Elhelyezés időpontja: 2020.10.03 15:00
Megjelenés időpontja: 2020.10.09 23:02
Utolsó lényeges változás: 2020.10.09 23:02
Utolsó változás: 2020.10.29 11:02
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szárnyaló Sas, rágcsa13, CsG12
Felhasználó: Szárnyaló Sas Nehézség / Terep: 5.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 9
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Figyelem! A láda megtalálása felkészülést igényel! Kajak, kenu, vagy más vízi eszköz szükséges, hogy a ládát biztonságosan és szabályosan megközelíthesd. A vízállást is tekintsd át indulás előtt, melyet a ládaoldal végére illesztve is megtalálsz!
Röviden
A láda egy 10cm x 10cm-es henger talajszinten elrejtve, melyet a sziget közepén a legmagasabb ponton egy susnyásban rejtettünk el. Tavaszonként és normál árvízek alkalmával kb 1,5m-es víz szokta borítani a szigetet. Indulás előtt ellenőrizd a vízállást, melyet lentre is belinkeltem. Egyelőre nem tudom, hogy pontosan hány cm-től kereshető a láda, ha ezt sikerül kiszámolnod, kérlek jelezd.
Egyelőre annyi tudható, hogy 300cm-es vízálláskor még bőven nem borította el a víz a ládát. KP1965 becslése szerint 350cm-ig biztosan kereshető.
Kerékpárral is könnyen idejöhetsz, ugyanis az Eurovelo 6 nemzetközi kerékpárút itt halad el a part mellett. Hozz magaddal lakatot, hiszen nem viheted magaddal a szigetre a biciklidet!
A Zebegényi-sziget egy mintegy 500 méter hosszúságú sziget, legnagyobb szélessége 50 méter. Területe nagyjából 2 hektár. Közigazgatásilag Zebegényhez tartozik. Érdekessége, hogy a nyugat-délnyugat felé eső oldala inkább a fürdőzők, vízitúrázók által kedvelt, kavicsos talajú. Ez amiatt van, hogy a Dunai hajók hullámzása erre az oldalára sodorja ki a kavicsokat. A kelet-északkeleti oldala sokszor járhatatlan, kidőlt fákkal tarkított rész. A délkeleti oldalán rágcsa13 rejtőtárs topográfiai kutatási eredményei szerint egy fiatalabb nádas is megfigyelhető. A sziget közepe magasabb fekvésű, itt helyeztük el a ládát is.
Története
A Zebegényi-sziget abból a szempontból is szerencsésnek mondható, hogy elkerülték a folyószabályozási munkálatok. Ennek gyakorlati oka, hogy a nagy szabályozási munkák idején még csak alacsony zátony volt mindössze, gyér növényzettel, amely nem akadályozta a hajózást.
A két világháború közötti időkben is még csupán egy zátonyként volt számontartva. Folyamatosan emelkedett ki a Dunából, ami igazából azért is történt, mert 1945 után jelentős mederkotrási munkálatok és az ipari méretű kavicsbányászat következtében a Duna vízszintje csökkent. Amit még a régi térképek elárulnak nekünk, az az, hogy a sziget folyamatosan vándorol a folyással megegyező irányba.
Az, hogy még ma is létezik, annak a mindannyiunk számára örvendetes ténynek köszönhető, hogy a Nagymarosi erőmű építése nem valósult meg. Amennyiben megvalósult volna, a sziget el lenne árasztva vízzel.
Sziget fesztivál - másképpen
Élővilág
A Zebegényi sziget szeretlek facebook oldal tulajdonosától további infókat tudtunk meg a szigetről. "Kb. 20 éve (2000 környékén) a szigeten rendeztünk egy rock fesztivált. A rock fesztivált a haverommal szerveztük a tágabb baráti társaságunknak és a környékbeli fiataloknak. Annak ellenére, hogy az éppen aktuális polgármester betiltotta, még így is 250-300 részvevő volt. Ma már (nagyon helyesen) egy ilyen rendezvény elképzelhetetlen, mert a sziget fontos pihenőhelye néhány védett és ritka madárfajnak. Rétisas, nagybukó, kisbukó, heringsirály, ezüstsirály, jégmadár, kócsag, stb. Az utóbbi években beköltözött a szigetre egy hód család, akik óriási pusztítást végeznek. Kettő év alatt kidöntötték a szigeten lévő összes fa kb. 15%-át. A sziget rendszeres látogatója egy vidra is."
Dőry-kastély
N 47° 47,476' E 18° 54,551' 123 m [GCZEBE+Dőry-kastély]
Ha erre járunk, kihagyhatatlan ez a csodálatos kastély, mely a zebegényi part legmagasabb pontjára épült. Mivel mi vízre szállunk, érdemes leevezni odáig, a víz felől nyújtja a legszebb látványt.
