A történelmi Magyarország területén rengeteg Árpád-kori templom található, melyek átvészelték az évszázados megpróbáltatásokat. 1301-ig beszélünk Árpád-korról.
Abban az időben minden 10 falunak kellett kőtemplomot építeni. Egy részüket a későbbiekben, különböző stílusban átépítették, más részüket viszont az országban dúló pogány hadak pusztították. A láda célja hogy ezeket a templomromokat, templomokat végigjárja, s így sokan megismerhessük történelmünk ezen szakaszát. A rejtésnél vedd figyelembe, hogy megszentelt helyen jársz!
Aki megkeresi az ÁKT ládát, készítsen fotókat a megtalálásról és a rejtésről, járjon utána az új rejteknek, mérje be és írja be a templomrom, templom koordinátáit is, és írjon egy kis leírást a következő rejtekadó romról a logba. Reményeim szerint így hamarosan kialakul egy használható adatbázis.
Aki csak megtalálni szeretné ezt a ládát és nincs ötlete hová vigye, az inkább hagyja az adott helyén, hátha a következő ládász jó ötlettel érkezik, és egy még izgalmasabb helyre viszi.
A láda többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően. Megtaláltamot csak az jelenthet be, és így pontot kap, aki a megtalálásnál, vagy az elrejtésnél jelen volt.
A láda, ha lehet, ne keresse fel többször is ugyanazon helyet, de ha nem tudod új romhoz, templomhoz vinni, nyugodtan tedd le egy már meglátogatotthoz. A következő ládász keres majd neki új helyet. Ezért kérlek, áttelepítés előtt tanulmányozd az oldalt, hogy az elmúlt időkben merre járt a láda!
Ha ismersz nevezetes, vagy eldugott templomromot a környékeden, vidd oda. Az sem baj, ha egy másik láda mellé telepíted átmenetileg, hiszen több templomromnál van már geoláda, de a sor koránt sem teljes. Ha nincs ötleted, hagyd a helyén.
Az alábbi lapokon találhatsz segítséget a megfelelő hely kiválasztásához:
Ha találsz másik használható oldalt, kérlek írd be!
A rejtésnél vedd figyelembe a következőket:
Aki elrejt egy geoládát, győződjön meg róla, hogy a terület a nap 24 órájában szabadon hozzáférhető-e a játékosok számára, nem elzárt magánterület, vagy nem magánterületen vezet át az egyetlen járható út. Ha a bejutás bármilyen térbeli, időbeli vagy anyagi feltételekhez kötött, ezt a leírásban közölni kell, a feltételek felsorolásával (pl. nyitva tartási idő, belépődíj). Védett természeti területre történő rejtéskor különös körültekintéssel járj el, betartva a vonatkozó jogszabályokat. (Szabályzat 5-ös és 8/e pont.) A főlapon található koordináta-ellenőrzővel bárki megnézheti, hogy egy adott koordináta védett területre esik-e. Védett természeti területre csak akkor kerüljön a láda, ha ez a céljához egyértelműen köthető.
A TEENDŐK:
1. Keresd meg az ÁKT ládát. Ha továbbviszed, hagyj egy "bocsi cetlit" (ha fogyóban van, légyszíves pótold) az utánad érkező, és így hoppon maradó ládászoknak, melyen feltünteted a felhasználónevedet, és hogy mikor vitted tovább a ládát.
2. A megtalálást jelentsd be a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. Ezzel az ÁKT láda ládagazdájává válsz, tudod az oldalt szerkeszteni.
3. Mihamarabb változtasd meg a ládaoldalon az állapotot "BETEG"-re. A ládaoldal leírásának első sorába írd be, hogy elvitted, és add meg a várható újratelepítés időpontját.
4. Helyezd ki az új rejtekre, melynek a történelmi Magyarország határain belül kell lennie. Ha lehet, egy-két héten belül, ne pihenjen sokat, hogy mások is kezükben tarthassák. Az új rejtek helye gyakran egy állandó láda szomszédsága (ugyan abba a rejtekbe nem rejthető!), de lehet önálló hely is. A kihelyezés előtt a LOGFÜZETBE írd be a felhasználónevedet, a dátumot, az időt, az új helyszínt és az ÚJ JELSZÓT!
5. Módosítsd a láda adatait az ÁKT láda geooldalán.
- új pozíció,
- megye,
- felhasználói neved,
- nehézség, terep,
- állapot "KERESHETŐ",
- az új rejtés időpontja,
- új jelszó,
- és a ládaoldal jellemzőit is állítsd be az új rejtésnek megfelelően az oldal jobb szélén - megközelíthetőség, zavaró tényezők, stb.
6. Az aktuális új leírással, és fényképekkel, tanácsokkal, tudnivalókkal egészítsd ki megtaláláskor írt logod. Természetesen egyéb logként is bejelentheted az új rejteket. Írd be a logba az új helyszín koordinátáit is, így a hely később is felkereshető lesz, ha valaki kedvet kap hozzá, mert az oldalon meglesz minden érintett templomrom koordinátája, valamint lehetőség nyílik egy adatbázis létrehozására.
7. Tüntesd fel a felsorolásban is a láda új helyét, ne csak a logban.
8. Végezetül tölts fel egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda NNN. állomása.
9. Csak az jelenthet be megtalálást, és ezzel ponthoz juthat, aki részt vett a megtalálásban, vagy az újrarejtésben.
10. Kíváncsian figyeled az ÁKT láda további sorsát. Eddig bejárt útját megtekintheted excel táblázatban és térképen.
(Ha bármivel gondod adódna, keress meg telefonon, vagy emilben, szívesen segítek.)
Jó történelmi kalandozást kívánunk: Vucsi és családja
Elvittem a január 6. óta itt didergő ládát :)
Szinte majdnem pontosan egy évvel ezelőtt találkoztam ezzel a mozgó ládával. Újat látni, újat felkutatni és bemutatni. Ezért ez a mozgó is a kedvenceim közé tartozik.
Újra rejtés a hétvégén.
Közös újra rejtés pappcsaláddal és Silva-val Kaposdada-Kaposszentbenedeken, a Premontrei Apátság feltárásának a helyszínén. Az ismertető tábla feletti dombon, három törzsű fa tövébe rejtettük a ládát. Mivel az ásatást betemették, ezért a hely jelentősége és a dombtetőről a szép panoráma a látnivaló. Rengeteg hóvirág virít a dombtetőn.
A Premontrei Apátságról
Somogy megye egyetlen premontrei prépostságát 1252-ben II. Moys és Alexius mesterek Szent Benedek tiszteletére alapították. Templomának feltárásakor egy 22-23 m hosszú, háromhajós, nyugati karzatos, toronypáros templom képe rajzolódott ki. A téglatemplomot egyenesen záródó, boltozatos szentélye volt. Nyugati tornyaival és szentélyével a 13. század közepi építészet szép példája.
A kolostorépületek a templomtól délkeletre állhattak. A II. András alatt felemelkedő, Moys család IV. Béla alatt tovább erősítette pozícióit, a prépostság kegyúri, nádori család saját temetkezési helyéül is szolgált.
A 13. század végén a prépostságot a Somogyban birtokos Gereczi család szerezte meg. 1540-ben kirabolták, azután pusztulásnak indult.
Feltárása 2014-ben a monostortemplom keleti részével kezdődött, 2015-ben az épület nyugati részét, egy évvel később pedig sekrestyéjét tárták fel.
Esti fényekben fürödve még nem láttam címmel választottam esti programnak egy kis baktai városi sétát. Itt már 17 órakor is szinte teljesen kihaltak voltak az utcák vasárnap. A láda rendben lapult a helyén kevés hó alatt. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.8.3]
Új helyre került a láda: Baktalórántháza Római katolikus templom.
N 47 25.949 E 22 04.476
A kerteben levő kereszt melletti tégla kerítés mögé, nem kell bemenni a templomkertbe, az útról be tudsz nyúli a ládáért. A kép segít.
Régen jártunk ennél a szép templomnál, szívesen néztük meg újra. A láda nagyon jó helyen lapult, útra kelt velünk. Köszönjük a rejtést!
A láda Székely református templomához látogatott, amely román kori gótikus 13.-.14. századi deszkatornyos téglatemplom, későbbi átalakításokkal.
A rejtek egy tuja és bokor találkozásánál van, talajszinten.
A koordináta: N 48° 03,500 E 21° 56,102 113m.
Megtaláltuk, vittük, részletesen később. - Közelünkben felfedezett mozgóért az új év második napján a lányommal mentünk el. Mivel a csengersimai Árpád-kori templomnál már járt a láda, ezért rákerestem, és a csarodai templom mellett döntöttem mint új helyszín. Ez a templom a Csaronda-patak tóvá szélesedő vize mellett egy dombra épült a XIII. század második felében későromán-koragót stílusban. Nagyon szép környezetben található. Van már itt egy fix láda (másik rejtekhelyen) és ennek az oldalán részletes adatok vannak a templomról (GCcsvt). Kocsival a templom utcája előtti parkolóban érdemes megállni, az új rejtekhely innen gyalog 150 méterre, a templom mögött a csaronda patak partján egy nagy diófa levágott ágvégében egy odúban található kb. 1,5 méter magasan, fahánccsal álcázva. Korrdinátái: N 48° 9,415' E 22° 27,499'
Köszöni a rejtést a Kálmán Család! Vittük.
Gyors találat volt Nyíregyházára sietve.
Újrarejtve: Szamostatárfalva Árpád-kori templománál.
Templomról infó: GCSZTF
Rejtek: Harangláb talapzatában; utca felöli rész, jobb sarka.
Kapu nehezen, de nyílik.
Megvan,visszük. Ezzel a találattal egy szép kerek számot értünk el. A forgalmas központban nagyon ötletes helyen bújt meg a láda. Köszönjük a rejtést.
Új helye: Nyíregyháza-Oros Református templom
47° 57,493' 21° 48,223'
Az orosi református templom kora gótikus stílusban a 13. században épült. Korábban a katolikusoké volt, de a 14. századtól a reformátusok vették használatba, és ezek után a 18. században a katolikusok több ízben is megpróbálták visszaszerezni, sikertelenül.
A templomot 1928-ban teljesen felújították, ezen átalakítás során tüntették el a késő román - kora gótikus stílusjegyek szinte mindegyikét. Az 1928-as átalakítás előtti időkből fennmaradt fényképről kiderült, hogy a középkori templomtorony nélküli egyhajós templom volt, három pár rézsűs támpillérrel, a szentély keleti végfalánál két résablakkal. A templom jelenleg műemlék jellegű védettség alatt áll, amely a templom kora előtt tiszteleg.
A rejtek a templom kertjében tuja alatt van, a zöld oszlopot keresd!
Már alkonyat után kapaszkodtam fel a visegrádi alsó-váron keresztül a romhoz. Így egészen más a hely hangulata, mint amit az ember megszokott. Csend, és a túlpart fényei jutottak ezúttal. A láda földbe ásva, sárosan várt, azonban bezacskózva már nem árthatott a hátizsákomnak. :) Tovább állt egy kéktúrás szakasz teljesítése közben Nyíracsádra, ahol a műemlék református templom a falu büszkesége. Késő román, kora gót stílusú, torony nélküli egyházi épület, a XIII. sz. végéről. Legutolsó felújítása és a harangláb készítése 1995-ben fejeződött be. Bővebben a történetéről és egyéb érdekességek: https://epitettemlekek.hu/templomok/hajdu-bihar-megye/reformatus-templom-nyiracsad/
A templom központi elhelyezkedése és a lombhullás miatt nehéz volt jó rejteket találni. A szomszédos utca elején lévő iker villanyoszlop térhez közelebbi szárában dekkolt le a láda. Ha itt is nagy lenne a forgalom, érdemes tovább vinni.
N 47° 36,123' E 21° 58,439'
Elvittem a ládát. Két héten belül újrarejtem.
Újrarejtve 2020.XI.18-án 9 órakor a visegrádi főesperesi templomromnál. A láda a templomromot rejtő védőépülettől keletre, az út menti transzformátorállomás villanyórája mögött van, talajba sűllyesztve és kövekkel letakarva. Parkolóhelyként a GCPV05+Parkoló pontot javaslom.
