Elhelyezés időpontja: 2009.11.14 12:10
Megjelenés időpontja: 2009.11.16 21:00
Utolsó lényeges változás: 2018.10.06 17:39
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Hajo, Éva, Kristóf
Felhasználó: Hajo Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4300 m
Megtalálások száma: 205 + 1 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A láda a piros sáv jelzéstől 20 m-re két szorosan egymás melletti fa déli oldalán van speciálisan álcázva. (12x10x6 cm konyhai éthordó)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A környék fő attrakciója az északkeletre elterülő Magas Bakony Tájvédelmi körzet, a közeli Fekete-séd (40 m) és a 700 m-re ÉK-re található Tiszta-víz-forrás N 47° 12,976' E 17° 42,110' 342 m [GCFESE+Tiszta-víz-f.]. (A geoláda a TK határán kívül található).
Úgy gondoltam, hogy valami módon, ezeket a látnivalókat is jó volna egy geoláda rejtésével megmutatni a kessertársaknak. 2009 végén a láda környezetében 3 km-en belül nincs más geoláda, pedig látnivaló azért akad errefelé ;-)
A TK területére nem akartam geoládát elhelyezni, így a rejtés előkészítése az alkalmas hely megkeresésével - ezen belül a TK határának feltérképezésével kezdődött. Így derült ki, hogy a Tiszta-víz-forrás jócskán a TK-n belül található, míg a Fekete-sédtől délnyugatra levő terület már nem a TK része.
Tiszta-víz-forrás
A Bakony legnagyobb forrása, foglalatlan. Minket lenyűgözött az eredeti szépségű kb 5 méteres átmérőjű forrásmedencéje, amiből egy kész bővizű patak folyik rövid útján, hogy a Fekete-sédbe folyjék.
A forrás mellett kis pihenőhely található. Mi is itt fogyasztottuk el az elemózsiánkat.
Fekete-séd
A Németbányától keletre és a Pápavártól délre eredő Fekete-sédet több forrás vize is táplálja útja során: Pap-kút, Pap-kúti-forrás, és a geoládától lejjebb a Tiszta-víz-forrás, Nagy-Maci- és Maci-árok vize, Sátor-kút, Gyökér-kút, Messzi-kút, Balázs-kút valamint a Középső-Hajagtól délre eredő Gella-patak. Végül Bakonybéltől délre a Gerencébe ömlik.
A "séd" ősi magyar szó, a Bakonyban ezt használják a szláv eredetű "patak" helyett.
Megközelítés
Az autóval érkezők Csehbánya központjában a Sziti nevet viselő "kocsmától" északkeletre induló P+ jelzésen, a murvás út elején parkolhatnak ( N 47° 11,011' E 17° 41,219' 403 m [GCFESE+parkoló.]). Nincs is értelme tovább menni vele, mert innen nem messze már csak gyalogolni lehet. A P+ jelzésen haladjunk, előbb mezőn, majd irtáson át. Öregháláshoz már szép gyertyános-bükkös szálerdőben sétálva jutunk. Innen a P sáv jelzésen ereszkedjünk a Fekete-sédig. A geoláda megkeresése után mindenképpen érdemes a Tiszta-víz-forrást megnézni, amely a Bakony legnagyobb forrása (csak 700 m).
Kerékpárral Pápavár felől érdemes támadni. Onnan lezárt erdészeti murvás úton közelíthető meg (helyenként azért akad sáros szakasz). A maradék kis távolság simán leküzdhető.
Ládatörténelem:
2014.03.22-i karbantartás során kb 15-m-el ÉK-ra került közelebb az ösvényhez, új dobozt és álcát kapott. A fejlécben a koo módosítva lett.
2018.09.30 Endresz_család tegnapi log alapján a rejtek megsemmisült. Betegre állítottam. Újrarejtés okt közepéig várható.
2018.10.09 A spec. rejlek kissé kopott, de teljesen használható, így maradt. Dobozt és logbookot kicseréltük újra.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Pápavár (kéktúra) felől nyargaltam le a mai következő célhoz, mivel nagyon úgy tűnt, hogy a környékbeli korábbi ládátalálataim miatt ez nem nagyon lesz később felfűzhető más útvonalra ésszerűen. A rejteknél még éppen találkoztam az előző megtalálókkal, aztán logolás után én is igyekeztem vissza az iharkúti emlékparkhoz, hogy még sötétedés előtt a kocsihoz érjek.
Újra itt!
A Bakonyban a Gida-forrásnál és környékén még soha nem jártunk, így az ott lévő GCM001 mozgó pont adta a mai kirándulásunk vázát. A láda megtalálása után a A Fekete-Séd felé vettük az irányt, ahol legutóbb 2011.04.24-én voltunk a -on a Kövecses-tanya érintésével, majd kicsit később egy érdekes "tábort" látogattunk meg. Először egy kiírást találtunk, "RAINBOWL LAND" szöveggel, majd az útjelzőt követve egy látszólag ma is használt életteret találtunk. Éppen nem volt jelen senki, de a használati tárgyakból az látszott, hogy lakják. A Fekete-Séd környezete most is tetszett. Alternatív útvonalon értünk vissza a -ra, majd -re rátérve egy számomra nagyon kedves részt pillantottunk meg, egy hosszú sziklafalat valahol jól fönt a fejünk felett. Innen indult a kaland. Felmásztunk. Remek volt. Fölérve a fákon ugyan az a furcsa "behajtani tilos" jelzés fogadott, mind amit a Gida forrásig is láttunk. Azt követve újból a forrásnál voltunk, ahol megtaláltuk kupec bocsi cetlijét.
Klassz rejtés. 9 évvel ezelőtt is vajon ilyen volt? Nem emlékszem rá. :-)
A TREXPERT-ben ajándékban kaptam egy piros karabinert. Ebbe a dobozba tettem.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.6.0]
Igazi bakonyi rengetegben vezetett az út nagy része. A patakátkelések most könnyen megoldhatóak. Mi lehet itt hóolvadáskor?
Jó a láda álcázása, találkoztam már ilyennel, de a klassz ötleteket lehet alkalmazni.
Egy nagy vadkörte fa és gyertyán fogja közre a dobozt.
Fotók anettx logjánál.
Megvan, köszi! Régi terv volt és akkor már belefürödtünk a Tiszta-víz-forrástóba is, ami bakancslistás elem mindkettőnknél :) Az indiántábornál bivakoltunk, tábortűzzel este & reggel, függőágyban aludtunk, klassz volt nagyon, csak az eső hajtott minket el másnap délelőtt :)
Iharkútról még kicsit továbbgurultunk autóval majd 2 kerékre váltottunk és Pápaváron áthaladva legurultunk a ládáért egy széles (lefelé) kellemes erdészeti úton. Visszafelé megpróbáltam átkelni a patakon bicajjal, jutalmul jobb lábbal bokáig süllyedtem az iszapba.
Csehbányáról indulva, egy 26 km-es körön szedegettem össze a környék 8 ládáját.
Ez volt az utolsó, sok patak átkelés várt még a visszaúton, a vége felé 2 létrán is át kellett cipelni a 30 kilós kutyát.
KDP Hárskút - Pápavár-alja - Bakonybél útvonal közben.
A Fekete-séd környékén igen gyenge a piros jelzése, a sok kis oldalág itt-ott megviccelt minket. Sok helyen kell átlépni a kanyargós patakot.
A láda mellett uzsonnáztunk és pihentünk egyet az utolsó, 7km-es unalmas etap előtt Bakonybélig.
Köszi