WAP: Jelszóképzés a kapun olvasható monogramokból történik (részletek lejjebb)
Ez a láda országunk egyik határszélére, a déli végekre invitálja a láda-vadászt. A Barcshoz közeli Babócsán, a Basa-kertben vár Rád egy nem mindennapi látvány: a NÁRCISZ-VIRÁGZÁS.
Mivel ez nem a hagyományos geocaching-értelemben vett esemény, ezért időszakos hagyományos geoládaként telepítettem - először. Sajnos azonban kétszer is ellopták, így virtuálisként élesztettem újra.
Remélem, egyetértetek majd velem abban, hogy erre a minden évben (időjárástól függően) április vége és június eleje között "megrendezésre kerülő" eseményre érdemes volt "ládát" telepíteni. Nem a jelszó megszerzéséért való küzdés az, ami miatt megéri ide eljönni, hanem a több hektárnyi virágzó nárcisz!
A helyszín az év nagy részében szabadon látogatható, de igazán a nárcisz virágzása alatt érdemes felkeresni - amikor őrzik is a területet.
Aki Pécs, Kaposvár, Szigetvár felől jön, az Barcson keresztül jut el Babócsára (akár gépkocsival, akár vonattal), aki pedig a 68-as úton jön, annak Csokonyavisontán kell letérnie Ny felé. A Babócsára K felől vivő úton a település előtt nem sokkal, az út jobb oldalán fekszik a Basa-kert (eltéveszthetetlen), ami 1977 óta védett, kultúrtörténeti és növénytani értékei miatt.
A Basa-kert területén Koppány vezér veresége után bencésszerzetesek több monostort (román és gótikus) és zarándokházat is építettek, amelyek alapjai most is láthatóak.
A Tibold nemzetség az Árpád-házi királyok idején várat épített itt, így 1526-tól Szigetvár és Kanizsa mellett Babócsa lett a harmadik legfontosabb végvár (romjai az általános iskola kertjében fedezhetők fel). Sok "gazdacsere" után a törökök 1598-ban végleg elfoglalták, és a kb. 450 fős helyőrség számára a várban dzsámit és gőzfürdőt is építettek. A várhoz tartozott az a kb. 30 hektárnyi terület, ahol ma a Basa-kert fekszik. A basa parancsára a kertbe is ekkor ültették a csillagos nárciszt (Narcissus stellaris, ill. Narcissus angustifolius), a háremhölgyeinek.
Azóta a csillagos nárcisz tömegesen elszaporodott, s ma a kevés magyarországi előfordulásának legjelentősebb területén tavasszal fehérbe öltözik a kaszálórét.
A török idők nyomát őrzik a településen a kupolás kút (N46°02,262' és E017°20,870') és gőzfürdő maradványai. Nemcsak a török idők harcainak maradtak nyomai, a Somssich-kastély középső része a II. világháború harcainak esett áldozatul. További érdekesség az 1955-ben, olajkutatás közben feltárt 65°C-os vasas hévíz (nőgyógyászati panaszok és reuma ellen javallott), amely melegebb, mint a közelben levő, ismertebb csokonyavisontai. A N46°02,172' és E017°20,954' koordinátákon található termálfürdőt 2004 júniusában újították fel, érdemes meglátogatni!
---------------------------------------------------
A többszöri ládaellopás miatt sajnos virtuálisként él ma már a láda.
A netkesselés ellen "nagy nehezen összeállított" jelszót - jogosan - sok kritika érte, és miután a logokból kiderül, hogy senki nem bánta meg eddig, hogy ellátogatott ide, ezért a jelszó képzését ezennel ünnepélyesen megváltoztatom :-)
Köszönet a látogatásért és a türelemért az eddigi megtalálóknak! (2009. május 14.)
A virtuális láda jelszavát a kert kapuján találod meg (N 46° 02,436 E 17° 21,507). Az ott található monogramokból kell összeállítani, a következő módon:
1. betű= 4. monogram 1. hang
2. betű= 3. monogram 2. hang
3. "betű"= 4. monogram 2. hang
4. betű= 1. monogram 2. hang
Az autót kicsit tovább a falu felé, az út bal oldalán található parkolóban érdemes hagyni, bicikli tovább is vihető. A "dombtetőre" vivő út el sem téveszthető, és az egykori vár földsánca mögül kibukkanva eléd tárul a nárciszmező.
A N 46° 02,543' es E 17° 21,513' koordinátákon egy ismertetőtáblát találsz.
Ha végigmész az úton, akkor végül eljutsz az egykori várárokhoz és földsánchoz. Arrafelé volt a régi láda :-(
Kellemes gyönyörködést kívánok!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A verseny másnapján a bázistól délre eső, Barcs környéki pontok megkeresését terveztük. Családilag, lelcache-sel kiegészülve kerestük meg ezt a 10 ládát. Változatos helyeken sok érdekes és szép helyet láttunk.
Drive in találat a déli kör végére. Így, hogy a kertbe nem lehet bemenni nekem kicsit kevésnek tűnik ez a pont egy ládának.
GC39FV után ez is meglett. Sokat nem láttunk a zárt kapu miatt, de amúgy is virágzáskor kell ezt keresni, felkerült a tavaszi bakancslistára. Kösz a rejtést.