Elhelyezés időpontja: 2007.02.24 11:31
Megjelenés időpontja: 2007.03.02 15:20
Utolsó lényeges változás: 2018.05.08 13:29
Utolsó változás: 2019.10.06 11:35
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Bubuka és Scele >> skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 850 m
Megtalálások száma: 426 + 3 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A láda a hegytetőn, a stációk felől érkezve, az erdőben egy jellegzetes, formás sziklától kb. 30 méter távolságra, egy kisebb facsoport ölelésében, kövek közötti üregben található.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
NFC tag a ládán. Olvasd le a mobiloddal!
További infók az NFC technológiáról itt.
A triászkor (földtörténeti középkor) közepén, a mezozoikumban rakódtak le a dunántúli középhegységek rétegei. Ekkor keletkezett a vidék hatalmas fődolomit rétege, amely ennek a vidéknek az alzatát képezi. A pilisi hegység e triász dolomit ún. ladini emelete. A két Somlyó-hegyen a dachsteini mészkövet fejtik, ahol az vastag padokban fordul elő. Ezt a mészfajtát mészégetésre, de útkövezésre is használják. A követ kezdetben a hegyek oldalában összegyűjtötték, később a kitüremkedéseket csákánnyal fejtették, vasrúddal feszítették, összetörték és lovas kocsival szállították. A kőfejtés modernebb változatában először fúrt lyukakkal lerobbantották a falat. A leomlott fal nagyobb darabjait, melyeket még nem lehetett nagykalapáccsal törni, ismét robbantották, úgy, hogy a szikla oldalára tapasztott és besározott robbanóanyag éles csattanással szétrepesztette a követ. A meszet kezdetben boksákban égették ki. A Kis-Somlyó aljában kettő a mai napig látható. 1934-ben az iparvágány mellett mészüzemet létesítettek. A Nagy-Somlyó bányáját az 1980-as években bezárták. A mészmű faluközpont céljára történő hasznosítására a község pályázatot nyújtott be az EU-hoz.
A bánya peremén nézzetek a lábatok elé, gyerekekre kérem fokozottan vigyázni!!!
Pilisjászfaluról
Pilisjászfalu község a Pilis hegység lábánál, a Kenyérmezői-patak völgyében található, Pest és Komárom-Esztergom megye határán. A területet délről a Budai-hegység, keletről a Pilis hegység határolja.
A település határain belül az alföldi és a középhegységi felszíni formák egyaránt fellelhetők. Az emelkedő dolomitrétegekkel váltakozó un. dachsteini mészkőrögök változatossá teszik a tájat. A dombokon barna erdőtalajok, a lábaknál homoktalajok, a völgyek helyenként pangóvizes területein öntéstalajok alakultak ki, ahol az első katonai térképek mocsaras területeket jelöltek. A Kis- és a Nagy-Somlyó jelenleg is feltárás alatt lévő barlangjai gazdag kalcitkristály lelőhelyek. A Kenyérmezői-patak mentén mocsári és lápnövényzetet találunk. A falu közigazgatási területének valaha kétharmadát borító erdők csökkenésével egyenes arányban nőtt a szántók ill. beépített területek aránya. A természetes növénytakarót azonban a mészkőbányászat utóbbi százötven éve is pusztította, maradandó sebeket ütve a hegyek oldalában. A megmaradt erdők állandó és kedvelt helye a fácánoknak, vaddisznóknak, őzeknek.
A vasútépítés 1894. évi munkálatai során honfoglalás kori köznépi temetőt találtak a Kis-Somlyó oldalában, a leletanyag később azonban megsemmisült. Régészeti ásatások folytán az i.sz. I.-III. századból római kori villa épületmaradványait tárták fel. Az 1970-es években III. századi cserépedény töredékeket találtak a régészek. A falu területén előkerült leletek egy töredékét régészeti kiállítás mutatja be az általános iskola épületében.
A jász ősök 1239 körül, a tatárok által megveretve érkeztek az országba. IV. Béla király telepítette le őket a Duna-Tisza közére, de a kunokhoz hasonló, azonos jogokat csak 1323-ban Károly Róbert királytól kaptak. A pilisi jászok első említése 1325-ből való. A letelepített jászok faluja a török alatt lakatlan területté vált, később a Miskey család birtokába került. Az 1870-es években lakóinak száma 226 fő. A nagybirtok ezen a területen nem volt jelentős. 1948-ban alakították meg a Pilishegyi Állami Gazdaságot. Az 1970-es években nyírségi, hajdúsági családok érkeztek a gazdaságban való munkavállalás lehetősége miatt.
A települést összevonások következtében Tinnyével együtt Piliscsabához csatolták, fejlődése lelassult.
1994-ben a helyi választók szavazatai alapján a köztársasági elnök Piliscsaba-Jászfalut Pilisjászfalu néven önálló településsé nyilvánította, visszanyerte önállóságát. A település lakói a környezet értékeinek megóvását, gondozását egyik fontos feladatuknak tekintik. A község életében jelentős szerepe van a helyi civil szerveződéseknek, melyek ápolják az emlékeket, a falu jeles lakóinak emlékét, összefogják a lakosságot és őrzik a hagyományokat.
Jászok emlékköve
A Pilis hegységből hozott követ az 1995-ben állították fel a temető szomszédságában. Itt láthatók még Ott Zoltán (1881-1953), Prinner Vilmos (1899-1976) és Döbrentei Gábor (1897-?) festőművészek emlékére állított kopjafák, valamint a Központi Kereszt (In memoriam 1956). A láda multis korában itt volt a második pont. N 47° 39,146' E 18° 47,213' 189 m [GCPIKO+Jászok-köve]
A Jászok-kövén kívül javaslom a település egyéb látnivalói (Jász Triptichon, Millecentenáriumi Emlékoszlop, Bisztray Ádám Díszkapu, régészeti kiállítás) megtekintését is.
