Elhelyezés időpontja: 2010.08.04 11:00
Megjelenés időpontja: 2010.08.16 08:59
Utolsó lényeges változás: 2018.12.05 11:49
Utolsó változás: 2020.07.22 19:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Moonspell
Felhasználó: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 75 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Kérlek benneteket, aki Erdélybe tervez kirándulást, vegyen célba beteg vagy karbantartást igénylő ládát is! Segítek! Ha Debrecent érintve utaztok, akkor gyógyító csomagot is szívesen adok! Elérhetőségeim az oldalamon! (Ládadoki / Tapiapi)
Ez is egy régen beteg erdélyi láda. A ládagazda már nem aktív vagy nem látszik javítási szándék.
A ládát akár új helyre is rejtheted az eredeti rejtek közelében, adhatsz tetszőleges új jelszót is, azaz belátásod szerint módosíts. Ha javítottad a ládát, akkor a részleteket, esetleg néhány szép fotóval együtt, küldd el a ladadoki@geocaching.hu címre.
Ezt a ládát akár örökbe is lehet fogadni, de elsődleges a javítás.
A 10 x 10 x 3 cm-es dobozt kívülről keresd!
Erdélyi kirándulásunk alkalmával kerestük fel a Fogarasi várat. Mivel ezen a helyen még nincs láda, viszont a hely fantasztikus és megéri felkeresni, hazaérve úgy döntöttünk, hogy egy ládával szeretnénk felhívni rá a figyelmet. A sokáig virtuális rejtést 2018 májusban Strombus és Péter60 hagyományos ládára javította.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug helyezhető.
A vár története
A fogarasi vár és uradalma egyike volt Erdély legnagyobb, leggazdagabb királyi, majd fejedelmi birtokainak. A vár mai helyén 1310 körül Apor László vajda fa erősséget építtetett. Más vélemény szerint Fogaras várának alapjait Pós mester rakta le 1227-1233 között. A tatárjárás után a havasalföldi vajdák Fogaras vidékének betelepítése során, olyan érdemeket szereztek, hogy a királytól hűbérül kapták Fogaras várát és a hozzá tartozó uradalmat, egészen 1464-ig, mikor Mátyás király azt előbb Geréb Jánosnak, majd fiának Korvin Jánosnak adományozta. Korvin János halála, 1505 ősze után, több kézen is megfordult a vár, míg 1588-ban Báthori Zsigmond választott fejedelemé lett, aki osztrák feleségének kötötte le hitbér fejében.
Mihály havasalföldi vajda, miután 1599. június 26.-án hűséget fogadott Báthori Andrásnak, az új fejedelemnek, a prágai Udvari Tanács támogatásával, október 17-én a Bodza-szoroson át betört Erdélybe, és a székelyeket maga mellé állítva, egymás után szerezte meg a délen lévő erdélyi várakat, városokat. Október 25-én vonult át Fogaras vidékén 30 000 főnyi seregével, és az elfoglalt várat uradalmával együtt feleségének adta. A vajda seregét 1600. szeptember 18.-án Miriszlónál győzték le az egyesült királyi és fejedelmi seregek. Mihály a fogarasi várba menekült, majd onnan szeptember 30.-án vissza Havasalföldre. Egy újabb erdélyi betörés után Basta tábornok ölette meg 1601-ben.
A vár 1605-től lett fejedelmi birtok, miután Bocskai István vezére, Gyulaffy László azt a német őrségtől visszavette. Bethlen Gábor 1623-ban kezdett neki a vár átalakításához és benne a palota építéséhez, majd azt második feleségének, Brandenburgi Katalinnak adományozta 1626-ban, aki férje halála után, az 1630-ban fejedelemmé választott I. Rákóczi Györgynek adta el, aki feleségére, Lórántffy Zsuzsannára ruházta át. A törökök a várat 1661-ben elfoglalták, majd a fejedelemmé választott I. Apafi Mihályé lett, aki 1663-ban feleségének, Bornemissza Annának adományozta. Fiuk, II. Apafi Mihály halála után a vár a birtokkal kincstári tulajdon lett. II. Rákóczi Ferenc szabadságharca alatt a kurucok nem tudták elfoglalnia a császári őrségtől. 1738 és 1765 között az uradalom Bethlen Gábor erdélyi kancelláré volt, majd 99 évre a Szász Universitas kapta zálogba. Ezután a magyar, majd a román államé, de közben magát a várat 1715-től egészen 1960-ig börtönként használták.
