Elhelyezés időpontja: 2020.03.27 14:17
Megjelenés időpontja: 2020.07.20 23:10
Utolsó lényeges változás: 2020.12.20 11:34
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 56
Megtalálások gyakorisága: 1.8 megtalálás hetente
WAP ON
Tokod külterületén, kúpcserép alatt rejtőzik a 275 milliliteres (kb. 10*10*6 cm külső méret) négyfülű geoláda.
WAP OFF
Bevezető
A tokodi Pincevölgy legszakrálisabb helyére hívlak ezzel a rejtéssel.
Pincevölgy
Hazánk legrégebbi hosszútávú teljesítménytúráján 1981 óta tízezrek számára vált fogalommá a Tokodi pincék vendégszeretete. További ezrek az Országos Kéktúra bejárása közben pecsételtek és fogyasztottak egy pohár bort nyugat felé a Kősziklára vagy kelet felé a Hegyes-kőre vezető kapaszkodó előtt.
A Gerecse északi peremét jelző rögsor 300-400 méter magasságú tagjai között kacskaringós völgyek futnak ki a Duna-mentére, ezzel kézenfekvő közlekedési csatornákat kijelölve a Komárom és Esztergom közötti iparvidék és a hegység belsejének falvai között. A legfontosabb ezek közül az Únyi-patak "áttörése", amelyen a Tát és Bajna (folytatással Zsámbék vagy Tatabánya felé) közötti főútvonal halad. Ebből ágazik ki a Kő-hegy (297 m), Öreg-hegy (200 m) és Új-hegy (175 m) által körülölelt süllyedék, amely Tokod belterületétől úgy 3 kilométerre kielégíti az egykori bányászközség lakóinak kertészkedési, szőlészkedési igényeit.
Az utóbbi évtizedben néhány pince a kedvtelési borászkodás új szintjére lépett és közös megjelenéssel ismertetik meg a hazai borkultúrára fogékony közönséggel az Ászár-Neszmélyi Borvidéknek ezt a bájos szegletét. Tevékenységüket a Tokodi Borkultúra Egyesületben koordinálják. Zászlóshajójuk az - immár közel két évtizedes múltra visszatekintő - Tokodi Borút rendezvény.
Orbán-kápolna
A június végén rendezett Borút zenitje a helyi hagyományok szerint Hármashatár-hegynek nevezett magaslati pont Tát, Tokod és Mogyorósbánya települések határainak találkozásában. Az északról a mogyorósi Öreg-szőlők, nyugatról a Mogyorósi-sziklák, délről a Nagy-völgy, keletről az Újhegy és a Kis-völgy által határolt ponton 1720-ban építettek kápolnát a táti csata emlékére: 1685. augusztus 16-án a Lotharingiai Károly által vezetett 45 000 fős szövetséges hadak stratégiai győzelmet arattak a Sejtán Ibrahim vezérletével a július 7. óta ostromzár alatt álló érsekújvári vár felmentésére igyekvő hatvanezres török sereg felett. Az utolsó esélyét elvesztő várat 19-én Heister és Caprara ostromló serege elfoglalta, biztosítva ezzel a következő évben Buda bevételére induló seregek szárnyát.
A jelenben nem a harcokról, hanem a békés egymás mellett élésről szól a hely: itt évről évre közösen tartja meg az Orbán-napot a három szomszédos település. A nyitó igeliturgiát követően a rendező település polgármestere tart rövid beszédet, majd agapéra invitálja a vendégeket a kápolna mögötti tágas tisztáson. A lélek és a test táplálása közben a szem is betelik a hegyről nyíló hangulatos panorámával, amely a gerincről dél felé a Nagyvölgy, nyugatra a Gete, északias irányban pedig Esztergom és a Duna túlpartja felé nyílik. És jól lelátunk a szinte a lábunk alatt fekvő Tátra is. ;-)
Ládatörténet
2020.12.20 11:35 pötyimiki hívott a helyszínről: a ládát ellopták. Betegre állítom.
2020.07.20 23:10 Geocaching.hu-s regisztrációm 13. évfordulója alkalmából kis ajándékcsomagot állítottam össze a geoládászoknak. Ennek első részeként megjelenik a láda.
2020.07.19 13:25 Ládamegjelentetés előtti ellenőrzés. Új helyet kerestem a doboznak.
