WAP: A gát magasításának befejezéséig virtuális ládaként él.
1. A virtuális pont (N 48° 19,095', E 22° 16,247', 103 m) ponton a fa harangláb kapujától balra, alumínium táblán a Biztosító Szövetkezet neve (6 betű). A jelszót megtaláljátok a templomkert kapuja melletti információs tábla hátoldalán is!
Eredetileg kétpontos láda. A láda (N 48° 19,022', E 22° 15,264', 98 m) egy hatalmas fehér nyár mellett volt. Ide a gát magasítása miatt egyelőre tilos belépni. A közeli útról a fa most is megcsodálható, de ládát a munkálatok befejezése után helyezek ki.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ezúttal a Felső-Tisza-vidékre, egészen pontosan Lónya községbe invitállak Benneteket! A község feltehetően már a honfoglaláskor is létezett. A néphit szerint a települést pásztorok és fafaragók alapították. A XII. században a Beth vagy Betke család bírtokolta, tőlük vette meg 1205-ben Bánk bán nádor veje, Simon. A Gertrúd királyné ellen elkövetett merénylet miatt azonban Lónya is a koronáé lett. 1285-ben királyi adományképpen a Szatmár megyei Berence községből származó birtokos család Lónyára költözött, az utódok a faluról vették fel a Lónyay családnevet. A család (amely gr. Lónyai Menyhért személyében miniszterelnököt is adott az országnak) egészen 1945-ig meghatározó szerepet játszott Lónya életében. Családi kriptájuk a falu temetőjében, a
N 48° 19,336' E 22° 16,275' 109 m [GCLONA+temető] ponton található.
1. pont Református templom. A jelszó a harangláb bejáratától balra található alumínium táblán a Biztosító Szövetkezet neve (6 karakter)! Javaslom, hogy nézd meg a templomot és a haranglábat is, érdemes! Ha nincsenek nyitva, a szomszédos parókián kell szólni, esetleg telefonálni (45/706-414).
A XIII. században, román stílusban épült egyhajós templom keletelt, egyenes szentélyzáródású, XIV-XV. századi gótikus bővítéssel maradt fenn. Alatta kripta volt. A Lónyay család tagjait temették ide, de az 1870-es években kivitték hamvaikat a temetőben felépült új kriptájukba. A torony nélküli templomnak meredek, oromzatos nyugati homlokzata csúcsíves, pálcatagos keretelésű kapujának ívmezejében népi jellegű vakolatdísz van, amely a református időben kapta mai formáját. A kapu fölött magasan, csúcsíves ablakot láthatunk.
Nagyon érdekes és értékes a templom belső díszítése. Ugyanaz a Lándor Ferenc készítette 1776-ban a templom szószékét, akinek keze nyomát a tákosi és a csetfalvai templomokban is megcsodálhatjátok! Szemet gyönyörködtető főnixmadarak, kígyók, virágok, indák és gyümölcsmotívumok sokasága bújt elő mindhárom helyen az ő kezei közül.
De Lónya temploma más kincseket is rejteget. A 2000-ben elkezdődött felújítás során különösen értékes középkori, feltehetően XIV. századi faliképek kerültek elő. Egykor a templom teljes belső terét boríthatták, mára már csak egy részüket sikerült a restaurátoroknak elővarázsolniuk a fehérre meszelt fal mögül. Szenteket ábrázoló falképeket és a népi naiv festészet sok bájos darabját láthatjátok.
A templomkertben talpgerendákon álló, négy fiatornyos, 26,5 m magas fa harangtorony műemlék. A bejárattal szemközti gerendára vésett felirat szerint "Kakuk Imre áts mester tsinálta Bán Péter legényével 1781". Ez a harangtorony az egyik legjelentősebb ilyen műemlék, karcsú, arányos, a sisakja a szokásosnál magasabb. Azért is figyelemre méltó, mert ácskötéseit facsapokkal erősítették, nincsen benne vasszög. A harangláb két harangja közül a régebbi 1666-ban Eperjesen, az újabb 1794-ben készült. Hogy a régebbi hogy úszta meg azóta a sok "harangból ágyút" akciót rejtély, mindenesetre jó látni!
2. pont A láda volt, s gátépítés utáni helye.
Mindig morogni szoktam azoknál a ládáknál, amikor látnivaló a településen, láda meg a faluszéli bokorban! Ezúttal én is valami ilyesmire készülök, csak az én bokrom egy kicsit nagyra nőtt. Egy igazi faóriás melletti kisebb, soktörzsű fa rejti. A 776 cm törzskerületű fehér nyár a Tisza árterületén, a gát közelében található. A fa jól látható onnan, ahol a komp-pontonhíd felé menő aszfaltút átmegy a gáton (
N 48° 19,047' E 22° 15,261' 105 m [GCLONA+Gát]).
Lónya megközelítése:
Tiszamogyorós és Lónya között pontonhíd van, ez kb. december eleje és február vége között, és természetesen áradáskor nem üzemel.
Aranyosapáti és Tiszaadony között napközben komppal kelhetsz át (ha árvízvédelmi készültség van a Felső-Tiszán, ne próbálkozz!!
vízállás A Záhony fölötti jellemzőket nézd!)Az elsőfokú készültséget sárga, a másodfokút narancssárga, a harmadfokút piros szín jelöli!
A legközelebbi Tisza híd Vásárosnaménynál van!
Kellemes kirándulásokat!