Elhelyezés időpontja: 2015.04.09 12:35
Megjelenés időpontja: 2015.04.09 18:29
Utolsó lényeges változás: 2015.04.09 18:29
Utolsó változás: 2019.08.18 14:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Piedone, Blue Mali
Felhasználó: Blue Mali Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 164 m
Megtalálások száma: 436 + 4 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
Wap
Adott koordinátán egy 8X15 cm-es henger alakú láda, mesterséges rejtekben vár rátok. A láda egy kivágott akácfatuskó alatt van, ne keresd magasan! :) Kérlek a rejtekkel óvatosan bánjatok, hogy hosszú életű legyen.
Köszönöm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Kedves Ládász!
Eljött az idő hogy felkeressed ezt a célpontot, mely nem más mint Ócsa-Felsőbabád külterülete, és az ott fellelhető elhagyatott kápolna, illetve temető.
Rövid történet
Ezt a helyszínt egy kirándulás alkalmával fedeztem fel. Mivel a közelben parkoltunk, és a szemem kiszúrta ezt az épületet kötelező volt felkeresni, mert a régmúlt mindig érdekes arcát mutatja.
Sajnos a kápolnáról, és a hozzá tartozó temetőről nem találtam túl sok információt, de mivel érdemesnek találtam bemutatni, illetve meglátogatni, így arra jutottam hogy ládaérdemes hely.
Felújított, de üres kápolna. Zsindely fedés, tetején kereszt. A Balatoni-Farkas család közelben lévő kastélyához tartozott. Közelében található Taubinger és Balatoni család síremlékei.
Autós kör: GCHOPP, GCGYAT, GCRUKK, GCBFE, GCBOPU, GCOCST, GCOCSA, GCFbab, GCZAUT, GCLAPE egy fantasztikus, szikrázó napsütésű napon, meglepően jó alföldi élményekkel. Ma egyrészt megértettem, hogy miért költöznek ide hollandok: síkság, csatornák, homokon növő fenyők - pont, mint Hollandiában, viszont sokkal kevesebb ember. Másrészt kedvet kaptam az Alföldi Kékhez is, ha az is olyan szép, mint a ma látott dobozok környéke, akkor remek élmény lesz!
Nem fatuskó alatt, hanem kéreggel takart föld alatti üregben, fatuskó mellett, de meglett. Meglepett, hogy a kápolna teljesen üres volt. A temetőt, úgy tűnik, még nagyjából gondozzák. Köszönöm.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.8.3]
"A magára hagyott templomot óhatatlanul birtokba veszi az ördög, de ezért sem a templomot, sem a sátánt nem okolhatjuk. A bűnösök azok, akik magára hagyták e templomot."
-Otar Csiladze ~ Bárki, aki rám talál...-
Egy kedves kessertársam segítségével tudtam csak logolni. Lehet, hogy a frissen vágott faágak alatt lapult a rejtek?
Köszönöm.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6] Egy kis történeti leírás.
Az ócsai római katolikus egyházközség történetének feldolgozása közben nemcsak az iskola és a templom történetét kutatom, hanem megpróbálok olyan egyházi jellegű épít-mények történetének is utánajárni, mint például az útmenti keresztek, vagy a temető.
Az egyik ilyen "szakrális tér" az Ócsa külterületén, Felsőbabádon található kis kápolna és a körülötte lévő családi temető.Az 5-ös főútról Babádnál letérve az Ócsára vezető út jobb oldalán található a volt Far-kas-kúria, melyet balatoni Farkas László földbirtokos vett meg 1910-ben Madas Károly országgyűlési képviselőtől, a nevét viselő pesti református gimnázium egyik alapítójá-tól.
A kastélyt a Farkas-család bővíttette ki a ma is látható formájára, bennünket azon-ban most jobban érdekelt az út másik oldalán, egy kis dombon jelöletlenül álló, pusz-tán, de nem lepusztult állapotban lévő kápolna, s mellette hét sír; az egyikben a felső-babádi kastély volt ura, balatoni Farkas László.
De kik vannak még ott eltemetve rajta kívül?
Ennek próbáltam meg utánajárni.Kutatásaim alapján egyértelmű, hogy a kápolnakertben eltemetett személyek egy csa-ládfára is felrajzolhatóak, ha kiindulópontnak balatoni Farkas Lászlót vesszük.Külön sírban nyugszik balatoni Farkas László, a kastély hajdani ura, aki 1867-ben szü-letett Lajosmizsén, balatoni Farkas János (1824-1908) és vecseszéki Ferenczy Mária (1846-1903) fiaként.
Az édesapa a Kossuth-szabadságharcban századosként vett részt, 1856-ban pedig megalapította Kerekegyháza települést. Az édesanya húga, Fe-renczy Ida pedig Erzsébet királyné, azaz Sisi egyik udvarhölgye volt, s rajta keresztül maradhatott fenn egy jelentős Sisi-hagyaték a felsőbabádi kastélyban, melyet 2015-ben az állam megvásárolt, s amit a kutatók Farkas-archívumként ismernek.
Farkas László földbirtokosként élt a kastélyban, s 1930. szeptember 15-i tisztújításán az ócsai római katolikus egyházközség a világi elnökének választotta meg, ám ezt a tisztségét csak pár hónapig viselhette, ugyanis 1930. decem-ber 25-én elhunyt.Felesége, székhelyi Mailáth Erzsébet (1873-1951) és kisebb leányuk, balatoni Farkas Erzsébet (1905-1989) közös sírban nyugsza-nak.
Farkas Erzsébet anyai nagyapja Bars vármegye hajdani főispánja, férje pedig Sza-badhegyi István (1901-1969) huszár alezredes, aki a királyi lovastestőrség parancsnoka is volt, s emigrációját követően New York-ban hunyt el.
Gyermekük, Szabadhegyi Dénes (1927-2015) felesége, Deseő Mária (1923-1998) külön sírban nyugszik.Van egy sír, amit csak egy nagyobb kutatással sikerült hozzákapcsolni a családfához, nevezetesen Brunner Karcsikáét (1933-1941), aki egy kis fakereszt szerint mindössze-sen 8 évet élt.
Ő nem volt más, mint Farkas László egyetlen fiának, Jánosnak a nevelt fia, ugyanis Brunner Károly édesapja korán elhunyt, s édesanyja, Jurenák Melinda hoz-záment a Farkas-fiúhoz.Külön sírt kapott Farkas László sógornője, Mailáth Margit (1885-1956) is, akinek férje volt Taubinger Árpád (1883-1971). Róluk sajnos nem sok adatot tudtam eddig felkutatni, Tau-binger Árpád testvéréről azonban annál többet; Zoltán (1889-1958) ugyanis -egy név-változtatást követően immáron Tőreynéven -filmproducer és a Mafilm, korabeli nevén a Magyar Film Iroda vezérigazgatója volt 1926 és 1944 között.Taubinger Árpád és Mailáth Margit gyermekei is külön sírban nyugszanak: Dömötör Sán-dorné Taubinger Margit (1918-2003) és dr. Taubinger István (1913-1997), utóbbi Rio de Janeiro-ban hunyt el.
Kérünk minden kedves Olvasót, aki akár a kápolnával, akár a fentebb leírtakkal
kapcsolatban bármilyen egyéb információval, fényképpel rendelkezik, jelezze ezt számomra!
Végh László Flórián helytörténeti kutató
veghflorian@gmail.com