Mint LogBíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
[V_Gabor, 2020.12.12 18:23]
1. N 47° 52,513' E 22° 43,625' 10 x 3 cm-es fémlapon az infó táblán. Fent keresd.
2. N 47° 53,451' E 22° 42,055' 10 x 3 cm-es fémlapon az infó tábla alján.
3. N 47° 53,215' E 22° 45,046' LÁDA (17 x 11 x 7 cm-es sárga fedelű doboz) a 18-as infó táblával szemben, jól járható erdőben 50 méterre, egy kisebb fa gyökerénél, talajszinten, avarral álcázva.
Visszarejtésnél figyelj, hogy a ládát jól zárd vissza, főleg a sarkokra ügyelj!
A tanösvény teljes hossza 16 km, melyet körútként lehet végigjárni. Több helyen rövidíthető, szakaszolható. A 3 pontos multi láda is úgy jött létre, hogy kisebb távval de megismertesse a kesserekkel a tanösvényt. Így került ki a multi második (virtuális) pontja a kilátóhoz, a harmadik ponton hagyományos láda kereshető, mely a Géci-sűrű szélén került elhelyezésre. Így az is aki a tanösvény azon szakaszát nem akarja bejárni betekintést nyerhet a Géci-sűrű élővilágába. A tanösvény az információs táblákon kívül, kilátóval, pihenőhellyel és madárlessel áll az ide látogatók szolgálatára.
Ha a tanösvényt nem járod egészében körbe, ajánlom a kerékpárt közlekedési eszköznek (Parkolótól a 2. virtuális ponthoz a gáton aszfaltozott úton juthatsz el, majd visszafelé és tovább a ládáig is betonút visz.)
A multi első pontjának jelszavát egy 10 x 3 cm-es fémlapon találod az első információs táblán. Nézz fel a jelszórészlet megszerzéséhez. N 47° 52,513' E 22° 43,625' 117 m [GCTLHT-1]
A második jelszórészletért el kell menned a töltésen a 3. információs táblához. Itt pihenőhely is van kialakítva, valamint találsz egy kisebb kilátót is. A jelszórészletért nézz a tábla alá, itt is egy 10 x 3 cm-es fémlapot keress. N 47° 53,451' E 22° 42,055' 124 m [GCTLHT-2]
A tanösvény 5. és 6. információs pontja között elég sűrű az aljnövényzet, az ösvényt kezdi visszafoglalni a természet. Javaslom a 2. és a 3. pont közötti az átjárót a 7. információs tábla megközelítéséhez. N 47° 53,489' E 22° 42,265' 119 m [GCTLHT+TÖ7] Ennél a táblánál szintén találsz pihenőhelyet, illetve egy madár lest is.
Ha kerékpárral érkeztél ajánlott visszamenni a töltésre majd onnan a 11. információs táblához a tanösvény 19. pontját érintve juthatsz el. N 47° 53,048' E 22° 44,859' 119 m [GCTLHT+TÖ11]
Innen betonúton jutsz el a 18. infó tábláig. N 47° 53,242' E 22° 45,070' 123 m [GCTLHT+TÖ18]
A láda a Géci-sűrűben kapott rejtekhelyet. A táblával szemközti jól járható erdőrészben találod 50 méterre, egy kisebb törzsű fa gyökerei között, talajszinten, avarral álcázva. N 47° 53,215' E 22° 45,046' 123 m [GCTLHT-3]
Innen már nincs messze a 13. információs tábla N 47° 53,073' E 22° 45,287' 117 m [GCTLHT+TÖ13]
Az 1970-es Szamos árvíz idején 40 település, köztük Csengersima is víz alá került. A hasonló esetek megelőzése érdekében építették ki a Szamos és Túr között az ún. lakolizációs töltést. Az építés során, a gát tövében kialakított kubikokból egy tórendszer jött létre. A tavakat gazdag madárvilág jellemzi.
A töltés által körülölelt ecsetpázsitos gyepeken még fellelhetők a legeltető állattartás nyomai. Az egykor szántóként művelt területek egy részét ma is művelik, más részeket felhagytak, ezeket a természet foglalja vissza. Az őshonos faállományú erdőtelepítések is egyre kiterjedtebbekké váltak a térségben. A környék természetvédelmi szempontból legértékesebb része a Géci-sűrű. Az erdő alapvetően vizes jellegű, ugyanakkor sok a száraz élőhelyekre, sőt az erdősztyeppekre jellemző faj is.
