Elhelyezés időpontja: 2007.04.17 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.04.19 12:40
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Spejbl és Hurvinek
Felhasználó: hurvinek Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 692 + 4 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
WAP: Isaszegtől nyugatra, földutakon megközelíthető katlan, kövesd a GPS-t! Domboldalban fa tövében a láda.
---------------------------------------- COMING OUT!!! A XII. Geoversenyről távolmaradottakal szemben nem lenne tisztességes, ha nem tudnák meg az igazságot. Íme:
A GCFAKE láda nem igazi. Vagyis a láda igazi, de a történet kevésbé. Egyszerűen kíváncsiak voltunk arra, hogy miképpen fogad a kesser-társadalom (beleértve a moderátorokat is, természetesen) egy olyan ládát, ami a szabályzatnak megfelel, de a valósággal finoman szólva is laza a kapcsolata. A hely egy kellemesen sétálható domb Isaszeg közelében, de a történet csak a színes máz, ami a geocaching.hu díszes ládaoldalai közé való bejutást volt hivatott katalizálni, sikerrel.
Senkit nem állt szándékunkban megbántani, reméljük hogy nem is lesz semmiféle sértődés. Aki jól érezte magát a GCFAKE felé sétálva, attól ezt az élményt nem tudja elvenni az igazság napvilágra kerülése.
Az elrejtés előtt töprengtünk, mi legyen a láda "történelmi háttere". Szándékosan nem írtunk vadul elszállt, a lehetetlent súroló őrültséget. Végül valahogy megszületett ez a történet, ami egy technikailag lehetséges esetet dolgoz fel. Ki tudja, talán a régmúltban tényleg szétzavartak seregeket ultrahangos sípokkal? Mindenesetre Farnadi Kelemen nem vett részt a hadműveletben, ez valószínűnek látszik. :)
Senki ne lepődjön meg, ha a gugli a "Farnadi Kelemen" névre keresve csak a geocaching.hu-t hozza találatként! :)
További nagyon kellemes ládázást, sok emlékezetes élményt kívánunk mindenkinek!
Az igazi elrejtők: flektogon és magpet
----------coming out vége----------
Az eredeti leírás:
Kedves Ládásztárs!
Egy izgalmas, de eddig kevésbé ismert történelmi helyre szeretnénk elhívni téged ezzel a ládával. A jól ismert isaszegi csata előtt, a török hódoltság korában is lezajlott itt egy érdekes esemény. Ennek kívánunk emléket állítani a ládával, ráadásul ha a forrásoknak hihetünk, épp a csata (vagy inkább fondorlat?) után 400 évvel. Az alábbi történetet az Isaszegi Történelmi Napok (április 5-6.) egyik kisebb tárlatán ismertük meg, és nagyon felkeltette az érdeklődésünket.
Helytörténet:
A Farnadiak a névadó települést (ma Szlovákia) a XVI. század közepén hagyták el, és telepdtek le kezdetben Gödöllőn. A Farnadi-család egy közepes anyagi helyzetben lévő, de mérhetetlenül tékozló família volt, így vagyonuk tetemes részét elveszítve Isaszegre költöztek, ahol egy egyszerű parasztháznál alig nagyobb házban éltek. A XVI. század végére gyakorlatilag Farnadi Kelemen volt az egyetlen élő Farnadi. Magányosan élt a család megmaradt házában, és hangszereket készített. Bizonyos források szerint elméje elborult, csak hangszereinek élt. A legenda szerint egy napon arra lett figyelmes, hogy egy nagyon apró síp magas, emberi fül számára szinte alig hallható hangja valósággal őrületbe kergeti a környék állatait. Ki tudja, miért, de a jelenséget érdekesnek találta, és tovább kísérlezetett. Különféle apró rézsípokkal próbálkozott, mígnem előállt az a hang, amely az ember számára teljesen hallhatatlannak bizonyult, de ennek ellenére - mint az napjainkban már közismert - a magas frekvencia fejfájást, idegességet okozott a környéken lévőknek, nem is beszélve az állatokra kifejtett hatásáról.
Ebben az időben a török és a magyar nemesség adói alatt roskadozott a parasztság. Gödöllő környékén különösen telhetetlen adószedők voltak, így nem meglepő, hogy kisebb-nagyobb lázadások törtek ki. 1607 tavaszán az egyik ilyen lázadás leverésére gyülekezett egy sokszáz fős török sereg az Isaszegtől nyugatra fekvő katlanban. A faluban lakók tanácstalanok voltak, esélyük sem volt visszaverni a török támadást. Ekkor támadt Farnadi Kelemennek az az ötlete, hogy a véletlenül "feltalált" rézsíp segítségükre lehet. Egyik hajnalban a katlant körülvevő dombokon több száz ember rejtőzött el a bokrokban, és saját hallásukat fülükbe tömött sárral védve egy jelre fújni kezdték sípjaikat. A törökök lovai valósággal megvadultak, a katonák pedig - nem tudván, mi okozza a lovak furcsa viselkedését, valamint saját fejfájásukat - néhány órányi tehetetlen kapkodás után menekülőre fogták. A török sereg soha többet nem tért vissza Isaszeg alá, minden valószínűség szerint túlvilági, démoni erőket sejtettek a háttérben.
Érdekes módon a fenti történetet hosszú időn át homály fedte. A '70-es években bukkant az események nyomára egy helyi kutató, aki megkezdte ugyan az ásatásokat, és állítólag több rézsípot is megtalált, de egy "felsőbb utasítás" miatt a kutatásokat le kellett állítania. Azóta senki sem foglalkozott Farnadi Kelemen rézsípjaival, de talán most, a Történelmi Napok kiállításának köszönhetően újra kezdődhetnek a kutatások.
Megközelítés és a láda:
Az Isaszeg körüli dombokat gazdagon behálózó földutakon könnyű eljutni a katlanig. A katlan szélén kezdődő erdősávban - ahol egyébként többen rejtőzködtek sípjaikkal - találod a ládát egy nem túl vastag fa tövében.
Mindenkinek kellemes kirándulást kívánunk!
Állapot: kereshető
Értékelés:
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
+
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
+
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Régóta szemezek a fék ládával... Sokszor elmentem bringával itt a környéken. Ma a gcpeac után gondoltam eljövök. A vasúti átjárótól közelítve a mostani útépítések miatt nehezebben találtam meg jó utat. Persze felmentem. Kiderült lentről jobb lett volna. Kellemes hely, pár sétáló emberkével találkoztam. Ládát nem találtam csak a tetejét.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Nekünk, kezdőknek (6. ládánk) kemény volt! Mind a megközelítés, mind a rejtekhely. Köszönet a kilátásért! [Geoládák v2.2.5]
Szépen szedegettem a Szilas pontokat, de megfűszereztem az útvonalat az Isaszegi ládákkal. Mondjuk itt néhol a jelzett ösvény el volt zárva egy szalaggal. Az ösvény meg a búrjánzó növényzettel. A ládáért felemnni is elég kaptatós volt, mert a biciklit ott már szenvedve toltam... Egy kis száraz faágakkal harcolva meglett a láda. Konklúzió: A Rákóczi út felöl kellett volna közelítenem...
Ezt a ládát akartam annak idején az elsők között megkeresni, amikor regisztrátam. Azóta eltelt pár év, megeltt pár láda. De most már ez is megvan :)
Köszi a rejtést!