Elhelyezés időpontja: 2003.01.29 15:00
Utolsó lényeges változás: 2019.08.06 13:44
Utolsó változás: 2020.12.30 19:33
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H+2V)
Elrejtők: Forester, Fil család
Felhasználó: Fil Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 21000 m
Megtalálások száma: 415 + 7 sikertelen + 42 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
1. pont: Világítótest 5 karakteres feliratának azon betűje, mely kétszer szerepel. (1 karakter)
2. pont: Felirat táblán koordinátával.
3. pont: Tábla mögött felirat koordinátákkal.
4. pont: Egy szín.
5. pont: Láda. Fa tövében, kőágyban, benne jelszó utolsó részlete.
Jelszó 1, 4, 5. pontokon talált részletek egymás után írva.
Vajon a budapesti fiatalok közül hányan tudnak az Ördög-árok létezéséről? De az idősebbek sem tudják nagyon - még ha halotta is ezt a nevet -, hogy merre keresse a térképen Buda sok vihart megélt, mára "láthatatlanná" tett vízfolyását! Te tudod?
A Forestertől 190 megtalálás után örökbefogadott ládámmal ezen kérdésre próbálok választ adni egy 5 pontos multi keretében, Budapestről kiindulva egészen vissza a gyökerekig.
Az Ördögárok egy patak, a Duna öt budai torkolatú mellékvízfolyásának egyike. Az Ördögárok vízfolyása a Nagykovácsi-medencében ered, ahonnan DK-i irányban a Kopaszerdő és a Remete-hegy között, majd a Remete-szurdokon áttörve a Hűvösvölgybe érkezik. A Vadaskert és a Hárs-hegy között már kőlapokkal burkolt mederben folyik, hogy azután a Hidász utca magasságában egy nagy iszapfogó csapdán átfolyva a föld alatt folytassa útját. Mai "medre" kevesek számára azonosítható, hiszen a Hűvösvölgyi út laktanyáitól zárt szelvényű alagútja Gábor Áron, Raul Wallenberg emlékművei alatt (GCpasa), a Városmajor, Maros utca, Déli Pályaudvar, Vérmező, Horváth-kert, Árok utca, Döbrentei-tér (GCkrz) nyomvonalon kanyarog, hogy azután a Duna 1646,2 folyamkilométerénél az Alsó-rakpart alatt a nagy folyóba ömöljön.
Az elmúlt évszázadokban számtalan neve volt; a török kori Tímár-patak, Pál árka, Szent Pál patakja, Szent Pál árka. Az Ördögárok elnevezés a középkori mondavilágban ered, amikor is a szeszélyes vízjárású, rejtélyes medervezetésű árkokat előszeretettel nevezték így. Az már csak a véletlen játéka lehetett, hogy Ördögárkunk éppen az egykori Boszorkányok hegyénél (mai Gellért-hegy) ömlött a Dunába. Nem csupán esővizet, hanem a környékén lakók szemeteit, szennyvizét is magával vitte, egyenes bele a nagy folyóba. 1945. januárjában - Budapest ostromának kilátástalan, utolsó szakaszában az Ördögárok a hadtörténetbe is beírta nevét. Január közepén - a Buda elfoglalásáért vívott elkeseredett harc befejező szakaszában a Vannay riadózászlóalj az Ördögárkon keresztül jutott egy szovjet lőszerraktár közelébe, majd felrobbantotta azt.
Az Ördögárok főbb jellemzői:
Hossza: 21 km
Vízgyűjtő területe: 65 km2
A vízgyűjtő terület legmagasabb pontja: 558 m
A vízgyűjtő terület legalacsonyabb pontja: 98 m
Közepes árvízhozam: 15 m3/sec
Közepes kisvízhozam: 0,01 m3/sec
A középvízhozam sokévi átlaga: 0,25 m3/sec
Induljunk el a torkolattól az árok nyomvonalán végig és keressük fel a forrásvidékét!
1.pont. N 47° 29,440' E 19° 2,910' 120 m [GCPATK-1]Az Ördögárok egyik leglátványosabb pontját mutatja be, a torkolatot. Nem a legszebb látvány! A pont a híd északi oldalára került, hogy jó kilátásotok legyen az Ördögárok végére.
Jelszórészlet az adott koordinátán található világítótest 5 karakteres feliratának azon betűje, mely kétszer szerepel.
2.pont. Az Ördögároknak állított emlékkövet is érdemes felkeresni, érdekes információkat olvashatunk. Egy kikerülési irány tábla hátulján keresd a továbbjutás koordinátáit. N 47° 29,498' E 19° 2,582' 110 m [GCPATK-2]
3.pont. Itt megmutatom, hogy hol is tűnik el Ördögárok a föld alatt. Nem a legszebb, mikor felgyűlik a sok szemét és iszap, de mindenképpen érdekes látvány.
Tábla mögött találod a két utolsó, azaz 4. és 5. pont koordinátáját.
4.pont. Az Ördögárok egyik legszebb része, a Remete szurdokban található.
Jelszórészlet az adott ponton egy szín. (A szín neve olvasható a helyszínen.)
A terület védett, vigyázzunk a természeti értékekre. Gyönyörködjetek a tájban, nézelődjetek, sétáljatok minél többet. A környéken található a Zsíros hegy, a Remete-barlang, ezeket jó szívvel ajánlom felkeresni.
