Elhelyezés időpontja: 2001.10.22 00:00
Utolsó lényeges változás: 2018.12.10 16:34
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: ribizli & Jelado csapat
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1400 m
Megtalálások száma: 389 + 3 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Két pontos multi
1. N 47° 39,156' E 18° 36,115' : ragasztott felirat ereszcsatornán
2. N 47° 38,681' E 18° 37,094' : szikla tövében a láda
Ezzel a ládával a bajnai kastély urának, a különcségéről elhíresült Sándor Móric grófnak állítottunk emléket. A legenda szerint nem ismert lehetetlent, így fejébe vette, hogy kocsijával hatalmas ugrást hajt végre a Gerecse egyik hegycsúcsáról a völgybe. A kastélyból is jól látható Őr-hegyet választotta a mutatványhoz. Utat vágatott az erdőben, hogy a fogattal felhajtasson a csúcsig, ahonnan a semmibe ugratta a lovakat és kocsit. A mutatványt nem élte túl, ezért a helyiek a legenda szerint emlékül egy nagy fakeresztet állítottak a hegytetőre.
Az igazság azonban az, hogy Sándor Móric soha nem ugratott le a 347 méterre magasodó hegyről, viszont kora legvakmerőbb lovasának tartották és Ördöglovasnak nevezték. Pesten és Budán, Bécsben és Pozsonyban az 1820-as években megszokott volt, hogy lóháton állított be egy második emeleti fogadásra vagy sétálgató úri közönséget riogatva felvágtatott Várba vezető lépcsőn, illetve átugratott két-három egymás mellé állított kocsit.
A palotája emeleti erkélyén lóhátról szemlélődő, pipázó fiatalember hóbortjait személyzete is megszenvedte. Szakácsát és komornyikját például lovon megvívandó mogyorópálca-párbajra kényszerítette, egyszer Tell Vilmosnak képzelte magát, s orvosának fejéről lelőtt egy almát. Az sem volt bevett szokás a reformkorban, hogy valaki udvari bolondot tartson, amint Sándor gróf tette.
Az Ördöglovas tudásával elkápráztatta Angliát, majd megjárta a bolondokházát. Utolsó éveiben lovas emlékeivel vette körül magát: albumait rendezgette, a bajnai kastély kertjében pedig a nagy ugrások emlékeit állította fel. Hetvenhárom éves korában halt meg, a közeli Gyarmatpusztán emelt családi sírboltban alussza örök álmát.
Kalandos életének további részleteit olvassátok el a ládába rejtett leírásban!
Az első ponthoz N 47° 39,192' E 18° 36,131' 273 m [GCOrLo-1] a kastélyt kell felkeresni, parkírozás közvetlenül előtte lehetséges.
A gróf édesapjától örökölte a kastélyt, átalakításához házasságkötése előtt fogott hozzá. Sándor Móric Metternich kancellár lányát, Metternich-Winneburg Leontine hercegnőt vette feleségül. Hild Józsefet bízta meg az átalakítás terveinek elkészítésével, a munkálatok kezdetére utaló 1834-es évszám látható az erkélyen, felette a grófi címer.
A főépületet és a melléképületek tetőszerkezetét felújították, az utóbbi években azonban leálltak a helyreállítási munkálatok, a kastély belső tere továbbra is renoválásra vár.
A bejárat előtt állva délkeleti irányban láthatjuk magasodni túránk célpontját, az Őr-hegyet, tetején a kereszttel.
Az első jelszórészlet a kastély bejárat előtti sarkánál lévő ereszcsatornájának eternit védőcsövére van ragasztva.
(A bejárat másik oldalán egy tűzivíz vezetéket jelölő tábla hátulján is elhelyeztünk egy pótjelszót. Ennek a koordinátái: N 47° 39,190', E 18° 36,117')
A 2. ponthoz Bajnáról Epöl felé kanyarodunk, itt a falu elején hagyhatjuk a kocsit: N 47° 39,059' E 18° 37,680' 158 m [GCOrLo+parkoló]. A jobb oldali szekérúton indulva a zöld háromszög jelzés visz fel a hegytetőre, magát a jelzést azonban csak elvétve láthatjuk. Útközben érdemes egy rövidke kitérőt tenni az 50 m hosszú, szép tágas, viszont nem túl nagy belmagasságú Öreg-lyuk-barlanghoz: N 47° 38,876' E 18° 37,510' 228 m [GCOrLo+barlang]
A rövid, ám annál meredekebb kaptató végén jutalmul a hegycsúcson a kereszt és szép kilátás fogad minket, alkalomadtán sajnos krosszmotorosokkal is találkozhatunk. A láda a tetőtől délkeleti irányban, egy szikla mögött van, kövekkel álcázva N 47° 38,681' E 18° 37,094' 332 m [GCOrLo-2]. A logbookban található szó a jelszó 2. része.
