Elhelyezés időpontja: 2019.02.20 16:00
Megjelenés időpontja: 2007.01.04 16:57
Utolsó lényeges változás: 2019.02.20 23:08
Utolsó változás: 2019.02.20 23:17
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: Strombus és Péter60
Felhasználó: Ferencz család Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 180 m
Megtalálások száma: 1528 + 10 sikertelen + 174 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.4 megtalálás hetente
A geoláda nincs bejelentve a geocaching.com-on.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Tóbarát: ez egy MOZGÓ . Az ötlet Viola lányunké (11), de mindnyájunknak megtetszett, így együtt valósítottuk meg.
Tóról-tóra jár, legyen az egy felduzzasztott kis falusi tó, vagy a Balaton egy gyönyörű partszakasza.
Fellelhető bármerre Magyarország területén, sőt a határokat is elhagyhatja egy-egy magyar vonatkozású tópartszakaszért.
Egy tó minden természetkedvelő embernek csodálatos látvány, a fények, a körülötte lévő fák, a felhők tükröződésével, a csillogással, a színek özönével, állat és növényvilágával. Páratlan fotótémákat kínál, és pihenteti, feltölti a szemet, lelket, szívet.
Aki megteheti, védje, óvja, ápolja, látogassa a már meglévő tavainkat, és ha adódik alkalma rá, hozzon létre akár csak egy parányi kis tavacskát a kertjében. Még egy pár négyzetméter felületű kis mesterséges tavat is benépesít számtalan Ssövény- és állatfaj, amelyek élettere sajnos mára egyre inkább visszaszorul. Mi is hasonló terveket dédelgetünk, az egyik rétünkön szeretnénk majd egyszer egy régi tavat újra feléleszteni, helyreállítani. (A GCFPOR elrejtett ládája mellett.)
A tó szárazfölddel körülvett állóvíz. A tavak többsége édesvizet tartalmaz. Természetes tavak a Föld szinte bármely részén kialakulhatnak, de a legtöbb tó az északi félteke magasabb szélességi körein található.
A tavak lehetnek természetes úton keletkezettek, vagy mesterségesen kialakítottak. A természetesen létrejötteket belső vagy külső erők hozták létre. Tómedencét alakithatnak ki belső erőkkel a szerkezeti mozgások és a vulkáni folyamatok. A külső erők közül a legtöbb medret a jég alakította ki. Mesterségesen patakok gátakkal való felduzzasztásával hoztak létre tavakat, de kavics- vagy agyabányák elhagyott gödrében is keletkeztek tavak (pl. a Kisalföldön, a Duna-mentén, vagy a Mályi-tavak). Ezekben gyakran talajvíz van, és ez két szempontból is veszélyes - a tóba dobált v. belefolyó hulladék szennyezheti, vagy a szabad vízfelület nyári párolgása süllyesztheti a talajvízszintet. A patakok elrekesztése is lehet a párolgás miatt káros - nem jut víz a patak alsóbb folyásába.
Egy tó lehet csupán pár négyzetméteres is, ha tartósan megmarad, és nem csupán hóolvadás után, vagy árvízkor keletkezik, majd hamarosan eltűnik.
Szabályos tavat a természetben nem lehet találni, minden tó individuum a maga sajátságaival. Hasonló felület és víztömeg mellett nagy különbséget okoz az, hogy a tóba mennyi és milyen sebességű víz folyik be és távozik el belőle.
Befolyásoló tényező a tómeder alakja is. Ha a partja meredeken esik, a tó vízháztartása csekély marad, széles, lapos parti padkák viszont gazdag vízi- és partinövényzetet tesznek lehetővé, ezzel különféle táplálkozási láncok kiindulásának kedveznek.
A szél révén a közvetlen környék is befolyásolja a tavat. A szélvédett völgykatlanokban a tavak gyorsabban fagynak be, és tovább tartják jégpáncéljukat.
És sajnos napjainkban egyre jelentősebb szerepet játszanak a tóháztartásban a levegőből és a szennyvízcsatornákból bejutó táp- és károsító anyagok. A tavak ökölógiai állapota ily módon a környezetük tükrévé válik. (J. Reichholf: A vizek világa)
Ha valaki egy kicsit is megismeri egy tó működését, élővilágát, a természet tisztete és szeretete épül ki benne.
