Kérlek, várd ki a pillanatot és feltünés nélkül vedd elő! Úgy tedd vissza, hogy kövek súlya ne nehezedjen a ládára! Miután a résbe gondosan visszacsúsztattad, egy kő elé (hogy ne csússzon ki) és egy kő fölé, de nem rá (!) éppen elég.
Kedves kesser, ezzel a geoládával a horvátországi Isztriai-félsziget legmagasabb pontjára, az Učka-hegyre szeretnénk elcsábítani. Ha a hegytetőre kocsival érkezel, a túra teljes hossza csak kb. 840m.
Megközelíthetősége
A Veprinac és Vranja települések között, a híres Učka-alagút fölött kanyargó Z5047 jelzésű útról az N 45° 18,408' E 14° 12,278' 989 m [GCUcka+Utelagazas] pontban térjünk dél-keleti irányba. Na de előbb álljon itt pár szó, erről a bizonyos letérésről.
A fent említett pontból egy aszfaltozott út indul, a 6 kilométerre levő rádió, TV, telefon és még ki tudja mi mindenféle átjátszó, jelerősítő, stb. toronykomplexum parkolójába. Csakhogy eme út elejére, a sokat mondó "Mindkét irányból behajtani tilos" tábla is ki van helyezve. A meglehetősen tágas útkereszteződésbe érve, egy nemzetközi tanakodó csapatba pottyantunk. A német, az olasz és a cseh autósok azt latolgatták, hogy az egyértelműen tiltó tábla ellenére tekintélyes forgalmat lebonyolító kereszteződésből merjenek-e elindulni a hegy csúcsa felé. Egyszer csak egy horvát, zöld színű terepjáró érkezik a csúcs felől, mely terepjárón az összetéveszthetetlen nemzeti parkos megkülönböztető jelzés - többek között - arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valaki, akkor éppen a benne ülő személy az egyik leghivatottabb eldönteni a nemzetközi tanakodók dilemmáját. Még mielőtt kikanyarodott volna a főútra, gyorsan odaugrottam a vezetőhöz és megkérdeztem, hogy a tiltó táblát mennyire kell komolyan venni. A várt választ kaptam, nagyjából a következőt: "...hát igen, a tábla ki van téve, de ezt sem veszi senki figyelembe, egészen nyugodtan felmehetnek a parkolóba, de útközben sehol se álljanak meg, mert azt viszont már nem fogják elnézni". Felmentünk és sehol sem álltunk meg, nem is volt lehetőség rá a keskeny úton. Annyira nyugodtak azért mégsem tudtunk lenni, de felmentünk. Persze utánunk feljött fél Európa:-) Mi várt minket a parkolóban? Európa másik fele, úgy 15 autó, de persze még koránt sem volt tele a parkoló. Amikor aztán elindultunk lefele, még az út szélén is parkoltak autók.
Pár lépést megtéve, máris az Učka-hegy csúcsát képező keskeny, sziklás gerincen találjuk magunkat. Aki csak a legmagasabb pontra, illetve az onnan eléje táruló 360 fokos körpanorámára kíváncsi, az elég, ha felkapaszkodik a kilátótoronyba.
Aki meg szeretné találni a geoládát is, sétáljon tovább a gerincen! A téglatest alakú, 12x18x6 cm-es láda a törpefenyős terület szélén, két szikla közti keskeny hasadékban rejtőzik. Megszerzéséhez célszerű letérdelni.
Rövid ismertetés
Az Isztriai-félsziget keleti részén található 160 km2 területű Učka Tájvédelmi Körzet, az Učka- és a Ćićarija-hegyet foglalja magába.
1911-ben, az Osztrák-Magyar Monarchia ideje alat,t az Učka-hegy tetejére, az 1396 m magas Vojak-csúcsra, az Osztrák Természetjáró Klub lelkes tagjai kő kilátótornyot emeltek, hogy a 360 fokos, csodálatos körpanorámában bárki gyönyörködhessen.
A kilátó, az első világháború ideje alatt, az Osztrák-magyar hadsereg és haditengerészet katonai megfigyelő állásaként szolgált.
1999-ben az Učka-hegységet nemzeti parkká nyilvánították és a Vojak-kilátó a park szimbólumává vált. 2004-ben teljesen felújították.
A kilátóból tiszta időben igazán lélegzetelállító kilátás nyílik a Krk-, Lošinj- és Cres-szigetekre, a Gorski Kotar hegyeire, a Kvarner-öbölre, az Olasz és a Szlovén Alpokra, valamint Velencére, illetve az Isztriai-félszigetre.
A tájvédelmi körzetben számtalan ritka növény- és állatfaj él, ezek közül is kiemelkedő értéket képvisel az učkai harangvirág és az itt fészkelő fakókeselyű.
Kívánunk nagyon jó időt, tiszta, páramentes levegőt, kellemes sétát és sok pozitív, felejthetetlen élményt!
Anikó és Miki
Ládatörténet:
2019. március. Strombus és Péter60 újrarejtette a régóta virtualizálódott ládát. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! :)
Gyönyörű helyen, szuper rejtés, érdemes volt a magasba felmenni.
