Elhelyezés időpontja: 2019.08.07 00:00
Megjelenés időpontja: 2019.08.11 08:48
Utolsó lényeges változás: 2019.08.11 08:48
Utolsó változás: 2021.01.19 12:46
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Soma, Virág, Marci, Emese, Judit
Felhasználó: Kazsimers Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1800 m
Megtalálások száma: 49 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Röviden
15x15x20 cm méretű, csatos fülű doboz, a tölgytől kb. 15 méterre egy fa gyökerei közé rejtve, gallyakkal, avarral álcázva. A rejtekadó fa kettős törzsű volt, egyik törzse kitörve fekszik mellette, innen megismered.
Update: jelezték, hogy a másik törzse is kitört, így egy olyan fatörzsmaradványt keress, ami mellett ott fekszik a két kidölt törzs!
Szeretnélek megkérni titeket, hogy sematikus log helyett inkább meséljetek néhány mondatban: hogy találtátok meg? mit láttatok ott/odafelé? mi tetszett? volt-e valami érdekes dolog? milyenek a táj az adott évszakban? találkoztatok-e valamilyen állattal? megnéztétek-e a másik tölgyet is? stb. Köszönöm!
Bevezető
A láda a Tornabarakony körüli öreg tölgyek egyik legnagyobb példányához invitál titeket. A helyiek külön nevet is adtak neki: Szilveszter. A fa törzskerülete kb. 6 méter.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Tornabarakony "központjában" található görögkatolikus templom közelében lehet parkolni az út mellett, és elindulni is innen érdemes. N 48° 29,509' E 20° 49,116' 187 m [GCOT31+parkoló] A falu Miskolcról tömegközlekedéssel (vonat+busz) is megközelíthető, bár a busz ritkán, csak napi kétszer jár erre.
A templomtól a Dózsa György úton kell elindulni a Kossuth Lajos utca irányába, a sarkon egy piros, bádogtetős ház áll, itt kell jobbra ráfordulni a Kossuth utcára (ez már földút) és haladni tovább egyenesen kifelé a faluból. Az utolsó házat jobb kéz felől elhagyva egy mező mellett haladunk tovább. Az út egy növényekkel sűrűn benőtt kis patak felé tart, AMIN A BETON ÁTJÁRÓN ÁTHALADVA KELL JOBBRA FORDULNI (ez azért fontos, mert a patak előtti mezőt, nemsokára bekeríti a tulajdonosa) és tovább haladni a patak mellett, a mező szélén lévő kis ösvényen.
Innentől kezdve ezt az (általában, nagyjából) kitaposott ösvényt kell tovább követni, amíg egy nyíres, fás részt el nem érünk, amiben haladva folyamatosan enyhén jobbra kell tartani, hogy a fák alatt áthaladva egy másik, hosszú mezőre lyukadjunk ki.Ezen réten kell hosszan végighaladni. (Több lehetséges ösvény is van, de végén összetalálkoznak.) A mező vége felé balra kell tartani. A mező vége előtt kb. 100 méterrel, balra egy szélesebb erdészeti út indul be a fenyveserdőbe, erre kell rátérni és haladni 80-100 métert: a tölgy bal oldalt lesz, az úthoz közel. N 48° 29,432' E 20° 48,126' 214 m [GCOT31+1: szilveszter, az öreg tölgy]
Tornabarakony ideiglenes lakói számára különösen kedvesek a közeli erdőkben található öreg tölgyek. Az elmúlt évszázadokban a települést körül ölelő tölgyerdőket makkoltatásra használták. Egy hajdani tornabarakonyi asszony így emlékszik:
"Hízlaltuk a disznót makkon, reggel korán hajtott a kondás, mindig én hajtottam ki a disznót, édesmamáék már akkor kint vótak a mezőn. Csak makkon hízlaltuk, úgy vót, hogy húj ki, húj be... és meghízott két vagy három mázsásra is a diszno, bizon! (...) Nagy hatalmas terebélyes fák vótak, azalatt terítve volt a makk sűrűn, mindenhol az erdőben...
(1986-os
gyűjtés, XX. századi asszonysors Tornabarkonyban, Barakonyi Füzetek I.)
A még most is fellelhető, 300 év körüli tölgyek, úgynevezett hagyásfák, nemcsak varázslatos látvánnyal szolgálnak, hanem emellett nagy idők tanúi is. A barakonyiak 30 ilyen tölgyet regisztráltak, közülük a leggyakrabban látogatott a Szilveszter névre keresztelt tölgy.
Tornabarakony
A ládázás után érdemes egy próbát tenni a faluban található Levendulás Háznál is (Dózsa György utca 14.). A vendégházban időszakosan kedves kis kávézó működik. A háziasszony felajánlotta, hogy ha ott tartózkodik szívesen vendégül látja a ládászokat egy ajándékkávéra. Tőle lehet még több információt szerezni a település mindenféle remek programjáról. A helyszínen és ezen a telefonszámon is lehet érdeklődni: Jenei Edit - +36203247678
Tornabarakony a Tornai-dombság szélén, a Barakonyi patak völgyében található úgynevezett zsáktelepülés. A falu görög katolikus, hajdani ruszin telepesek leszármazottai képezik az őslakosságot. A település képe még napjainkban is őrzi a tájegységre jellemző arculatot. A településen két aktív civilszervezet működik, különböző programokkal, fesztiválokkal, táborokkal igyekeznek idecsábítani a látogatókat. A falu csöndje, a természetközelisége teszi Tornabarakonyt elsősorban a gyalogos turisták célpontjává. A kéktúrások áthaladnak a településen vagy éppen egy túraszakasz végén itt töltik az éjszakát.
