Röviden
A 16x11x5 cm-ex doboz a kriptakert egykori (a rehabilitációs munkák miatt mostanság lezárt) bejárata előtt álló szentjánoskenyérfa odvában található. Kérek mindenkit, hogy NE lépjen be az építési területre! Akkor se, ha esetleg úgy tűnik, hogy nem ér teljesen körbe a kerítés! Ez ugyanis a láda működésének felfüggesztését, vagy rosszabb esetben megszüntetését eredményezheti!
A ládába TravelBug HELYEZHETŐ.
A Cerberus csapat 2013. július 26-án rejtette el ezt a ládát, az akkor még igen elhanyagolt környezetben álló kiszombori Rónay-kriptához. Akkoriban a bozóttal benőtt, elfeledett, romos sírboltot felkereső ládászok egy kicsit Indiana Jones bőrébe bújhattak a még nappal is kísérteties helyszín meglátogatásakor. Bár ezt az élményt a terület 2020. augusztus 1-én megkezdett rehabilitációjának köszönhetően talán többé sosem kaphatjátok itt meg, de remélhetőleg kárpótol érte a napról-napra szépülő épületegyüttes látványa.
Megközelítés
Kiszombor Szegedről, vagy Makóról a 43. sz. főútról érhető el. A falu központjából az Óbébai utcán kell végigmenni, közvetlenül a település vége tábla után pedig megpillantjuk a falu nem is olyan kicsi horgásztavát a jobboldalon, míg baloldalon a község temetője fekszik. A tónál a temetőnek két bejárata is van, mi a főkaput javasoljuk, ahol a tóparton bőségesen található parkolóhely is N 46° 10,855' E 20° 24,886' [GCKIRO+Parkolo+Temetobejarat]. A temetőnek van hátsó kapuja is, ahol szintén lehet parkolni, de ez nem olyan látványos, mint az előbbi helyszín N 46° 10,854' E 20° 25,040' [GCKIRO+Hatso parkolo].
A kriptához a temetőn keresztül lehet eljutni (aki temetőt nem szeretne egyáltalán érinteni, találhat kerülőutat) bár maga a kripta és a láda sem a temető területén található. A temetőt többször néztük éjszaka is, valamennyi alkalommal nyitva volt, így viszonylag nagy biztonsággal állíthatjuk, hogy a láda éjjel-nappal kereshető. Az ajánlott parkoló(k)ból át kell sétálni a temetőn. A láda és a kriptakert (manapság lezárt) bejárata a temető keleti szélén található.
Kiszombor
Kiszombor a Szegedtől keletre vezető, a Maros vonalát nagyjából követő országút mellett, Szegedtől 25 kilométerre, Makótól mintegy 5 kilométerre, a Maros folyó hídja előtt fekszik. Kiszombor a szegedi nagytáj műemléki jelentőségű épületekben leggazdagabb faluja. Árpád-kori műemléke a Rotunda (GCktmp), mind műemléki, mind építészeti szempontból kiemelkedő jelentőségű.
A település központjának jellegzetes épülete a XIX. században, romantikus stílusban épült Rónay-kastély. Faluképileg meghatározóak a nagy számban és jó állapotban fennmaradt uradalmi épületek és magtárak. A település életében meghatározó a Maros folyó - mely korábban forgalmas vízi útja volt a fa- és sószállításnak - ma határfolyó, valamint a Vályogos-tó, mely természetvédelmi területként védett vízimadarak élőhelye. Kiszombor hagyományosan határtelepülés, a 2000-ben megnyitott Kiszombor-Cenad nemzetközi határátkelőhely tovább erősíti a település délkeleti kapu szerepét.
Forrás és további információk Kiszombor honlapján.
A Rónay család és a kriptakápolna
A család első ismert őse Heinrich der Oexel 1322-ből, aki az Ampfingen melletti ütközetben esett el. A XVI., XVII., XVIII. századokban Bajorországban két ágon (Franke és Bajor) virágzott az Oexel nemzetség, mely az idők folyamán egymás után római szentbirodalmi nemességet és báróságot és a frank ág 1790-ben birodalmi grófi rangot is nyert. Egy harmadik ág Tirolban élt. Egyes családtagok Sziléziába vándoroltak, míg az János Jakab a XVII. század vége felé Magyarországra költözött és itt 1714. május 10-én József Ignácz Ádám és Mária Rozina nevű gyermekeivel együtt, a magyar nemességet is megszerezte. Ezt 1717. május 29-én Komárom vármegyében, később több ízben Torontál vármegyében kihirdették. József Ignácz Ádám fia, József Mátyás 1783. november 7-én Kiszomborra nyert királyi adományt. Fiai 1805. szeptember 27-én új adománylevelet eszközöltek ki és ezt 1839. szeptember 9-én kihirdettették Torontál vármegyében. József, Mihály, Mária, Lajos és János 1846. február 26-án családnevüket legfelsőbb engedéllyel Rónay-ra változtatták át és hozzá a Zombori előnevet nyerték el. Azóta a család Zombori Rónay-nak írja magát. A család tagjai között Komárom, Csanád, Csongrád és Torontál vármegyékben több híres alispán, főispán és országgyűlési követ volt és a katonai pályán is többen szolgáltak.
E család építette a neoromán stílusú, temetőkápolnának használt, különleges kialakítású kripta épületet a XIX. században. Sajnos a kriptáról minden igyekezetünk ellenére sem sikerült ennél több információt összegyűjtenünk.
Igen nagy volt a munka. Legalább 10 munkás szorgoskodott Igaz hétfő volt az év első munkanapja. Így a ládát nem tudtuk elővenni.Szeretnénk, ha a képek alapján elfogadnád találatnak. Köszönjük
A kripta felújítás alatt van, sok munkás dolgozik rajta, de fapofával előkaptuk a rejtés és gyorsan logoltunk. A temető rendezett, szép, a szemközti halastóra is vetettünk egy pillantást.
A ládát megtaláltuk, illetve a helyet, csak sajnos kivenni nem tudtuk, mert az építési munkálatok miatt rengeteg ember volt a környéken. Kérem az elfogadást.
A kiszombori önkormányzat hosszú idő után végre sikerrel pályázott a kripta és a kápolna rehabilitációjára. 2020. augusztus elsején így a bozótos kiirtásával megkezdődtek a munkák.
A területet elkerítették. A kerítésen ne menjetek be az építési területre! Hátul se, ha esetleg úgy tűnik, hogy nem ér teljesen körbe a kerítés!!!
Laci és Anita tegnapi sikertelen jelszóbeírásának köszönhetően felmerült, hogy jó eséllyel 2 láda van a helyszínen. Így is volt, szerencsére megtaláltam az eredetit és a jószándékú valaki(k) által kihelyezett újabb ládát is (utóbbit elhoztam). Ilyen ez, ha valaki nem szokvány módon rejt. Nagypirospont Cerberusnak! :)
A láda az építkezés miatt a temető legálisan megközelíthető részének szélén álló szentjánoskenyérfa odvába költözött. (Ha úgy tűnne, hogy kicsit el van túlozva a rejtés, az azért van, mert az eredeti rejteket nem tudtam most elhozni).
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda a kripta lábazatán volt gondolom az ott dolgozók megtalálták de maga a hely fantasztikus! Köszönöm a lehetőséget, segitséget! [Geoládák v3.5.0]