A Torockói-hegység Erdély központi részében található. A Maros folyása mentén, annak jobb oldalán húzódó hegyvonulat. É-on a Feleki domdság határolja, Ny-on az Öreg-havas, illetve az Erdélyi-Érchegység, amely DK és D felől is körülveszi. Nyugati oldalai szorosan kapcsolódnak az Erdélyi-Érchegységhez.
A Torockói-hegység tájai egyediek, jellegzetességét egy varázslatos kőzet szolgáltatja a mészkő. A sokszor 700 métert is meghaladó vastag mészkőüledékben a belső és külső karszt minden formája megtalálható. Ezek képezik a hegység bizarr szépségű természeti csodáit, nevezetességeit. Találunk itt számos szorost, hasadékot, barlangot, búvópatakot, sziklacsúcsot.
A hegység egyedi szépsége sok költőt, festőt, művészt megihletet, a teljesség igénye nélkül néhány ismert embert említenénk: Jókai Mór, Orbán Balázs, Áprily Lajos, Wass Albert.
Az északi rész az Aranyos és a Hesdát-patak között magába foglalja a Tordai-hasadékot, ami a Torockói-hegység egyik leglátogatottabb nemzetközi hírnévnek örvendő turistalátványossága, valamint a Túri-hasadékot. A középső része, ami a Diód-patak és az Aranyos-völgye között terül el igazi turistaparadicsom, olyan nevezetességekkel, mint a Székelykő, Ordaskő, Vidalykő, Bedellő, Kőközi-szoros, Szolcsvai búvópatak barlangja. A déli részén az Ompoly-völgye és a Diód-patak között találjuk a legmagasabb kiemelkedéseket a hegység területén, ez a Dimbó-csúcs és a Corabia szirtek, valamint számos látnivalót: Bulzkő, Csáklykő, Kecskekő, Remetei- Havasgáldi-, Török-, Kisgáldi-szoros és még sorolhatnánk.
Ezzel a rejtéssel a Szolcsvai-búvópatak barlangjához és víznyelőjéhez kalauzoljuk el az idelátogatót.
A Szolcsvai-búvópatak barlangja
A felszín alatti karsztot képviseli a Torockói-hegység leghosszabb barlangja a Szolcsvai-búvópatak. A 2022 m-es hosszban elhúzódó cseppkőbarlang, látogatásához gyakorlat és barlangász alapfelszerelés szükséges. Alsó bejárata 35-40 m magas 4-6 m széles. Nem könnyű a két kilométeres barlangon végigmenni, elsősorban a búvópatak nagy hozama, de különösen a tajtékzó vízesések és mély tavak váltakozása miatt. A Csodák terme a bejárat után jobb oldalt egy 50 m hosszú és 80 m széles lejtős csarnok. Jellegzetes görbe cseppkövei bizonyítják a légáramlás állandóságát és cseppkőformázó erejét. Víznyelője fent a patak befolyásánál a Vânătara-barlang, egyben a hegység legmélyebb dolinája. A Száraz-völgy, a Poinei- és a Ponor-patak vizét gyűjti össze, hogy 2 kilométerrel lejjebb egyesült erővel törjön a felszínre. Itt a víznyelőnél a Poinei-patak majd 30 m-es vízesés formájában zuhan alá a mélybe.
Túraleírás:
Miután leparkoltunk követjük a kék kereszt jelzést és néhány perc séta után elénk tárul a Szolcsvai-búvópatak barlangjának hatalmas portáléja. Átkelünk a Malom patakán egy függőhídon, fél órás sétával felérünk egy nyeregbe, ahol információs táblát találunk, majd N 46° 22,519' E 23° 27,422' 805 m [GCSZBP+info] innen leereszkedhetünk a Vânătările Ponorului vízeséshez, amely csodálatos arcát mutatja nagy esőzések, vagy hóolvadás idején. A lezúduló víz a Dalbina barlang felé halad, amelyben megkezdi földalatti útját a Szolcsvai búvópatak irányába. A vízesés megcsodálható arról a teraszról, amelyet a Fehér megyei hegyimentők építettek.
