Elhelyezés időpontja: 2008.01.23 13:00
Megjelenés időpontja: 2002.06.27 00:00
Utolsó lényeges változás: 2017.10.03 17:02
Utolsó változás: 2020.08.28 19:01
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: TyuTyu, adoptálta: Blue Mali
Felhasználó: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 462 + 4 sikertelen + 43 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2009-10 volt 13 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A láda
Pici doboz a tábori asztal aljára csavarozva. Ajándék nem fér bele. Visszarejtésnél ügyeljetek az eredeti állapot visszaállítására.
Ha gondod van a ládával hívjál !
A Leányfalu és Pócsmegyer közötti szigeten van, alacsony vízállásnál a Szentendrei-szigetről száraz lábbal be lehet menni.
A hely maga egy ártéri erdő, vízállástól függően állóvizes-mocsaras, vagy teljesen folyóvizes. A sziget nyáron vízitúrázók kedvelt kiszállóhelye, a tűzrakó helyek jól láthatók. Kérlek készülj fel arra, hogy nem éred el a ládát szárazon, viszont így jelszónélkülit nem tudok elfogadni! Köszönöm!
A láda most Pócsmegyertől délre, egy szigeten található. A szigetet jelöli a legtöbb térkép, a nevét sehol sem találtam. Kajakos koromban Leányfalu-szigetnek hívtuk. Átlagos vízállásnál a Szentendrei-szigetről a sziget északi felén levő gázlónál száraz (sáros) lábbal megközelíthető.
Kacsa-sziget
A Szentendrei-Dunán fekvő, mára feliszapolódott Kacsa-sziget mellékágában alacsony vízálláskor teknősbéka-szerű zátonyok bukkannak elő. Sokfelé megfordultam már a Duna mentén, de ilyen felszínformákat sehol máshol nem találtam. Mintha a vízáramlástól többnyire elzárt mellékágban kicsiben leképződnének a régi Nagy-Duna meder zátonyai. Itt azonban már régóta nem beszélhetünk stabil mederről. Csak idő kérdése és a Kacsa-sziget mellékága beerdősül és teljesen eltűnik.
A Pócsmegyer melletti-szigetről már volt szó a Linda-sorozat kapcsán. Abban a bejegyzésben még egy 2005-ös légifotó szerepelt, egységes arculatú mellékággal. 2012-ben, az új google felvételen azonban már drasztikus az átalakulás jelentkezik az északi mederrészben. A víz alól előtűnő buckák szinte sivatagi formakincsre emlékeztetnek.
A rejtélyes felszínformák mellett még számtalan érdekességet rejt a Kacsa-sziget környezete. Megfigyelhető például az ártéri szukcesszió valamennyi fázisa. A lassan kizöldülő zátonyok mellett vannak itt egykori mederszakaszok, ahol a keserűfüvek már hosszú távra terveznek.
A déli, nyíltabb meder felé átmenetet képeznek a bokorfüzes társulások fiatal fűzfái. Lassan, de biztosan, évről-évre szűkítik a megmaradt vízfelszínt. A Kacsa-szigeten pedig fűz-nyár ligeterdők alkotják az ártéri erdő fő tömegét. Sűrű, áthatolhatatlan aljnövényzet nehezíti meg benne a közlekedést. A feliszapolódásnak fő okát, a mellékágelzáró gátat nem találtam meg. Talán nem is volt, és mindez csupán természetes folyamat lenne?
A megmaradt mellékág első ránézésre is könnyedén osztható két különböző szakaszra. Míg az északiban ott találjuk a különös zátonyokat, addig a déli egybefüggő vízfelület, a parton horgászokra utaló nyomokkal. Feltehetően ők a legjobb ismerői annak, hogy mi zajlott itt le az elmúlt évtizedekben, hogyan lett a szigetből először félsziget, azután egy csöppnyi holtág.
A déli szakaszt további két ágra osztja egy mederközépi - már beerdősült - zátony. Alábbi képen látható a kisebb vízfelszín. Amely inkább már tó, mint Duna-ág. Dagonyázásra viszont kiválóan alkalmas. Ennek már nincsen lefolyása a Nagy-Duna felé, csupán egy keskeny feliszapolódott csatornán keresztül tartja a kapcsolatot a szélesebbik ággal.
