Elhelyezés időpontja: 2009.07.31 17:00
Megjelenés időpontja: 2009.08.07 20:20
Utolsó lényeges változás: 2016.10.20 20:35
Utolsó változás: 2019.07.28 11:44
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Aty, Matee, Anya (Marika), Szabó Edina
Felhasználó: matrixmusic Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Megtalálások száma: 190 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Maximálisan köszönöm a láda újrarejtését Libertynek! Nagy segítség volt ez most nekem, viszont a hely (szerintem) megérdemli. Köszönet!
A PUSZTAFOGACSI KÁPOLNA TÖRTÉNETE
A kápolnát 1776-ban építette az Almásy család, akik jelentős birtokkal rendelkeztek Tarnamérán, a faluban ma látható, Rendőrmúzeumként funkcionáló kastély is az övék volt.
Fogacs egyébként már a 14. században lakott volt, többször elnéptelenedett, utoljára a Rákóczi szabadságharc idején, amikor jelentős harcok dúltak e vidéken, Vak Bottyán generális is a közelben szerzett később az életét követelő sérüléseket. Fogacs az újranépesülés után folyamatos lakott volt az 1960-as évekig, ekkor 101 ház állt itt és 400-an lakták. A téeszesítés időszakában azonban nem villamosították a külterületi lakott helyet, ezért az fokozatosan elnéptelendett.
Az 1776-ban épült kápolnát Szent János tiszteletére szentelték fel. Nepomuki Szt. János hagyományosan nagy tisztelettel bírt a tanyasi népek körében, hiszen ő a hallgatás védőszentje, a hallgatásnak, a titoktartásnak pedig különösen nagy az értéke az alföldi ember szemében.
Búcsúját május 3. hétvégéjén tartották, s a hely jelentős búcsújáró hellyé alakult, szerepe volt ebben az alföld és hegyvidék találkozásának, hiszen fontos kereskedelmi útvonal alakult itt ki.
Ma csupán a romos állapotú, ám műemlékileg védett barokk kápolna, Napomuki szobra és a 60-as években még működő temető áll az egykori népes puszta helyén.
Egy éve alakult egy Egyesület, melynek tagjai a kápolna megmentését és a tanyasi hagyományok őrzését tűzték ki célul.
MEGKÖZELÍTÉS
A kápolna két irányból közelíthető meg (Tarnaméra, Jászszentandrás), mind a két helyről csak földúton.
1. Tarnaméra központjában Zaránk felé fordulunk, majd elhagyjuk a falutáblát. A N 47° 39,049' E 20° 8,515' 109 m [GCPFCS+1.Keresztez - TM] kereszteződésben bekanyarodunk balra a földútra. Az út száraz időben autóval járható (leültetett sportautóval egy kicsit nehézkes), viszont esős időben necces, de nem lehetetlen. Megyünk 2,6km-et, majd a N 47° 37,810' E 20° 9,487' 109 m [GCPFCS+2.Keresztez - TM] kereszteződésben veszünk egy jobbos kanyart, ezután már az út egyenesen a kápolnához vezet. A táv a földúton össz: 3,3km (oda).
2. Jászszentandrás felől pedig a tuhu-n jelzett úton egyszerűen megközelíthető a hely. Ez is földút, egy kicsit rosszabb minőségű, mint a Tarnaméra felöli, de autóval ez is járható (száraz időben). Egyedül annyi, hogy a falut elhagyva N 47° 36,391' E 20° 10,481' 108 m [GCPFCS+1.Keresztez - JSZA] ennél a kereszteződésnél fordulj balra, mert ez a jobb út. Aztán pedig N 47° 36,140' E 20° 9,574' 108 m [GCPFCS+2.Keresztez - JSZA] itt jobbra. Innét már egyenesen a kápolnához visz az út. Itt a táv földúton 5,5km (oda).
Parkolni a kápolna előtt tudunk N 47° 37,665' E 20° 9,015' 108 m [GCPFCS+parkoló]
Gyalogosan egy kicsit hosszú, de teljesíthető a táv. Én igazán biciklivel ajánlanám a hely megismerését!
A LÁDA
A láda a kápolna bal oldalánál levő legnagyobb és kissé romos kripta tövében található nagyméretű betonkocka alá lett rejtve. A láda 10X15 cm-es műanyag, négypatentos dobozka.
Ajánlanánk még a környék többi ládáját is:
1. GCREMU - Tarnaméra Rendőrmúzeum (1H). A múzeumban található a világ legnagyobb egyenruha kiállítása (91 ország 131 egyenruhája, és még 30 magyar egyenruha tekinthető meg)
2. GCGUMI - Gumifa és társai (1H). Az Erdőtelki Arborétum csodás növényeit érdemes megtekinteni!
Jó szórakozást kívánunk mindenkinek! Csak a R&R!!!
A mai napon a Jászság ládáit kerestük Sirgalahad, lelcache és Fidorka társaságában. Végig szép napsütéses időnk volt, de ennek ellenére a hideg fagyos idő miatt jó volt egy-egy láda után az autóban melegedni. Sok érdekes és szép helyet láttunk. Nekem összesen 13 találat jött össze.
A felfagyott, kátyus úton lehetetlen volt bemenni autóval, így maradt a hosszabb séta a ládáig. Igazából nem bántuk, mert a mai nap nagy részét az autóban tölöttük, így jó volt sétálni egyet a szikrázó napsütésben. A kápolna környéke pofás. Köszi, hogy megmutattad.
Az éjszakai Tisza-tó kerülés előtt még volt egy kis időm. A Tarnaméra felőli megközelítést választottam, sima földúton gond nélkül lehetett megközelíteni a kápolnát. Utána Jászszentandrás felé akartam tovább menni, de hamar feladtam, az út inkább csak traktorcsapásnak tűnt, szerintem személyautóval esélytelen. Aztán a harmadik irányt, azaz Boconádot is kipróbáltam, végülis sikerült, de Tarnaméra felől jobb.
A kápolna szép, hangulatos, nyugodt, nem vár az ember a semmi közepén ilyen épületet.