A főesperesi templomot 1009-ben alapították, tehát Magyarország egyik legrégebbi keresztény temploma, a tatárdúlás során pusztult el. Bővebbet a http://visegradmuzeum.hu/foesperesi-templom/ oldalon találsz.
N.Zs. mérésének hála könnyen megtaláltam. Velük szinte teljesen megegyező útvonalat jártunk be mi is.
A koordinátát pontosítom az oldalon (N47 38.628 E18 24.588 és 433 m). Rejtek: rotundától 80 méterre van, egy öles fa tövében.
Gyakorlatilag a koordináta, magasság, a megadott rejtés helye és távolsága a romtól nem stimmelt.
Tatáról érkeztünk ide, nem hittem volna, hogy még a helyén lesz. Útközben is 3-4 túrázóval találkoztunk. Egyikük sem kesser volt. Mónika még nem járt itt, én már bringával tekertem erre egy GC-s fesztivál napján.
Maradt.
2009.05.01-én és 2017.01.01-én is jártunk már a Baj melletti Öreg-Kovács hegyi körtemplom romjainak közelében, így a helyszín ismerős volt. A Gorba pihenőnél parkoltunk és oda felé a -n vissza a -en jöttünk. A kettő között pedig lázasan kerestük az elmért koordinátájú dobozt. A rejtőt (Ian Zereb) kellett felhívnunk. Köszönjük az útbaigazítást.
A mi mérésünk: É 47°38.6294, K 018°24.5877.
Nagyon szép az erdő és ma a nap is ragyogott. Útközben egy favágóval találkoztunk, aki talált egy fényképezőgép objektív kupakot, amit oda adott, hátha mi megtaláljuk a gazdáját. Ha valakinek hiányzik szóljon és eljuttatom hozzá.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda maradt.
(Sajnos, a láda egy kicsit délebbre van, mint ahová a koordináták mutatnak...)
Nagyon szép helyen van a templom, köszönöm, hogy megmutattad.
A Baji vadászház közelében találkoztam újra a templomjáróval. Korábban már sokszor jártam erre, először a Gerecse 50 túrák során, amikor itt volt az egyik pecsételőhely, de nem szervezett túra keretében is többször jöttem erre. Köszi a lehetőséget. A doboz marad.
Kicsit bosszankodom én is. A GCOKOV 2. pontja és a GCEHAZ miatt jártam ott, még a szendvicsemet is a templomrom melletti kisasztalnál fogyasztottam el. Most visszanéztem és kb. 10 perccel azután lett élesítve a két napja elhelyezett mozgó, hogy tovább indultam. :(
GCMVV és GCEHAZ felkutatása során itt jártam, sajnos csak 1 óra múlva tudtam meg hogy itt lapul GCAKT doboza is, de a rejtő elfelejtette bejelenteni, így erről lemaradtam.
ÚJRAREJTÉS 2020.10.18-án a Baj melletti Öreg-Kovács hegyi körtemplom romjainak közelében.
Parkolás: N 47° 38,946' E 18° 25,939' [GCOKOV+parkoló]
Innen a Piros jelzésen 2,8 km-es sétával - a Baji vadászházat érintve - jutunk el a körtemplom romjáig. A pihenőpadoktól 25-30 méterre rejtőzik a láda egy fa odvában, talajszinten.
Mivel a láda természetvédelmi területen található, kérlek, hogy az alábbiakra különösen figylej!
- Az erdészeti sorompón járművel minden időpontban TILOS az áthajtás, akkor is, ha sorompó nyitva van.
- A geoláda csak gyalogosan közelíthető meg.
- Parkolásra a Gorba pihenőnél kijelölt (GCOKOV+Parkolo) parkoló használható kizárólag.
- Bárminemű, a természeti környezetet károsító beavatkozás tilos, az érintett helyszín természetes állapotát meg kell őrizni.
- Az erdei utakat mindenki csak saját felelősségére használhatja.
- Vadászati főszezonban - szeptember 1-től február 28-ig - a terepen való mozgásra kiemelt figyelmet kell fordítani, tartózkodni kell mind az egyéni, mind a társas vadászat zavarásától.
- A tűz- és természetvédelmi előírások betartására fokozott figyelmet kell fordítani.
Megtaláltam. Vittem. Holnap rejtem. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4a]
2020,10,10-én újrarejtve, Majkon. Tudom, hogy volt már itt ez a láda de az akkor a Remete házakat mutatta be, másodsorban az elmúlt 1 évben akkora igényes változáson, felújításon, ment keresztül a környék, hogy ezt érdemes látni. A Remeteség mögött, jól járható de földúton, megközelíthető egy templom rom. A kamalduli remeteséget sokan ismerik, viszont a nála sokkal régebben épült, promontrei kolostort annál kevesebben. A ládát a templom maradék falára dőlt fa törzsébe rejtettem. A rom közvetlen környéke, frissen ki lett tisztázva az aljnövényzettől.
A közelben található egy festői szépségű tó, étterem és az ország legtovább üzemelő, mélyművelésű, szénbányáját alakították át, múzeummá.
N:47°29,743'
E:18°20,448'
elvittem [g:hu 1.6.4]
-----------------------------------------------------------------
Újrarejtve 10.04-én az Ároktői templomromnál, a bal oldali "ajtófélfában".
N46 55,285' E17 39,686'
Vasárnap délután láttuk, hogy mozgó ládika érkezett a közelünkbe. Akkor már sötétedés miatt nem indultunk el, csak bíztunk benne, hogy hétfőre még a helyén lesz a láda. Így is volt, így hétfő délután munka után megkerestük. A hely nagyon szép. A láda a helyén maradt. Köszönjük a lehetőséget!
Ilyen helyekért érdemes geocachingolni! Köszönjük a rejtést. Egy gyertyát gyújtottunk kislányunokánk mai születésének ünnepére. Isten éltesse sokáig!
_________________________________
Újrarejtve Taliándörögd, Szent András templomnál, helyi szóval a Klastromnál. A most álló templomot Dörögdi Miklós egri püspök építtette a 14. század első harmadában. A templom hajójában egy Árpád-kori templomot tártak fel, amely a 12. század közepén már állt. A doboz kő alatt van elrejtve, a gugli jól mutatja a helyét.
N 46° 59,230'
E 17° 34,216'
Újrarejtettük Rönökön a Szent Imre templomnál. N 46° 59,796' E 16° 20,555'
A mozgó láda szabályainak megfelelően nem a hagyományos láda fészkébe rejtettük.
A határ közvetlen közelében, a magyar oldalon, a képen látható határkőtől két méterre három egymás mellett sorakozó kb. 6 méteres tuja tövében keresd.
A rejtekadó tuját tobozokkal is megjelöltük.
A leírás alapján ennek a templomnak a helyén eredetileg egy Árpád-kori templom állt. Mivel az új templom csodaszép, ezért őrségi kirándulásunk során úgy gondoltuk, itt méltó helye lesz a mozgónak, erre talán még nem járt. Ez a 400. állomása ;)
A záportározó építésétől nem kell megijedni, autóval is megközelíthetitek a templomot.
Évi ♡ Toti
Megtaláltuk, visszük tovább. Rejtettünk a dobozba fólia szivecskét a bicskei polgi hivatal elől, ahol esküvőt tartottak hétvégén. ???? Évi ♡ Toti [Geoládák v3.6.0]
Szögliget felé.
Alapvetően nem akartuk elhozni, de a környék népességét és a hely forgalmassága miatt inkább elhoztuk. A templomba benéztünk, nagyon szép és meglepett, hogy nyitva volt.
Az árpádkori részből nem sok maradt.
Elrejtve Bicskén egy középkori templom maradványánál, fával burkolt obejktum jobb oldala tövében (ha szembe állunk a polgármesteri irodával).
Koo: N47 29.420 E18 38.235
Köszönöm.Közös találat a Mozsarakkal.Vittük.
új helye: Jobbágyi, Szent György templom. A templom hátuljánál,támpillérnél, bokorban.
N 47° 49,785' E 19° 40,598'
Klastrompuszta. Szeretem ezt a helyet.Nyugalmát, békéjét, s a romok mögötti sziklák látványát!Ezért is hoztuk ide a ládát!Közös ládázás,és rejtések nmartival.
Új rejtés a fenti koordinátákon, Klastrompusztán. A doboz a rom területén belül, fal mellett, kövek alatt található. Az ismertető tábla segít!
Koo:
N 47° 42,056'
E 18° 50,092'
Megtaláltam és elvittem, bocsi cetli maradt. Köszi a rejtést!
Nyaralás alatt megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Elhoztuk. Rejtés hamarosan Nógrád megyében. [Geoládák v3.4.1]
2020.07.22 12:00. Újrarejtve Zagyvarónán, a római katolikus templom mellett. Parkolni a templom előtt lehet, majd a lépcsőkön felmenve, kapun be. Mindig nyitva van. A láda a templom túloldalán egy drótkerítés sarkánál, a kerítés alatt található, apró ágakkal takarva. Előtte egy széttaposott vakondtúrás mutatja a nyomainkat. :-D Koordináták: 48°7,639 és 19°51,562.
Egy "repülős" napon jöttem el a régről ismert templomhoz. Most is szép volt: reggeli nyugalom.
2020.07.11 00:30 új rejtés: a Balaton túloldalán, Balatonszemesen. A szentély mögött, többtörzsű leveles fa tövében, leveles ágakkal takarva.
Koordináták: N 46° 48,455' E 17° 46,590' 120 m
Az első templom a XII. században épült, amit aztán minden korban bővítettek, átépítettek. Legutóbb 1972-ben restaurálták, ekkor gótikus alakját kapta vissza.
A mai szentély külső oldalán látható vakolatlan falrész a XII. századbeli templomnak a fala. Még ma is látható egy lőrésszerű kis ablak, mely román stílus jegyeit viseli, rajta az eredeti vakolattal. Közvetlen a modern vakolat széle alatt sarokra állított ill. faragott téglák jelzik az ősi templom fogas párkányának vonalát. Ez a kis templomfal az egész déli Balaton-part legrégibb, még fellelhető építészeti műemléke, amely nem rom, hanem "élő" épület szerves része. (forrás)
Jól körbehurcoltam a dobozt az országon, jött velem Veszprémbe, Pécsre, Bátaapátiba majd Borsodnádasdra, Egerbe, Aggtelekre és Krasznahorkára, végül a Balaton-felvidéken lett elrejtve, az egykori Szent-Balázs falu templomának közelében, egy akác jellegű fa tövében. N46° 54,716' E17° 41,766'.
A medárdi-időszak egy meglepetésszerűen napos délutánján két láda egy templomnál akció. Úgy képzeltem, hogy egy eldugott gyöngyszem zempléni faluba érkezem majd, de nem teljesen ez a helyzet. Úgy tűnik, hogy az itt lakók élete nem a társadalmi jólétet bizonyítja. A templom azért gond nélkül meglett, és az utcákon ballagva is csak kicsit éreztem furcsán magam. Persze javult az élményfaktor, mikor a zöldet folytatva Mikóháza felé vettem az irányt a nyílt mezőn. Ekkor már zavartalanul élveztem a látványt, a csodás táj kontúrjait. A dobozt ezúttal nem hoztam el.
Ha már Valter 2 hete ránksózta, most már ideje volt kirakni. A helyét már régen kinéztem, de második napja tervezünk jönni már, ám az időjárás mindig felülírta a döntésünket. Az itteni láda miatt egyébként is jöttünk volna. Érdekes, hogy itt még nem járt a mozgó, máshol meg már akár harmadik-negyedik alkalommal kerül elrejtésre. Nagyon szép kis arányos templom. Nincs túlcicomázva. A kapuk boltívén lévő faragott kövek ízlésesek. Sajnos bent nem tudtunk szétnézni, pedig nagyon érdekelt volna. Brumi tetszését is elnyerte.
++++++++++++++++++++++++++
Felsőregmec, ref. templom, romanikus (12-13. sz.), 14. sz.-i gótikus részletekkel.