A zebegényi Duna-parton a 20. század elején egymás után épültek meg a nyaralók és kúriák, köztük a Dőry-kastély is. Az eklektikus stílusú épület 1917-ben épült meg, és eredetileg a Jobaházi Dőry család birtokában volt.
Az évek során az épületből szakszervezeti üdülő lett, sokáig igen romos állapotban állt, majd 2001-ban felújították, teljesen átalakították a belsejét, és egy 2006-os árverésen új tulajdonosa lett.
A Sauska család birtokában lévő épületnek nincs állandó lakója, csak kívülről tekinthető meg. A Dőry-kastély szépségét csak tovább fokozza az építmény lélegzetelállító parkja, a Dunához levezető kacskaringós kőlépcsők látványa, és a páratlan vízparti panoráma.
Kár lenne kihagyni egy kirándulás során a kastély megtekintését, melyhez talán a legalkalmasabb eszköz egy kenu a Zebegényi-sziget megtekintése után. Amennyiben a nagyobb túrát választod, akkor még visszaevezni sem kell.
Mikszáth Kálmán Különös házasság című történelmi regényében szerepel ez a bizonyos Dőry báró, és családja is, ám a házasság és későbbi pereskedés valós eseményeit teljesen megmásítva mutatja be a mű. Ez úgy történhetett, hogy az író a művéhez megtörtént eseményt vett alapul, de a regény cselekménye és a valóság eltérően alakult.
Amennyiben megfelelő vízijárműre szálltál (kajak, kenu, kétéltű páncélozott csapatszállító), akkor könnyen meglátogatható a túlparti a GCPMAR Pilismaróti Ezüstpart láda is, mely rövid sétával elérhető a partról. A láda pont szemben található a kastéllyal.
Gyönyörű, napos, meleg időben illesztettem be Zebegény - Helembai-zátony és vissza kajaktúrámba (15 km). Szeretem ezt a vidéket, illetve kis szigetet. A rejtést féltem kissé, nem viszi el egy nagyobb árhullám? Bocsánat, hogy belekotyogok, de biztos, hogy madárodúnak tűnő faládikát akasztanék jóval magasabbra.
Családi kirándulás a Dél-Börzsönben. Délelőtt az új királyréti ládát kerestük fel Zsuval, Diával és Lilluval, majd elrejtettük Kövesmező mellett az erdei kunyhós ládát, végül pedig a Zebegényi révnél vízre szálltam Diával. A Thayával vágtunk neki a szigetkerülésnek és aztán szépen lecsorogtunk Nagymarosig, épp 10 kilométer lett a mai kis etap. Nagyon jó volt rövid kihagyás után újra vízen lenni. Igaz, hogy borongós, hamisítatlan novemberi őszi idő volt, de a Dunakanyar így is csodás volt. A Duna alacsonyan volt és nagyon nyugodt, ennek ellenére most is egész kellemes volt a sodrása.
Reményeim szerint még nem fejeződött be számomra az idei szezon... Felszerelés és elszántság (no meg persze kb. másik tucat faktor) kérdése :-)
Szép vízitúra évünk volt a 2020. Írtam bőven ezekről a blogomon és persze készült számos video is, ami a youtube csatornámon érhető el.
Köszönöm a rejtést, remek apropót adott egy újabb vízreszállásra és kis keresgélésre ezen a szép és hangulatos szigeten.
Immár hagyományos októbervégi kajakozás Szobról. 9-re beszéltem meg a találkozót Attilával, fél 10-kor indultam a komptól. Gyönyörű, még kicsit párás, napos reggel. Hamar leértem a szigethez, csináltam egy tiszteletkört, és aztán a jobb oldalán kötöttem ki.
A ládát hamar megtaláltam, utána megkerestem mindkét táborhelyet. Minden megvan, mint régen. Csak a felső szigetcsúcs bozótosodott, erdősödött be jobban. Jó lett volna itt aludni, de holnap egész nap egyetem.
Utána átmentem a jobb partra, és ott mentem felfelé a Helemba-sziget felé, végig friss szembeszélben. Megkerültem a Törpe-szigetet és a Helemba-szigetet is, és a sziget bal partján, a tavaly megtalált kőkeresztnél kötöttem ki. Most hoztam metszőollót és fűrészt, hogy kiszabadítsam a lián fogságából, de valaki(k) már elvégezték a munka nagyját. Azért ha már volt nálam szerszám, kicsit kertészkedtem én is.
A nap zárásaként feleveztem az Ipolyon a Damásd-várig: legutóbb nagyon kicsi volt a víz, csak a vasúti hídig jutottam. Most jött rendesen! Néhol kemény sodrás volt, így aztán visszafele gyorsan haladtam.