2020.03.27 14:17 Egy nagy ládakarbantartó kör közben ejtettem útba a helyszínt, hogy kihelyezhessem a geoládát.
2019.05.17 Kinizsi 100 teljesítménytúra útvonalváltoztatásának helyszínelése kapcsán erre járva találkoztam a bájos szőlőhegyi kápolnával, amely egyben remek kilátópont is.
A kúpcserép a helyén, a láda rendben, a füzet jó, a toll nem maszatol - mi kellene még? Talán egy kis látótávolság?
Míg leértem a buszmegállóba enyhén eláztam a szemerkélő esőben.
Komáromba menet volt egy kis időnk és hirtelen ötlettől vezérelve erre kanyarodtam. Előre nem készültem, így nem tudtam mit kell keresni. A nevéből azt gondoltam, hogy egy kisebb csúcsra vagy dombra kell felmászni. De nem. Teljesen drivein találat a kis hétvégi házak közt. Hogy igazából látható e innen a Tátra? Az nem derült ki, mert a ködtől kis túlzással az orrunkig sem láttunk :)
Az ajánlott parkolóból sétáltunk fel a ládához a hangulatos présházak, szőlők és gyümölcsöskertek között. A láda megtalálása után tovább mentünk GCMOGY felé. Kedves hangulata van ennek a vidéknek!
Köszönjük!
Zoli, Helga, Barnabás, Mártika, Bíbor, Bori, Berci, Judit, Balázs
Mogyorósbánya felől mentem a ládáért, korábban már többször jártam erre.
Logolás után felmentem a Mogyorósi Kősziklához is, csodás a panoráma.
Köszönöm a rejtést.
Egy szuper, kalandos kis Ipoly vizitúra után hazafelé tartva (mivel Párkány felől érkeztünk), minimális kitérővel ejtettük útba ezt az új rejtést. Az Ipoly túráról itt nem írnék, de a blogomon írtam, akit érdekel, olvassa el! Sőt, azóta video is készült erről az etapról.
Rövid séta, kellemes naplemente, némi kilátás valamint egy kis kápolna nyújtotta a látnivalót. Határeset, de ez azért lényegesen többet ad, mint a GCDJ. Nem bántam meg, de csak ezért sosem indultam volna el BP-ről, kivéve, ha valami miatt útba esik. Így is lett ma is. Köszönöm a rejtést!
55km-es tekerés Tinnye-Úny-Máriahalom-Epöl-Bajna-Nagysáp-láda-Sárisáp-Tinnye útvonalon. Felmentem a sok éve megtalált GCEPOL-höz is, innen már látszott a tokodi szőlőhegy is.
Lelki szemeimmel a Tátrát kristálytisztán láttam magam előtt, viszont Tátból egy fikarcnyi sem látszik innen, mert betakar elé a hegy, amit látni lehet az a felvidéki Muzsla és Ebed.
A rejtés gagyi, az írásoddal együtt, harmadikra lett jó a jelszó.
Tokodi pincék OKT pecsételőponttól rövid séta volt. Sajnálom,hogy Istvánnal nem találkoztam.
Péter barátomhoz hasonlóan nekem is a K-100 teljesítménytúra egyik alkalma jutott eszembe.
Gyuri barátom és kollégám hallott tőlem a Kinizsi 100-ról élménybeszámolót és kedvet kapott hozzá. Miután az 50-es túrákon is nehezen tudott szintidőn belül beérni, ezért javasoltam neki, hogy csak a Tokodi-pincéknél csatlakozzon hozzám.
Koldusszállás után hatalmas felhőszakadás és zivatar tette emlékezetessé a túrát.
Egy vidám csapatot követtünk a pecsételés után. Hiba volt. Eltévedtünk. Igy kicsivel megtoldottuk a 100 kilométert.
Vonattal Dorogig, majd két keréken tovább. Kellemes vidék, aranyos kápolna, könnyen megtalálható rejtés. Lefelé a Mária úton, majd Tát felé a Duna partig, onnan a bringaúton Esztergomig. Összesen 44 km. A dél körüli hazatekerés a 32 fokban már nm esett jól.