A település belsejében áll egy kisebb dombon. Az épület szabadon álló, keletelt, egyenes szentélyzáródású, Ny-i homlokzata felett behúzott toronnyal. A templom nyeregtetejét és gúlasisakját cserépfedés borítja. A hajó és a torony vakolat nélküli, kváderekből épült, a hajóval azonos szélességű és magasságú gótikus szentély keleti sarkait átlós támpillérek erősítik. Egy további támpillér áll a hajó és a szentély déli falának találkozási pontjánál. A templomon egyszerű, ferde síkú lábazat fut körbe. A Ny-i homlokzat tengelyében félköríves záradékú ajtó nyílik, mely körül körbefordul a lábazat. Felette, az oromfalban körablak, háromkaréjos mérművel. A torony nyugati falsíkja a hajó nyugati falsíkjával megegyezik. A kétszintes torony alsó szintjén a déli, a nyugati és az északi oldalon, a felső szinten pedig oldalanként egy-egy, azonos formájú, félköríves záradékú ikerablak nyílik. Az ikerablakok osztója kör keresztmetszetű, az ívek trapéz alakú vállkövekről indulnak. A hajó déli homlokzatának nyugati szakasza nagyobb kváderekből épült fel a keletinél. A földszinten lépcsős kiképzésű bélletes kapu nyílik. A félköríves záradékú kapufülkében párnatagos lábazaton álló, kör keresztmetszetű, bimbós fejezetű oszlopok állnak A fejezetekről nyolcszög keresztmetszetű archivolt követi a kapufülke belső ívet. Maga a kapu álló téglalap formájú, tagozat nélküli. A szemöldök feletti ívmező dísztelen. A lábazat a kapu környékén lépcsőzetesen visszaugrik és igazodik az oszloplábazatok síkjához. A hajó déli homlokzatán három ablakot találunk. A nyugati ablak osztósudaras mérműves gótikus nyílás, míg a másik kettő félköríves záradékú, tölcséresen szűkülő román stílusú ablak. A hajó gótikus ablakával egyező formájú ablak van a szentély déli homlokzatán is. Az északi hajófalon a kétféle kváderfalazat élesen elválik egymástól. A szabályosabban rakott, kisebb kváderekből álló falszakaszban elfalazott, szegmentíves nyílás látható. A nyugati szakaszban egy kicsi, keskeny, félköríves záródású, élszedett keretű ablak nyílik, tőle nyugatra egy nagyobb félköríves, ez alatt pedig egy álló téglalap alakú, élszedett ablak található. A három ablak utólagos. A tető alatt egyszerű kőpárkány fut.
Ancs Tours 8.0 - Zempléni Vizes8as 9.
Miután Walter ránk hagyományozta a dobozt, úgy döntöttünk, hogy a Zempléni túra során rejtjük újra Felsőregmecen.
Itt még nem járt a láda, úgyhogy épp ideje volt.
Köszi
Megtaláltuk köszönjük a rejtést! Vittük. [Geoládák v3.4.0]
A láda a Kaszaperi Történelmi Emlékpark területén található templomromhoz (392. Végegyháza, Zsibrik-halom, Templom-domb) került. Az emlékpark gépkocsival száraz időben egészen a bejáratig megközelíthető. A park a templomrom megtekintése mellett is számos látnivalót tartogat, bemutatva az egykor itt állt középkori falu életét.
A templomről bővebben:
http://epitettemlekek.hu/templomok/bekes-megye/templomrom-kaszaper/
A ládát a halászkunyhóval szemben lévő rönkből készült stég alatt találod.
N 46° 24,9784' E 20° 51,0562'
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. A láda maradt. [g:hu 1.6.4]
Szép helyet mutatott meg ezzel a rejtéssel Pogánypeti. Sokszor elmentünk már mellette. Tudtuk, hogy van itt egy emlékhely, de azt nem, hogy Árpád-kori templomrom.
A ládát rejtési ötlet hiányában nem vittük el, eredeti helyén várja a következő érdeklődőt.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget, vittem. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.4]
A ládától kb. másfél km-re, Bátmonostor központjában lévő Las Vegas Sörözőben (soha rosszabb helyen) dekkoltam háromnegyed órát, mivel hatalmas felhőszakadás volt a faluban és környékén. Miután elvonult a zivatar, kigyalogoltam a sáros úton a ládához. Szerencsére a földút két szélét a napokban kaszálták le, így szinte végig ott tudtam menni a füvön. A láda adta magát, találat után igyekeztem vissza a faluba, nehogy visszatérjen a zuhé.
Ehhez a ládához most nem volt nagy szerencsém, megtaláláskor és rejtéskor is zivatarokba keveredtem... :)))
A ládát elhoztam Tázlárra, a templomhegyi romokhoz. Itt valaha két templom is állott, melyeket a 2013-2014-ben végzett ásatások tártak fel. Az egyik templom Árpád-kori, a másik pedig késő középkori volt. A feltárt rommezőről itt és itt olvashattok bővebben. A láda a műút felől nézve a második kis fa mögött található, sövényben, mellmagasságban!
Koo: N46°33,054' / E19°30,235'
A kessertárasaknak jó ládakeresést, a ládának pedig további jó utat kívánok! :)
Megtaláltuk. Köszi. Elhoztuk. Újrarejtés 1 napon belül várható.
_____________
Újrarejtve Bátmonostor határában lévő Árpád-kori emlékhely közvetlen közelében, kövekkel álcázva. Megközelítés Bátmonostor, Rákóczi út végén induló jól járható földesúton.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. A láda maradt. [g:hu 1.6.4]
Tetszett a templom látványa a patak partjáról. Nem vittük el, mert a közelünkben nem ismerünk megfelelő helyet ahol még nem járt.
Megtaláltam, tovább vittem. Szabolcsi mozgó vadászat. A templomnál már voltam, ezért csak a ládáért jöttem. Szép helyen van a templom, már ezért is érdemes volt idejönni.
Újrarejtve: Kalocsán, móló, hídtól messzebb lévő vége alá, közép tájon.
A kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyház a Kalocsa-Kecskeméti főegyházmegye széktemploma a Főszékesegyházi főesperesség Kalocsai esperesi kerületében. Területe ősi templomos hely: az első kalocsai székesegyház építését a rendelkezésre álló adatok szerint még I. István király támogatta. Jelenleg is folynak ásatások a régi templomok maradványainak felkutatásáért.
N 46° 31,749' E 18° 58,237' A templomról
Gyors találat a geocaching 20. évfordulóján, egy jól ismert templomnál. Köszöni a rejtést a Kálmán Család! Vittük.
Boldog születésnapot geocaching :)
........................................................
Újrarejtve: Csengersima, református templom
Holt-Szamos partjáról a Holt-Szamos partjára költözött a láda, a legrégebbi Szamos parti templomhoz.
Templomról részletek: GCCSST ládaoldalon, vagy a http://temple-tour.eu/hu/csengersima/14 oldalon.
Rejtek: híd alatt, avarral álcázva.
N 47° 51,827' E 22° 43,536'
Sétálós nap Pécsen és környékén. Nem volt nehéz megtalálni, miután már átnéztem a borostyán alatti területet. Tovább állt Tunyogmatolcsra, ahol a "kurta kocsmával" átellenben már több mint ezer évvel ezelőtt is állhatott templom. A most látható épület jóval később készült, de "a lebontott templom oldalában talált írásos tégla tanúsága szerint az 1201.évben épült, de az idők viszontagságai által már annyira megrongált (...) s lebontani rendelt templom helyén mégegyszer akkora befogadóképességgel, mint volt az előbbi"
A teljes történet itt:
http://tunyogmatolcs.hu/tunyogitempltort.htm
A doboz a parton álló dupla akácfa tövében rejtőzik.
N 47° 58,303' E 22° 27,287'
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda maradt a helyén, nem vittük tovább, sajnos nem tudnánk neki megfelelő helyet találni a jelenlegi helyzetben. A rejtő segítségét kellett kérnünk, elég sokáig kerestük, de nem leltük. Kicsit sok az emberi eredetű vizelet és végbéltermék a láda körül. Szerencse, hogy most mindenhova visz magával az ember kesztyűt na meg kézfertőtlenítőt.[Geoládák v3.3.2]
Több mint egy hónapja nem voltam a belvárosban, ez volt az apropó, hogy beszaladjak, és ha már itt voltam, a kedvenc utcáimon, tereimen végigsétáltam. Szinte teljesen néptelen a város, nagy ritkán egy-egy kutyasétáltató akadt.
A rejtek után viszonylag sokáig kutakodtam eredménytelenül, végül kénytelen voltam felhívni a rejtőt, aki kisegített. Köszönöm!
Nem kötelező továbbvinni, úgyhogy a doboz maradt a helyén.
(Maszkban voltam és kézfertőtlenítőt használtam.)
Mi tovább visszük és 14 (vagy 7) napon belül újra elrejtésre kerül majd.
Nagyon szép kis hely, Pécsi létemre itt még nem jártam sosem.
Strombus, köszönjük a lehetőséget :)
A láda a mai naptól (2020.04.18.) újra kereshető, reméljük innen hasonlóan jó helyre kerül majd.
A láda a következő koordináták van elhelyezve :
Szélesség N 46. 077291'
Hosszúság E 18. 227978
Kis leírás :
A Szent Bertalan-templom építésének időpontja bizonytalan. Legvalószínűbb, hogy Bertalan püspök kezdte el építeni a 13. század első felében, II. András király uralkodása idején.
A Magyarországon ritkaságszámba menő elnevezést valószínűleg a keresztes hadjáratból visszatérő II. András királytól elnyert és itt elhelyezett Szent Bertalan-ereklye után kapta.
A templom hajója ekkor 30 méter hosszú és 10 méter széles volt síkfödémmel. Torony nyomai nincsenek.
A 14. században a templomot kibővítették, a főhomlokzat délnyugati részére sarokpillérekkel megerősített saroktorony került. A szentély keleti irányban kb. 5 méterrel ki lett bővítve, összesen 37 méterre növelve a templom hosszát. A korábbi síkfödémet dongaboltozat váltotta fel.
A 15. század végén reneszánsz stílusban jelentősen kibővítették a templomot: a főhajó mellett pilléres rendszerrel két mellékhajót kapott, a szentély félköríves lett. Feltehetően ekkor épült meg a gyűjtő csontház is. Az épület ekkor kb. 40 méter hosszú és 20 méter széles volt, a székesegyház utáni második legnagyobb a városban.
Az 1543-as török bevonulás után a templomot egy ideig kettéosztva használták, a főhajót kettéosztó falazás nyomai a mai napig megmaradtak.
A 16. század második felében, feltehetően az 1560-as években (más források szerint már 1543 és 1546 között) a templomot lebontották, és a köveiből építették fel a jelenleg is álló dzsámi. A néphiedelem szerint nem csak a köveket adta a templom, hanem az építkezést a templomban álló kincsekből finanszírozták.
Gyönyörű napsütésben egy 25 km-es kis túra félútján elkanyarodtam erre, bár most kivételesen nem ez volt a fő cél. Az az igazság, hogy erősen gondolkotam, hogy elvigyem-e, mert eddig sosem hagytam még a helyén mozgóládát, pont Strombus kedvenc frázisa miatt, miszerint "Tovább vittük, hisz ez egy mozgó!" Kedvelem ezt a mondást, mert tök igaz, de most mégis amellett döntöttem, hogy hagyom a helyén. Nem láttam garantáltnak, hogy 1-2 héten belül biztos méltó helyre vigyem, azért meg nem akartam elvinni, hogy aztán nálam dekkoljon a szekrényben vagy esetleg belső vagy külső kényszer hatására gyorsan "ledobjam" valahová "mindegy, csak ne cseszegessenek miatta" alapon. Szóval most én sem vittem tovább!
