Rövid leírás
A torkolathoz közvetlenül levezető úttól néhány méterrel hátrébb elhelyezkedő facsoportban, a legnagyobb fa egy letört ágának hasadékában találod meg a 10x5x3 centiméteres műanyag ládában elhelyezett kincset.
Bevezető
Szob határában, a Duna egy kevésbé ismert és méltatlanul mellőzött csodájához helyeztem el ezt a ládát, az Ipoly torkolatához.

A ládába TravelBug
NEM helyezhető.
Figyelmeztetés árvíz esetére
Mielőtt nekiindulnál, ellenőrizd a vízállást, mert a láda két folyó partján van,
árvíz esetén nem kereshető. Amennyiben az előrejelzések alapján a vízállás eléri a legalsó, az ábrán sárgával jelzett I. fokozatot
ne indulj el!
Itt van a mindenkor aktuális vízállás:
Megközelítés
Vonattal, majd gyalog a Nyugatiból 59 perc alatt megérkezel Szobra, a szobi vasútállomáson (a végállomás és határállomás) szállj le, majd a gyalogos felüljárón (a vonatról leszállva látod) kelj át, onnan a Köztársaság utca végénél a földúton haladj tovább nyugatnak, Szlovákia irányába, mindig kissé balra tartva! A sétád vagy az árterületi erdőn keresztül vezet, többnyire árnyékban, vagy a Hideg réten keresztül. A földút elágazik
N 47° 49,282' E 18° 51,416' 102 m [GCIptr+útelágazás] A torkolathoz több földút is elvisz, de nem tudsz eltévedni, mert mindenképpen vagy a Duna partján, vagy az Ipoly partján lyukadsz ki. Figyeld, merre folyik a víz és a Duna mellett felfelé, az Ipoly mellett lefelé indulj el, így el fogsz jutni maximum 10 perces sétával az Ipoly-torkolathoz.
Ha
biciklivel jönnél, simán el tudsz tekerni a ládáig. Az út földút, de tökéletesen alkalmas kerékpározásra, bár esőben sáros lehet. A Köztársaság utcát megtalálod, annak a végétől ugyanúgy kell tekerned, mintha gyalog lennél. A biciklit egészen a ládáig, majd egészen a torkolatig le tudod vinni, nem kell otthagynod egy percre sem.
Ha
autóval jössz,
azt ajánlatos letenni és gyalogolni egy kicsit. A láda egyrészt védett területen van (Duna-Ipoly Nemzeti Park), másrészt a földutak az erdős részeken sárosak lehetnek, ezért vagy el fogsz süllyedni, vagy elakadsz a méter mély kátyúkban (amit azok okoztak, akik megpróbáltak kocsival bemenni), vagy leszakítod a kipufogódat. Vagy ezek variációi. Nem éri meg a kockázatot és amúgy is természetvédelmi területről van szó. Azt javaslom inkább, hogy vagy a Köztársaság utca végén parkolj a tüzépnél
N 47° 49,239' E 18° 51,616' 105 m [GCIptr+1parkoló] és onnan indulj tovább, ahogyan a gyalogos részben már leírtam, vagy a szobi révnél parkolj
N 47° 48,986' E 18° 51,728' 102 m [GCIptr+2parkoló] és innen gyalogolj tovább a Duna partján az ösvényen felfelé 800 métert.
Ha kompozni szeretnél, a szobi rév menetrendjét megtalálod itt:
A szobi kompátkelés - MENETREND
A láda
vízről is megközelíthető. Az előbb leírt szobi révnél lehet kajakot vagy kenut bérelni és fel lehet evezni az Ipoly-torkolatig, de a Dunán vízitúrázva is ki lehet kötni szintén a torkolatnál.
Látnivalók
Sokat olvashatsz a környék látványosságairól, ismétlés helyett hadd meséljek olyasmiket, amiket nem biztos, hogy megtalálsz máshol!
Az Ipoly azért szerencsés folyó, mert határfolyó. Az EU-s csatlakozásunkig nem volt szabad hajózni rajta (sőt, megközelíteni sem, merthogy határsáv volt mellette végig), utána is csak előzetes engedéllyel volt hajózható. A shengeni határok kiterjesztésekor nyílt meg a folyó igazán és manapság zavartalanul kóborolhatsz, észre sem veszed, ha éppen Szlovákiában vagy. Ugyanis a határ nem a folyó középvonala, hanem annak a partjain kijelölt határkövek. Így akár sétálás közben is átlépheted az országhatárt.
Miért jó az Ipoly ilyen speciális helyzete? Leginkább azért, mert nem nagyon ismerik még és a mai napig nem tartozik a zsúfolt folyók közé. Itt még láthatsz zavartalan madárvilágot, ha csendesen sétálsz, vagy evezel, vagy lefelé ereszkedsz.
Amire tehát ne számíts az Ipolynál, az a tömeg.
Amire viszont számíts, hogy az Ipoly a torkolatnál alig folyik. A Duna szinte mindig visszaduzzaszt és ritka az az eső is, amely csak az Ipoly vízgyűjtőjén esik, de a Dunát nem érinti. Így aztán az Ipoly ezen szakaszán inkább egy nagyon hosszú tóra hasonlít, így ha például kajakozni akarsz tanulni, ez egy nagyon jó terep arra is. Nincs sodrás, csend van. Nyári nagy melegekben azért készülj fel néhány gázlóra, ahol ki kell szállni a hajóból, de néhány méter bokáig érő vízben gyaloglás után már ülhetsz is vissza.
A Dunánál, az Ipoly torkolatánál sem találkozol majd sok emberrel.
A fő látványosság itt maga a természet. Az Ipoly a Dunába folyva lerakja hordalékát és így egy gyönyörű homokos part alakult ki, amely nyáron tökéletesen alkalmas a fürdőzésre is. A víz lassan mélyül, a parttól 200 méterre is csak derékig ér. Az első néhány méteren a meleg Ipoly-vízben gázolsz, majd utána a hűs Duna simogat. A víz tiszta, nyugodtan fürödhetsz benne.
A part menti fák kellemes árnyékot tartanak, szúnyog nincs. Egész napos piknikre is alkalmas a terület, óriási homokvárakat lehet építeni.
A révnél kemping is van, modern, tiszta, 2017-ben nyílt.
A kemping elérhetőségét ide kattintva találod:
Mindent az Ipolykapu kempingről