Mogyorósbánya felől ... a kősziklához idén kétszer is felmentem (mert elsőre nem volt ott a láda). Most is a temetőtől indultam, és ráláttam Tátra. A kápolna elég szerény ... Ebben a ládában is az a jó, hogy ott van és meg kell keresni ... ráadás a két nyelvi lelemény. :)
Ez a pont adta az ötletet egy jó Gerecse túrához. Tokodon parkoltunk és a völgyből kapaszkodtunk fel a kápolnáig. Végig jó kilátás van a Mogyorósi Kősziklára. Itt Anti rájött, hogy minden iratot, telefont az autóban hagyott, így visszaszaladt, (+2 km futás) addig én megkerestem a dobozt és a kilátást.
Innen tovább mentünk a Mogyorósi Kősziklához (GCmogy) 2006.06.11-én a gyerekekkel jártunk ott legutóbb. Az óta szép keresztet is kapott a hegy. Délben megint hegytetőn ebédeltünk, majd tovább mentünk az Öreg-kő (GCbajo) irányába. A lépcsőket 250-ig számoltam, aztán már csak a kapaszkodással voltam elfoglalva. Ahogy mentünk följebb és följebb, egyre rosszabb állapotban volt az ösvény. Volt látnivaló bőven, úgyhogy itt sem unatkoztunk. Innen már csak vissza kellett menni az autóhoz. Kalandos volt, és egy érdeklődő rókával hosszasan néztük egymást.
Ja és szembesülnünk kellett azzal is, hogy egy részen a kék túrát már megint el MAGÁNTERÜLET-esítették....
Egész úton szúnyogokkal hadakoztunk.
A szójáték tetszett. A láda mérete nem tetszett. A benne lévő elvágott toll már nem fog.
Budagyöngye - Pesthidegkút - Solymár - Pilisszentiván - Pilisvörösvár - Pilisszántó - Pilisszentkereszt - Kétbükkfa-nyereg - GCKEM - Esztergom-kertváros - Dorog - Tokodaltáró - Tokod - Tokodi pincék - GCTL - Tokodi pincék - Ebszőnybánya - Annavölgy - Sárisáp - Úny - Tinnye - Perbál - Budajenő - Telki - Budakeszi - Vadaspark - Ságvári-liget - Nagy-rét - Budagyöngye 115 km-es kör országúti biciklivel. Dorogtól esőben, a Tokodi pincéktől a ládáig nagy homokos sárban (a vizes kerék felszedtt mindent, utána alapos biciklimosás a kerekes kútnál), aztán onnan hazáig vizesen. :-) Sajnos emiatt Óbudára és a Várba már nem tudtam így elmenni.
A Kinizsi 100-ason 1982-ben és 1983-ban mentem végig regisztrálva. 1983-ban 6 km/h-s átlaggal, 16:40 alatt (klasszikus stílusban: bakancsban, hátizsákkal, minden külső segítség nélkül). Aztán 4 éve egy barátomat elkisértem Péliföldszentkereszttől Tatáig az éjszakai szakaszon, tavaly pedig az első felét terveztem hasonló módon, de olyan jó volt az idő, a társaság, és fáradt se voltam, így minden előzetes készülés vagy edzés nélkül 60 évesen végigmentem újra (20:20 volt az idő, lazán, beszélgetve, borozva Kesztölcnél és itt a pincéknél is).
A Gerecsébe terveztük a mai túránkat és a Somlyóvár után, az éjjel megjelent új ládához vettük az irányt. Nagy meglepetésünkre, még senki nem jött a ládáért, így pappcsaládnak sikerült ismét egy p1-et megcsípni :) Nagyon szép helyre hozott minket a rejtő, hangulatos a kis kápolna, gyönyörű a panoráma a Duna-kanyarra, az Esztergomi Bazilikára és Tátra. Ötletes a ládanév, a Tátra nem látszik, de Tát-ra rálátni :) Köszönet a rejtésért.
[g:hu 1.6.7]
Vizsga előtt Budapesten reggel 7 körül még frissítettem egyet hátha jelent meg a közelben valami új. Mivel a GCMOGY volt ma az egyik célpont Így természetesen útba ejtettük a sikeres vizsga után. Libertyvel nem gondoltuk hogy sokáig szűz marad "a láda" ezért a GCSOM-mal kezdtük mivel úgy gondoltuk ennyi idővel a megjelenés után esélyünk sincs a P1-re. Milyen érdekes az emberi elme hogy amit meg akar látni azt meg is látja még akkor is ha tudja hogy rossz az irány. :) Odafelé a távoli hegyek mögött felsejlett ami még magasabb, de mikor kiderült nem az igazi Tátrát láttuk nem jött elő többet. :)