A Sás-völgy bejáratánál parkoltam és először a GCSVGY három pontját jártam végig. Nagyon élveztem ezt a tavaszi sétát. Aztán a piros sávon a Karácsony-tó ládájának érintésével jutottam el ide. Ugyan kellett egy kb. 1 km-es kitérőt tenni érte, de megérte. Szép ez a kis völgy és örülök, hogy újabb érdekességgel gyarapítottam tudásomat e láda kapcsán. A láda rejteke mellett fogyasztottam el az ebédemet is, majd felkerekedtem Petőcz-puszta felé, hogy felkeressem az uránbányászat emlékköveit. Végül az Erdő Házánál fejeztem be a kört és az aszfaltos úton mentem vissza a kocsihoz. Szép kis túra volt.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.0.46]
Mivel még itt volt ez a mozgó, ma Dryptosaurussal erre kirándultunk. Köszönet Strombusnak éa Péter60-nak, hogy ezt a helyet megmutatták a ládával. Nem vittük tovább, a magunk és utánunk jövők védelmében kesztyűvel " dolgoztunk"
27 hónap után végre újra kezünkbe kerülhetett ez a szeretett láda. Péter60 ötlete nyomán ismét egy kevesek által ismert helyet mutatunk be, ahol még nem járt a GCÁKT.
Kővágószőlős fölött, a Jakab-hegy nyugati oldalán állt valamikor Döröm-cser pusztatemploma. Építési ideje nem ismert. Okirat a XIV. században a Pécsi Káptalan tulajdonaként említi a kicsiny, terméskőből épült, egyenes szentélyzáródású templomot.
Egy helyi monda szerint a szigetvári vár kincseit az ostrom előtt itt rejtették el. A nép később félelmetes helynek tartotta a környezetéből kiemelkedő háromszög alakú magaslati részt, mert a "szellemek a pincében dörömbölnek".
A Mecsekerdő Zrt.-nek és a Mecsek Egyesületnek (elsősorban Baumann Józsefnek) köszönhetően a szerény, de jól kivehető romhoz újabban jelű turistaút vezet és a hely emlékét kereszt és ismertetőtábla őrzi.
Mi kincset nem találtunk, szellemeket nem hallottunk, de a napsütéses szép időben egy nagyon kellemeset kirándultunk a medvehagymával, ibolyákkal, kankalinnal meghintett erdőben. A ládát ide rejtettük: N 46° 6,732' E 18° 6,950'.
A láda elrejtésekor maszkot, kesztyűt nem viseltünk, ezért ha 3 napon belül mész érte, a biztonság kedvéért kérjük, a ládát ne nyalogasd!
TFTC!
[Geoládák v3.3.2]
Újrarejtés 2020.03.21. 14.30
Máriaszéplaki romkápolnánál Cikón.
Sarokban keresgélj!
(A járványhelyzetre való tekintettel közös ládarejtés helyett mozgóládát cseréltünk ha2-vel.)
Szélesség N 46° 15,643'
Hosszúság E 18° 32,820'
"A román stílusú, Árpád-kori rom, a középkori Széplak város román stílusú kéttornyú templomának szentélyrésze évszázadok óta a környék németségének búcsújáróhelye (aug. 15.-én, szept. 8-án). Ez a XIII. századi templom, a Vörösmarty Mihály által megénekelt "széplaki bús rom", Náray Antal 1824-es regénye egyik helyszínévé tett - széplaki szentegyház."
Forrás: https://www.turautak.com/cikkek/varak--romok/templomromok/mariaszeplaki-romkapolna--ciko-.html
Megtaláltam. Viszem tovább!Hálás vagyok az előttem megtalálóknak/hasonlóan Mikuláshoz/, hogy nem vitték tovább ezt a mozgót! Így lehetőségem nyílt arra, hogy 2020-ban első ládámat megtaláljam, s tovább vigyem! 2019 dec. 31 óta nem igazán volt módom ládázni, így külön öröm, hogy ezt a szép,különleges környezetben levő mozgó ládát megtalálhattam! Rejtés hamarosan!
--------------------------------------------------------------------
Újrarejtés!
Etyek, Botpuszta Szeplőtelen Fogantatás templom. Megközelítés Etyek Botpuszta, Kápolna park felől a A kőkaloda utca végétől kb. 100 m felfele a dombon.Ha szembeállsz a templommal, akkor jobb oldalon az első támfal előtt a templom falában levő lyukban /a sarokban/,kövekkel álcázva található a láda.Gyakorlott kesser szemnek nem nehéz!A térkép ábrázolása nem pontos, a gps-m lemerült, s a telefonomról nézve tudtam megadni a koo-t! A fényképen látszik is a rejtés helye!Hívj nyugodtan,ha segítség kell!
Hét éve találtam meg az itt levő GCBOT ládát,itt megtekinthető a templom története is! Nagyon tetszett a környék,de roppant elszomorított a templom állapota! Nagyon reménykedtem, hogy valami pozitív változás történt az állagán! Sajnos csalódnom kellett!Úgy látom lassan az enyészeté lesz! Nagyon sajnálom!
Tatabánya környékén volt dolgom ma délután: egy lehetséges vizitúra lehetőségét próbáltam felmérni az Által-ér, Által-éri ülepítő és az Öreg-tó kombinációjával. Közben pár itt található ládát (sajnos csak mozgókat) felkerestem annak tudatában, hogy a lyukra futás esélye elég nagy. Nem így lett. Ez a láda is a helyén volt és ilyenkor örülök, hogy előttem nem kényszeres ládaelvivők jártak, így egy új helyet ismertem meg és még csalódás sem ért egy üres rejtek láttán :-) Köszönöm, hogy megmutattad ezt a helyet, mely mellett már annyiszor elrobogtam, de sosem álltam meg. Most már tudom, hogy megéri megállni és azt is, hogy miért...
Hat évvel ezelőtt jártam itt utoljára, a GCSZBT multi keresése közben. Jó volt újra visszajönni. 5 nap alatt 18 kesser hagyta helyben a ládát. Mivel tudtam, ha eltudom csípni, akkor már a kiszemelt helyre tudjuk rejteni a hétvégén, oda, ahol még nem járt a láda. Úgyhogy utazik tovább :)
Nagyon szeretem a címereket és a címerek leírását, amiből az adott település történelme is kiolvasható. Ilyen Felsőörs címere is.
A címerben a pelikánt dombon nyugvó fészkében találjuk. A domb a Miske-tetőt jelképezi, azt a dombot, ahol a Rátót-nembeli Buhna ispán és fia, Ugra ispán palotát építettek az 1130-as években. A Batthyányak meghatározó szerepe folyamatos volt a település életében, ha birtokosságuk időnként meg is szakadt, a felsőörsi Prépostság kegyurasága folyamatos volt. Az ő címerükben szerepel a pelikán, mely a településcímernek is címerállata lett.
A szőlőfürt a településre jellemző szőlőművelésre utal, arra, hogy az itt élő emberek évszázadok óta fő foglalatosságként szőlőműveléssel foglalkoztak.
A település legkorábbi történetét idézi a vörös mezőben megjelenő arany hársfalevél, mely a Rátót (Ratold)-nemzetség címerképe.
--------------------------------------------------------------- Új rejtés: Környe, Avas falu temploma (Árpád-kori körtemplom)
Közös rejtés pappcsaláddal. A nyíllal jelölt beton pillér alatt találod a ládát.
Sikerült egy olyan Árpád-kori körtemplom maradványaira bukkanni, ahol még nem járt a láda.
A 2. században a Tatai-medencében a rómaiak kiépítettek egy nagy erődrendszert. Ez egyben katonai kiképző központként is működött, logisztikai és utánpótlási feladatokat is ellátott több tízezer katona részére. Ennek központja Quirinum volt, vagyis a mai Környe. Itt kerültek elő komoly erődítésekre utaló falmaradványok, a védelmi vonal egy-egy számottevő pontja.
A későbbi századokban ezen megmaradt kövekből építették a környék településeit, várait, templomait.
A község határában Vértesi László vezetésével végzett ásatások nyomán 1967-ben előkerült egy Árpád-kori körtemplom maradványa. A középkori Avas falu temploma volt ez, amelyet valószínűleg a 13. században emeltek.
A Vértessomló felé vezető műút mellett álló templom alapfalainak változó magasságú, kiegészített maradványai láthatóak itt. Hajója belül kör, kívül tízszög alaprajzú, K-i oldalán félköríves szentéllyel, Ny-i oldalán bejárattal. A szentélyben falazott oltárasztal, a hajó közepén lekerekített sarkú négyzetes pillér maradványai láthatóak.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt. [Geoládák v3.3.2]
Hagytam, mert rohantam Zalába ládázni. A helyszínen összefutottam anettnorival - így végre tudjuk ki rejlik a nick-ek mögött - és egy jót beszélgettünk.
Érdekes, a tegnapi sok találat ellenére helyén maradt. Reggel kimentem, még ott volt. Visszarejtés közben érkezett Hörcsög kolléga. Végre megismerkedtünk, beszélgettünk egy jót.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt. [Geoládák v3.3.2]
Pont úton voltunk, mikor ránéztem az alkalmazásra, nem érkezett-e mozgó a környékre. Érkezett, kapóra jött. :)
Anno, mikor gimnáziumban tanítottam Veszprémben, a romanika építészetét a felsőörsi templomon keresztül mutattam be a diákoknak.
Elvittem [g:hu 1.6.4]
-------------------------------------------------------
Újrarejtve 02.21-én a felsőörsi templomnál, pad alatt. Óvatosan keresd, kissé kitett helyen van.
2020.02.07 10:00 új rejtés: Mánfai árpádkori templomnál, barkás, soktörzsű fa/bokor fészkében, avar alatt, csigaházak őrzik.
Már harmadszor jár itt a láda, de már jó régen (9 éve) volt utoljára itt, én pedig nagyon szeretem ezt a templomot a nagy fákkal.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt! [Geoládák v3.2.2]
A Kab-hegyi futóedzés előtt egy gyors találat, ismerős helyszín, rengeteg a rókalyuk a környéken.
Elvittem. Nagy fene köd van.
[g:hu+ 2.0.29]
----------------------------------------------------------------
Újrarejtve 01.24-én a Csepelyi templomromnál. Falban keresd. A területet picit megtisztították (én is beszálltam), így most valamivel könnyebben lehet mozogni, mint nyáron.
Közös rejtés pappcsaláddal, Kisszékely, a Kálváriadombon, egy jellegzetes háromtörzsű fa tövében, egy nagy fatuskóval álcázva találod a ládát.
N 46°40,499' E 18°32,426'
Amikor kezdtem kutatni egy új lehetőség után, ahol még nem járt a láda, felfedeztem egy érdekes cikket a Kisszékelyi középkori templom feltárásáról, és elhatároztam, hogy ezt fogjuk most bemutatni. A helyszínre érkezve, meglepődtünk, mert a képen látott feltárás nyomait egyelőre betemették, de egy hatalmas feltárt kődarab mementóként ott van és a középkori falmaradványok is utalnak a templom romjaira.
Érdemes elolvasni az alábbi írást, mert érdekes a templom múltja.
2019. augusztusában jelentették be, hogy a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum munkatársai egy olyan, Árpád-kori római katolikus templom maradványait tárták fel a Tolna megyei Kisszékelyben, amely nemcsak átvészelte a török hódoltságot, hanem az 1800-as évek legelejéig állt is. Az augusztus első napjaiban lezárult kéthetes ásatáson, amelyet a Kisszékelyi Kulturális Egyesület kezdeményezésére végeztek az intézmény régészei, az épület három építési periódusát fedezték fel. A régészcsoport megállapította, hogy a templom alapjait a 13. század második felében tették le, az Árpád-kori falmaradványok elenyésző számban felszínre is kerültek. Ezek segítségével megállapítható, hogy a településhez közeli magaslaton állt épület a korban szokványos méretűnek számított, falai 110-120 centiméter vastagságúak voltak. Nem volt tornya, karzata viszont igen, ezt a régészek színes belső falakra utaló, festett vakolatdarabokkal együtt hozták felszínre. Kiderült az is, hogy a templomot a sárkányölő római katonavértanú, Szent György tiszteletére emelték, a pápai tizedjegyzék először az 1330-as években említi, papjának neve szerepelt 16. századi török összeírásokban is. A török kiűzése után írott kamarai és egyházi források már romos kőtemplomként hivatkoznak rá, ezek a források említést tesznek arról is, hogy déli oldalán kapu, északi oldalán sekrestye helyezkedett el, belül pedig tágas karzat fogadta a híveket.