Ezúttal is köszönöm Pilisjászfalu lakója és kollégám, Gábor János és Scele segítségét.
2016.05.31.
A ládát újratelepítettem, a bányát befotóztam.
A Jászok-köve környéke rettentően el van hanyagolva, nem érdemes oda elrángatni a népet, ezért megszűnik a láda multisága, mostantól hagyományos.
skiccpausz
2015.11.24.
A ládát elcseréltük gagimoccapiccivel a GCMamm ládámra.
skiccpausz
2015.11.23.
A geoládát gagimoccapicci örökbefogadta.
2012.01.07. Karbantartás
A ládát cseréltem. Mivel az eredeti rejtek tönkrement, kicsit arrébb tettem (kb. 2 m-rel, a tűrésbe belefér). Egy fa melletti kis szikla alatt bújik kövekkel takarva.
2009.08.30. Karbantartás
Ma cseréltem a ládát. Elég nagy, tele ajándékkal (egy sk. geomaci is) várja a megtalálókat.
A régi 2. ('48-as emlékmű) pontot kivettem, mert a jelszó többeknek gondot okozott, így a multi már csak 2 pontos.
Mivel az emlékmű útba esik, így is megnézheti, akinek kedve van.
2007.02.24.
A láda kihelyezése.
Eredeti rejtők: Bubuka és Scele
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
+
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
+
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Hát ez kifogott rajtam. Kb. egy fél órát kerestem két telefonnal és egy GPS-el, de ahova a koordináta mutat ott nem találtam. Viszont a fél hegyet letaroltam akaratlanul keresgélés közben. Szerintem sok, sokkal jobb hely is lenne itt a rejtésre. Köszönöm a korábbi megtalálók telefonos segítségét és a rejtőnek a hely bemutatását!
Egy órát keresgéltem, de nem lett meg. Csak azért küzdöttem ennyit, mert a sziklafalon felmászva majd kitörtem a nyakamat, gondoltam legyen értelme. Nem volt, inkább túráztam volna. Ez a láda megint elvette egy időre a kedvemet ettől a hobbitól, köszi! ???? [Geoládák v2.2.5]
Két nappal ezelőtt, majdnem eljöttem ide, amikor Psztlélekről tartottam hazafelé. De jobb is volt így, hiszem ma velem tartott Elza. Vonattal érkeztünk, a Szivárvány utcánál kanyarodtunk a stációk útjára.
Az igazat megvallva, már 2010-ben kinyomtattam a ládaoldalt! Azóta csak várta ez a láda a felkeresését!
Nem jártunk minden szinten, viszont jól laktunk szamócával.
A mohás kő hamar meglett. Onnan még 28 m a láda. Gondoltam megnézem felülről könnyebben hozzá lehet-e férni a ládához, de az onnan lehetetlen. Elmentünk a keresztig, majd vissza a moháshoz. Onnan szintben is, meg lejjebb is sok helyen kerestük, több hangyaboly megbolygatásra került... Valahogy nem került elő a láda. Igaz az okoska inkább csak a zsebemben lapult én meg kapaszkodtam mindenben! A rejtőt is felhívtam, de így sem jártam sikerrel. Köszi a segítséget, de remegő térdeim egy idő után jelezték, hogy, ha haza akarok még ma menni, jobban teszem, ha felhagyok a kereséssel!
Telefoni beszélgetésünkre hivatkozva és a képek alapján is kérlek fogadd el megtalálásként.
Láda nélkül ide soha nem jöttem volna fel!
Köszi a rejtést!
[Jóváhagyta: skiccpausz, 2019.06.08 19:56]
Ui: ma Msztimrén az Ásványházban egy szép darab innen származó kristálytömböt láttunk.
Megtaláltuk! :)
A kőbányát már sajnos nem tudtuk megnézni, mert vihar közeledett, ide még visszajövünk. A ládát megtaláltuk, bár a kőtől kb. 30 méterre - az erdő közepén - igen tág fogalmat takar. Esőbe senki meg se próbálja, mert elég meredek és sáros a hegyoldal.
Jó keresgélést. :)
Ani@Zsolti
Kellemes meglepetés volt a hely, gyönyörű a panorama a bánya tetejéről. A láda helye nem igen tetszett a meredek és csúszós hegyoldal miatt. A ládában az NFC matrica viszont tetszett. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.2y]
Nem értem, miért kell "hegyi-zergésen" rejteni a ládát! Amellett, hogy a környék legjellegtelenebb szakaszára került, felkutatásával szükségtelenül megbontja a kesser, a hegyoldal talajfelszín struktúráját. Ez elsősorban az erózió drámai felgyorsulását, másrészt a növénytakaró kiszáradását (és ezzel az erózió felgyorsulását) eredményezi. Ha lenne minuszos érték a rejtésre, azt adnám!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.0]
Ásványgyűjtés után a ládát is levadásztuk. Lentről nem is látszott, hogy milyen nagy ez a bánya. Minden emeletén szétnéztünk.
Nem tudok ellenállni skiccpausz fényképeinek, ezért tegnap este felvettem a mai program zárására ezt a ládát. Persze mire odaértünk, a napsütésnek lőttek, de a szélnek köszönhetően legalább a panoráma remek volt. Meg a helyszín. Csak a megközelítéssel akadt némi gondom, a rossz irányból másztam meg a hegyet, mivel a térképem arra is utat jelzett. És egy darabig még volt is. Csak aztán elfogyott. Lefelé aztán már sima volt az ereszkedés. A lényeg, szemből a bányaudvar baloldalán vezet fel az út.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (435 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.