Aki megkeresi a Tóbarátot, készítsen fotókat a megtalálásról és a rejtésről, járjon utána az új rejteknek, és írjon egy kis leírást a következő rejtekadó tóról a logba!
Aki csak megtaláni szeretné ezt a ládát és nincs ötlete hová vigye, az inkább hagyja az adott helyén, hátha a következő ládász jó ötlettel érkezik, és egy még izgalmasabb tóhoz viszi.
A többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően. (Természetesen ha sem a megtalálásnál, sem a rejtésnél nem vagy jelen, csak útközben futsz össze a Tóbaráttal, és jutsz a jelszóhoz, nem jár a pont.)
A Tóbarát többször is felkeresheti ugyanazon tavat, de nem egy éven belül, ezért kérlek áttelepítés előtt tanulmányozzátok az oldalt, átnézve, hogy az elmúlt időkben melyik tavaknál járt a !
Ha ismersz nevezetes, vagy eldugott tavat a környékeden, vidd oda. Az sem baj, ha egy másik mellé telepíted átmenetileg, hiszen sok szép magyar tónál van már . Ha nincs ötleted hagyd a helyén.
A rejtésnél vegyétek figyelembe a következőket:
Aki elrejt egy geoládát, győződjön meg róla, hogy a terület a nap 24 órájában szabadon hozzáférhető-e a játékosok számára, nem elzárt magánterület, vagy nem magánterületen vezet át az egyetlen járható út. Ha a bejutás bármilyen térbeli, időbeli vagy anyagi feltételekhez kötött, ezt a leírásban közölni kell, a feltételek felsorolásával (pl. nyitvatartási idő, belépődíj). Védett természeti területre történő rejtéskor különös körültekintéssel járjatok el, betartva a vonatkozó jogszabályokat. (Szabályzat 5-ös és 8/e pont.) A főlapon található -ellenőrzővel bárki megnézheti, hogy egy adott védett területre esik-e. Védett természeti területre csak akkor kerüljön a , ha ez a céljához egyértelműen köthető. Ilyen esetben megoldás, ha egy már meglévő mellé rejtiek el a Tóbarátot.
TEHÁT A TEENDŐK:
1. Megkeresed a Tóbarátot. Ha továbbviszed, hagysz egy papíron üzenetet az utánad érkező, és így hoppon maradó ládászoknak, melyen feltünteted a felhasználónevedet, és hogy mikor vitted tovább a ládát.
2. A megtalálást bejelented a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. Ezzel a Tóbarát ládagazdájává válsz, tudod az oldalt szerkeszteni.
3. A ládaoldal leírásának elején mihamarabb megváltoztatod az állapotot:
"NEM KERESHETŐ", áthelyezés alatt, új helyére kerül várhatóan éééé.hh.nn.
A adatainak módosításánál pedig az állapot-sort szintén átállítod: "BETEG"-re.
4. Kihelyezed az új rejtekre. (Ha lehet, pár napon, legkésőbb egy héten belül.) Ez gyakran egy állandó szomszédsága, de lehet önálló hely is. A kihelyezés elött a LOGFÜZETBE beírod a felhasználónevedet, a dátumot, az időt, és az ÚJ JELSZÓT!
5. Módosítod a adatait a Tóbarát geooldalán.
-új pozíció,
-megye,
-felhasználói neved,elérési telefonszámod,mint elhelyező (a felhasználója mi maradunk: Ferencz család),
-nehézség, terep,
-állapot "KERESHETŐ",
-az új rejtés időpontja,
-új jelszó,
-és a ládaoldal jellemzőit is állítsd be az új rejtésnek megfelelően az oldal jobb szélén - megközelíthetőség, zavaró tényezők, stb.
6. Az aktuális új leírással, és fényképekkel, tanácsokkal, tudnivalókkal kiegészíted a megtaláláskor írt internetes logot. Beírod a logba is a koordinátákat, így a hely késöbb is felkereshető lesz, ha valaki kedvet kap hozzá, mert az oldalon meglesz minden érintett tó koordinátája!