Varga Máté, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum régésze, a munkálatok ásatásvezető-helyettese lapunk kérdésére, miszerint miként kerülhetett ki a kulturális köztudatból a kisszékelyi templom, nem tudott egyértelmű választ adni. Ugyanakkor megerősítette, hogy a templom, illetve fizikai helye valahogy feledésbe merült az évszázadok alatt. A templom helyét K. Németh András, az ásatást vezető régész nyolc évvel ezelőtt azonosította felszíni téglatöredékekből, amikor a középkori tolnai templomokat összefoglaló könyvéhez gyűjtött adatokat. Emiatt korábban elképzelhetetlen lett volna a régészeti kutatása, mivel pontosan nem volt ismert a templom helye - szögezte le a kutató.
Kisszékely községben jelenleg alig háromszáz ember él, míg a középkorban, amikor a templomot felhúzták, nagyjából százötven-kétszáz lakosa lehetett, vagyis abban az időben közepes méretű falunak számított. Jól látszik, hogy a mai település és a mai templom a pataktól északi irányban helyezkedik el, a középkorban viszont a túlparton, a déli oldalon volt a falu. A templomtól délkeleti irányban, a domboldalon álltak a falu házai. "Ezek valószínűleg könnyebben pusztuló anyagból (fa, föld) készültek, így a felszínen kevesebb nyomuk maradt, de régészeti ásatással kutathatók lennének. A házak mellett melléképületek, ólak, vermek, tárlógödrök, vízelvezető árkok, karámok, kemencék lehettek" - ismertette a feltételezéseket Varga. A templomot viszont, ahogy azt már fentebb említettük, feltárták, területén pedig számtalan különböző érmét találtak, amelyeket a Luxemburgi Zsigmond király uralkodásától a Mária Terézia idejéig terjedő időszakban vertek, szomszédságában pedig jórészt a 13. század második feléből származó szlavón érmék és dénárok kerültek felszínre. Ugyancsak itt mintegy ötven évvel korábbi pénzérméket is találtak. A templomhoz sírkert is tartozott. A középkori szokásjog alapján a temető a templomépület körül helyezkedett el, mert a középkor embere szeretett megszentelt földben nyugodni. "A legkorábbi temetkezések a templom alapításával eshettek egy időbe, de erre nincs cáfolhatatlan érvekkel alátámasztott bizonyítékunk. A falu lakossága egészen az 1700-as évek végéig folyamatosan temetkezett a templom köré, de a sírkertbe ekkor már csak a legkiváltságosabbak nyertek bebocsátást.
Vártuk, vártuk a köd megszűnését, de hiába. Megtaláltuk a ládát, köszönjük a rejtést. A logoláskor kibújt a nap, és egészen Kisvárdáig láthattuk is. Maradt a helyén.
Ködös délelőttön séta Öreglak és Somogyvár között. Izgalmas az újonnan kialakított tér, kényelmesen át lehet kelni árkon-bokron a dobogó hídon, lépcsősoron keresztül. A láda tovább állt (újra) Felső-Szabolcsba, Fényeslitke egyetlen műemlékéhez, a református gyülekezet templomához. Sudár, bádogsisakos tornya messziről látható a Tisza nagy kanyarulatát kitöltő lapályon. A Rétköznek is nevezett tájon Árpád-kori alapítású települések sorakoznak a központi fekvésű régi várhely, Kisvárda körül. Neve - Lythke alakban - 1317-ben tűnik fel hiteles okiratban, amelyben Mihály nevű papja szerepel végrendeleti tanúként. 1332 és 1334 között a falu András nevű plébánosa négy, illetve három garas pápai tizedet fizetett a dézsmajegyzék szerint. Hogy Litke Boldogságos Szűz Mária titulusú parókiája már az adólista kelte előtt megvolt, azt a régi templom tornyának román stílusú részletei bizonyítják. A hajó nyugati oldala elé kilépő, négyszögletű harangtorony bejárata fölötti első emeleten tölcséresen falba mélyedő kerek ablak látható, a második és harmadik szinten kettős, illetve hármas osztású ikerablakok néznek három égtáj felé. Az eredetileg szokványos félkörívvel záródó nyílásukat élesebb lándzsaívűvé szabták át, de román átmeneti stílusuk így is megmaradt. A nyugati kapuzat befoglaló formája félkörívű, az ajtónyílás azonban már újkori, négyszögletes. A XII-XIII. század fordulójára visszavezethető eredetre csak a torony utal, mivel a templomot 1831-ben átépítették. A torony és a támpillérek falazatában a korra jellemző mázas téglák is fellelhetők. (MNO Ludwig Emil, 2008. március 28., és fenyeslitke.hu alapján)
---------------------------------------------------------------
A láda GPS nélkül is kereshető: a kert felőli oldalfal tövében, esőcsatorna utca felőli oldalán, örökzöld alatt. Napközben nyitva van a templomkert, este, éjjel ne zavarjuk a közösséget!
Szélesség N 48° 16,260' Hosszúság E 22° 5,714' Magasság: 106 m
Megtaláltam, köszi! Mivel Somogyvár közel áll a szívemhez, nem viszem tovább, jó helyen van itt ez a mozgó egyelőre. Túl sok volt szerintem a segítség, a rejtői log olvasása után nem is kellett gps, egyből a rejtekhez nyúltam. De azért így is jól esett a találat, régóta szeretném levadászni ezt a mozgót. :)
Voltam itt már párszor, a sétaúton még nem jártam. Klassz ez, de attól tartok, hogy néhány év múlva korhadtan fut majd az erdőben, mint annyi más, pályázati felbuzdulásból épített turista létesítmény.
Volt nálam még 2 mozgó, így ezt a ládát jól helyben hagytam.
Börzsöny felé menet hajnali találat. Nem sok látszik ebből az emlékkőből.
2019.12.14 13:30 új rejtés: a somogyvári apátsági templom romjainak közelében. A zárt, fizetős helyen kívül, a fa gyalogjárda alatt, pontosan a képen látható táblánál.
N 46° 35,663' E 17° 38,389'
Már tegnap este néztem, hogy van két mozgó a közelben. Úgy voltam vele, hogy reggel is rájuk nézek és ha még itt vannak, akkor elmegyek értük. Végül csak ehhez jöttem. Ebben azért nem kicsi szerepet játszott az a tény, hogy az éjjel kemény fagy volt, s ha a testem nem is fázott a bringán, de az ujjaim nagyon. Meg így a teleszkópban lévő hidraulika sem olyan hatékony. A helyet ismertem már korábbról. Sőt, talán valami mozgót vittem is már el innen. Most is gyorsan meglett, gps sem kellett hozzá. Megnéztem az egykori templom nagyon kevéske maradványait, illetve az úttest túloldalán lévő kápolnát is. Ezúttal Borzas merészkedett ki velem a hidegbe.
Utazik tovább!
Már épp elegen találták meg előttem, ideje tovább vinni.
_____________________________________________________________________
Újrarejtve egy rövid délelőtti börzsönyi kirándulás alkalmával.
Magyarkút, Turistakápolna mellett, Árpád-korabeli templom rom emlékköve mellett.
N 47°50,823'
E 19°03,040'
142 m
A környéken lakom, így ismertem a helyet, sőt azt is tudtam milyen az út Újhartyán felől eső után. De elindultam kocsival, mivel meg akarom mutatni vele Dabason az Árpád-kori síremléket, Jézus szobrot. 1 órás séta után értem vissza az autóhoz, de nagyon jól esett így reggel. Csak egy elhullott nyúllal találkoztam, de a tiszta, üde levegő fantasztikus volt. A rejtéshez érve kiszúrtam Paparazzy nyomait, egyből tudtam, hogy jó helyen járok.
Áprilisban szerveztem egy jótékonysági teljesítménytúrát a hartyáni ovi javára, a templom egy ellenőrzőpont volt. Akkor utána olvastam jobban és csak ekkor tudtam meg, hogy e rom alatt egy korábbi, még régebbi templom maradványai találhatóak.
Újrarejtve Dabason a Jézus szobor és Kápolnánál 47 11,700 19 19,318 koordinátán.
Az Aldi parkolóját használjátok!
A szobor és talapzata Árpád-kori kőtemplomot, csontokat és lakóházak maradványait takarják.
A szobor talapzatával együtt 10 méter magas, teljes egészében adományokból építtette az Áldos Hagyományőrző Egyesület. 2018-as avatása óta megosztja a környékbelieket egyrészt annak szükségessége miatt, másrészt a tervekkel ellentétben a tenyere nem kifelé áll, tehát osztaná az áldást, hanem ellenkezőleg. A kápolna befejezése még évekig várathat magára, a tervek szerint üvegpadlón keresztül lesznek majd láthatóak az ott fellelt csontok maradványai.
A templom ládájának megtalálásakor be lehetett autóval jutni a célig, de ezt ma már tiltó táblák és néhány méretes pocsolya tette lehetetlenné, maradt a hét kilométer séta ....
Mivel nem látom a koordinátákat a rejtő bejegyzésében, mellékelem:
Szélesség N 47° 15,707'
Hosszúság E 19° 25,081'
Magasság: 165 m
Bringás tekerés Monorról, könnyű gyors találat a sűrűsödő homály ellenére! A láda maradt, újra rejtési ötlet híjján és mivel már többször volt nálam, a mások örömére épűlésére 😊😄
Köszönöm a rejtést: Paparazzy48.
Megtaláltam.
A ládát elvittük, hamarosan újrarejtjük! [Geoládák v3.0.0_beta_18]
Újrarejtve Stiklivel. 2019.11.11 15;30
Csévharaszt Puszta templom. Mivel nagyon sok helyen járt a láda, a környékemen tudtommal kilőve az összes lehetőséget, hova is rejthettem volna, mint az eslő ládám színhelyére. Azóta is lelkesen ládázok, sok csodás helyet megmutatott és trükkös rejtésekkel igen megkedveltem.
A ládát könnyedén megtalálod, a templom rommal szemben kis akác tövénél, tuskó alatt. Kereszt segít...
2019. november 9-én 16:58-kor szakadó esőben újrarejtettem a budai Várban, a Mátyás-templomnál. Lépcsőn fel, aztán rögtön kétszer jobbra. Saroknál, a saroktól jobbra lévő fal tövében, borostyán takarásában, a falon lévő fehér kötődoboz alatt. Koordináták: N 47° 30,102' E 19° 2,088'.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Veszprémben nyaraltunk és már minden ládát összeszedtünk amikor észrevettem, hogy pont most érkezett ide ez a mozgó láda. Hála az égnek még a helyén volt így gyorsan logoltam és haza is jött velünk. Új helye a pár éve véletlenül egy ásatás során felfedezett templomrom szeretett (most már) városomban, Budakalászon.
Új helye: É 47 27.053, K 19 2.839. A templomrom mögött, a gödörben kővel takarva.
Sikeres megtalálást!
Megtaláltam! :) Köszönöm a rejtést! [g:hu 1.6.4] Kerékpáros találat, mivel egy Hacker Pschorr után motorikus jármű nem jöhetett számításba. Parádés rejtés, maradt!
Ez volt a kötelező találat egyik esete. Ebben a templomban keresztelték egyik ősapámat - a református időkben, 280 évvel ezelőtt. Református pap lett belőle, a Belső-somogyi Egyházmegyében. A templomot majd világosabb időben nézzük meg belülről, már régóta készülök rá. Jó volt látni és nézegetni a sok képet! Köszönöm a rejtést! A ládát elhoztuk, egy veszprémi rejtés van a tervemben.