Épp lement a Nap, mire visszaértem a Dunára. 32 km (a fele persze folyással szemben!), nagyon jó volt.
2020.10.10 16:00 egyéb log: A Zebegény-sziget a kedvenc dunai táborhelyem. A 70-es évek közepe óta rengetegszer sátraztam itt, rengeteg élmény köt ide. Volt hogy majd egy hetet eltöltöttem itt egyedül (két nap alatt felkajakoztam a Rómairól, aztán csak kieveztem néha vásárolni, a végén meg kényelmesen le a Rómaira). Az 1976-os kielboatos és az 1977-es kajakos Budapest - Győr - Budapest vizitúrákon (kétszer is feleveztem Budapestről Győrbe a Dunán!), a sok-sok Rába - Duna túra végén, a Mosoni-Dunáról, a Szigetközből hazafelé szinte mindig ez volt az egyik biztos táborhely. Aztán a diákjaimmal 1996-ban az Ulm-Budapest kenutúra utolsó táborhelye is itt volt. Köszönet a ládáért!
Sajnos ma és holnap a Mecsekben kell lennem (országos tájfutó bajnokságok), pedig legszívesebben már ma reggel hajóba szálltam volna.
Arra gondoltam, hogy a Dunán kajakozni nem csak napsütéses nyáron, hanem szemerkélő esős, ködös október végi napon is lehet. A Halemba-szigeti láda megtalálásakor már bevált felállásban, Pista barátommal és az ő felfújható kajakjával vágtunk neki a mai ládavadászatnak. Jó helyen sikerült partot érni, mert 22 méterre voltunk a ládától, ami gyorsan meg is lett. Ideális volt a vízállás a mai napon, én úgy látom, hogy 350 cm-es magasságig bátran lehet próbálkozni. Köszönjük a lehetőséget, ez is nagy élmény volt!
A hétvégén már előre megbeszélt kajakozást terveztünk a Dunára, de azzal az el nem hanyagolható különbséggel, hogy én úgy tudtam, hogy Kismarosról fogunk indulni és a Szentendrei-sziget csúcsán fogunk sátorozni. Ennélfogva nem is raktam el a gps-em, mert oda minek. Korábban sosem kajakoztam még (kenuzni is csak egyszer voltam), így kissé tartottam a nyiltvíztől, a sodrástól és az izomláztól. Ehhez képest Zebegényben béreltünk kajakokat és az alvás helyszíne is áttevődött... Nos, igen, ide, erre a szigetre. Délelőtt 11 körül szálltunk vízre (vagyis, ha nagyon agilis vagyok simán enyém a P1) és irány előbb az Ipoly-torkolat, majd némi pihenőt követően a Helembai-zátony. Innen meg egyből vissza Zebegénybe. Amíg a csapat egyik része nekiállt fát gyűjteni a tábortűzhöz, a másik kievezett a parton hagyott cuccokért. Sátorállítás és bepakolás után elindultam a ládáért. Több helyen is láttam a hódok rágásnyomait, sőt egy termetes patkánnyal is összefutottam a fák között. Gondolom a horgászok, sátrazók álltal itthagyott szemét csábította. Találtam egy emlékkövet is a táborhelyhez igen közel. A láda még így, gps nélkül is relatíve gyorsan meglett. Ezért nem is értem, hogy mi benne az 5-ös nehézség. A helye valóban a sziget legmagasabb részén van, de nem tudom, hogy egy árvíznek ez kihívást jelent-e. Lehet, hogy a rejteket nem ártana álcázni, nehogy egy itt sátorozó/horgászó, aki dolgát végezni megy be a fák közé késztetést érezzen megnézni, hogy mi az. Erre a nem mindennapi kalandra Mormi jött velünk.
Hosszú kihagyás után végre sikerült az újabb piros 1-es. :) A láda megjelenése szerencsésen jött ki nekem. Mára a GCgoze ládát terveztem csak be aminek a végpontja pont Zebegényben van és ha már megjelent itt egy új láda gondoltam, hogy nem hagyom ki a lehetőséget. Egész úton azt figyeltem, hogy nem e előz esetleg be valaki, de amint a logbookot kinyitottam láttam, hogy én vagyok a szerencsés első megtaláló. Életemben először kajakoztam és nem is volt annyira vészes mint gondoltam. Az ajánlott kölcsönzőből sikerült egyet kibérelnem és onnan egy jó 10 perces evezés után a láda meg is lett. A sziget szerintem hangulatos, megérdemelte ezt a ládát.
Ui: Ha valaki kölcsönözni szeretne érdemes előtte oda telefonálni mert több helyre is visznek hajókat egész nap és nem biztos, hogy épp van valaki a kölcsönzőben.