A hagyományos láda ismét elveszett....Újra telepítéséig virtuálisra módosítottam a láda tipusát
Waposoknak:
Diósdon az Árpádház Lakóparkban, a Vadrózsa és Árpád-házi Szent Erzsébet utca által határolt területen találod az emlékhelyet. A jelszót a megadott pontnál lévő villanyoszlopról tudjátok leolvasni.(1 betű,2 számjegy)Wap end
Kedves Kesserek Diósdra invitállak titeket az Országzászlóhoz.
Ez a hely már magában is megérdemelt volna egy ládát, mert gyönyörű 360 fokos örök panorámában lehet innen gyönyörködni.
Tiszta időben gyönyörűen láthatóak a Budai hegyek, Budatétény , Halásztelek,Tököl, Százhalombatta,Érd.
Az emlékművet 2010. június 13.-án Diósd 1000 éves fennállása, és a trianoni békeszerződés kilencvenedik évfordulójára a helyi Önkormányzat készítette.
Az országzászlókat a húszas-harmincas években állították, és a trianoni döntés következtében elvesztett országrészek miatti fájdalmat fejezték ki. A most felállításra kerülő Diósdi Árpád-ház Emlékhely-Országzászlóról viszont azt mondták, hogy a magyar nemzet egységét fejezi ki.
Az ország 1920-as megcsonkítása olyan sokkot jelentett 90 éve a magyar emberek számára, amelynek negatív hatásait, mint gazdaságilag, mint a nemzeti öntudatot illetően, a mai napig érzünk. A 20-as években, alig néhány évvel a békediktátum aláírása után kezdődtek meg az országzászlók felállításai szerte az országban, amelyeken az akkori elképzelések szerint mindaddig félárbócon tartották volna a nemzeti lobogókat, amíg hazánk területe újra ki nem egészül. Diósdon is épült anno országzászló a Kutyavári úton, de azt, ahogy valamennyi országzászlót hazánkban, 1945 után eltüntették. Nem ezzel összefüggésben, de kis idővel később a területet is Érdhez csatolták. Az országban a rendszerváltás után kerültek elő újra a trianoni emlékhelyek, országzászlók.Mára több száz készült el, vagy született újjá.
Az 1920-as, 30-as években ezeket az emlékműveket közadakozásból hozták létre. Ezt az akkori nehéz gazdasági körülmények mellett azért is tették, mert az emberek ezzel is kifejezhették, hogy nem értenek egyet, sőt mélységesen elítélik a békediktátumot. Épp ezért döntött Diósd képviselő-testülete is úgy, hogy Diósd is közadakozást indít, hogy településünk polgárai ezzel is kifejezhessék, kiállnak az ügy mellett.
Makovecz Imre tervei szerint:
Az országzászló emlékmű egy 33 m magas zászlórúd , 18 m2 nagyságú lobogóval, derekán a nap illetve a hold jelképeivel és 33 darab zászlóval lesz ékesítve. Mindez egy több méter magas kunhalmon helyezkedik el, amire a négy égtáj felől négy lépcső vezet fel. A dombot körülölelve körben a történelmi Magyarország vármegyéinek címerével ékesített boltíves falazat épül. A fal külső felületére a magyar történelem idő egyenese kerül majd az ősidőktől napjainkig.
Megközelítés:
-Az M0-ról a Diósdi leágazonál kell lejönni,majd Érd felé kell fordulni utána az első utca jobbra (Szabadság út) 700 méter után a Kőbánya utcánál balra. Táblák segítenek a tájékozódásban.
-Akik Érd felől jönnek a 7-es úton azok ennél a kereszteződésnél: N 47° 24,664' E 18° 57,416' 154 m [GCDIOR+kereszteződés]
forduljanak balra a Szabadság útra utána 700 méter múlva szintén balra a Kőbánya utcába.
-Törökbálint felől érkezők a Szabadság úton jöjjenek el a Kőbányai utcáig, és ott jobbra.
Megtaláltuk, bár a környék a virtuális helyett elbírna egy mikroládát, és akkor a gyerekeknek is jobban tetszene, mint így, hogy egy "felírat".
A felírat: "A hagyományos láda ismét elveszett....Újra telepítéséig virtuálisra módosítottam a láda tipusát" kicsit mosolyogtató, tekintve a ládaoldalt miszerint: Utolsó változás: 2012.01.26 12:12
Kedves rejtő! Ha segíthetek hagyományossá alakítani, nagyon szívesen, csak jelezd. :)
Karácsony második napján, mivel szép, napos volt az idő, neki indultunk egy kis ládászásnak Budaörs-Diósd-Törökbálint irányába. Aznapi negyedik találatunk, GCtko, GCNAP és GCBK után, útban GCpard-hoz. Ezt a ládát nem terveztük, hogy levadásszuk, de mivel útba esett és megláttuk, ezért úgy döntöttünk, hogy megkeressük. :-). Köszönjük a rejtést.