Itt el kell döntened, hogyan folytatod utadat. Egy oda-vissza 6 km-es út vár rád a töltésen, én a bringát javaslom.
Ha kényelmes vagy és váltasz egy 500 Ft-os napi jegyet az Árvízkapu irodájában, akkor egészen eddig autózhatsz: N 46° 20,448' E 18° 53,630' 67 m [GCSIOT+parkolo]
A Sió a Duna mesterségesen kialakított, 120,8 km hosszú mellékfolyója. Szerepe a Balaton vízszintjének szabályozása és a Dunával való összeköttetés biztosítása. Siófoknál ágazik ki a Balatonból, majd Somogy, Fejér és Tolna megyén át folyik, míg Sióagárdnál a Sárvíz folyóval nem találkozik. Egyesülve a Gemenci erdő mellett, az 1497,1-es folyamkilométernél érik el a Dunát.
A csatorna szükségességét már a rómaiak felismerték. A III. században általuk épített csatorna célja a vízgyűjtő területén összegyűlt felszíni vizek levezetése volt.
A 19. század első felében a Mezőföld fontos folyószabályozási munkáinak keretében a Siót és Sárvizet új, szabályozott, védművekkel ellátott medrekbe terelték. Az egyesült vizek ekkor még Bátánál érték el a Dunát - egészen 1854-55-ig, amikor átmetszést végeztek, Karaszifok felé.
Az 1925-35 közötti időszakban további szabályozási munkálatok zajlottak a Sió-Sárvíz vízrendszerében, Az utolsó jelentős védmű, az árvízkapu építését az 1956-os jeges árvíz után határozták el és 1968-1974 között valósították meg, a dunai torkolattól 3 km-re. 2014-ben európai uniós támogatással felújították, részben kicserélték az acélszerkezeteket, valamint megújult az üzemirányítási épület is, amely a jövőben árvízvédelmi központként is használható lesz.
A kapu létesítésének fő célja az volt, hogy áradáskor a Duna vizét kizárja a Sióból. Emellett biztosítja az állandó hajózhatóságot, és víztározási lehetőséget teremt.
A létesítmény 124 méter hosszú. Maximum 1500 tonnás uszályok átzsilipelésére alkalmas.
Építésekor nem igazán volt fontos, azóta viszont felértékelődött az árvízkapu természetvédelmi és ökológiai szerepe. Aszálykor duzzasztással lehetőséget nyújt a holtágak vízpótlására. Ellenkező esetben, egy-egy rövidebb dunai árvíz esetén a magas vízszint kizárásával megtartja a vadak életfeltételeit a Duna-Dráva Nemzeti Park területén.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
TFTC!
Keselyűstől Pörbölyig gátengedéllyel.
Tetszett a multi, ámbár a pontduplikálást nem nagyon értem.
A torkolathoz rejtettük a GCIZGI mozgót is.
[Geoládák v3.8.3]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Nagyon örültünk, hogy lett itt is láda, ismerős, szép helyekre visz. Az árvízkaputól kisétáltunk a torkolatig a napsütésben. Nagyon köszönjük a rejtést!
Szekszárdról bringával. Az első pontot némi tornával sikerült leolvasni. A torkolatnál egy macsekon kívül nem láttam élőlényt, no meg sok éhes szúnyogot. Láda rendben a rejtekben. Visszafelé egy zsilipelemet emeltek épp teherautóra, a híd le volt zárva, de átcsúsztam.
Szakadó esőben biciklivel.
Hát, volt már könnyebb találatom is. Az első pont most fának támasztva felülre került.
A második pont környezete egy csoda, még ilyen barátságtalan időben is. A közeli hétvégi házaknál néztek egyet a kutyasétáltatók, amikor megjelentem két keréken.
Simán elférne ez a rejtés a comon is.
A zsiliptől jót gurultunk a gyerekekkel a töltésen eddig a csodáig. Mert az ilyen torkolatok mindig azok, mint ahogy a folyópart jellegzetes hangulata, életformája, építészete is. A siófoki kezdetnél sokszor, de itt még sosem jártam - külön örülök, hogy családdal jöttünk, és hogy a valami csoda folytán még szúnyoghelyzet sem volt. A gyerekekkel jól eljátszottunk a parton a kövekkel, fára másztunk, néztük a fényeket, a hajókat, hallgattuk a hullámaikat. Ritka jó kis nap volt, és ez volt benne a legjobb.
Keselyűsről indulva kis délutáni séta keretében kerestük meg ezt a multit. Az első pontnál a műtárgy kidőlt és egy fának támasztva találtuk meg. Köszönjük a rejtést! Coolcsár család! [Geoládák v3.3.2]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (115 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.