Elhelyezés időpontja: 2016.11.26 13:40
Megjelenés időpontja: 2016.11.29 20:32
Utolsó lényeges változás: 2017.07.21 21:13
Utolsó változás: 2017.12.27 10:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: kupec
Felhasználó: kupec Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2600 m
Megtalálások száma: 225 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Hagyományos konyhai doboz (11x17x5 cm) 2,3 m magasan, egy letört ág tövében.
Pótjelszó a N47° 16,601' E18° 5,144' ponton álló vadcseresznyefán a "barlang" jelzésre felírva, illetve a fa tövében egy kövön.
Megközelítés: A helyszín több irányból is megközelíthető, én Várpalota (vagy Szápár) irányából írom le. Parkolni a N 47° 16,301' E 18° 3,546' 431 m [GCAREG+parkoló] ponton érdemes, innen 2,6 km a séta.
Rejtés: A láda a víznyelő peremén, 2,3 m magasan, egy letört faág tövében rejtőzik. Kérlek, gondosan rejtsd vissza!
Az Alba Regia-barlang a Bakony keleti részén emelkedő Tési-fennsíkon található, Isztimér község külterületén, Várpalotától 11 kilométerre É-ra. A fokozottan védett barlang összhossza 3600 méter, mélysége 200 méter, ezáltal a Dunántúl 3., míg hazánk 6. legmélyebb barlangrendszere. Bejáratát egy mezőgazdasági művelés alatt álló területen található, 20x30 méteres facsoport rejti.
Az alsó-júra dachsteini mészkőben kialakult, víznyelőbarlang jellegű üregrendszerben a rétegdőlést követő járatok olykor 10-20 méter szintkülönbségű, lépcsősen elhelyezkedő emeleteket alkotnak. A folyosókra a jellegzetes módon lapított, lóhere, vagy kulcslyuk szelvény jellemző, cseppkövek csak két zónában díszítik a barlang falait. A barlang alsóbb szakaszaiban a levegő széndioxid tartalma eléri a 4 %-ot, ami a további feltárást, kutatást nagymértékben megnehezíti. Részletes biológiai vizsgálatokat végeztek benne, amelynek során 216 állatfajt sikerült kimutatni a barlangból. A denevérek jelentős őszi nászhelye, a Bakonyban a kis patkósdenevérek egyik legnépszerűbb szálláshelye. A nagy pele is gyakran előfordul itt, még 130 méter mélyen, a szén-dioxidos részeken is megtalálták.
A barlangba korábban, az időszakosan aktív 44.sz. víznyelő 8 méter mély tölcsérének megbontásával 1975-ben jutottak be az Alba Regia barlangkutató csoport kutatói, innen kapta a nevét. Jelenleg a lezárt rendszer látogatásához engedély és barlangjárási gyakorlat szükséges.
A láda megtalálása után érdemes az É-i irányban, kb. 50 m-re található másik 2 víznyelőt is felkeresni, N 47° 16,629' E 18° 5,094' 458 m [GCAREG+víznyelők] ezek rácsatlakoznak az Alba Regia barlangrendszerre.
Akit mélyebben érdekel a barlangászat és az Alba Regia-barlang, az itt találhat még érdekes információkat: Alba Regia-barlang
2017.12.26.: A ládát az állatok kitúrták, ezért felköltözött a fára.
2017.07.21.: A láda kissé szem előtt volt, ennek megfelelően el is lopták, ezért odébb helyeztem.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Kék túránk teljesítése során volt szerencsénk a barlangban látogatást tenni, utólag is köszönet érte a néhai Szobonya Karcsi bácsinak. Nagy élmény volt újra visszajönni erre az emlékezetes helyre. A szomszédos víznyelőnél kellemes találkozásunk volt, jót beszélgettünk Cicapapa51 kessertársunkkal. Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam! Köszönöm a rejtést.
Hatalmas medvehagyma mező övezi a kürtőket.
A barlang látogatás "külsőleg" megtörtént. Spontán megvalósult egy mini kesser találkozó is, kétbakancsosékkal találkoztam, íme a rögzített kép... Üdvözletem küldöm innen is.
Cicapapa51
Megtaláltuk! 🙂
A barlangkutató állomásról indultunk a kékről a Garmin által javasolt ösvényre tértünk rá, ami a barlangtól 350 m-re megszűnt. Azért átvágtunk a cserjésen, és ráleltünk az igazi útra. Jó hogy a barlangba nem kellett bemenni, a klausztrofóbia ezt nem is engedte volna. A barlang térképét átnézve, hatalmas üregek vannak a föld alatt. Valahogy ez a világ nem vonz.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.9.0]
OKT közben Jásd-Tés-Kisgyón irányban próbáltuk volna megtalálni, de nem sikerült. Keresgéltük, bár nem túl látványosan, mert számos medvehagymagyűjtő volt a közelben. A varázslatos erdőben, szuper célponthoz vezetett a láda, csodás - egyben félelmetes - lehet leereszkedni a barlangba. A feltöltött képek alapján kérem tisztelettel a találat elfogadását. Köszönöm.
Aktív barlangkutatóként kötelező találat. Ma a Burok-völgy bejárása után a kéktúra itteni részeit is útba ejtettük. A dobozt könnyen megtaláltuk a 29km-es túra zárásaként, még világosban. [Geoládák v3.9.6]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Gyönörű, havas időben.
Diákkoromban jártam itt utoljára, jó 35 éve... Akkor kétszer is voltam lent a barlangban. Fura módon a barlangról vannak emlékeim, de az odavezető útról nem volt... Arra viszont emlékszem, h este a kutatóházból átmentünk a tési kocsmába, pedig akkor töksötét éjszaka volt... :)
Toll nincs a dobozban.