Ez egy nagyon ázós nap volt a kéken. Nem csoda, hogy nem volt akkor kedvem bejelenteni!
Átnéztem az elmúlt héten az összes idei képemet, és találtam 18-20 bejelentetlen ládát, szerencsére mindig csinálok fotót mindenről. A bejelentések ajándékok most, magamtól-magamnak.
BK! - 2020.12.24.
OKT közben.Berián logja megerősített,hogy a másik irányból is megközelíthető,én is így terveztem és sikerült is.Nem vagyok nagy fa rajongó,de azért megnéztem mindkét fát,főleg,hogy nagyon közel vannak egymáshoz.
A kéktúrán haladva az ezredik kilométer után Tornabarakonyban szálltam meg.
Vasárnap reggel harmatos réteken át szavasbőgést hallgatva látogattam meg Szilvesztert.
A tölgy hatalmas és gyönyörű. Meglátogattam a testvérét is 60 méterrel beljebb.
A helyiek, Edit és Éva sokat meséltek róla.
Jelentem ha2-nek, a sapka tulajdonosának, hogy a környezetidegen tárgyat a ládától eltávolítottam.
A bizonyos sapka megtalálható a Zsálya vendégház előszoba fogasán felakasztva.
TFTC
Cicapapa51
TFTC!
5 napos BAZ-megyei kirándulgatás Miskolctapolcai bázissal.
A ládán kívül egy bocsi-cetlit is találtunk, persze ezt menet közben már tudtuk, szóval nagy meglepetés nem ért minket.
[Geoládák v3.6.0]
Egy hetes geotúránk első felében az Aggteleki Nemzeti Park és a Cserehát szebbnél szebb helyeit kerestük fel, a második felében pedig a Zempléni-hegység még ismeretlen tájait és hegycsúcsait fedeztük fel.
Csodaszép útvonalon jutottunk el az öreg tölgyhöz, dimbes-dombos réten, erdő és patak mellett, mezei virágok és gombák sokasága tette változatossá utunkat. Hatalmas a több mint 300 éves tölgy, gyönyörű látvány. Egy fatuskó szinte megelevenedett, csak fantázia kérdése, ki milyen állatfejet vél felfedezni benne.
A kedves kis faluban, Tornabarakonyban ma már csak 4 fő állandó lakos van. A templomban éppen befejezték a búcsút és kilenc jó kedvű, mosolygós hölgy jött ki a templomból. Énekelni jöttek át Bódvarákóról és örültek nekünk, a ritkán erre járó turistáknak. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.3.3 ]
A kék jelzésről közelítettük meg a kihalt fenyves erdőn keresztül. Különös élményt adott, hogy a turista út melletti több nagy hangyaboly van. Csak úgy nyüzsögnek benne a lakók. A másik érdekesség, hogy telis tele van az út óriási gombákkal. Mivel nem értünk hozzájuk, így inkább nem hoztuk haza.
Segítséggel, mert nem találtuk a dobozt. Kezdett esni, ezért nem kerestük sokáig.
.Előtte megnéztük a freskófalut Bódvalenkén. Az nagyobb benyomást tett rám :)Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! végre eljutottunk. Tornabarakony a szívem csücske. már harmadik éve járok ide a nyári alkotó táborok alatt gyerekeket S felnőtteket lovagoltatni. [Geoládák v3.4.1]
Világvége, nyugalom. Sztem érdemes átmenni a kis hídon és utána jobbra fordulni, most a lekaszált mezőn jobban lehet haladni, mint a másik oldalon a derékig érő fűben. A doboz a földön hevert, vmi állat kitúrta, visszatettem a helyére. Felteszek egy képet a rejtekfáról. [g:hu 1.6.4]
Ha az embet nem ott helyben logol, hanem később szeretné, es csak a fenykep alapjan probalja megkeresni a helyet, akkor csalódás,
mert két betű fel van cserélve a lógóikban. Nem gcTo31, hanem gcOt31. Köszönöm. [Geoládák v3.3.2]
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Na ez egy nagyon különleges hely volt. :D Az úton néhol még a busz is félig-meddig földúton ment, nagyon elhagyatott hely. A buszról leszállva jól jött végre egy kis séta a semmiben, sehol senki. A láda viszonylag könnyen meglett miután megnéztem a fát, de sajnos már a másik ága is kitört, így csak az egyértelmű rejtek segített megtalálni. És hogy milyen állatokkal találkoztam? Egy darabig semmi különössel, viszont visszafelé valami gyanús állat tűnt fel előttem, első körben azt hittem kutya, közelebb érve kiderült, hogy róka. Távolról néztem, nem különösebben zavartatta magát, de miután észrevett, úgy elrohant, mintha kötelező lenne. :D [Geoládák v3.3.2] 1295.
