Elhelyezés időpontja: 2009.09.27 16:00
Megjelenés időpontja: 2009.09.29 14:50
Utolsó lényeges változás: 2012.04.27 17:00
Utolsó változás: 2019.06.18 08:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: eFeS
Felhasználó: eFeS Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 899 + 4 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
WAP
A kegyhelytől a domb tetejére vezető út bal oldalán egy kisebb facsoport ölelésében, az úttól kb. 10 méterre található a láda kövek takarásában. Egyszerű, konyhai dobozt keress, kb. 10x7x5cm méretűt. END WAP
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Ajánlott az autót a közeli bevásárló központ parkolójában hagyni N 47° 6,689' E 17° 55,588' 216 m [GCRMAF+parkoló]. Innen egy kellemes sétával, füves úton, gyalogszerrel vagy biciklivel könnyedén elérhető a láda.
A láda megközelíthető a közeli benzinkút mellett elhaladó 8-as út mellől nyíló kis erdei úton keresztül is. Bár innen rövidebb út vezet a célig, a forgalmas főút oldalában a közlekedés elég veszélyes. Ezt az irányt nem ajánlom senkinek.
A forrás története napjainkig
A Rab Mária forrás az 1920-as években egy fára feltűzött Mária képpel vált erdőmélyi áhitatos hellyé, ahová a veszprémi lakosság imádkozni, feltöltődni járt. Eredete egy ismeretlen rabnőhöz nyúlik vissza, aki a veszprémi várban raboskodott és a közeli rabkertészetben dolgozott. Munkája közben ehhez, akkoriban még csobogó forráshoz járt vizért. Ő helyezte el a Mária képet és titokban hozzá fohászkodott szabadulásáért. A legenda szerint imái meghallgatásra találtak és ártatlansága kiderült, a súlyos vád alól felmentették. Egy 1929-es újságcikk a Veszprémi Hirlapban közli, hogy akkoriban "idejárt egy úrnő imádkozni". A lakosság közül is egyre többen felfedezik a hely áhitatos lelkületét. Padok, térdeplők, utak, hidak, további kegyképek, szobrok és hálaadó táblácskák jelennek meg hirdetve, hogy mások imái is meghallgatást nyertek. A közeli Jutasi Altisztképző Intézet növendékei a kezdetektől támogatták, szépítgették a környéket, míg 1941 szeptember 8-án, Kisasszony napján vitéz Markóczy László parancsnok hivatalos szabadtéri misézőhellyé avatta. A világháború öt évében a Jutasi altisztképző intézet minden év Kisasszony napját ezen a helyen egy szabadtéri misével ünnepelte, melyen Veszprém város legfőbb világi és egyházi elöljárói is megjelentek. A katolikus plébániák a háború öt évében május 31-n, Hősök napján zarándoklatokat és ájtatosságokat szerveztek, melyeken ezer-kétezer hívő tölötte be Mária énekekkel az erdőmélyi völgyet. Veszprém iskolásainak kirándulóhelyévé is vált a gyönyörű völgy.
1945 után megpecsételődött a kegyhely sorsa. Míg a háború alatt csak a szobrok, táblák törtek össze, a háborút követő sötét időszakban a parkot tönkretették, a grottát lebontották, a forrást eltömték, az odavezető utakat eltorlaszolták, beépítették. Veszprém lakossága közben 17 ezer főről 65 ezer főre nőt, s a forrás léte feledésbe merült.
A forrás jelenlegi állapota
Napjainkban a "Rab Mária forrást pártoló társaság" karolta fel a kegyhely ügyét. A területet megtisztították, látogatásra alkalmassá tették. Felállítottak egy fakeresztet, az odavezető utakat is kitakarították. Teendő még sok maradt, hogy a kegyhely újra régi fényében tündököljön, de a folyamat megindult.
Frissítés
2018. március: a kis fahíd leszakadt, csak a hosszabb úton közelíthető meg a láda
2010. május: elkészült a "patak" felett átívelő kis fahíd
2012. január: cseréltem a betelt logbookot és a betört ládát
2012. május: a láda "Flórásítva" lett, aktuális jelszó a matricára ragasztva!!
Egy másik, alapvetően Veszprém régi nevezetességei, hagyományai előtt tisztelgő kezdeményezés, a "Jutas őrmester benedekhegyi kŐrjárata" is felkarolta a kegyhelyet. Ezt a minden év május utolsó hétvégéjén megrendezésre kerülő 30km-es Veszprém körüli túrát a veszprémi Hét Domb Egyesület szervezi. A túra Hősök kapujától indul, és érint több olyan pontot is, ahol már vannak ládák elhelyezve (GCEJE, GCRAGT, illetve GCKIRV több állomása is érintve van). A túra koordinátora Rácz Katalin, raczka@chello.hu e-mail cimen érhető el.