Elhelyezés időpontja: 2012.03.16 12:00
Megjelenés időpontja: 2012.04.15 21:31
Utolsó lényeges változás: 2016.10.31 16:56
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: fcsaba
Felhasználó: fcsaba Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 50 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP
1. A turulszobor hátulján található tábla 13. sorának 2. szava.
2. A harangláb faragójának vezetékneve (hátul, lent; ... István).
3. A szobor emelésének éve.
4. Kötődoboz alakú geoláda egy villanyoszlop tövében.
Tóthfalu egy pár száz fős színmagyar zsákfalu Szerbia északi részén. Távol esik a világ forgatagától: a főutak messze vannak, vasútja nincs. Jelentősége viszont ennek ellenére nagy, ugyanis itt alakult ki a vajdasági magyarság egyik legfontosabb szellemi műhelye. Ennek a folyamatnak a motorja mindenekelőtt Utasi Jenő helyi plébános. Egy rövid sétára invitálom most ezen a sajátos helyen a kincskeresőket!
A falu története és jelene
Tóthfalu kialakulása Tóth József földbirtokosnak, a magyar Országgyűlés képviselőjének köszönhető, aki a XX. század első évtizedében birtoka egy részét nyári kúriája közelében részben kiosztotta házhelyekként, napszámosainak és egyéb föld nélküli lakosoknak. 1902-1909 között Tóth József felépíttette a falu templomát
Egészen az 1980-as évekig a hasonló méretű és adottságú falvak tipikus életútján ment keresztül: a fiatalok elköltöztek, a falu pedig lassú, de visszafordíthatatlannak tűnő kihalási folyamat jellemezte.
A '80-as évek elejétől lelkigyakorlatokat szerveztek az 1980-ban felépült plébánián. A plébániát kibővítették, és 1989-től már más jellegű táborokat is szerveztek.
Ugyancsak 1989-ben hozták létre a Logos Grafikai Műhelyt azzal a céllal, hogy nemzeti és keresztény ihletésű műveket adjanak ki. Itt alapították és adják ki többek között az Aracs című folyóiratot. (Ld. aracsi pusztatemplom geoláda.)
1998-ban hozzáláttak az ifjúsági központ épületének felépítéséhez, melyben konferencia terem is található. Az építést 2002-ben fejezték be a magyar kormány támogatásával, a magyarság adományaiból.
Az azóta eltelt időszakban is, a nehéz körülmények ellenére (ne feledjük: Szerbiában vagyunk, egy eldugott kis magyar településről van szó) évről-évre épül-szépül a falu.
Turulszobor. N 45° 57,686' E 19° 55,081' 85 m [GCTTHF-1] A turul a magyar eredetmitológiában szereplő madár. Magyarország közterein igen sok szép szobrot lehet látni, a határon túl viszont alig-alig megtűrt (ha egyáltalán), a mai Szerbia területén pedig különösen kevés van belőle. Emiatt olyan nagy a jelentősége a 2005-ben Tóthfaluban, a templom előtt felállított turulszobornak.
Iskola. Ha nem a templom felől közelítünk, akkor egy székelykapun át jutunk az iskolához. A kapu mellett található Almási Gábor helyi születésű szobrász emlékére felállított dombormű ( N 45° 57,708' E 19° 55,007' 85 m [GCTTHF+Almási Gábor dombormű]). Az udvarban számos műalkotás található, ez is jól mutatja az itt zajló szellemi élet gazdagságát. Érdemes ezeket is megtekinteni.
Szabó Dénes mártír plébános mellszobra. Szabó Dénest 1944-ben a bevonuló partizánok hamis vád alapján letartóztatták, megkínozták és megölték. Az ő emlékére állították fel a mellszobrát 2012-ben.
Délvidéki barangolásunk során kerestük fel ezt a kedves vajdasági kis zsákfalut. Tetszettek a bemutatott látnivalók. A leesett szerelődobozt meg akartuk javítani, de időközben ezt megtette valaki. Logüzetet nem tettünk bele, mert szorult volna a teteje és könnyen kieshetett volna belőle. A fedél leemelésével a doboz belső részén és az oszlopon is látszik a felírt jelszó. Köszönet a rejtésért.
Nagyon szép kis falu, és finom a pálinkájuk!
Judittal és Bélával (és még kollégákkal) jártunk arra. Sajnos az utolsó ponton a szerelődobozban nincs benne a logbook.
Kérném a találat elfogadását a képek alapján.
Négy napos kirándulásunkon a "Délvidéken" jártunk két országban. Nagyon szép napos időben sok szépet láttunk és még sikerült pár ládát is begyűjtenünk. A kirándulásunk méltó befejezése lett a tóthfalusi húsvéti trakta és locsolkodás. Üdvözlettel Magyarországról!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.4]
A logbook penészes, cserére szorul, a jelszót még el lehet olvasni, de nemsokára az is teljesen penészes lesz.
Ebben a nyugodt kis faluban a kocsink önindítója megadta magát, így nagy nehezen visszajutottunk Mórahalomra. Holnapi ládázás helyett fürdés lesz.
Szuper kis multi. Nyugodt, takaros kis falu szép iskolával és óvodával. Minden kitáblázva, az emberek nagyon segítőkészek. Köszi a lehetőséget.
A ládát a pózna mellett a földön találtuk. A sarkát mintha kutya rágta volna meg és ezért nem hermetikus. A belseje teljesen szétázva, logolni nem lehetett. A jelszó látszott a logbook fedőlapján. A ládát valahogy sikerült visszakötni a karóra.
A május utolsó hétvégéjén tartott határnyitás okán Kübekháza felől érkeztünk a zentai csata emlékművéhez, elautóztunk Tóthfalura, majd Szabadkára, végül meglátogattuk a palicsi állatkertet. Visszaútban Ásotthalom felé gyorsan hazaértünk. Köszönettel.
Megvagy!
Délvidéki tanulmányút közben. A faluban ebédeltünk, innen elindultunk egy rövid sétára, amely majdnem teljes egészében a láda útvonalát követte ( haranglábhoz még el kellett mennem). A rejtés nagyon jó, a gondosan karban tartott kertben is megmaradt a láda!
Nem volt egyszerű ide eljutni. S hogy megérte-e? Hát... Már a moderáción sem nyerte el az osztatlan lelkesedésemet a hely. Mondjuk a bevezető úton látott elképesztő mennyiségű olajszivattyú látványa is elgondolkodtató volt. A multi 4 pontja? Szerintem felesleges. Elég lett volna egy hagyományos doboz, a többi pont meg tematikus ikonnal az oldalra. De ha már eljöttünk: engem két dolog fogott meg. Az egyik a turulos emlékmű, a másik meg a játszótér. A szellemi háttér is fontos, persze, de az kevéssé kézzelfogható, ha az ember csak úgy betoppan ide. A temetőben azért láttunk érdekes feliratú sírkövet. Gyakorlatilag minden olyat megnéztünk Kópéval, ami egy random-látogatás alkalmával látható.