünk mindenkit a gondos visszarejtésre.
Alternatív pótjelszó egy közeli fán, a talajtól kb 30 cm-re kisméretű alumínium táblán.
2009.09.21. A láda kezelését a mai napon átvettem. Az újratelepítés várható időpontja 2009.10.23.
Az eredeti leírás:
Telepítés időpontja: 2003. 05. 16. 11:59
Immáron hagyománynak tekinthető, hogy a Geocaching versenyek egy-egy pontja valódi ládaként él tovább, hogy mindenki belekóstolhasson egy kicsit a verseny hangulatába. A helyzet most csak annyiban volt új, hogy ez a pont már a versenyen is igazi ládaként várta a játékosokat, a MultiMatriX mellett hagyományos logolási lehetőséggel.
A doboz a III. Geocaching Fesztivál és Verseny (Kács, 2003. május 17.) pontjainak telepítése során született. Flektogon előzetesen vázolta, hogy hova képzeli el a pontokat, ennek ismeretében a csapat egyhangúlag döntött a Kőhodály mellett. Ez az objektum valamikor istállóként üzemelt, mára már "mindössze" egy geoláda otthona.
Megközelítés: mindenképpen Kácsról ajánljuk, már csak a verseny iránti tisztelet okán is! :-) Nem túl hosszú, nem túl meredek séta, laza tempóban Kács déli végétől 1/2-1 óra alatt könnyedén megoldható a feladat. A geoláda egy 26 cm átmérőjű és 14 cm magas műanyag konyhai doboz.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Könnyen kiszúrtuk :) a hodály most katicák lakhelye. Őrületes nagy meló lehetett kivájni ezt a hatalmas állathotelt. Évi ♡ Toti
Kács felől érkeztünk. Most nagyon jól járható az út. A doboznál a szeder sem veszélyes. A jelszó különösen tetszett. A kőhodály igen méretes. Nagyon látványos. [Geoládák v3.9.6]
Az ajánlott útvonalon közelítettünk az erdészeti úton, amit tanösvénynek becéznek... de tanösvényi ismertető táblákkal nem találkoztunk. Egyedül a tett színhelye előtt van egy denevérodú.
Nehéz erdészeti járművek járhatnak erre, mély keréknyomokat hagyva, ami aztán eső esetén vízzel telik meg és marad is. 1 óránkba telt felérni, egy másik órát pedig eltöltöttünk a nézelődéssel, fényképezéssel és persze a ládakereséssel. Nekem mondjuk nem 2,5 volt a terep, kicsit több... A fenyőből csak a törzs egy része van meg és a láda egy nagyobb 4 füles doboz.
Lefelé ugyan ismerős volt már az út, de mégsem értünk le lényegesen gyorsabban. Igaz a gombák lefoglaltak bennünket, szépeket láttunk, öregeket, nem ehetőeket, "értékteleneket". Egy szép nagy őzlábat azért elhoztam.
Köszi a rejtést!
Mai Bükkaljai túránk elsődleges célpontja a Kácsi-kőhodály felkeresése. Kácsról indultunk Sárival az ajánlott útvonalon és kényelmes sétával 1 óra alatt értünk a kőhodályhoz. Az út nagy részén, mélyen barázdált hatalmas sár van, de kis letérőkkel az erdőben ki lehet kerülni. Lenyűgöző látványosság a kőkultúra emléke a hatalmas kőhodály. A kácsi oldalról érdemes a ládához felmenni, de rengeteg és sűrű szederindán keresztül lehet odajutni. A kidőlt fenyőtörzshöz, nagyon óvatosan kellett közelíteni, mert a kőhodály tetején, a peremszélén van a rejtés. Csak sejtésem van, hogy miért lett itt a rejtés, lehet, hogy 2003-ban a rejtés idején innen még szép panoráma lehetett, most csak egy falatnyi a panoráma a környező hegyekre. A kőhodállyal szemben levő erdőben biztonságosabban elérhető lenne a rejtés. Az erdőben sokféle gombát láttunk, a legérdekesebb a korall gomba volt. Köszönet a rejtésért.
A ládaoldal nagyon kevés információt nyújt a felkeresett látnivalóról a Kőhodályról, ezért az internetet szemezgetve egy pár sort beillesztek a Kőhodály történetéről:
Kács különleges értékei a riolit tufába vájt kőhodályok és a Békaháza nevű külterület egykori tanyás települése. Az egyik kőhodályt (a jelenleg Tibolddaróc határában levőt) a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban is nyilvántartják, mint jelentős nemzeti kultúrtörténeti emléket. Erről a kőhodályról Hegedűs István kácsi lakos közöl adatokat a Bükkalja című kistérségi lap 2008. márciusi számában.
Hegedűs István 20 évig lakott a kőhodály egyik lakásában, onnan járt iskolába Kácsra, negyedmagával. A hodály a Zichy-gróféké volt, mint a környéken sok más birtok is. Több mint 100 éve épült, a belső ágat pedig később vágták a daróciak. Itt tartottak háromezer juhot, külön a fiaztatót, külön az anyajuhokat, külön a kosokat. Öt juhász dolgozott az állatokkal. A juhokat évente egyszer megnyírták, a rengeteg gyapjút elszállították. A tejből gomolyát késztettek az asszonyok. A környéken a grófé volt egy nagy gyümölcsös is, nemes alma- és körtefákkal, szilvával-ezek termését Kövesdre hordták le. A kőhodály jelenleg üres, Triz Albert kácsi lakos tulajdona.