Keressétek fel Bajnán az Ördöglovas kastélyát is, ami a csúcsról látható, illetve a kis barlangot!
(Meg Budapesten a Sándor palotát, mert az is Sándor Móricé volt valaha. :))
Ládatörténet:
2018. április 16. A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2018. július 22 Riasztós és csapata új helyen javította az első pontot, köszönjük. A jelszó is változott [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszi a rejtést!
-4-5 fokos hidegben jól esett a kapaszkadó a csúcsra, ahol szikrázó napsütésben gyönyörű volt a kilátás. A barlangban gyönyörű jég-cseppkövek lógtak. A doboz teteje be volt törve, sajnos nem volt nálunk csereláda.
Kedves kereső játékosok,
November elején lelcache beírta a logbookba az első ponton elérhetelenné vált jelszórészt! (köszönjük szépen!) így ismét kereshető (és megtalálható ;) lett. (a második ponton van mindkét jelszórész)
Már a Csimai-dombtól nézegettem, hogy elég magas a hegy, hát aztán még mikor meg kellett mászni... Gyakorlatilag a végéig emelkedik, nagykabátban kifejezetten fárasztó mászás volt. Sajnos a kilátás nem volt tökéletes, nagyon párás idő volt. A teljes jelszót a logbook-ból olvastam ki. Köszönöm a rejtést!
A kastélynál nem sikerült a jelszó megszerzése, a jelzett csövet valószínűsíthetően átfestették a felújítás alkalmával. A területre a bejutást a zárt kapuk, a kerítés, egy morcos őr és a benn folyó munkák akadályozták.
A képeink alapján szeretnénk kérni a találat elfogadását!
A többiek még repültek Epölön, ezért a Rocky láda után megcsináltam ezt is. A hegyen már süttettem a hasam egyszer tavasszal, de akkor még alig ocsúdtam fel a karanténból, eszembe sem jutott megnézni az appot. Nem találom indokoltnak, hogy olyan messze van a láda a csúcstól, több potenciális rejtekszikla is van könnyebben megközelíthető helyen. A doboz egyáltalán nem volt takarva, mondjuk szerintem kessereken kívül nem is megy oda le senki. :) Mindenesetre eltakartam a mellette lévő kövekkel. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.6.0]
A mai napon amolyan 'lógazesőláda' időjárás volt, így autóval jártuk be a Gerecse keleti felét és csipegettünk azokból a helyszínekből, amiket nagyobb túrába nem nagyon lehetett beilleszteni.
Először felmentünk az Őr-hegyre. Itt a legjobban a barlang tetszett, a karanténos időszak alatt mellőznünk kellett a sötét lyukakat - jól esett kicsit bújkálni. :) A tetőn lehet, hogy tizensok éve még volt kilátás, most már megnőtt a növényzet. A láda közeléből azért még rálátni a műútra és GCCsim-re. A rejtés helye (messze bent a dzsindzsában), és a doboz is igazi ősláda hangulatot ad.
Az 1.pont is szép lesz, ha egyszer elkészül, a főteret már szépen kipucolták. Köszi.
A kastélyt már ismertük, ott nem vesztegettük az időt, gyors jelszóleolvasást követően, változékony időben felkaptattunk a hegytetőre, volt napsütés, szél és eső is. Útközben felfedeztük a barlangot is. A ládát ketten kezdtük el keresni a meredek sziklaoldalban, majd úgy döntöttünk, hogy nagyobb kárt okoznánk a védett növények taposásával, ha tovább keresgélnénk, így elengedtük a dolgot. A rejtek környékén védett sziklagyep társulás található, benne előforduló védett növények a teljesség igénye nélkül: apró nőszirom (Iris pumila), tavaszi hérics (Adonis vernalis), macskahere (Phlomis tuberosa), nagy ezerjófű (Dictammus albus). Kérjük szépen a képek alapján a megtalálás elfogadását! (A jelszó első részét e-mailben elküldöm) Ha szabad itt javaslatot tenni: talán kicsit odébb, az erdőben is lehetne a láda, így nem okoznának a keresők felesleges természetkárosítást.
Köszönjük, hogy itt lehettünk! Voltunk lent, fent, barlangban. Gyönyörű tavaszi napon jártunk itt. Szép volt!
A ládát egy termetes gyík őrizte.
Zoli, Helga, Barnabás, Mártika, Bíbor, Bori, Berci