Elhelyezés időpontja: 2008.06.19 15:00
Megjelenés időpontja: 2008.06.24 19:40
Utolsó lényeges változás: 2013.06.17 16:58
Utolsó változás: 2017.06.11 15:53
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: becko
Felhasználó: becko Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 262 + 3 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP: a láda ismét eltűnt, ez a rejtekhelyet is felfedezték a helyiek. Keresd a 8x1cm-es zöld gravírozott táblát a kastély bejárattól balra eső villanyoszlopon comb magasságban.
ALÁ KELL NÉZNI!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A ládát adoptáltam, 2013.06.14.-én új helyen újra telepítettem.
Alább az eredeti, Béres Gábor által készített leírás:
Kissé csalódottan tapasztalom, hogy a Cserehát középső része igencsak híján van keresnivaló tekintetében. Pedig errefelé is vannak értékes helyek, amelyeket kevesen ismernek. Szerintem nem hiányozhat a Geocaching útikönyvéből ez a régió sem, ezért megpróbálom a térkép ezen üres részét kicsit megszínesíteni. Az egyik legjelentősebb látnivaló a környéken a Felsővadászi Rákóczi-kastély, amely a kék túra útvonalára esik. Nem hinném, hogy sokan ismerik ezt a helyet, pedig egy igen ismert nemesi család birtoka volt egykor a település.
Felsővadász története röviden
A település már a kőkorban is lakott hely volt. Ezt a falu határában lévő "pogány vár" néven emlegetett földvár ásatásain feltárt leletek bizonyítják. Felwodoz Superior Vadas a honfoglalás után királyi birtok, nevét az ide telepített királyi vadászokról kapta. A terület értékét vadakban gazdag erdők és jó minőségű szántóföldek adták, ahol jelentős szőlőtermesztés is folyt. Első írásos említése 1279-ből való, amikor IV. László király Lőrinc fia Miklós comesnak ajándékozta. Ekkor vették fel a Felsővadászi nevet. Később a Perényieké lett a birtok. A Perényi családtól vette meg 1517-ben Rákóczi Zsigmond 3000 aranyforintért. Majd a Rákócziak is felvették a Felsővadászi előnevet. Itt született és nevelkedett a Rákóczi család leghíresebb tagja, a későbbi erdélyi fejedelem, II. Rákóczi Zsigmond. Ő alapozta meg a család hírnevét, aki előbb Szendrő, majd az egri vár főkapitánya volt, később királyi tanácsos. Rákóczi élete vége felé Erdély választott fejedelme. Egy év után azonban lemondott a fejedelmi címéről Báthory Gábor részére, és visszavonult felsővadászi kastélyába. A XVI. században építették az erődített várkastélyt, amelyet később, 1567-ben a törökök felgyújtottak. A Rákócziak után a kastély a Meskó családé lett, királyi adományozás útján. Ezután, az 1800-as évek elején, gróf Vay Ádám vásárolta meg, s utódai birtokában volt 1945-ig. Mindkét család bővítette és alakítgatta a kastélyt, az 1860-as átépítés során nyerte el a kastély végleges formáját romantikus stílusban. Az épület a második világháború után iskolaépület lett, és a mai napig ezt a funkciót tölti be. Dísztermében II. Rákóczi Ferenc portréja emlékeztet mindenkit arra, hogy ez az épület egykor a Rákóczi családnak adott otthont.
Helytörténeti kiállítás
Az épület frissen felújított állapotban várja az érdeklődőket.
A település és egyben a kastély múltját az iskolában berendezett helytörténeti kiállítás segítségével követhetjük nyomon. A dokumentumok mellett berendezési tárgyak, korabeli bútorok is segítik a múltidézést. (Nyitva tartás: Előzetes bejelentkezéssel; minden nap 8.00-16.30 Rákóczi tér 1. Tel.: 46/444-106)
Érdemes átsétálni a kastély szomszédságában található Szent József tiszteletére állított középkori eredetű, gótikus római katolikus templomhoz is. 1601-ben a Rákócziak átalakíttatták; mai barokk formáját 1769-ben nyerte el. A főhomlokzat előtti zömök tornya csak 1862-ben épült fel. Szószéke szép copf munka.
Ajánlom figyelmetekbe a GCMON geoládánkat is, ahonnan szép panoráma látható, a környező hegyekre (Bükk, Zempléni hg., Szlovák érc hg.) A közelben található Szanticska, a legkisebb falu ládája is.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
134 kilométeres kerékpártúra a Csereháton.
Szanticska után már eltűntek a komoly emelkedők, völgyben vezetett az út Szikszó felé. A kastély kívülről jó állapotúnak tűnik, de sajnos csak a kerítésen keresztül tudtam belesni.
Az adott koordináta jó harminc méterre mutat a rejtekadó villanyoszloptól de a leírás alapján egyértelműen megtalálható a jelszó.
Zempléni geotúra kis csapatunkkal: Anita, Bea, Judith, molka, LionDaddy, kópé1993, pliptai társaságában. Hol napsütésben, hol esőben, de végig jókedvben. Pont belecsöppentünk egy esküvői fotózásba, de így is körbenéztünk egy kicsit. Csak pótjelszó van, a láda nincs a helyén.
Magas-Tátra pótló (a COVID előtt még a Tátra volt tervbe véve) 4 napos Zempléni Geotúra Anita, Bea és kectam, molka, Judith, pliptai és Kópé1993 társaságában.
Remek hangulatú és minden értelemben vegyes napokat töltöttünk a Zemplénben. Volt, hogy szikrázó napsütésben és 35 °C-ban kerestünk fel hegytetőkön várromokat, egy nappal később meg 19°C-ban, gatyáig ázva az É-i Zöld jelzés ládáit. Csak két dolog volt állandó: A szokásos remek társaságból eredő jó hangulat és nevetés, illetve a vérszívók hada (amik úgy tűnik, az idén hihetetlen mennyiségben szaporodtak el és minden ládánál a vérünket adtuk a találatért). 17/13. találat.
Furcsa mód a helyi lakosság szinte ellepte a település utcáit, de mint később kiderült, éppen ételosztás idején érkeztünk be a faluba. Ennek okán a kocsikat nem hagytuk őrizetlenül és csak egy gyors pótjelszókeresés és pár fotó erejéig maradtunk. Gyorsan távoztunk...