A barlangra és a Remete hegyre remek kilátás nyílik a közeli bányától: N 47° 33,576' E 18° 55,726' [GCPATK+kilátás]
A környék barlangokban gazdag terület. POI1, POI2.
Ne térjetek le a jelzett utakról, mert fokozottan védett a terület, valamint a barlangnyílások veszélyesek lehetnek.
5.pont. Az Ördögárok forrásához invitál benneteket. A forrás nem egy adott ponton található. A földből szivárog ki a víz, majd később indul meg, mint patak. A megadott koordinátán egy 10 cm átmérőjű, kerek ládika vár benneteket, egy nagy fa tövében, kőágyban találod, benne az utolsó jelszórészlet.
Ezen pont megközelítése csak gyalogosan ajánlott.
Az 1, 4, 5. pontokon talált jelszórészleteket egymás után írva kapod a végső jelszót.
Remélem kellemes kirándulásban volt részed.
Ládatörténet:
2017. június eleje. A rejtő mostanában kevéssé aktív, a rejtés így közösségi összefogással, riasztos, ErdőCsöndje és sogor36 játékostársaink segítségével újult meg. A ládaoldalt és a koordinátákat aktualizáltam. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Tartalmas napot töltöttem el a multi pontjainak felkeresésével.
Az első ponthoz a 2M villamossal érkeztem és átsétáltam az Erzsébet hídon, közben leolvastam a jelszót és megnéztem az Ördögárok torkolatot. Tovább sétáltam a 2. ponthoz, az Ördögároknak állított emlékkőhöz. 2016-ban itt akadtam el, mert nem volt meg a doboz. Most a leolvasással nem volt gond. A 3. ponthoz az 56-os villamos vitt el, majd a koordináták megszerzése után azzal folytattam az utat Hűvösvölgyig, majd a 63-as busszal végre megérkeztem a kirándulópontomhoz, a Remete szurdokhoz. A rövid, és inger-gazdag rész után gyalog indultam tovább. Útközben felkerestem az Öcsi barlangot és a bejáratától körülbelül 70 méterre lévő a Törpe-zsomboly bejáratát, majd a kéken a Zsíros hegyre érkeztem. Királyi panoráma (GCNkov). Meseszép panoráma fogadott, de brutál erős szél. Ennek köszönhetően rövid várakozás után kitisztult a hegytető, lehetett fotózni. :-) A pecsételőhelynél kisebb torlódás volt, mert egy fiatal fiú éppen csak körzőt, vonalzót nem vett elő, hogy pontosan beigazítsa a helyére a pecsétet, majd miután sikerült, még 15 másodpercet rászámolt, hogy biztosan szép tintás legyen. 4 füzetbe varázsolta bele ilyen módon az igazolást....
Tovább menten a Nagy-Szénás (GCsena)felé, ami 2008-ban a 200. találatunk volt. A látvány fokozódott. Tömeg nem volt itt sem. A kékről a kék +-ra váltottam, majd egy balra indexelés után egy szaggatott vonallal jelzett útra tértem. Jól követhető volt, de akadályokkal teli. A végén új drótkerítés fogadott, és a falétrát ledöntötték. Egy pillanatra azt hittem, vissza kell fordulnom, de volt a kerítésen egy mozdítható elem, amin átbújtam. Innen aztán a sárga pöttyön sétáltam Nagykovácsiba a láda érintésével. Jó volt. De miért rejtett pontos???
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Tamás [Geoládák v3.9.0]
Terepfutás közben a sportbarátaimmal ezt is megtaláltuk. A nap utolsó találata, számomra pedig egy hosszabb időt felölelő keresés lezárása. Talán két éve kezdtem a felkutatását. (A hármas pontnál fél éve lehettem, az emlékeim szerint akkor elég megviselt volt a jelszó hordozója. A többi pont viszont mindenhol rendben volt.)
A nagy távolságú tematikus multik között ez egy jól kivitelezett, pozitív példa. Kár, hogy az árokban mostanában szinte alig van víz.
Régóta nézegettem ezt a ládát, és kicsit tartottam is tőle a logok miatt (milyen lesz vajon a végláda környékén?).
Az első három pontot 2017. április 24-én gyűjtöttem be egy városban kóborlós napon (aznap lett még meg GCMRE, GCFC és GCKaha); a negyedik pontot fejből tudtam, de azért 2017. november 17-én a GCSZUR ládától elszaladtam ellenőrizni; az ötödik, utolsó pont most, egy elég kilátástalan túrán rendkívül könnyen meglett, a jelzett SO turistaútról pár lépés, ilyenkor nyilván susnya sincs. Ez után következett még GCFEUT, GCDOB, GCaCO3, és GCILAK.
Régi "monster" ládát pipáltam ki ezzel a térképről, érdekes az apropó, jó, hogy megmutattad.
u.i.: ne nézd a tracket, nincs benne az utolsó pont pontos helye ;)
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.4.7]
Megtaláltam, köszönöm, hogy megmutattad ezt a szép utat! Nagy részét gyalog tettem meg. Nekem az első pont okozott gondot, valamint a 3. ponton a kék szalagot kerestem, de az már nem ott volt.
Ma került sor a két utolsó pont felkutatására. A végládánál érdemes követni a felfestett turistautakat, mert néhány környékbeli ösvény járhatatlan ill. magánterületre futó utak is vannak a közelben.
A láda közvetlen környékét vadkilövésre használják.
Egyébként szép környék, köszönöm a rejtést!