A tavak fészkelő és vonuló madarai
Kora tavasszal jelenik meg a tőkés réce és a szárcsa. Mindkettő jelentős számban fészkel a tavakon. A barátréce, a böjti réce és a fokozottan védett cigányréce is a költőfajok számát gyarapítja. Főként a tavaszi vonulás idején figyelhető meg a kontyos, a kanalas, a nyílfarkú, a fütyülő és a csörgő réce. A vöcsökfélék közül a búbos vöcsök a leggyakoribb, de a kisvöcsök is fészkel a tavakon. A ragadozómadarak közül a barna rétihéja a leggyakoribb, de alkalmanként felbukkan a héja is. A réce- és vöcsökfélék mellett rendszeresen felbukkan a kárókatona és a dankasirály. A gémfélék közül a szürkegém a leggyakoribb, azonban a bakcsó és a nagykócsag is sokszor megfigyelhető. A kiskócsag és a vörösgém már ritkábban előforduló faj. A fekete gólya főként nyár végén jelenik meg a tavaknál. Az énekesmadarak közül gyakori a nádirigó, melyet általában a nádszálak tetején figyelhetünk meg. A partmenti füzesek lelógó ágaira építi művészi fészkét a függőcinege. A nádi sármány is gyakran szem elé kerül. Hazánk egyik legszebb madara, a jégmadár szintén itt halászik. A ragadozómadarak közül megfigyelhető a réti sas egy-egy vadászó példánya.
A Géci-sűrű
A térség természeti értékében egyik leggazdagabb erdeje. Jellemzőek a 60-80 esztendős keményfás ártéri erdő állományai, ám megtalálhatóak a tájidegen fajokból létrehozott akác, nemes nyár és vörös tölgy ültetvények is. Az erdő alapvetően nedves jellegű, ugyanakkor sok benne a száraz élőhelyekre jellemző növény. Még az erdősztyeppekhez kötődő fajok is előfordulnak. A keményfás ártéri erdő felső lombkoronáját a kocsányos tölgy és a gyetyán hatalmas egyedei alkotják. Alatta, a második lombkoronaszintben meghatározó a magyar kőris és a mezei szil. Cserjeszintjét többek között a csíkos kecskerágó, az egybibés galagonya, a kutyabenge és a veresgyűrű som alkotja. - A Géci-sűrű védett növényei: A páfrányfélék közül a hegyi pajzsika és a szálkás pajzsika elsősorban domb- és hegyvidéki élőhelyek lakója. Így itteni előfordulásuk botanikai érdekesség. A természetvédelmi oltalom alatt álló kacstalan lednek már május végén bontogatja szirmait. A júniustól virágzó réti kardvirág nemcsak az erdő, hanem a térség legszebb virága. Hazánkban csupán néhány, főként középhegységi élőhelyen fordul elő. Az orchideák közül a hófehér szirmú kardos madársisak és a zöldes sarkvirág több erdőrészben is megtalálható. A széleslevelű nőszőfű 70-80 cm-es magasságával az egyik legtermetesebb orchideánk. Zöldeslila szirmait júliusban kezdi bontogatni. - A Géci-sűrű állatvilága: A Szatmári-sík erdős élőhelyei különleges jellegűek. A Géci-sűrű sok védett állatfajnak biztosít élő- és szaporodóhelyet. A védett lepkék közül a vörös rókalepke előfordulását érdemes kiemelni, hiszen hazánkban főként a középhegységekben fordul elő. Az erdő egyik állattani érdekessége az erdei sikló, mely messze környéken már csak itt fordul elő. A keresztes vipera egy kisebb állománya is él az erdőben. A ragadozómadarak közül a fokozottan védett darázsölyv fészkelése a legjelentősebb. Az idős erdőrészek őshonos fáinak odúlakó madara a hamvas küllő, melynek alföldi előfordulása igazi ritkaság. Szintén az öreg erdők fokozottan védett faja a csonkafülű denevér. Nyugat-Európában a veszélyeztetett fajok közé sorolják. A ragadozó emlősöket a vadmacska képviseli.