Irodalom:
Erdély hegyei sorozat: Torockói hegység (9)
450 Erdélyi Túra (Kornétás kiadó)
Jó túrát és szép időt kívánunk az ide látogatóknak!
(Zoli+Liza) ZoLiza
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
-
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
-
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
-
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
-
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
-
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Három napos torockói kirándulás csodás helyszíneken. A megadott parkolóhelyről indulva élmény a hatalmas barlangszáj, a függőhíd, aztán kemény, de nem olyan hosszú az emelkedő a gerincig. Itt elkapott pár csepp eső, de ennyivel meg is úsztam a három napra. A turistaúton legelésző tehenek, és a kidöntött kerítéseken átjutva ereszkedtem az irdatlan mélységbe lezúgó patakhoz, ez sem mindennapi látvány. A láda rendben, kipiszkálása nem derékfájósoknak való! ;)
Köszönjük a rejtést, nagyon szép és meglehetősen népszerű a vízesés. A cél előtt egy gazda lekerítette a területet és nyilakkal jelezte, hogy merre kellene menni vagyis kerülni. Senki sem vette figyelembe, előttünk vagy harminc gyerek mászott át. Ezt a ládát sokáig kerestük, pedig a képen is látszik, hogy a rejtek nem a legfelső szikla és nem is a legalsó.
Megtaláltuk.
Torockói nyaralásunk negyedik napján.
A falu szélén parkoltunk, majd onnan indultunk a búvópatak kitöréséhez.
Lélegzetelállító, hatalmas. Kellemes hűvös fuvallat jött ki belőle.
Kapaszkodás a gerincre, a régi házak nagyon érdekesek sajnos a legtöbb elég romos, elhanyagolt.
A vízesés gyönyörű.
A láda szerencsére könnyen meglett.
Lemerészkedtünk egészen a víznyelőig,majd vissza a kitörésig ahol jól megérdemelt ebédünk után továbbindultunk a Sipote vízesés felé.
Köszönjük!
3 napos toróckói-hegység kirándulás első napjának estéjén még felkerestük a kiváló medvelakta vidék barlangját. A ládát nem volt egyszerű megtalálni, az összes sziklát átnéztük. Ráadásul a nyeregből jöttünk vissza, mert először a vízeséshez mentünk és mivel teljesen lenyűgözött, és azzal voltunk elfoglalva, hogy közelebb kerüljünk a víznyelőhöz, megfeledkeztünk a ládáról. A tisztáson sátrazó románokra a frászt hoztuk, mivel már harmadszor mentünk el mellettük sötétedéskor. A 30 méteres vízesés bővízű volt, hatalmas méretei és a víznyelő fantasztikus. A Szolcsvai-barlangnál a barlangászok éppen bővítették az egyesületi házukat, mi pedig először azt hittük, aranyat mosnak, pedig csak sódert ástak. A ráccsal lezárt barlangszáj elég hívogató, nyitva is volt az ajtó. A barlangi infó táblán az áll, hogy 5000 m felett van a barlang hossza, ezek szerint kutatják szorgalmasan. Legközelebb érdemes látogatási engedéllyel jönni.
2017.04.16-án ismét ellátogattam a barlangásztársakkal a barlanghoz. Most is meg kell állapítanom, hogy legközelebb már engedéllyel kell jönni, hogy bemehessünk felfedezni a vízeséseket. Még látszik a fa lépcsősor maradványa a szikla oldalában, mely feltehetően Czárán szerzeménye lehet. Mint megtudtuk, többször rekedtek bent barlangászok árhullám miatt, 2016-ban és 2010-ben, utóbbi komolyabb 16 órás mentés volt.
Köszi a rejtést. Az Erdélyi Kárpát Egyesület XXIII.vándortáborának résztvevőjeként vadásztuk le a ládát. A Dilbina-vízesés fantasztikusan szép, és a környező hegyek is.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (61 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.