Röviden
A malom fölötti szurdokban, a vízesés mögött, sziklarésben 15 cm x 10 cm x 5 cm konyhai doboz.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Autóval az M3 autópályán Aszódig, majd Kartal, Verseg, Héhalom, Dengeleg és Szirák érintésével lehet Bért elérni. Parkolni a malomhoz közel lehet. N 47° 52,023' E 19° 30,140' [GCMAUD+parkolo]
Tömegközlekedéssel naponta 3 Volán busz megy Bérre a Stadion buszpályaudvarról, de ha hajlandó vagy átszállni, több variáció is lehetséges. A béri buszmegállótól a malom 400 méter sétával elérhető.
A láda
15 cm x 10 cm x 5 cm konyhai doboz a malom feletti szurdokban, a vízesésen túl, egy nagy lapos szikla alatt várja, hogy felfedezzétek. Esős vagy jeges időben jó tapadású bakancs ajánlott. Ha a malom felől közelítetek, a szurdok kezdeténél van egy meredek lépcsősor balra, amin föl, majd a következőn le, meg lehet spórolni a sziklamászást és csak a patakon kell átugrani útban a ládához.
A láda magánterületen van, de a tulajdonos tud róla és lelkesen támogatja is. Hétvégeken nagy a mugli veszély, óvatosan logoljatok és várjatok, ha kell, a visszarejtéssel!
Ezzel a ládával egy Nógrád megyei kis zsákfaluba, az alig több, mint 300 lakosú Bérre invitálunk benneteket. Az elmúlt években a falu északi vége csodás módon átalakult és ennek a fejlesztésnek a középpontjában a környék egyetlen megmaradt vízimalma áll.
A jelenlegi kőből épült malom a XVIII. században már működött és valószínűleg akkor is épült. Az alsó bejárati ajtó melletti kőtábla 1764-es építésre utal, de lehet, hogy ez csak egy átépítés dátuma. Valószínűleg már azelőtt is állt ezen a helyen egy korábbi, talán fából épült malom. A XIX. századra Bérnek már öt malma volt. Korabeli adatok szerint 1850-ben a sziráki kerületben, ahova Bér tartozott, 16 vízimalmot és 9 szárazmalmot tartottak számon. Míg egy korábbi, 1832-es, összeírás szerint a béri öt malomból kettőnek 1 örlőköve, kettőnek 2 örlőköve és egynek 3 örlőköve volt.
A nemrégen helyrehozott malom valószínüleg 1 köves volt, mivel ma sincs hely egy keréknél többre az épületen, de a meredek talaj megengedi a felülcsapós konstrukciót, ami sokkal több energiát ad át a malomkeréknek és így termelékenyebb a malom.
Eredeti építtetője ismeretlen, de mivel azt tudjuk, hogy a XIX. század közepéig csak világi és egyházi földbirtokosok építtethettek malmot, minden valószínűség szerint az Esterházy család volt a megrendelő és első tulajdonos. 1745-ben Mária Terézia királynő Esterházy Pál Antalnak adományozta a közeli bujáki Hényelpusztát és mivel a történelem folyamán Bér többször - így a XVIII. században is - a bujáki uradalom része volt, ez nagyon valószínű, hogy kiterjedt a malomra is. Erre utal az a tény is, hogy az Esterházy család az 1770-es úrbéri rendezés után mind Bujákot mind Bért is megkapta és ezzel együtt 1848-ig birtokolta a malmot. Ezután a malom mások kezeibe került.
A XIX. században a gőzmalmok elterjedésével a vízimalmok hanyatlásnak indultak, de a falu idősebb lakói között még vannak olyanok, akik emlékeznek a legutolsó molnárra. A XX. század végére a malom már nagyon romos állapotba került, gépezetét régen elhordták és a tető is beomlóban volt.
A jelenlegi tulajdonos azonban fantáziát látott a csodás környezetben, a még megmenthető malomban és 6 parasztházzal együtt megvette. 5 évbe került, mire a jelenlegi étterem, vendégházak és a malom olyan állapotba kerültek, hogy vendégeket fogadhassanak. A malom megint őröl és a parasztházak kényelmes vendégházakká váltak. Hétvégeken rendezvények és egy kitűnő konyha várja a vendégeket.
A 300Ft belépő csak azokra vonatkozik, akik részletesen meg akarják nézni a malmot és nem fogyasztanak. A ládázók minden további nélkül megkereshetik a ládát belépődíj fizetése nélkül. Aki nem akar átmenni a Malomudvaron az a Székely Kapu előtti balra induló földúton a Malom fölé kerülhet és onnan is megközelítheti, de így kimarad a malom és a renovált épületek látványa. A Tilos az Átjárás, Magánterület táblákkal itt sem kell foglalkozni!
A Malom udvar zárva van, de be lehet menni, megnézni mindent. Fantasztikus kis világ van itt, vízimalom, vízesés, szurdok, sziklák. Mintha egy másik világba került volna az ember. Köszönjük az invitálást, érdemes volt eljönnünk így újév napján!
Ma a Bér környéki ládákat jártuk végig. Fantasztikusan szép hely. Hatalmas munka lehetett így rendbehozni a régi épületeket és hozzáépíteni az újakat. A Malom udvarban nem volt senki, nyugodtan körül tudtunk nézni és felmehettünk a dobozhoz. A ládát könnyen megtaláltuk, jó állapotban van.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.4]
Csudaszép hely. Tökéletes hangulat. Odaérve elsétáltunk az étkező-hely mellett, ahol páran üldögéltek, mondtuk, hogy mi csak kincsezni jöttünk, meg persze megcsodálni mindent, amit csak lehet. Rendkívül kedvesek voltak, egyáltalán nem tartottak igényt az ominózus 300Ft-ra sem. A kincs gyorsan meglett, szerintünk remek rejtés. Ezután még barangoltunk 2-3 órát a környéken, majd visszatértünk ebédelni. Nagyon finom, mindenkinek bátran merjük ajánlani. A személyzet fantasztikus, példamutató, ahogy viszonyultak bárkihez is. És még némi szolgálati közlemény, akit érint esetleg: SZÉP kártyával is lehet fizetni. Egyáltalán nem zárjuk ki, hogy még visszajövünk valamikor. Maradt még a környéken felderítésre váró geocaching-es célpont is. Köszönjük a rejtést !
Nagyon szép a környzet. Jót mászkáltunk a patakban a hatalmas sziklákon. Jó, hogy be lehet menni a malomba, így a gyerekek is láthatják, hogy is működik egy ilyen szerkezet.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.5.3]
Update: Most látom, hogy az utánunk jövő ládász nem lelte a ládát. Nálunk még minden rendben levőnek tűnt és szerintem alaposan igyekeztem is visszarejteni. Igaz, hogy épp a malomban volt egy gyerekcsoport valami nyári táborban. Remélem nem voltunk óvatlanok és fedtük fel a láda kilétét.
Maga a malom nagyszerűen rendbe lett téve. Élmény volt sétálni a környéken.