Mint LogBíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
Email-t küldtem a rejtőnek.
Szép napos időben sétáltunk a töltésen és az erdőben. A táblák és a keretük az első és a második ponton hiányoznak. A korábbi logokat sajnos csak itthon olvastam el. A jelszórészleteket kerestem, de nem találtam, így csak a ládában lévő darab van meg. A tavakban vizet nem láttunk. A földutak viszont sárosak, így nehezen járhatók.
Az erdő tetszett a legjobban.
Sok ragadozómadarat láttunk magasan körözni a "tavak" fölött.
Köszönjük a rejtést.
Az 1. és 2. pontról eltűntek a táblák. A 3. ponton a láda a helyén van, de a rejtekadó fák is meg vannak jelölve, a következő erdőritkításkor kivágásra kerülnek.
1000. láda. HURRÁ. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Itt is átállt az órám másik időzónára, ezért a jövőben akartam logolni. Elutasított úgy. Geoládák v3.4.1]
Koronavírus miatti kijárási korlátozás előtti utolsó nap ládázása. Sajnos az információs táblák információt adó felületei mind a két helyen megsemmisültek. Csak a táblák kerete maradt meg. Az 1. ponton a kereten felül a fémtáblán a jelsó megvolt. A 2. ponton azonban háromszor is körbejártuk de fémbiléta nincs. Azonban a tábla föld feletti vas tartólábára valaki rákarcolta a jelszót. Hála neki érte. Az utolsó ponton a láda is megvolt, de sajnos nem volt rendesen visszazárva, így beázott. A füzet is vizes, a fedlapja ami a jelszó utolsó részét tartalmazza bár olvasható, de leszakadt. A vizet kiöntöttük, de nem volt idő megszárítani a belsejét. Rendesen visszazárva visszarejtettük. Köszönjük a lehetőséget!
East End túra közben kerestük fel a tanösvény természeti látnivalóit. A Géci-sűrű és a tavak védett állatvilágával sajnos nem találkoztunk. A láda épségben van, a gáton a tönkretett információs tábla keretén még olvasható a jelszó. Köszönet a rejtésért.
A töltésen végig menve gyönyörködtem a hatalmas, csodás szépségű ártérben, amelyen a zöld megszámlálhatatlan árnyalata uralkodott. Nagy köszönet a rejtésért!
A térképen levő ,,útzár'' felirat miatt több gyaloglásra számítottam, de aztán kiderült, hogy egészen közel lehet menni a 3. ponthoz is autóval. Egyedül a 2-es ponthoz kellett kicsit gyalogolni, de nem baj, legalább jobban megfigyelhettük a tájat. Az első pontnál az információs táblának csak a kerete van meg, a belseje nincs, de a jelszó megvan.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
Vigyázzatok a kettes pontnál - a kilátó előtti asztal mellől eltűnt a pad, viszont két gödör ottmaradt, a fű pedig benőtte, nehogy belelépjetek a lyukba.
Szamos környéki barangolás autóval, bringával, kenuval, és gyalog. Már korán reggel indultam bringával és nem bántam meg, rengeteg nyulat, fácánt, ragadozó madarat láttam. A levegő friss volt és gyönyörű napraforgótáblák között bringáztam. Sajnos a tanösvényből úgy látszik már nem sok maradt, de a túra nagyon szép volt. Meglátogattam a GCCSOM ládát is, összesen 19,5 km-t tekertem, a legtöbbet aszfalton. Köszönöm a rejtést, a lehetőséget. [g:hu 1.6.2y]
Sajnos valóban hiányzik a táblának azon része, melyen a jelszó rögzítve volt.
Ideiglenesen alkoholos filccel felírtuk a táblát tartó fém talpakra, láda gazdájának jeleztük.
Igazából tegnap találtam majdnem meg. A majdnem azt jelenti, hogy kellett hozzá Haywire segítsége, mivel valaki szétverte a 2. ponton található információs táblát. A multi többi rendben megvan. Pont felhőszakadás előtt fejeztük be a multit.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (109 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.