Megtaláltuk , köszönjük a rejtést. Nyugodt környék. Mikor a faluba értünk azt hittük nem is lakik itt senki. Mire visszaértünk a ládától majd minden háznál (na jó csak 3-nál) tettek-vettek az emberek.
Megtaláltam Matyival, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.3.2]
Szögligetről jöttünk át Apámtól és Monok felé tartottunk a Mária úti ládán tolni egy kicsit.
A Google maps simán javasolta Tornabarakony - Rakacaszend közötti földutat, de mikor megláttam fordultam vissza és vállaltam a 4x hosszabb kerülő utat, úgy szétcincálták az erdőgazdasági gépek.
A ládához a rét szélén parkoltunk, onnan sétáltunk a -7 fokban a fához. Így a sarat megúsztuk, illetve szerencsés volt, mikor átvágtunk az általunk rétnek gondolt, de valójában vízben/jégben álló területen.
TothTi: a "híd" alatt inkább egy a földútba épített lyukas beton elemet kell érteni, ami alatt át "folyik" a patak. Jobb név híján neveztem a leírásban hídnak. :)
Gyönyörű őszi időben sétáltam a leírás alapján barátaimmal az erdőig.Kökény,galagonya és csipkebogyó cserjék színesítették a tájat.Az erdőbe beérve a közel 300 éves tölgy vonzotta a tekintetem.Kis keresés után rátaláltam a ládára.Az öreg tölgy energiája áramlott felém.Köszönöm a rejtést!
Ahh... A láda megjelenése előtt egy héttel voltam Tornabarakonyban, a Gömör-Tornai Fesztiválon. Akkor még úgy búcsúztunk el vendéglátóinktól, hogy jövőre megint jövünk. Hááát, egy kicsit előrehoztuk az újabb találkozást: meginvitálták a jászberényi csapatot a hétvégére, szarvasbőgést hallgatni.
Felejthetetlen élmény, ahogy ülsz a sötétben a Kemencés dombon - ahol egy hónappal ezelőtt még táncházban roptad - most meg a csillagos ég alatt a barátokkal hallgatod a szarvasokat.
János gazdát azért kifaggatam, mennyire veszélyesek ilyenkor a szarvasok, de megnyugtatott, napközben kipihenik az éjszaka fáradalmait...
Ma reggel Icu festett, mi meg addig Istvánnal felkerestük a tölgyeket. Odafelé már szőttük a jövő évi programot... Logolás közben (majdnem dél előtt), tőlünk kb. 200 méterre egy szarvas elbőgte magát... Huh... Ahhoz képest, hogy pihen, igen hangosnak és aktívnak tűnt...
Ha tehetitek, ebben az időszakban (is) menjetek el Tornabarakonyba, mert felejthetetlen!
Martonyiban egy tündéri kis apartmanban aludtunk meg. A szomszéd két remek vadász srác volt, akikkel összeismerkedtünk. Mikor megérkeztünk, ők már vacsoráztak és maradt bőven szarvasból készült rablóhús. Felkínálták nekünk... hááát rég' ettem ilyen mennyei rablóhúst. Le a kalappal, ezek tudnak élni! :-) Velük még az este kimentünk a közeli focipályához, melyet erdő ölel körbe, szarvasbőgést hallgatni. Bizony, bőgtek a bikák rendesen. Klassz élmény volt. Másnap reggel Zsuval egy kis kocogásra adtuk fejünket. A falu szélétől indultunk és oda-vissza 7,5 km-ből meg is úsztuk :-) Nagyon jó volt a friss, nyugodt erdőben kocogni. A fa jó kis eldugott helyen van, de csodaszép! Picit gyönyörködtünk, megkerestük a dobozt és futottunk vissza. Jól esett a mozgás ilyen szép helyen. Martonyi a szivünkbe lopta magát.
1.
Épp a Szlovák Karszt Kupa háromnapos tájfutóverseny utolsó futama (a gyönyörű Pelsőci-fennsíkon) után a jól megérdemelt ebédre és délutáni sziesztára készültünk Gömörhosszúszón (Dlha Ves, Szlovákia), amikor láttam a frissen megjelent ládát alig 40 km-re. Szerencsére a sörömbe még csak épp belekóstoltam, így ebéd után, a sziesztát kihagyva, egyből indulhattunk.
A leírást követve parkoltunk, és indultunk a láda felé. Már a falu felé haladva "világvége" hangulata van az embernek, a falut elhagyva ez csak fokozódik. Sehol senki. Ugyanakkor a kaszálók szépen lekaszálva. Szeretem ezeket az elszórt facsoportos legelőket, borókákkal. Az erdészeti út is meglett, és a fa is, mögötte pedig a láda és a "másik fa".
Utána (újra) megnéztük a tornaszentandrási templomot és a bódvalenkei freskókat, aztán jöttünk vissza Szlovákiába a rövid magyarországi kirándulásról. :-)