Elhelyezés időpontja: 2012.04.28 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.05.28 09:21
Utolsó lényeges változás: 2014.11.11 17:38
Utolsó változás: 2014.11.11 17:41
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Felhasználó: halindaattila Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 344 m
Megtalálások száma: 83, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap:
A templom mellet lévő fasorban. A második fa tövében található a láda, kövekkel álcázva. Láda mérete 10X20 cm. GPS nélkül keresőknek: a templom bejárati ajtajához legközelebb eső fa.
Megközelítése
A település mai neve: Zemplín, magyar neve: Zemplén. Királyhelmectől 29 km-re (de légvonalban csak 13 km-re) nyugatra a Bodrog jobb partján fekszik. Magyarország felől érkezve Sátoraljaújhelyi határátkelőt elhagyva Borsa (Borsi) irányába haladunk majd ebben a kereszteződésben N 48° 23,837' E 21° 44,980' 100 m [GCZEVA+letérés] utazunk tovább Zemplén irányába, ami összesen 14 km autó utat jelent szlovák területen.
Az autót itt érdemes hagyni N 48° 26,354' E 21° 48,752' 110 m [GCZEVA+parkolo] Innen könnyed 5 perces sétával jutunk fel a földvárba. Úton felfelé egy kis figyelmességgel meglátható a földsánc, ami elbújik a kiskertekben.
"Én is csak vissza úton vettem észre, amikor tudatosan kerestem a nyomvonalát a várfalnak."
Története
Szlávul a település neve is ezt jelenti: 'földi', azaz földből való vár.
Igen nagy kiterjedésű 3,6 hektáros földvár. Jelentősek a maradványai, az ásatások szerint vaskori erődítés helyén először a 9-10., majd a 10-11. században építették a jellegzetes, magyar föld-fa konstrukciójú várfalakat. A terület honfoglalás kori jelentőségét mutatja, hogy a vár közelében található, Széldombon tárták fel csehszlovák régészek 1959-ben hazánk egyik leggazdagabb, 10. századi vezérsírját, benne övveretekkel, fegyverekkel, egy teljesen egyedi, aranyozott ezüst csészével és egyéb értékes leletekkel.
Zemplén és vára az azonos nevű megye központja volt az államalapítás korától. A vár egyben a zempléni főesperes székhelye is volt. (Szent György tiszteletére emelt templomát, mely a földvár közepén áll, 1332-ben említik először.) Az írott forrásokban csak 1220 körül megjelenő vár a tatárjárás pusztításai (1241-42) után elvesztette jelentőségét. (A megye székhelye viszont egészen a barokk korig a kis Zemplén marad, ekkor költözik csak át a közeli Sátoraljaújhelybe.) Ezután a település elveszítette korábbi jelentőségét és egyszerű faluvá lett. A falunak 1715-ben 38 lakatlan és 36 lakott háza volt. 1787-ben 100 házában 569 lakos élt. 1828-ban 103 háza és 773 lakosa volt, akik főként mezőgazdasággal foglalkoztak.
Ajtonynak is mindig elhiszem, ha valamire azt mondja, hogy földvár, így miért ne hinném el halindaattilának is, hogy a kiemelkedés, amin a templom áll, az földvár. Több figyelmet szenteltünk a templomnak, aminek az átalakítása, a gótikus ablakának tömedékelése elborzasztott. Kár, hogy nem láthattuk belülről, mert nem értsük, hogy is van, miért állnak ki belőle gerendák.
A ládát elláttuk minden szükséges kellékkel. Sajnos szlovák nyelvű muggli infó nem volt nálam, így kérem, a következő arrajáró, legyen szíves, vigyen, hátha alkalom adtán megmenti vele a láda életét!
A ládát mi is megtaláltuk, benne jelszó nem lelhető... A rejtő által megadott telefonszám nem működik!
Kérjük a kép alapján az elfogadását!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Aniko és Gyuri [Geoládák v2.2.5]
Megtaláltam.a ladat de jelszó nincs benne. Csak a papir, hogy 'ez egy jatek...'
Nem is volt nagyon eldugva, 4 meterrol mar lattam a dobozt...
Nem volt nalam semmi, csak egy telefon, igy nem tudtam potolni semmit.
Itt egy foto a dobozrol. Ezzel elfogadhato ugye?
Nyugodtan tudtunk nézelődni és logolni, senki nem járt erre. Logfüzetet és írószert tettünk a dobozba. Köszönjük a rejtőnek, hogy megmutatta ezt a helyet!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.SIKERÜLT [g:hu 1.5.4]
Felvidéki várak a mai napon 4/3. És a református templom sem akármi!
Újabb kincs a tarsolyban. Köszönöm.
Logbook nincs. Elázott, majd megszárított, gyűrött lapok. A jelszó épp csak kiolvasható.
Ide még GPS-szel jöttem, de innen már anélkül navigáltam tovább. (Nem veszett el, csak elromlott.) :-(
Zempléni csavargásunk során ennek a ládának köszönhetően eljutottunk a névadó településre is. Mivel "vaktárképpel" mentünk (a tuhu nem tartalmaz sajnos határon túli információkat), segítséget kellett kérnünk egy helyi lakostól, aki nagyon készséges volt, viszont hozzátette, hogy ő még nem volt ott fent soha (a központtól 200 méterre). Köszönjük a rejtést!
Mai utolsó találatom. Mikor odaértem, egy nagyon hangulatos nyári napközis tábor fogadott a templom oldalában. Sajnos a láda darabjait szanaszét szórva találtam meg; hatalmas szerencse, hogy a szemmel láthatólag ázott, rongyos és szinte már teljesen olvashatatlan papíron a jelszó tökéletesen kivehető volt :) Összeraktam, amit tudtam, de jó lenne egy új logbook, vagy legalább egy alkoholos filccel rá kellene írni a jelszót az egyébként jó állapotú dobozra. Nagyon élvezetes kerékpározás volt a kis falvakon át a ládáért, köszi a rejtést!
Zempléni ládaszüret.
Piroskával közös találat
Sajnos, pont a rejtekadó fa mellett pakolt le egy fűnyírós csapat, és mégse kezdhettünk kotorászni a szerszámaik meg tarisznyáik között.
A rejtőnek küldünk fotót, kérjük, fogadja el a találatot.
Az egykori sáncok egyébként jól láthatóak, és mint egy helybelitől megtudtuk, a vár egykori bejáratát is a közelmúltban feltárták. De ekkor már indultunk tovább, és nem mentünk vissza megnézni, mit is találtak.
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2017.11.03 16:47]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (83 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.