Elhelyezés időpontja: 2012.03.09 17:22
Megjelenés időpontja: 2012.03.09 17:23
Utolsó lényeges változás: 2012.03.09 17:23
Utolsó változás: 2015.07.27 09:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: rosie77
Felhasználó: rosie Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 165 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
Az év fájától 20-25 méter távolságra dél-délkeleti irányban fa gyökerei között, 15X10 cm-es doboz. A fához vezető egyik út sincs már karbantartva, ezért megközelítése kisebb (vagy nagyobb) dzsungelharcot jelent.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A láda keresése
Sajnos a kezdeti lelkesedés a kastély tulajdonosai és a település lakói részéről eltűnt, így mindenki készüljön fel arra, hogy a lent megjelölt utakat már nem tisztítják. A nyári időszakban ez ember magasságú csalánt, szedret, gazt jelent.
Felsőmocsolád
A körülbelül 450 fős somogyi település könnyen megközelíthető autóval Mernyeszentmiklósnál a 67-es számú útról lekanyarodva, illetve vonattal a Kaposvár-Siófok vonalon.
A község története igen régi időkre nyúlik vissza, egészen a honfoglalásig. Annyi bizonyos, hogy Árpád házi II. Endre király idejében ezen a helyen már közösségi élet volt. Az 1229-ben datált hivatalos oklevél Muchula vagy Muchola néven említi.
A falu életéhez szervesen kapcsolódik a Kacskovics-Bánó család története, akiknek 1810-14 között kastélyuk épült a településen, amely ma felújítva és újra a család birtokába kerülve kastélyszállóként üzemel.
Az év fája
Az Ökotárs Alapítvány az egész országban meghirdetett Év Fája pályázattal az Európai Év Fája versenyhez kapcsolódik. A vetélkedő célja, hogy a fák természetben betöltött szerepén keresztül hívja fel az emberek figyelmét a környezettudatosságra.
A verseny keretében azt a fát keresik, amely a jelölőnek valamiért fontos, például kapcsolódik hozzá egy helyi történet, amint ez a felsőmocsoládi öreghárs esetében is történt.
Az európai versenyben azok a fák vehettek részt, melyek 2011-ben megnyerték az Év Fája versenyt saját országukban. Idén immár hét ország fái vetélkedtek egymással a megtisztelő címért, Bulgáriából, Csehországból, Franciaországból, Lengyelországból, Magyarországról, Romániából és Szlovákiából. Az online közönségszavazáson a legtöbb szavazó a négyszáz éves felsőmocsoládi öreg hársfát támogatta, melyre 11 158-an voksoltak. A versenyben egy hónap alatt összesen 41 ezren szavaztak a hét jelölt fára és történeteikre. A győztes fa nevezői a Brüsszeli Zöld Hét során, május 23-án (2012) rendezendő ünnepségen vehetik át az Európai Év Fája vándordíjat, melyet Martin Patřičný cseh művész tervezett.
A legenda szerint egy pusztító erdőtűz után éppen ennek a 400 éves öreg hársnak magjaiból éledt újjá a felsőmocsoládi erdőség, egy garabonciás csodálatos erejének köszönhetően. A történet úgy tartja, hogy a fa eggyé vált a garabonciással, s azóta varázserejével őrzi az erdőt. A hárs történetét a környékről származó Bánó Mária családja őrizte meg. A család hagyománya, hogy elviszi fiataljait az "öreghez", akik ha már értenek a famászáshoz, áteshetnek a bátorságpróbán, vagyis felmászhatnak a fa odúrendszerében.
Bellosevich Mária, a Bánó család leszármazottjának szavai a fáról: "Olyan, mint a sorsunk és történelmünk: sokszor derékba tört, de aztán beforrtak a sebei, s frissebb hajtásokat hozott, mint előtte. A sebek és forradások ember, vagy állatarcot öltöttek, s mindenki a saját álmait véli felfedezni benne. Ahogy itt ülök, beleborzongok: hallom és érzem a történelmet, a megújuló életet, a pozitív energiát. Ez a fa kapcsol össze mindennel: az édesanyámmal, a kétszáz éves kastéllyal és birtokkal, s a végtelen természettel."
Megtaláltuk az Öreg Hárs jelzést lent a főtérnél, így tudtuk, hogy jó felé megyünk. Az autót otthagytam Roy-al benne a megjelölt parkoló helyen. Maga az út a fához irtó vadregényes volt, de bozót harc nem nagyon volt. Sőt, a régi zöld fa jelzések még sok helyen látszottak, de azért oda kellett figyelni a fordulóknál. A fa hihetetlenül hatalmas. Egy jó darabig csodáltam, mert ekkora fát én més soha nem láttam. Köszi a rejtést!
Felsétáltunk az autótól az ösvényen, ami hibátlanul járható. Rengeteg apró légy, szúnyog kísért el nagy bánatunkra a rejtésig. Sajnos a felújítókészlet és a cseredoboz a csomagtartóban maradt, nem tudtuk kicserélni a sérült dobozt. Köszönjük a rejtést!
némi túra balatoni nyaralás során
Kisbárapáti kocsi lerak, vonattal át Felsőmocsoládra, majd gyalog vissza a sárga jelzésen
szerencsére nem volt hideg, egyáltalán nem fáztunk! :-)