A P sáv jelzést kövessétek, ami a fent megadott elágazáshoz vezet. A Pilisszántó, autóbusz-forduló megállóhelyről pedig menjetek a főút mentén a 2Parkoló pontig és onnan kövessétek a MZ jelzést. Mind a két helyről kb. 1300 méter a túra, csak 'Szántóról szintesebb.
A forrás története
Orosdy Fülöp báró 1900-ban építette meg a kastélyát, melynek teljes konyhai, fürdő, ivóvíz ellátását ebből a forrásból biztosította. Könnyen megtehette, hiszen a forrás 60 méterrel magasabbról adta a vizet, mint a kastély tornya. Mivel a víz folyamatosan jön, a fölösleg szökőkutakat táplált. Már akkor villanyárammal, telefonnal látta el az épületet, melynek energiáját a forrás bő vize generálta. Az elárvult medencék és a törött csődarabkák a mai napig megvannak. Különféle betonaknákban lévő szelepek és csövek tanúskodnak arról, hogy a nem is olyan régi múltban is részt vett a forrás valamilyen vízellátásban, ám jelenleg kizárólag a Pilisre igyekvő turistákat, siklóernyősöket és a kifejezetten a forrás vizéért érkezőket szolgálja.
A kút karsztos mészkőhegy oldalában fakad. A mészkő felszínén agyagréteg van és ezen az agyagrétegen pedig hegylábi törmelék, amely a forrás vizét szolgáltatja. Tehát nem karsztforrás. Ugyanakkor a vize állandó, a legnagyobb aszályban sem apad el.
Másik nagy érdekessége, amely a Pilis-kutatók fantáziáját is rendre megindítja, az 50 méterrel feljebb látható altemplom-szerű foglalás. Igaz valójában nem barlang, mert a barlang 'definíció szerint' természetes eredetű képződmény, itt pedig egy jól láthatóan épített helyiségről van szó. Ez egy háromhajós templomra emlékeztető elrendezésű, boltíves, oszlopokkal alátámasztott terem a föld alatt, ahol az oltároknak megfelelő helyen egy-egy kerek vízmedence van, amelyekből kerámia csővezetéken folyik ki a forrás vize.
Az egykori pilisszántói polgármester, Szőnyi József és baráti csapata felújította a forrás épületet. Megerősítették a félig leszakadt bejárati boltívet, kiépítették a vízvételi lehetőséget és kihelyezték a feliratokat, tájékoztató táblákat. 2009 augusztus 15-én - Nagyboldogasszony napján - adták át és Bátor Botond, a Magyar Pálos Rend tartományfőnöke szentelte meg. A bejáratán lévő vaslemez ajtón további részletes információt találtok a forrás történetéről, nevének eredetéről. Sajnos a szentélybe még én sem jutottam be, valószínűleg ti is zárva találjátok majd.
A csobogón elhelyezett (mára eltűnt) tábla szerint, idegrendszeri és ízületi problémákra valamint női és férfi termékenységi panaszokra is hasznos a vize.
Mindenkinek kellemes túrát és jóízű kortyokat kívánok!