Sajnos volt egy minimális negatív tapasztalatunk is a helyszín autós megközelítésével. Kb 2 órája voltunk fent (ebből fél órát az autóban ültünk a parkolóban, mert jött egy vihar) amikor odasietett hozzánk egy ott dolgozó úr, hogy miénk-e az autó és hogy ez nem biztosított út, nem jöhetünk fel ide. 3000 kuna a büntetés, mivan ha elütünk egy biciklist stb.. [ezeket 3 nyelv keverekét használva mondta]. Végülis eljöttünk, elnézést kertünk és megúsztuk a dologot de ez alapján nem egyértelmű, hogy autóval engedélyezett-e a felhajtas. Persze lefelé megnéztük és a behajtani tilos tábla el volt fordítva és a sorompó is nyitva volt. Plusz valóban több autó is volt fennt, jött föl és le amíg ott voltunk. Az út teljesen jól járható, nem is veszélyesen keskeny viszont gyalogosan megközelíteni komoly túra lett volna, amire nem lett volna időnk sem erőnk :).
Összegezve ajánljuk, szuper, köszönjük és újra nekiindulnank autóval esetleg egy kicsit lejjebb parkolva. [Geoládák v3.5.0]
Megvan, köszi!
Útban a nyaralási helyszín felé begyűjtve. Elég hűvös volt már fent.
Szerintem bárki bármikor felmehet kocsival, mi esküvői fotozkodókkal találkoztunk.
Isztriai nyaralás első napján Opatija után mentünk fel a hegyre.
Az elágazásnál behajtani tilos tábla jelzi, hogy kocsival nem lehet felmenni, ennek ellenére sok autó volt fent.
Felhő nélküli volt az ég, minden irányban messzire el lehetett látni. Távolban látszódott a Triglav is.
Köszönjük a rejtést! :)
Családi nyaralás keretében. Kocsival felmentünk, bár elég sokan gyalogoltak felfelé... A kilátótól a gerinc végéig el kell sétálni, és elég nehezen észrevehető a rejtés, de a gps segített :) Köszi a rejtést!
Mi is voltunk a láda helyszínén, fantasztikus hely. Elkezdett esni az eső és csúszóssá váltak a kövek. Ennek ellenére minden bokrot megnéztünk, a meredek részen is elkezdtem lemászni, de a vizes fű miatt tovább nem tudtam menni. Kérem a megtalálás elfogadását a csatolt képek alapján.
Tavaszi Opatijai kirándulás közbe jött az ötlet hogy menjünk fel az Ucka hegyre, keressük meg a ládát.
Felértünk, kerestük, a megadott ponton a törpefenyők között, a lehetséges sziklák között, de sajnos nem találtiuk meg.
A kilátás azért kárpótolt mindenért!
Kérném a rejtőt, hogy a képek alapján fogadja el a találatot.
Köszi!
Tavaly sikerült a Chopokot teljes ködben megmászni, most az Učka-t. Sebaj. Így is élmény volt. Az Učka klassz. A rejtés ócska. Volt.
Kár, hogy a MikiCache, Fairy előfutáraként, a helyismeret teljes hiányával rejtette el az ő dobozát anno, így az egyetlen egy megtalálást sem ért meg. A rejtő az elmúlt nyolc és fél évben nem bajlódott az újrarejtéssel. Mi ezt nem bírtuk tovább. Helyismeretünk sajnos nekünk sincs, de igyekeztünk körültekintően rejteket választani. Gyertek, keressétek! Legyen nagyobb szerencsétek az időjárással mint nekünk!
Az Ancs Tours & Társa szervezésében jutottam el ide.
Simán felautóztunk, ahogy mások is. Fent a másfél fok mellett jerlentős erejű szél fogadott. Kemény volt, de a kilátás pazar!
Labinba érve már láttuk, hogy itt bezony szépen süt a nap. Igyekeztünk hát, hogy ez még mindig így legyen mikorra ideérünk. Ahogy közeledtünk, láttuk, hogy szerencsénk lesz, mert a szinte egész napos felhős, esős-ködös időnek vége. A hegytetőre vezető út is egy csoda volt. Az ősz már ide is beköltözött, sok levél lehullott és gyönyörűséges barna szalaggá varázsolták az aszfaltutat. Ahogy emelkedtünk, annál riasztóbb mértékben csökkent a kinti hőmérséklet is. A kocsiból kiszállva ez 1,5 C fokot jelentett, de a rendkívül erős szél ezt tovább csökkentette. Így azután egy gyors rohammal bevettük a kilátót, lőttünk pár képet és menekülés vissza a kocsiba. A panoráma lenyűgöző volt. Alattunk a tenger. Amit viszont kifejezetten gagyinak érzek az a rejtés. Ide simán elférne egy rendes doboz is. Mi is találtunk ládát a másik játszótérről. Ha ők el tudták rejteni... Kópé medvémmel voltam itt.
Ancs Tours 5.0, avagy Hahó Tenger! 8/15.
Horvát kiruccanásunk utolsó ládája. Kis tanakodás után behajtottunk az erdei útra, s száguldottunk is fel a hegy tetejére. Egész nap erős szél volt, ami az útra hordta a rengeteg falevelet, így figyleni kellett rendesen a szerpentinen. Közben folyamatosan ment le a hőmérséklet.
Kiszálláskor 1,5 fok fogadott minket és erős, jeges szél. Szerencsére ennek köszönhetően ma először a napocskát is láttuk.
A siklóernyős starthely környékén annyire erős volt a szél, hogy nem mertünk kiállni a fal szélére.
A kilátóba felmentünk, gyors körbefotózás, jelszó leolvasás, majd futás vissza az autóba. :)
El tudtam volna még gyönyörködni a tájban, de őszintén szólva nem téli időjárásra voltunk készülve.
Köszi
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (113 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.