Elhelyezés időpontja: 2007.09.16 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.09.21 12:19
Utolsó lényeges változás: 2011.12.18 17:03
Utolsó változás: 2020.10.27 08:45
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Felhasználó: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 256 + 2 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A falubeliek a hagyományos ládát rendszeresen eltüntették, ezért most mikroládát keress (5cmx12cm).
A jelszó szemmagasság fölött (Kb 1,8 m.) az egyik világos téglán is olvasható az N 47° 13,5330' E 21° 6,8330' koordinátákon. A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Anonymus a Gesta Hungarorumban (1200 körül) azt írta, hogy a honfoglalók útja az Omsó ér felől (az Ér folyó alsó szakasza) Szeghalom irányába a Szerep sár (lutum Zerep) mellett haladt. A község neve elsőnek a Váradi Regestrumban fordul elő. Osváth Pál még azt jegyezte fel híres könyvében, hogy a vízszabályozás előtt, például 1851-ben a szerepi határ volt a legkisebb, "a község, mint tengeren egy kis sziget, úgy lebegett a roppant víz között. Ekkor csupán udvari felől egy másfél öl keskeny mindkét oldalról buja náddal szegélyezett földtöltésen lehetett Szerepre bejutni."
A falu nevezetessége a Zovárd nemzetség által Szent György tiszteletére állított monostor, illetve a kora gótikus műemlék jellegű falmaradvány, amit közönségesen Csonkatoronynak neveznek.
A torony különböző méretű téglákból áll, jelezve, hogy építészetileg nem egyöntetű, az évszázadok során újabb testek épültek be a falába.
A monostor első, biztos említése 1283-ból származik, amikor is a birtokos Zovárd nemzetség tagjai megosztoztak két elhalt rokonuk birtokain, s ekkor rendelkeztek a Szent Györgyről nevezett szerepi monostor kegyuraságáról is.
Második, s egyben utolsó adatunk 1322-ből maradt fönn, amikor Budun fiai szerepmonostori birtokukat három részre osztották.
Ettől az időponttól kezdve többé nem hallunk a monostorról, ami kevéssé meglepő, ha tudjuk, hogy a falu népe a XVI. században a kálvini hitre tért, s meg is maradt abban mind a mai napig.
A monostor talán bencés apátság lehetett, ennek tartja F.Romhányi Beatrix és Koszta László is a magyar bencés monostorokat, illetve Dél-Magyarország egyházi rendszerét ismertető tanulmányában.
Pótjelszó nincs, torony (lényegében) nincs, (makro)mikroláda van. Görögországban láttuk Paris palotáját, ami két bokáig érő kőkupacból állt ... na annál azért jobb. Püspökladány felé mentem tovább, nem volt jó ötlet ... ld. pgyp logja:)
A 2x3 cm-es mikrót a falban kerestem. Hát nem ott van és nem 2x3 cm. A pótjelszó egyáltalán nem látszik.
Ennek ellenére tetszett a mementóként itt maradt rom.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.6.0]
Ez a láda nagyon kiesett eddigi útjainkból, de végre nem idegesít a pötty a térképen - hát ennél többet nem is ér. A Csonkatorony nekem mást jelent (GCHERP), itt csak egy kőrakás van, amit egy Waldorf iskolás csoport egy délelőtt fel tudna építani...
A Pladányból ide vezető út gyalázatos (bár távolsági busz is jár rajta), érdemes Bnagybajom felől közelíteni.
Hajdú-Bihari kalandozások során itt jártunk Robogo es tabletta társaságában. Nyíregyháza, Debrecen, Hajdúszoboszló környékével ismerkedtünk, közben sok érdekes helyet is felkerestünk, hus és comos ládákat is kerestünk.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
A dobozban csak egy fecni volt a jelszóval, így pótoltuk a füzetet egy tabletta által felajanlott füzetkével. [Geoládák v3.3.2]