Elhelyezés időpontja: 2018.02.14 12:20
Megjelenés időpontja: 2018.03.10 17:21
Utolsó lényeges változás: 2020.04.10 00:16
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: Fairy
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 246 + 1 jelszó nélküli + 3 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
WAP ON
Csákvár felett,
GCHRST-1: (N47 23.878 E18 26.326) fa üregében, talajszinten 120 milliliteres (kb. 7*7*5 cm külső méret) geoláda,
GCHRST-2: (N47 23.763 E18 26.561) nagy kőtömb tövében kb. félliteres (12*12*7 cm külső méret) geoláda. Figyelem! A terület a Vértesi Tájvédelmi Körzet része. Ne térj le az utakról! A ládák egy-három lépésnyi távolságban vannak a tanösvénytől.
WAP OFF
Bevezetés
A Csákvár feletti felszabdalt dolomitplató érdekes tanösvénynek ad otthont: ennek végigjárására hívlak ezzel a rejtéssel.
Vértes
A Vértes a Dunántúli-középhegység középső, 314 km2 területet elfoglaló alacsony része a Bakony és a Gerecse között, a Velencei-hegységtől északra. Fő alkotó kőzete a dolomit, jellegzetes, meredek lejtőkkel határolt, mély árkokkal szabdalt, 300-400 méteres tengerszint feletti magasságban tetőző platókkal. Ritkás erdők, puszták, rétek foglalják el a területet. A környező síkság és a hegység találkozásánál a változatos domborzati viszonyok és klímahatások változatos, gazdag élővilágot eredményeznek: a hegyoldalak déli peremén szubmediterrán klímaviszonyok közepette sziklagyepek, karsztbokorerdők díszlenek, a völgyek északi oldalán alhavasi jellegű növényritkaságok bújnak meg.
Haraszt-hegyi tanösvény
A Duna-Ipoly Nemzeti Park oldalán a következőket találjuk a tanösvényről: "A Vértes hegység déli oldalában meredek sziklaletörésekkel, mély völgyekkel és kopár dolomitlejtőkkel tagolt, változatos tájat találunk. A déli fekvésű, csapadékszegény hegyoldalakon mediterrán tájakra emlékeztető éghajlat alakult ki, s ennek megfelelően a növényzet is bővelkedik mediterrán, szubmediterrán elemekben. A tanösvényt bejárva ezeket a melegkedvelő növényeket ismerhetjük meg, tarkítva a dolomitra jellemző ritka növényekkel.
Így például utunk során láthatunk ősszel tűzvörösre színeződő cserszömörcét, az országban csak itt előforduló, eredetileg mediterrán elterjedésű keleti gyertyánt, szárazságkedvelő molyhos tölgyet. Megismerhetjük a dolomit kőzet sajátosságát, az ún, "dolomitjelenséget". A nyílt dolomit sziklagyepeken pedig megtalálhatjuk a dolomit alapkőzetén virító, illatos Szent István király szegfűt és a magyar gurgolyát is.
A Kőlik-völgyi sziklahasadékok, üregek denevéreknek és egy énekesmadarunknak, a hollónak is biztosítanak élőhelyet. A tanösvényhez készült vezető füzet 7 állomáson keresztül mutatja be részletesen e csodálatos területet. A túra hossza 3500 m, mely 3 óra alatt járható be."
Ládatörténet
2020.04.09 A második pontról a múlt héten eltűnt geoládát nbokan játékostársam pótolta. Nagyon köszönöm a segítséget - példamutató hozzáállás.
2018.03.10 17:21 A geoláda (54 társával együtt) megjelenik.
2018.02.19 A moderátorok többsége (+8/-2) támogatja a geoláda megjelenését.
2018.02.17 A moderátori visszajelzések alapján átdolgozott tervet ismét benyújtom.
2018.02.15 Előzetes tervként nyújtom be moderációra.
2018.02.14 12:20 Kihelyezem a geoládát.
A szerencsén múlt. A két pont között lemerült a telefonom. A másodikat emlékezetből és megérzésből leltem meg nagy adag szerencsével.
A táj eszméletlen lenyűgöző!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.9.6]
A 2-es nehézségi fok félrevezető. Nem egy könnyed séta a gyerekkel a terep. A rejtés ötletes de nehezen titokban tartható mivel rengetegen jöttek. Voltak, akik energiaitallal és bömbölő zenével...
Erre a tanösvényre már régóta készültünk, csak valahogy a dolgok nem akartak sikerülni. Ám amikor megtudtam, hogy éppen nyílnak a leánykökörcsinek, akkor azonnal turbó fokozatba kapcsoltam a szervezést. Nikit nem kellett győzködni. Amikor meghallotta hogy "kökörcsin", máris indulni akart. A mai túrához időjárás is összekapta magát; bár kissé fújt a szél kissé, de csodálatosan vakított a napsütés. Ideális időt teremtve a virágok fotózásához. Az erdő még éppen csak ébredezik. Még a rügyek is alig-alig jöttek elő, egyedül a húsos som az, ami már kipattintotta sárga virágait. A sziklagyepek azok a területek, ahol már egyre erősebben érezni a tavasz eljövetelét. Ibolyák apró, a lila több árnyalatában is előforduló fejecskéi bólogatnak, a kutyatej halványzöld árnyalataiban bókol, no, meg a kökörcsinek. Mondhatni, hogy a hely legnagyobb szenzációja ebben a napokban. Ahogy a hideg reggelektől védő szőrös teste illeg-billeg a szélben megnehezítve a fényképezést, az olyan elegáns. Eleinte csak egy-egy példányt sikerült találnunk, majd a második pont fölötti sziklás gerincen, a barlang fölött többet is találtunk belőlük. De a legszebbekre már a tanösvény vége felé bukkantunk, ahol a szél sem fújt annyira és a napocska is oda tudott picurkát támaszkodni. De találtunk tavaszi héricset, pimpóféléket, illetve kankalint is. A rejtések adják magukat, talán a 2-es kerülhetett volna egy ennél kevésbé szem előtt lévő helyre. Barni mackó jött velünk.