Elhelyezés időpontja: 2007.06.24 19:50
Megjelenés időpontja: 2007.06.30 10:50
Utolsó lényeges változás: 2008.07.27 12:33
Utolsó változás: 2019.07.17 09:49
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: gosalaus
Felhasználó: gosalaus Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Megtalálások száma: 249 + 2 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A láda 1 literes konyhai doboz, mely a domb csúcsához közeli bokor tövében van. Az alföldi tájakat kedvelő edzett túrázóknak ajánlom.
Nyakvágó-halom
Kecskemét környékén, Ballószög, Helvécia, Orgovány és Ágasegyháza települések által határolt Köncsögpuszta tanyavilág, és a Kiskunsági Nemzeti Parkhoz tartozó Orgoványi rétek határán elhelyezkedő, a környezetéből kb. 15 méterre kiemelkedő homokdomb. A legmagasabb pontján geodéziai mérőpont van, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a környező vidékre. Valószínűleg nem kunhalom, hanem szél alakította (eolikus) homokdűne (barkán?). Északi oldala laposabb, a déli meredekebb, az uralkodó széliránynak megfelelően.
Lovas túrázók beszámolójából
"..A lovak jó kedvvel rótták a kilómétereket. Talán soha ilyen szép nem volt a táj. A Nyakvágó nevű dombhoz érve már messziről láttuk, hogy a környéket elborítja az árvalányhaj. Hullámzott az egész környék. Az ég vakítóan kék volt, rajta hófehér bárányfelhők úsztak. A domb túloldalán vörös és sárga virágtenger, ami együtt nagyon látványos rozsdabarna színhatást keltett. A domb tetején meglegeltettük a lovakat, s közben csendben nézelődtünk. Az egész pusztát belátni onnan. A legközelebbi település 8 km, a legközelebbi műút ugyanannyi. Néma csend, pacsirta dal, szélzúgás..." (Forrás: paci.hu megszűnt)
A Nyakvágó-halom elnevezéséről
A kunszentmiklósi Nyakvágó csárda a nevét egy 1801-ben elövetett gyilkosság miatt kapta. Itt ennél borzalmasabb, ugyanakkor dicsőséges eseményről lehet szó.
"...[Az] 1600-ik év utolján a község lakosai a ráczoktól sokat szenvedtek, mig végre 1700-ik év elején, midőn a ráczok a község minden marháit és juhait erőszakosan elvették s elhajtották, az egész lakosság fegyverre kapván, a rabló csordát a várostól félórányi járásra utolérte s egy ér mellett megszoritotta; 23 lakos áldozatul esvén a rabló rácz csapatot egytől egyig leölték s joszágaikat visszahajtották. Ezen ér mai napig is Nyakvágónak neveztetik." (Forrás: ifj. Palugyay Imre: Jász-kún kerületek s Külső Szolnok vármegye leirása, 1854)
Ma gyéren lakott, és a civilizáció szemnek is bántó hordaléka által kevéssé érintett terület. Sok az elhagyott tanya. A középkorban a kunok szállásterülete volt, magyarok és kunok vegyesen lakták a környéket. A szállás temetőjének emlékeit, a 14-15. századi kun műveltség igen becses tárgyi emlékeit tárták fel a 30-as években.
"..Kenchekszállás - ma Köncsög, mely Törtel és Bótsaszállással egy kapitány alatt még 1475-ben Halas székhez tartozott, itt Kecskemét székhez tartozónak mondatik; e Köncsögszállásnak 1509-ben Csercsy Mátyás volt kapitánya.." (Forrás: Gyárfás István - A Jász-Kunok története , Kecskemét 1870.)
Milyen volt régen az élet errefelé? Sokat elmond erről Bereznai Zsuzsanna - Falucsúfoló mesék Kecskemét vidékén című néprajzi gyűjtéséből vett idézet.
"Ballószögön, Helvécián úgy csúfolták a köncsögpusztai lakókat, hogy Köncsög! Isten tülle mönts mög! Szegénységük miatt tréfálkoztak így velük, a jakabszállásiakhoz hasonlóan. Régen azt mondták, hogy hopp - Jakab! Hopp - Köncsög! Lakik ott sok paraszt, de egynek sincs kenyere. [De] Van ám nagy kutyája, a fene egye meg vele együtt! Szegények voltak, mert az homokpuszta volt, oszt arra mondták."
