Elhelyezés időpontja: 2007.08.14 12:55
Megjelenés időpontja: 2007.08.16 22:00
Utolsó lényeges változás: 2010.11.01 18:03
Utolsó változás: 2010.11.01 18:09
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pétör
Felhasználó: Bróthág Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Megtalálások száma: 295 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP:
A láda egy fa tövében lévő üregben van, kövekkel és fakéreggel álcázva.
A ládával a 3-as és a 37-es főutat a szlovák határ közelében összekötő útról, Kovácsvágáson keresztül elérhető, csodálatos szépségű környezetben egyedülálló fekvésű települést, Vágáshutát és az onnan élvezhető panorámát szeretnénk bemutatni.
A község:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye északkeleti részén, a történelmi Abaujvármegye egykori határán a festői szépségű Kovácsvágás-völgy végében, a Zempléni hegyek által körülövezve fekszik a vadregényes község. A települést korábbi szénégető és hamuzsír-készítő telepek helyén, a Préda-hegy aljában a XVIII. század végén Árva vármegyéből áttelepült üvegfúvó és olvasztó szlovák iparosok alapították. Első említése az oklevelekben 1794-ből származik, amikor is Gróf Károlyi uradalomból Behinya Vencel vette bérbe üveghuta működtetése céljából. Az 1844-ig Prédahegyi-hutának, később Kovácsvágás-hutának hívott település 1898-ban kapta jelenlegi nevét. A név arra utal, hogy a letelepülők az előzőleg kiírtott erdők (vágások) helyén építették fel a falut. A huta azonban csak a XIX. század elejéig működött, így az 1920-as évekre a lakosságnak alig ötöde volt szlovák nemzetiségű, és a megszűnt üveghuta helyett a mezőgazdaság biztosította a megélhetést.
Ma a község legfőbb nevezetessége a hegyvidéken egyedülálló módon kialakult, tanyabokor jellegű településszerkezete. Központi része a Völgy (Dolina), amelyet a meredek domboldalakra és a dombtetőkre épült Kispart és Nagypart övez. Utóbbi a Dolináról egy csaknem 2 km hosszú, végig erdőben vezető szerpentinúton közelíthető meg. De távolabbi lakótelepek is voltak a Konca- és Rákos-dűlőkön, valamint a magaslati fekvésű Hárs-bércen és Hármas-hegyen. A domborzatilag rendkívül tagolt terület, a házak és telepek szétszórtsága, a romantikus környezete és a csaknem mindenhonnan páratlan élményt nyújtó panoráma jelenti a település legfőbb vonzerejét, amelyet csak erősít a helybéliek hagyományos vendégszeretete.
Egyre többen fedezik fel alpesi jellegű klímáját, az erdő és a természet közelségét, amit a község csodás panorámájú "kisparti" és "nagyparti" részén folyó építkezések és takaros, új épületek is jeleznek.
A lakosság ma is szlovák nemzetiségű, őrzi hagyományait, amelynek tárgyi emlékeit (korabeli eszközöket és bútorokat) a buszforduló közelében álló tájház kis kiállításán mutatják be.
Nemzetközi faszobrász alkotótelepnek is otthont ad a település, ennek eredményeképp igen eredeti, fából készült szobrok díszítik a település tereit.
A községben szlovák tájház van az autóbuszforduló mellett, az üvegfúvók szobrai fölött.
A XVIII. századi üveghuta-technológiát idézi meg az újonnan épített huta, amely az egykori mátraszentimrei huta mása. Egyedi tűzterében egyszerre 100 kilogramm üveget tudnak olvasztani. A hutához az autóbuszforduló előtti útbaigazító tábla mutatja az utat.
Az üvegcsűr közelében, az oktatási házban található a Zempléni Huták üvegei című kiállítás, amely a vidék hagyományos termékeiből ad ízelítőt.
A kiállítások és a huta a 47/370-043 és a 20/345-4923 telefonszámokon történő, előzetes bejelentkezéssel látogatható.
Köszi. Többit később. A télies idő beköszönte előtt még egy utolsó túrázás. A Fekete-hegyi kilátó volt a cél, de Vágáshuta felől mentünk, mert így két geoláfa is útba esett. A kispart panorámája szebb mint a kilátóé. De az oda felfelé vezető út autóval csak gyakorlott vezetőknek ajánlott. Köszi!
Egy hetes geotúránk első felében az Aggteleki Nemzeti Park és a Cserehát szebbnél szebb helyeit kerestük fel, a második felében pedig a Zempléni-hegység még ismeretlen tájait és hegycsúcsait fedeztük fel.
Egy újabb gyönyörű helyszínen csodálhattuk meg a Zempléni-hegységet, meseszép a panoráma, amit nem lehet megunni, nem lehet betelni a látványával. Köszönet a rejtésért.
Először bosszankodtam, hogy egy Vágáshutát bemutató láda miért került ilyen messze a falutól, aztán a Hárs-bérci kilátóhely magyarázatot adott a dologra. A ládától a Préda-hegyet megkerülve erdészeti utakon és úttalan erdőkön át mentem tovább a és a Fekete-hegy felé, köszönet a rejtésért!
Köszi a rejtést! a ládát ugyan már sötétben találtuk meg GPS-szel, de a hozzá vezető úton egy csodálatos naplementében és kilátásban tudtunk gyönyörködni.