_________________________
Újrarejtve 2019.11.02 12:30 Veszprém, Szent György kápolnánál. Koordinátái: Szélesség N 47° 5,826'
Hosszúság E 17° 54,164'
A vártnál jobb volt a helyzet, nem kellett külön álcát készíteni. Nagyon forgalmas a hely, ha nem viszed el, légy türelmes és olvasd el a verseket! Ekkor a láda nincs messze tőled, nyúlj be bátran a zöld alá! Maradványai 1957-ben kerültek elő a Szent Mihály-székesegyház északi oldala mellett. A kápolnát középkori oklevelek többször említik, a XVIII. században, a székesegyház bővítése kapcsán bonthatták el. Az építés valószínűsíthetően a XIII. század első harmadában történt, közel egy idős lehet a Gizella-kápolnával. A küszöbkövön az "IN LIMIE NO SEDETO" (helyesen: in limine non sedeto) felirat olvasható, azaz "A KÜSZÖBRE NE ÜLJETEK".Egy 1358-ból származó oklevélen olvasható, hogy itt őrizték Szent György fej-ereklyéjét. Egy másik, 1417-es oklevél szerint a kápolnában püspököt is választottak - a kápolna káptalanteremként is szolgált.
Vetési Albert püspök a kápolnát felújíttatta, 1473-ban vörös márvány gótikus oltárt állíttatott fel benne. Vetésit a kápolnában temették el, sírját, töredékes sírkövét a feltáró régész, H. Gyürky Katalin megtalálta, a sírban Ujhelyi János kanonok, segesdi főesperes és Vetési csontvázaival.
A kápolna maradványai alatt egy korábbi körtemplom alapfalai kerültek elő. Ez is Szent Györgynek lehetett szentelve, a Szent Imre-legenda említi. Építése a X. századra valószínűsíthető.
A kápolna maradványai fölé emelt védőépületet Erdei Ferenc tervezte. (Forrás: wikipedia)
Ismerős helyen: közel 14 éve jártam itt a GCHERP ládáért.
Karcag - Zádor-híd - Szent Ágota-híd - Nádudvar - Hajdúszoboszló - Hajdúszovát - Derecske - Tépe - Berettyóújfalu - Bakonszeg - Tetétlen - Kaba biciklizés, reggel hideg ködben, aztán szép napos időben. 150 km, 11 óra, 15 láda 27 ponttal, földutak, fazekasműhely, birkanyájak, gulyák, ...
2019.10.28 11:30 új rejtés: Berhida, Szent Kereszt templom. A láda a templom mögött, annak tengelyében, kétágú villanyoszlop tövében, fűvel és egy kis kővel takarva. N 47° 6,748' E 18° 8,103' 135 m.
A templom A XIII-XIV. század fordulóján épült. Kettős kőfedélzetű födémszéke (amely csak kőből készült, fát nem tartalmaz) különleges, ezen kívül csak egy ilyen van Európában. Egy darabig a reformátusoké volt, majd visszaszerezték a katolikusok. Oltára barokk (sajnos egy vandál betörő megrongálta), a falakon néhol freskómaradványok láthatók.
A láda elrejtése után fél órával Molnár Róbert diakónus kinyitotta nekünk a templomot, a vezetésből egy két és fél órás beszélgetés lett: teológiáról, irodalomról, művészettörténetről és még sok-sok mindenről. Közben a két boltozat köszti kamrába is felmehettünk.
Nagyon köszönjük, nagyon élveztük!
Megtaláltam,köszönöm a lehetőséget. :) vittem,ne keresd!!!!!!! [Kesser 2.4.7]
----------------------------------------------------------
Újrarejtve a Zeleméri templomromnál. Régen már volt itt egyszer a láda, most elhoztam újra ide. A romnál sokan voltak így ládát a romtól kicsit távolabb egy négylábú beton villanykaró tövében helyeztem el.
Új koo: N 47° 37,623' Hosszúság E 21° 34,694'
Hazafelé tartva egy kis kitérővel megtaláltam a Vértes lábánál. Tovább is állt Felső-Szabolcsba, ahol a székelyi református templom - félköríves szentélyéről ítélve - minden bizonnyal még az Árpád korban épült. Egy 1324-ben kelt oklevél szerint Szent Mihály tiszteletére szentelték. A XIII-XIV. században átépítették.1806-ban újonnan zsindelyezték. A templom mellett álló kis fatornyot 1807-ben emelték, magassága 15 méter. A templom kelet-nyugati tengelyű, a nyugati támpillérekkel megerősített oldalfalán nyílik a gótikus bejárat, felette fülke látható. A belső térben a XVIII. századi, népies, festett sokszögű barokk szószék érdemel figyelmet. A homlokzatból kiemelkedő fazsindellyel fedett torony szintén barokk stílusú.
Mivel a templom a faluközpontban áll, sajnos a rejtekhely is szem előtt van. A vasbeton oszlop alsó üregét jótékonyan védik az örökzöld ágak, viszont egy gyors mozdulattal előkapható a doboz, és ugyanúgy vissza is rakható ha valaki nem viszi tovább.
Szélesség N 48° 3,508' Hosszúság E 21° 56,093'
Ma nem volt szándékomban semmilyen túrácskára indulni, de ezúttal Zsuzsi kérte, hogy menjünk ki valahová. Picit gondolkodtam, hogy hová is kellene és akkor beugott kitkat vértesi ládája és tudtam, hogy az pont jó lesz. A térképre nézve meg ott virított ez a mozgó is, amit két és fél éve (2017.04.01-én találtam meg), úgy voltam vele, megnézzük, hátha itt lesz még. Nos, jelentem ott volt :-) sőt, tovább megyek: ott is maradt. A zámolyi torony ládát 2005 februárjában találtam meg és úgy emlékszem azóta nem jártam itt, azaz 14 és fél éve jártam itt. Ideje volt hát visszatérni :-) A toronyból sok nem maradt, de az tartja magát. Köszönöm a rejtést és az előttem itt járóknak pedig azt, hogy itt hagyták!
Megtaláltam! Továbbviszem!
Balaton-felvidéki túrázás alkalmával kerestük fel a templomromot, s mivel a helyi rejtésen kívül itt volt ez a mozgó is, amit öt éve nem fogtam a kezemben, ezért nem is akartam elengedni! A helyszín és rejtek is kitűnő választás volt, de holnap már Fejérben fog újra felbukkani! :)
--------------------------------------------------------------------------
2019.09.06-án újrarejtve Zámolytól északra, egy elpusztult középkori falu templomromjánál! A keresésben az utolsó kép segít!
N 47°20,915'
E 18°23,882'
Geovándor kirándulás után. Azt hiszem, én maradtam utoljára a csapatból, így elhoztam.
2019.08.27 14:00 új rejtés (Ábrahámhegyről biciklivel) Sóstókál templomromjánál. Szétágazó törzsű nagy fa vastag törzseinek elágazásában, kb. 120 cm magasan, ágakkal takarva. N 46° 52,192' E 17° 36,715' 160 m.
Megközelítés a GCSOS láda leírása szerint. A templomról is ott olvashatsz.
A túrán hallottam a többiektől, hogy a hazaútra került egy mozgó. Reméltem, hogy nem lesz olyan túlbuzgó a mezőnyben, aki elvinné, s ez a reményem megvalósult. Már többször is jártam a bélapátfalvi ciszterci apátsági templomban. Sőt, belülről is megcsodálhattam. Most erre nem volt lehetőségünk, így csak körbejártuk a romokat és ittunk a forrásból. A ládát nem vittük tovább. Dörmi mackóm tartott velünk.
Két évvel ezelőtt jártam ennél a szép középkori templomnál a GCHSHS ládájának felkeresésekor. Akkor nem volt nyitva a templom, most szerencsém volt, mert belül is láthattam. Nagyon szép az oltár, a szószék és a fakeretes stáció képek.
A mozgót elvittem, újra rejtés pár napon belül.
Új rejtés: Bélapátfalva, a középkori ciszterci apátsági templom közelében, a kis patak mellett fatuskó tövében.
Munka után bringás körön begyűjtöttem.
60 km lett a vége, kellemes levezetés volt a mai nap után. Mikor felértem Pilisszentkeresztre beborult az ég, elkezdett dörögni, így villámgyorsan logoltam, és fordultam, mert semmilyen esőcucc nem volt nálam, de végül szerencsém volt, nem kapott el az eső.
A klastromkertben már többször jártunk, de mindig szeretek ide feljönni.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Újra rejtve Hegyeshalom községben a Szent Bertalan katolikus templom mellett (koo: N 47° 54,902', E 17° 09,331'). A település közepén áll kis dombon az Árpád kori templom. A 13. században épült román stílusban, majd a 15. században gótikus stílusban átalakították. (további infók pl. ezen a linken: A templomról részletesen - Kisalföldi Tudástár
Ha kapun bemész, akkor a láda balkéz felől az első bokor alatt lapul talajszinten, de jó mélyen, hogy véletlenül ne lehessen rábukkanni.
Közös rejtés Erzsivel a pilisszentkereszti Klastromkertben. A láda a legutolsó lefedett pillércsonk tövéhez került az erdő felőli oldalon egy maroknyi avarral takarva. N47° 41.589' E18° 53.449'
Megtaláltam köszönöm,viszem. Már régóta szerettem volna ezt a ládát utolérni!Nem is bíztam benne, hogy még ott lesz mire délben odaérkezem! Ráadásul nagyon tetszik a rom és környéke.A környéken levő multi felkeresése során jártam már itt. Hamarosan rejtem. [g:hu 1.6.4]
Elvittük az első mozgónkat!
Hamarosan új helyen lesz és frissítek.
------------------------------------------
Az új helye a rádpusztai templomromnál van.
Nagyon szép kis hely a Balaton közvetlen közelében, mégis eldugottan.
A XIII. században késő-román stílusban, faragott homokkőből és téglából épült Árpád-kori templom. A romokat a néhai Rád falu temetője veszi körbe, amelyet az utóbbi időben parkosítottak.
------------------------------------------
Szélesség N 46° 46,227'
Hosszúság E 17° 45,544'
A bejárattól nem messze, talajszinten, kövekkel takarva igyekszik beleolvadni a környezetébe.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük!
Itt már ne keresd!
Tovább vittem. Rejtés hamarosan.
--------------------------------------
A szokásos hétköznapi hévízi fürdésre menet magamhoz vettem, majd hazafelé Kehidakustány közelében rejtettem el. Tervezett volt a rejtés is mára, így a dobozon javítani nem tudtam. Sajnos a doboz fedelén a négypontos záródás már nem tökéletes. Az egyik nagyobb és az egyik kisebb záródik, a másik kettő el volt törve. Nem szokásom, de most egy zacsiba tettem. Ha valaki tervezetten megy keresni, készüljön a javításra. Köszönöm! Toll sincs a dobozban, az enyémet meg elfelejtettem beletenni.
Rejtek: N 46° 51,303' E 17° 5,029' 152 m
A temető kápolnához közeli sarkában egy elfektetett sírkő alatt nagyobb kövek, azok alatt a doboz. A kilátszó rész élő fűcsomóval takarva.
Szent Miklós-temetőkápolna
N 46° 51,298' E 17° 5,044' 152 m
A török pusztítást követően a kehidaiak többen kitelepültek a falutól mintegy 1,7 km-re lévő Kiskallos területére, ahol a XIII. század óta Szent Miklós tiszteletére szentelt templom állt. A román stílusú, árpád-kori épület a XVII. században megrongálódott, ezért 1719-ben kijavították, felújították és azóta temetőkápolnának használják. Oltára XVIII. századi barokk munka.
Hajója alatt van a Deák család a XIX. században épített kriptája Deák Ferenc felmenőinek sírjaival.
Ide temették Deák Ferenc nagyanyját, apját, édesanyját és bátyját is. 1945 után a kriptát feltörték, a barokk berendezést szétverték, a sírokat feldúlták.
1975-ben és 2001-ben is helyreállították.
Valami miatt nagyon pontatlan volt a telefonom GPS-e, igy egy kicsit sokat jarkaltam. A ladat ELVITTEM, a tervek szerint vasarnap rejtem el.
--------
A ladat egy Balatonnyival nyugatabbra vittem, Keszthelyre. A Foteri Magyarok Nagyasszonya templom 1386-ban epult, igy egy kicsit kilog a szigoruan vett Arpad-korbol, de ugy gondolom, talan belefer.
