Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2020.06.28 19:59
Utolsó lényeges változás: 2020.07.02 18:32
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pucu
Felhasználó: Pucu Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 87 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 2.5 megtalálás hetente
Röviden
A láda 8x10x15 cm-es műanyag doboz, a fától É-ÉNY-i irányban, talajszinten, fatönkök rejtekében található.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés és parkolás
A Tardos és Süttő településeket összekötő 1127-es számú út nyugati oldalán induló földút elején találod a parkolót. A földút alkalmas gépjárműforgalomra, de mivel természetvédelmi terület, kérlek, ne menj be kocsival!
Először én a "Nagy Fafilm" című filmben találkoztam a fával. A film nézése közben döntöttem el, hogy mindenképpen fel fogom keresni. Jó érzés egy ilyen idős fánál állni és arra gondolni, hogy mi mindent és hogyan élt át. A Gerecsében lévő öreg kocsányos tölgy Magyarország egyik leghatalmasabb fája. A fa közel 400 éves, 516 cm-es törzskerületű, magassága 25-30 m körül van, súlya pedig a gyökérzet nélkül kb. 17 tonna.
A fáról készült egy hosszabb film is, mely minden részletére kitér és tökéletesen bemutatja az élővilágát is. Nagy Fafilm
A kocsányos tölgy jellemzői röviden
A magányos fák koronája magasan boltozatos és széles, félgömb, illetve gömb alakú, csaknem a törzsig visszazárt, tömött és egyenletesen leveles. Ágrendszere feltörekvő, ágai messze szétterülnek. Zárt állományban 45 m-t is elérő, egyenes törzsű, keskeny koronájú fa. Kérge mélyen barázdált, sötét színű. A fiatal fák kérge még sima, később finom barázdák jelennek meg rajta, és ezek mély repedésekké fejlődnek, miközben színe középszürkéről sötétszürkére vált. Zöldes barna, kissé viaszos fényű vesszői kopaszok. Levelei kopaszok vagy csillagszőrösek, a levéllemeze visszás-tojásdad, a levélalap két fülcimpa alakban végződik. Porzós virágzata 2-4 cm hosszú. A porzós virágok kettős bogas barkavirágzatba rendeződnek. A virágzat tövén csészeszerűen ülő kupacs csak egy termést tart. A kupacspikkelyek széle összenőtt, a csúcsuk szabad, sima. Alsó állású magházból kialakult makk terméseinek csúcsán az elszáradt virágtakaró három apró fogként később is jól felfedezhető. A pikkelyes, csészeszerű kupacsban fejlődő makkok hosszú nyél végén nőnek. Ez a nyél a kocsány; erről kapta a nevét a faj.