Forrás: Kiss Gábor: Erdélyi várak, várkastélyok (Panoráma, 1987)
A jelen
A várban a Valer Literat Fogarasföldi Múzeum kiállításai láthatóak (névadója az egykori alapító tanár). A múzeum történeti, néprajzi és szobrászati részből áll. Egyik terme a szélesebb vidék szász és magyar fazekasközpontjainak (Nagyszeben, Homoróddaróc, Nemes, Kerc, Vízakna, Torda, Fogaras, Oláhújfalu) termékeit mutatja be. A népviseletek termében a környék román, magyar és szász népviseletei és egy dragusi szobabelső láthatóak. Az egyházművészeti terem üvegikonokat, imakönyveket, kézikereszteket mutat be, és itt van kiállítva a kissinki evangélikus erődtemplom szárnyas oltára.
Ládatörténet:
017.07.02. Karbantartás, köszönöm az erre járó kalandoroknak a segítséget az új jelszó létrehozásában!
2018.06.28. Strombus és Péter60 hagyományos ládát rejtett egy .com-ossal közös rejtekben. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
2018. nov. 26. A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A lányomat, Maci012-t hoztuk haza Erdélyből. Mivel rengeteget kellett vezetni, ezért csak az útvonal melletti két ládánál álltunk meg, az egyik ez volt.
Sajnos a ládát nem találtuk meg, lehet a felújítás áldozatává vált vagy csak mi nem voltunk elég figyelmesek. A legvalószínűbb helyen egy munkás sisak volt.
Kérem a fényképek alapján az elfogadást.
Úton hazafelé a Brassói Barangolásokról pár helyen megálltunk, ámultunk és néhány ládát is felkerestünk!
Köszönjük a rejtést és a karbantartást Strombusnak és Péternek!
Úton hazafelé a Brassói Barangolásokról pár helyen megálltunk, ámultunk és néhány ládát is felkerestünk!
Köszönjük a rejtést és a karbantartást Strombusnak és Péternek!
Kivülről is lenyűgözű méretű és formájú vár. Nagyon kiváncsi lettem volna a fazekas és néprajzi kiállításokra is, de most sajnos nem volt időnk rá. Remélem, járunk még erre.
A pénztártól kb. 12 m-re lévő, jelszót rejtő belső kapuig nem volt hajlandó jegy nélkül beengedni az általunk ismert nyelvek egyikén, sőt a gesztikulációból sem értő pénztáros néni, ezért végül egy épp jegyet váltó magyar családot kértünk meg a jelszó leolvasására és lélegzet visszafojtva vártuk a megfejtést. De az nem jött. "Itt nincs semmilyen tábla" - jelentette a feleség. Kicsit csodálkoztunk, de a logokat olvasva most már látom, hogy ez a helyzet immár 2012 (!) óta fennáll. :-(
Kár, hogy a rejtőt ez nem zavarja. Minket viszont nagyon, ezért a nem létező virtuális rejtést létező hagyományossá alakítottuk. A rejtőnek a módosítást elküldtük, de nem reagált, így végül Fazék végezte el a ládaoldal frissítését. Köszönet érte.
Erdélyi autós geotúra keretében Ashmelia és Webber társaságában. 14/16
Először hétfőn jártunk itt, de sajnos akkor a vár udvarába sem lehet bemenni, a biztonsági őr ki is tessékelt pillanatok alatt. Szerencsére másnap a hazaút is itt vezetett keresztül, így most már bejutottunk a várba, ami nagyon tetszett is.
A jelszót tartalmazó tábla ugyanakkor le van szedve, így a láda jelenleg sajnos beteg. Gyógyításkor javasoljuk, hogy a vár területén kívüli jelszó legyen, mert a várba a belépés fizetős és az ott elhelyezett jelszó nem mindig hozzáférhető.
Sajnos be sem jutottunk, épp zárt a biztonsági szolgálat.
így még a tábla helyét sem láttam :(
Ha esetleg lehet, kérném a képek alapján elfogadni, ilyen messzire nem tudom mikor jutok el újra. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam. Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd. További tudnivalók a beteg ládákról. Üdv: ládadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Sajnos éppen zárás előtt értünk oda, de a jelszó nem emiatt nem lett meg, pedig még keresni se kell, hiszen virtuális, a táblát ugyanis nemes egyszerűséggel nem leltük. Köszönjük, hogy megmutattad a helyet.
A vár érdekesebb részeit bejártuk, szépek a berendezett termek. A leírásban szereplő tábla valószínűleg már rég lekerült a helyéről, így nincs mit leolvasni. Kérem a képek alapján jelszó nélküli találatnak elfogadni.
A csíksomlyói búcsúról hazafelé tartva meglátogattuk a várat, de a táblát valószínüleg eltávólították...! Amint azt már többen is jelezték!
Kérem az elfogadását.
A vár sajnos a forgalmas vasárnapi nap ellenére zárva volt. Tettünk egy klassz sétát a vár körül és megcsodáltuk a várárokban úszkáló hattyúkat. Alternatívval logoltunk, köszönjük az invitálást!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (83 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.