A Kacsa-sziget déli mellékága egy sudár fűzfaerdőben veszik el. Mindössze egy méternyi széles és fél méter mély árkocska vezeti ki az embert a Szentendrei-Dunához és a szemközt, Leányfalu fölött magasodó hegyekhez. Ez az árkocska azt jelzi, hogy a nagyobb árvizek azért még rendszeresen átöblítik a holtágat, fenntartva magának ezt a fák között megbúvó medret. Feltehetően ezek a gyors áradások felelősek a sok apró zátony kialakulásáért.
Mindössze egyetlen emberi létesítmény található a Kacsa-szigeten, a Pócsmegyer II. vízbázis 3. számú kútja. A kilátónak is beillő épületet ellátták jég elleni védelemmel, sőt ember ellenivel is, ugyanis egyik lépcsője befalazott kapuhoz vezet. A tetejéről sem lehet szétnézni, bejáratát lelakatolták. Hiába, szigorúan védett vízbázison járunk, ahonnan fél Budapest ivóvize származik. Végül búcsúzzunk ettől a szép tájtól Gyulai Pál versével, aki feltehetően a szépirodalom művelői közül egyedüliként örökítette meg a Kacsa-szigetet, 1881-es versében.
Vers
A Duna halk hullámmorajja
Kifáradt lelkem' hívja, csalja:
Odább, odább egy zöld sziget,
Egy kis falu, dombos liget.
Fogadj be, völgy, diófák árnya,
Mint fészken a madár védszárnya!
Jó pihenő, jó sirnak is,
Legyen, ha kell, hát annak is.
Ringasson el a méla hullám;
Zengjen madár az agg diófán,
Takarjon virágos halom,
Lengjen körűl lágy fuvalom!
Ládatörténet
2008. Kenderfókától megörököltem a ládát. Köszönet neki. A leírások szerint ez a láda régebben a sziget északi részén volt, ahonnan Kenderfóka telepítette a jelenlegi hely közelébe. Sajnos az idő (és az emberek) nem kímélte ezt a ládát sem, így sokáig betegeskedett. Sikerült megörökölnöm és újratelepítettem. Igyekeztem az előző gazda "szellemét" követve újraéleszteni a ládát.
2016.4.3 Blue Mali infója alapján a koordináta pontosítva. Admin (Fazék)
2017.10.03: A ládát adoptáltam az adoptálható ládák felhasználótól.- Blue Mali
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Igazából a mai tekerés alkalmával ez a pont volt a cél... Reméltem, hogy most biciklivel megközelíthető a helyszín. A leírás alapján sikerült is egy kis bozótharc árán megtalálni... A 3-as számú kút egész jó irányadónak bizonyult... :) A vízállás elég alacsony volt, ezért talán most még jobban látszik, hogy lesz egy szigetből a szárazföld része. A holtágban csak tényleg itt-ott volt egy kis víz...
Talán egyszer jó lenne kenuval vagy kajakkal is kikötni itt nyáron... :)
A geoládának sajnos már csak a teteje van meg, amiről már olyan egyszerű leolvasni a jelszót. Bár elsőre eltaláltam... :)
Ezután már csak egy kompozás volt és már tekertem is haza... :)
Köszi a rejtést!
A javasolt parkolónál álltam meg, onnan a gáton majd letérve az ártérben sétáltam el a ládához. Az alacsony vízállás miatt (Vácon 19 cm), könnyű dolgom volt, a mederben remekül tudtam haladni. A doboz nincs meg, szerencsére a tetejére írt jelszót le tudtam olvasni a pad aljáról. Szeretnék ide eljönni majd vízitúrán is, remek pihenőhely.
6 napig nyaraltunk Kisorosziban, 4 családdal együtt. Reggelenként volt időm a környék ládáit szedegetni. Kedden még a spiccen is tudtunk fürödni.
Ide sajnos csak csütörtökön jtottam el, de ekkorra már 3 méterrel emelkedett a vízszint. Sajnos 150 méternél közelebb nem tudtam kerülni a ládához az áradás miatt. Csatolok képeket is.
Nagyon köszönöm a Rejtő hozzáállását, és segítségét a megtalálás bejelentéséhez.
A ládát közelítve jöttem rá, hogy nem tudok eljutni a magas vízállás miatt. Több lehetséges utvonalon is próbálkoztam de minden víz alatt van. Képek alapján szeretném kérni az elfogadást, vagy valamikor visszajövök egy aszályosabb időbe. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]