Megközelítés
Több irányból is megközelíthető gyalog, gépkocsival, motorral, kerékpárral, sílécen vagy lóháton, de mindenhonnan legalább 8 km homokos talajút. Nem könnyű odajutni, és mindenféle nehézség adódhat. Fő szabály, ha nem megy, ne erőltesd. Ha elég elszánt vagy, akkor a következőket tartsd szem előtt:
- Nyári hőségben elmélyül a homok, télen lehet sok víz, de az őszi és tavaszi időszakban általában rendesen járhatóak az utak. A homoknak megvan az a jó tulajdonsága, hogy vízzel átitatva nem sár, hanem kemény talaj keletkezik. Mély homokban autóval lendülettel kell haladni, a kerékpárt pedig tolni kell.
- Személygépkocsival nehézséget okozhat, hogy a bakháton felérhet a kocsi alja, oldalát összekarcolhatják a belógó ágak. Nem kell végig kocsival menni, gyalogolni is lehet.
- Mérges kutyával lehet találkozni némely helyen, de nem kell beijedni. Jó, ha van botod.
- A terep-kerékpáros megközelítés az időjárási és talaj viszonyoktól valamint az erőnléttől függően lehet kényelmes vagy küzdelmes. Széles gumik kellenek, és kötelező vinni ételt, italt. Az eléhezés és elszomjazás veszélyes!
2. Orgovány - Jakabszállás műútról N 46° 45,334' E 19° 30,171' 111 m [GCnyvh+ORG1] pontnál lekanyarodni, a kisvasút mellett haladva, az előbbi HLV2 pontnál kell balra célirányba kanyarodni és az utat követni. Ez az útvonal a legkönnyebb. Távolság: 6 km.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Régen láttam már ennyi szemetet a természetben szerte-szét, pet palackok, aludobozok, illegális hulladéklerakók (dél felől közelítve, a piroson), és ráadásul a célpont közeli tanyán 3 szabadon engedett kutya majdnem megtámadott, nem sok hiányzott. Látnivaló sincs nagyon semmi, a nyakvágó halmon kívül, melynek felületét crossmotorosok szántották fel. A fentiek miatt a környezetre alacsonyabb pontot tudtam adni. Javaslom ne egyedül keressétek fel, és egy gázspray sem árt biztonságból, ill. gyalog gyerekeknek sem ajánlom (a kutyák miatt).
Első keresett és megtalált ládám! Ballószögiként, és a Nyakvágó Félmaraton+ verseny és családi nap szervezőcsapatának tagjaként, illetve a Félmaraton távot - melynek egyik hangulatos frissítőpontja a Nyakvágó domb tetején szokott lenni - mind kerékpárosan, mind pedig futva teljesített versenyzőként, azt hiszem, nem meglepő, hogy ezt a ládát választottam első élménynek:))))
A gcagis-tol tovább a homokon. Rövid, kellemes séta a halom tetejére, ahol az áhítatos szemlélődést két motoros és egy quad-os csapat érkezése eléggé elrontotta. A doboz rendben.
A láda lett a 3000-ik találatom.
Ezt a találatot már régóta szerettem volna a magaménak tudni, és tekintettel arra, hogy két hete alig mozdulok ki a házból, még inkább elkezdte birizgálni a fantáziám. Végül mai nap kerékpárral vágtunk neki, kivételesen az öcsém volt az útitársam.
Az egész délutánunkat rászántuk, Helvécia felől közelítettük meg. A közbeeső ládát már két éve megtaláltuk, így ott most nem álltunk meg. Az utak javarészt járhatóak voltak, bár már most is volt olyan rész, ahol csak tolni tudtuk a kerékpárt. Mindössze pár autóval találkoztunk odafelé, valamint őzekkel, akiket valószínűleg mi ijeszthettünk meg, futás közben pont előttünk szaladtak át az úton alig pár méterre.
Gyorsan megtaláltuk ládát, azonban ameddig logoltam, felhajtottak autóval a domb tetejére sajnos, majd nekikezdtek iszogatni. Egy percen belül két lovas érkezett egy vizslával, kis diskurzust folytattak az autóval érkezőkkel, majd továbbálltak. Igyekszem olyan helyekre járkálni, ahol kevés ember van, ám arra nem számítottam, hogy pár percen belül ennyi ember lesz a halmon. :)
Hazafelé az egykori Határcsárda mh. közelében kisebb forgalmi dugó alakult ki, egyik traktor engedte el a másikat, lovaskocsi és crossmotoros érkezett, végül mi indultunk tovább utunkra utoljára. Mindenki köszönt, ez nagyon szimpatikus volt, olyan érzésem volt, mintha falun lennék nagymamámnál. Hazafelé szenvedős volt az út már, erős szél akadályozott minket, el is fáradtunk. Kemény küzdelem volt, de sikeres. Még egyszer nem indulnék neki biciklivel végig.
Örülök ennek a találatnak, köszönöm a lehetőséget!