Újrarejtve Veszprémben, a Szent László templom mellett odúban.
Temploma helyén a középkorban Szent Margit vértanú nagy és gazdag bazilikája állt. Ennek helyére 1740-ben kis kápolna kerül Szent László tiszteletére. Mai neoromán temploma 1902-ben épült.
Elvittük! Rejtés hamarosan! 2005-ben már megtaláltuk ezt a szép templom romot, akkor még kicsik voltak a gyerekeink. Most már csak ketten keresgéltük meg. Akkor a kukoricáson keresztül, most a földúton. A találat után hatalmas eső kerekedett. Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5] Elvittem. Újrarejtés terv szerint a következő hétvégén.
Újrarejtve 06.21. 19:40 Hetyei templomrom (Ádánd) N 46° 50,425' E 18° 11,547'
A láda meglátogatta a GCHETY ládát, de nem a toronyban kapott helyet, hanem azon kívül, a közelében található egyetlen kis termetű, soktörzsű fa (avagy bokor) ágai között. Gps nem is kell, megtalálod egyből.
Hosszúnadrág viszont erősen ajánlott a szúrós miafenék miatt, na meg szúnyog is van.
Kocsival be tudsz menni - száraz időben - a toronyig a a kukorica földek között húzódó úton. (És ha tényleg a toronyig mész a szúrós izék nagy részét is megúszod; ne állj meg ott, ahol a kukoricás "kitágul", gurulj még pár métert.)
https://balatoniromok.blogspot.com/2014/10/hetyei-templomrom-adand.html
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Elvittük. [g:hu 1.6.2y]
Mivel tegnap Zircen fél órát késtünk, nem volt kérdés, hogy a szomszéd faluban rástartolunk. Az istentisztelet előtt a templomot is nyitva találtuk. Köszönjük a rejtést! Újrarejtés két héten belül, de igyekszünk fürgék lenni!
_______________
Igen, köszi Parmerozpazepan !
_______________
Újrarejtve 06.02-án Zánkán. Ide is igyekeztünk az istentisztelet előtt ideérni, sikerült is jó sokat várni. A rejtés vöröskövön, borostyán alatt. Koordinátái: Szélesség N 46° 52,715' Hosszúság E 17° 40,300'.
Az építményt az 1333-35-ös pápai tizedjegyzék említette először. A templom építéstörténetét az 1984-1985-ös műemléki feltárás során pontosították. A mészkő sziklaszirten álló templom építését a 12. század elejére teszik, ezzel a templom a Balaton-felvidék egyik legkorábbi építésű temploma.
Építészeti elrendezése miatt különleges műemlék. Keleti oldalán álló szentélye ugyanis kívül négyszögletes, belül rotunda, vagyis kör alaprajzú. Ez a szentélytípus keleti eredetű, kisázsiai és egyiptomi keresztény (kopt) templomok épültek ilyen stílusban, hazánkban nagyon ritka. A szentély fölé 1786-ban, a nagy felújítás során építettek tornyot.
A templom eredeti tornya ugyanis az átellenes, nyugati végén volt, és mintegy másfél évszázaddal később emelték, mint a templomot. Ennek a toronynak pedig az volt az érdekessége, hogy a szélessége megegyezett a templomhajó szélességével. Rejtély, hogy kik és miért építették ilyenre, ugyanis ennek párhuzamai német területről ismertek, főleg a Brandenburgi Őrgrófságban volt elterjedt. Valószínűleg azonban ez a jelentős torony-alapterület volt az oka annak, hogy a nagy felújítás során nem ezt az eredeti tornyot állították helyre, hanem a kisebb átmérőjű szentély fölé emeltek egy új, karcsúbb tornyot.
További érdekesség, hogy a templomhoz korábban csatlakozott annak déli részén egy sírfolyosó, azaz boltozott kripta is. Ebben a feltáráskor a sziklába mélyített sírokat, bennük össze-vissza dobált csontokat találtak, vagyis a sírokat kirabolták. Jelenleg ennek már csak alapfalait látjuk. Ez valószínűleg a templomot építtető Atyusz nemzetség temetkezési helye lehetett.
Az 1984-85-ben végzett régészeti és falkutatásokat követően 1993-94-ben egy nagy, átfogó rekonstrukcióra került sor, melynek során a 12-13. századi állapotokat próbálták visszaállítani. Kibontották a déli oldalon lévő,befalazott Árpád-kori bejáratot. Az egykori, nyugati torony két befalazott ikerablakát is kibontották, amelyeket római kori oszlopok tagolnak, ezek jelenleg a templom leglátványosabb elemei.
Honnan kerültek ide római kori oszlopok? Valószínűleg helyből, vagyis a templomdombról, ugyanis a régészeti kutatások szerint a templom egy római villa alapjaira épült. A felújításig a szószéket is másodlagosan felhasznált római-kori oszlopok támasztották alá, amelyek jelenleg a szentély két szélén láthatóak kiállítva. Fenn a karzaton is láthatunk római kori kőfaragványokat. (Forrás: geopark.hu)
A templomról műemlékes szemmel ITT olvashatsz.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elvittük Makimókussal.
.....................................................................................
Újrarejtve: Litér református templomának udvarán, mogyoróbokor tövében. A torony bal oldala és a ferde vonalú kerítés között.
E 18°0'32,98104" N 47°5'49,47108"
A templomot a XIII. században építették, korai gótikus stílusban. 1582-ben már romos volt, 1784-ben építették újjá.1794-ben tornyot is kapott.
A napjainkban látható - simára vakolt falfelület előtt álló - homokkőből épült díszes udvari déli (oldal)kapuja egy már korábban meglevő, szerényebb kapu helyén készült, a XIII. század második felében. A kapuépítmény román stílusú architektúráját a franciaországi Chartresben kialakult oszlopszobros kaputípus első magyarországi jelentkezésének tekintik.
A templom legértékesebb részét, a kapuzatot, 1961-ben találtak meg, és 1969-ben állítottak helyre. A templomot 1898-ban restaurálták, és a rekonstrukció során távolították el a festett, kazettás mennyezetet.
2019.05.22. 9:30
ÚJ REJTEK: Zirc középkori templomrom 47°15,840' 17°52,537'
A rom melletti piros térkővel körbekerített "falrész" lépcsőhöz közeli sarkában, egy kővel takarva.
Megközelítés: Zirc, Köztársaság utca 2. felől (Szent Bernát Idősek Otthona). Portaszolgálat működik, de a rom NAPKÖZBEN mindenki számára díjmentesen megtekinthető, parkolási lehetőség van az udvarban.
Az esti órákban az udvar kapuval lezárásra kerül, a rom ilyenkor nem megközelíthető.
Az apátságot III. Béla 1182-ben alapította.Több évtizeden át dolgoztak a korai-gót templomon és kolostoron. A mohácsi vész után pusztulásnak indult, a szerzeteseknek menekülniük kellett. 1732-ben a heinrichaui ciszterciták letették alapját a mai apátsági templomnak s ettől kezdve gyors egymásutánban tűnik el a nagyszerű középkori templom és kolostor, hogy anyagot szolgáltasson az új épülethez. Emlékül csak a templom egyik pillérét, a mai Szent Imre szobor talapzatát hagyták meg eredeti helyén.
Megvagy! [g:hu 1.6.2y]
12 év után újra megtaláltam ezt a mozgót. Előző nap jött egy hirtelen email, hogy vidékre kell mennem munka ügyben és útba esett ez a láda is. Bábolna környékén az eső is kezdett elállni, így viszonylag száraz időben tudtam a ládát megközelíteni, de örömöm korai volt, mert hamarosan elkezdett esni az eső, a teelonommal nem is tudtam képeket készíteni.
A láda maradt a helyén.
Libertyvel hoztuk le ezt a mozgó ládát, így természetesen maradt.
Ápolt és gondozott hely, mindkét oldalra kilátással. A közeli kilátót is megnéztük, meg persze a domb alatti forrást is.
Köszi a rejtést!
Kecskemétre mindig szívesen jövök vissza, hittem, hogy elcsípem a ládát, sikerült így hát el is vittem. Újrarejtés hamarosan.
Új rejtés: Ravazd, Szent. Villebald templomrom
A rom közelében egy fa tövében találod a ládát, közös rejtés sinus90-el.
47°31,876' 17°45,538'
Ravazd, Szent. Villebald templomrom
Bár régészeti kutatások és a szántás közben előkerülő leletek is bizonyítják, hogy Ravazd már a római korban is lakott volt, ma még sajnos nem rendelkezik a falu olyan kiállítással, ahol ezeket a tárgyi emlékeket meg lehetne tekinteni.
A turisták számára látogatható legrégebbi történelmi emlék a ma Bilebárdnak nevezett dombon felállított fakereszt és emléktábla, valamint a középkori Szent Villebald templom rekonstruált alapjai. Hajdanán ezen a kis dombon állt Villebald temploma ― az egyetlen Magyarországon, melyet az angol származású eichstätti püspök tiszteletére építettek ― mely a középkorban híres búcsújáróhely volt.
A templomról az első írásos utalás a 11. századból való, majd a 18. századig több írás, hagyatéki szerződés is említi a remeték által lakott helyet. A templom tiszteletét a középkorban fokozta a közelben található forrás is, melynek gyógyhatást tulajdonítottak.
Sajghó főapát a 18. század elején Naplójában így ír erről:
" A szent Villebald-templom melletti forrás a Ravazdnak mondott falu területén sok betegséget meggyógyított." (Sólymos Szilveszter OSB, 2000. 15.o.)
Az ősi templom sorsa a bencés rend 1786-os feloszlatásával és a falu új templomának elkészültével pecsételődött meg: a remeték elhagyták, a falakat elhordták építkezésekhez, többek közt a pannonhalmi könyvtár épületéhez.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.2y] Maradt.
Nagyon szép templom. Bentről kiszűrődött az éppen zajló istentisztelet hangja.
A ládát most nem tudom újra rejteni, annak meg nincs értelme, hogy egy hétig rajta üljek, ezért marad itt.
Megtaláltuk, köszönjük!
Hamarosan rejtjük. :) [Geoládák v2.2.5]
ÚJRA REJTVE:
2019.05.04. 19:15
Kecskemét: Szent Miklós-templom, más néven a Barátok temploma, vagy Ferences templom a város katolikus hitéletének egyik központja, Kecskemét legrégebbi, ma is álló épülete.
Építése: 1290 körül
Stílus: gótikus, barokk, copf
A láda talajszinten keresendő!
N 46°54.408'
E 19°41.561'
Bicajjal Bocskaikert felől könnyen elérhető a rom, ahol már jártam a hagyományos láda kapcsán. (Illetve pár éve a mozgó is megfordult itt.) Szomorú, hogy a műemlék állapota tovább romlott, gazdátlan a környék. Tovább állt a doboz. (A ládaoldalról hiányzó nyomait beírom, hogy teljes legyen az adatbázis.) Itt volt: N 47° 36,078' E 21° 41,703'
Tovább állt Napkorra, ami a helyben olvasható információs tábla szerint a környék legrégibb települése. Templomának egyes részeiről ugyanez mondható el, hiszen története szerint 1319-ben már Szent István templomként említik, az építése a tatárjárás előtti időkre tehető. Az 1770-es években újjá épült, a régi köveket a szentélybe építették. 1965-ös tatarozásakor egy 700 éves freskó is előkerült.
A doboz a templomkertbe, az ősi falak tövébe került, kavicsok alá, épp ezért az éjszakai keresés nem javasolt. A kép segít!
Szélesség N 47° 56,541' Hosszúság E 21° 52,171'
A láda új helye: Nyírmihálydi, református templom melletti harangtorony északi oldalán, a templomtól távolabbi sarkon a zsindely alatti gerendán pihen kb 1,8 m magasan.
Új koordináták: 47° 44,199
21° 57,848
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nyírmihálydi település viszonylag épségben megmaradt kis Árpád-korabeli fazsindelyes temploma román stílusú, és a XIII. század második felében emelték.