7. A felsorolásban is feltünteted a új helyét, nem csak a logban.
X. állomás: ........... (helynév,tónév)
8. És végezetül feltöltesz egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a X. állomása: tónév. (Ha bármivel gondod adódna, keress meg telefonon, vagy emilben, segítünk.)
A petőfibányai horgásztónál nagy örömmel megtaláltuk és természetesen el is vittük. Szinte kerek két éve nem volt a kezünkben ez a láda.
**********************************
Újrarejtve: 2019. 02. 20-án Noszvajon, a Síkfőkúti-tónál. A kicsi, parkkal és sétánnyal övezett tó partján a ládát a hatalmas tölgy őrzi.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.1x]
Közös találat BlackCat és Luki társunkkal. Ezzel háromra emelkedett az egy négyzetméterre eső mozgó ládák száma. A láda velük utazik tovább.
A tó túloldala ismerős, ezen a felén még nem jártunk.
Utolértem Csabát (pontosabban Csaba kitalálta, hogy én is a ládát keresem és megszólított az autójából), köszönöm a lehetőséget neki no meg a rejtőnek is... Csak a bocsi-cetli rejtését tudom értékelni, a többi értékelés viszont valós ... Idei első mozgó ládám (mert GCUSER elszaladt előlem a minap). GCTO 2019 :)
Utazik tovább!
Kora reggeli indulással Budapestről.
Reménykedtünk,hogy nem késsük le.
Még keményre fagyott volt minden földút.
_______________________________________________________________________--
Újrarejtve a Délegyházi tavaknál. GCDeTa közelében. Beton árnyékában.
Ismerem környéket, szarvasbőgéskor gyakran járok a szomszédos mezőre fotózni. Szépen befagyott a kis tó. Továbbvittem a dobozt.
--------------------------------------------------------------------
Újrarejtve 2019.02.02-án a Köves-pataki-tónál, Farkasgyepűtől Ny-ra. A tó mellett fut a Z jelzés, kis pihenőt is kialakítottak itt valamikor. A rejtek egy, a tó mellett álló méretes fa tövének közelében van.
Megtaláltam! :) Köszönöm a rejtést! [g:hu 1.6.1x] Elvittem!. Szenzációs rejtés! A tett helyszínét jelöletlen úton abszolváltam. A tóból egy kukkot nem láttam. :)
-------------------------------------
2019.01.26. 15:30 Újrarejtve a Kab-hegyen a Kis-Veréb-tó mellett. Hatalmas vízfelületre itt se számíts, körülbelül 5-6 méter átmérőjű kis tavacska. Jelzetlen úton közelítheted meg, azonban sötétedés után nem ajánlom a keresést, mert vadászatra utaló nyomokkal is találkoztam. Legegyszerűbben a hegy tetejére vezető műútról érhető el a következő cselekménysort utánozva: mássz létrán > bújj ki a kapun (avagy kerüld meg a kis elkerített részt) > haladj el egy földsuvadás mellett > egy kis réten álló jellegfa mellett > majd a rét túlsó felén jobbra fel a kis kaptatón.
Gyors találat a havas komlói erdőben. Elvittem.
------------------------------------------------------------------
Az dobozt a befagyott Nagy-Sás-tó mellett, az összedőlt vadászles közelében, egy fatörzs rejti.
Vittük [g:hu 1.6.1x]
Újrarejtve: 2019.01.20 15:30
N 46° 11,601'
E 18° 17,462'
Első képen látható bedőlt fa gyökerei közt.
Komló, olajos-tónál
Ajánlott parkoló: N 46° 11,521'
E 18° 16,542'
http://jozing.blog21.hu/2016/11/27/egyszer-volt-hol-nem-volt-komlo-gesztenyes/
Közös találat Má-Csa-val. Érdekes nap volt, a Kócos hegyen találkoztunk Pappcsaláddal, kiderült, hogy ezt a délutánt ők is ládázásra szánták és ugyan azt a 4 ládát nézték ki mint mi. Ha negyedórával később indulunk, csak bocsi cetlit találunk. De így jól elbeszélgettünk, és a hegyről is ők hoztak le mert mi távolabb parkoltunk.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (1712 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.