Az akkori egyetlen szilárd téglaépület, mely ma értékes műemlékként van országosan is nyilvántartva.
Félköríves szentélyrésze eredetileg talán körtemplomnak épült.
A XVIII. században részben átalakították, ekkor kapta a barokk stílusjegyeket.
A szentély déli, román kori ablakának kávájában is mértani festés látható, s középkori festésnyomok maradtak meg a hajó északkeleti falán és a szószékkorona környékén is.
Új helye a miskolci Avasi templomnál az északi oldalon a fal tövében, csatorna mellett a borostyánban talajszinten lelhető.
Az eredeti templom közel nyolcszáz évvel ezelőtt épült, írásos említése 1241-ből való, egy pápai adójegyzékből ismert. Sajnos ez a templom a tatárjárás során elpusztult. Újjáépítése 1260-ban kezdődött, román stílusban. Méretében a jelenlegitől kisebb, vastag falú templomot emeltek az Avas északi oldalában, amely Miskolc belvárosának legrégebbi épülete, egyben hazánk ötödik legidősebb temploma. A vélhetően Szent Istvánról elnevezett templom sem állt sokáig, mert a még Miskolc környékén portyázó tatár csapatok 1285-ben fölgyújtották. A XIV. század első felében helyre állították a templomot, és I. (Nagy) Lajos király idején tovább bővítették.
A templom további története elolvasható itt: http://www.reformatus-avas.shp.hu/hpc/web.php?a=reformatus-avas&o=oIspVlUqVW
Láda koordinátái: N 48° 6,092' E 20° 46,703'
Újra van rejtve a láda. Az új helyszíne: Tornaszentandrási ikerszentélyes templom deli oldalan lévő falba van rejtve.
Koordináták:
N 48° 31,0775' E 20° 46,7945'
Magasság 208m
A templom neve először 1283-ban szerepel egy okiratban. A templom egyedülálló kettős szentéllyel rendelkezik. Belülről csak előzetes bejelentkezés után lehet latogatni: 06-48-453-009
Igazabol a Hernád-attoreshez indultunk, ahol mar egyszer 5 éve jártam télen, s akkor csodas volt, de most minden tiszta jeg volt, s egy komoly fenekre esés után fel is adtuk. Talán majd tavasszal újra próbáljuk.
Jánkmajtison mentünk keresztül, így megkerestük a mozgó ládát. A templom és berendezése is szép, de minden forrás szerint gótikus, és XV. századi. Tehát nem Árpád-kori. Talán ha kicsit körültekintőbben rejtegetnének a rejtők...
Ezek után mindenképpen tovább állt a doboz Csütörtökhelyre, ahol a Szent-László templom eredetét a XIII. század második felére teszik. Ihol róla egy érdekes kis írás:
https://mno.hu/migr_1834/a-csutortokhelyi-templom-682740
A rejtek egy bokor fészke, a kerítésen kívül, szántóföld felől.
Szélesség N 49° 0,172' Hosszúság E 20° 27,755' Magasság: 557 m
Megtaláltam,köszönöm a lehetőséget. :) majdnem :) maradt!!!!!!!! [Kesser 2.3.2]
Az eredeti koordináták pontatlanok voltak, így rossz helyen keresgéltem. Sikerült a rejtővel beszélnem és így mostmár helyes a koo. Sajnos este 6-kor már lánccal-lakattal bezárásra került a templomkert így csak kerítésen kívülről szemezhettem a ládával. A jelszót elkértem. :)
Köszöni a rejtést a Kálmán Család!
Továbbutazott...
-------------------------------------
Új rejtek: Gacsály, református műemlék templom. Méltó módon helyreállított templom várja a "keresőket".
A láda a templom mellett található régi parókia templom felőli sarkában!!!, tégladarabok takarásában. (segít a fotó)
Templomról bővebben: http://temple-tour.eu/hu/gacsaly/16
N 47° 55,789' E 22° 45,666'
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Bár nem teljesen kerek, de 0-ra végződő találatot akartam a GCNGCT-nek, szóval inkább ezzel kezdtem. :D A másik láda leírásánál több részlet található, élmény volt ide eljutni, és még egy be nem tervezett láda is sikeresen útba esett. :)
Maradt! [Geoládák v2.2.4] 1009.
Útba esett Berekböszörményben. A templomot már ismertem, de a csinos faluközpontban jó volt kinyújtózni kicsit, illetve a rejtés is jól sikerült!
A cache tovább jött Nagygécre, ahol emlékeim szerint csend, nyugalom, elhagyatottság honol. Ehhez képest monumentális emlékpark, ill. őr fogadott, akivel kicsit elbeszélgettünk. Szerencsére az Árpád-kori falakkal is rendelkező templomot felújították, így tovább állhat mementóként a történelem legújabb kori viharaiban is. A rejtek a múzeumépület utáni első parasztporta vasbeton villanyoszlopa. Szélesség N 47° 50,853' Hosszúság E 22° 44,615'
Egy kis történetismertetés:
A géci, Szent Péter tiszteletére dedikált templom a XIII. század második felében - közelebb a századfordulóhoz - épült. Ebből a téglából rakott hajó falai maradtak fenn mára, melyek közül a délit három félköríves záródású, keskeny résablak töri át. Az északi oldalhoz sekrestye csatlakozott, ennek ajtaját a templom XV. századi bővítésekor befalazták, s az elbontott sekrestye alapfalai által határolt területet csontkamrának (ossarium) használták. A templom bejárata a nyugati oldalon volt. 1896-ban a ma is álló, háromszintes, zömök, gúlasisakos torony emelésekor a bejárat bővítésével tüntették el a román kori kaput.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Elvittük.
[g:hu 1.5.4]
Berekböszörmény első temploma a XI. században épült. A XIII. században mellé, kelet-nyugati tájolással, hosszházas templomot építettek, díszes három-oszloptagozatos bélletes főkapuval. Az épület jelenlegi formáját az 1824. évi részleges átépítés után nyerte el, melyhez 1783-84-ben épült torony csatlakozik. A műemlék református templom a bihari térség jelenleg ismert legrégibb használatban lévő temploma.
N 47° 3,799' E 21° 40,911'
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elhoztam, bocsi cetlit kitettem Már tegnap este láttam, hogy itt állomásozik és meglepetésemre még ma d.u. is itt volt. Nem bírtam ki, hogy ne menjek érte :)
[Geoládák v2.2.4]
Újrarejtése pár napon belül!
Balatonudvariban a Római katolikus templomnál van a láda. A templomhoz vezető lépcső jobb oldalán lévő villanyoszlop tövében 1db kővel takarva. Parkolni közvetlenül a templom előtt tudtok.
Szent Márton püspök műemlék templom:
A 71-es számú főút mellett épült Római katolikus templom a 13. században készült román stílusban, átépítették klasszicista stílusban 1840 körül.
Ábrahámhegyről biciklivel. Este láttam meg, hogy nagyon közelre került a mozgó. Az elmúlt napok hideg, esős időjárása miatt eltolódott az életritmusom: a szokásosnál később keltem. Ma próbáltam kicsit hamarabb, hogy le ne maradjak.
A környéket 50 éve ismerem, a Kerekikáli templomromnál (N 46° 52,413' E 17° 33,947' 165 m) már sokszor jártam, .hu-s és .com-os láda miatt is, most pedig ezért a mozgóért (amely már másodszor járt itt).
Új rejtés (2018.06.17 08:30): Kisfaludi templomrom (N 46° 52,519' E 17° 32,943' 195 m), a láda a tábla mögötti alacsonyabb faldarabban, elöl, jobbra, lent.
A ládát 5 km biciklizés után (Szentbékállán megvettem a reggelimhez a kifliket), az előző rejtektől alig több mint 1 km-re, Mindszentkálla másik oldalán rejtettem el. Kisfalud templomáról 1335-ös az első írásos emlék, de a romról keveset lehet tudni. Keletre tájolt hajójának oldalfalaiból maradt meg egy kevés. Az egykori szentély mögött a Káli-medence és a Hegyestű jellegzetes, félbevágott kúpja láható. Megfordulva a Kopasz-hegy magasodik felettünk, jobbra, alattunk pedig Mindszentkálla temploma látható. POI.
2018.06.19 11:30 A ládában nem volt toll, így ma visszamentem újra, és vittem bele egyet. Biciklizés a standard "Káli nagy kör"-ön, Ábrahámhegy - Mindszentkálla - Szentbékálla - Köveskál - Balatonhenye - Monoszló - Köveskál (Káli kövek borozó) - Kővágóörs - Kékkút - Salföld - Ábrahámhegy útvonalon, lassan melegedő, de még mindig nagyon szeles időben.
Fogtam! [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Közös rejtés Ha2-nek köszönhetően! "Érdekes" volt a megközelítés a búzatáblán keresztül, de derekasan helyt állt a 11-fős csapat!
A sorompótól bő fél óra volt kényelmes tempóban. Szuper hely. Vadregényes környezetben monumentális romtemplom. Jó lenne ha nem hagynák pusztulni. Ha kicsit megpihenünk érezzük a hely szakrális hatását.
Újrarejtve: Zöldsportos bringatúrán.
A romtemplom belső falában,a márványtáblától jobbra lent keresd a ládát.
Megtaláltam, és jön is velünk. újra rejtés, és az adatok frissítése még a mai nap folyamán!
A láda újrarejtése megtörtént. Az új helye a Gönc fölött található Pálos kolostorrom.
Megközelítése Göncről a jelzésen érhető el. Az út sok helyen vízmosásos, és eső után csúszós. Minket a rejtéskor elkapott egy jó kis zivatar, a vastag felhőzet és a nedves növényzet miatt a koordináták lehet kicsit pontatlanok:
N 48° 28,575' E 21° 19,579'
A rejek
Ha a kolostorrom főbejáratánál állsz, akkor kívül a bal oldalon a főhajó fala és a kis kiálló épületrész (sekrestye) találkozásánál, lent a sarokban van egy kis üreg. Abban a kövek alatt rejtőzik a láda.
Bicajjal Abaújszántón 25 percben. Szinte ismerős helyen a pontos koordináta mellett könnyen előkerült a láda - tollat esetleg majd valaki tegyen bele. A logolás után megnéztem az összes emlékművet, majd visszagurultam a megállóba, ahol már jónéhányan várták a vonatot. A cache változatlan helyen várja további megtalálóit.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Vittük tovább! :) [Geoládák v2.2.3]
Elindultunk délután a ládikával meg a három gyerkőccel a tuti helyre (azt hittük): itthon még úgy terveztük, hogy Vizsolyba kerül. Legalább szétnézünk ott is, megnézzük a bibliát... persze! Vasárnap este nyilván esélytelen az ilyesmi, 6 után már csak a kocsma volt nyitva. :) A templomkert zárva, így GCVIBI-t sem sikerült begyűjteni. Körbejártuk azért, hogy a rejtésre megfelelő helyet találjunk, de a helyi fekete sereg folyamatos megfigyelés alatt tartott minket, lehetetlen küldetés volt. Így hát vissza a kocsiba, újratervezés...
Kitettük végül új helyére Abaújszántó árpád-kori római katolikus templomához.
A templomkertben kerítés melletti bokor tövében keresd.
Mai95-tel megtaláltuk és elvittük. Köszönjük karcsi9641 telefonos segítségét.
2018.04.16. 18:37-kor újrarejtettem a budai várban a Mária Magdolna-templomnál. Talajszinten keresendő, néhány kővel takarva. Koordináták: N 47° 30,221' E 19° 1,738'
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Elhoztam [Geoládák v2.2.3]
Már régóta figyeltem ezt a ládát és mivel úgy tűnt, hogy senki sem akarja megkeresni, úgy gondoltam, hogy mozgásba hozom. A láda egyébként nem a bokorban volt, hanem egyszerűen le volt téve a stációra, de szerencsére épségben megmaradt.
----------
Újrarejtve: Hidegségen, a temető mellett található Szent András apostol templom egyik oldalbejárata melletti beugrásban a fal tövében.
Koordináták: N 47° 37,507' E 16° 44,603'
A ma látható templom keleti végét alkotja a speciális kívül négyszög, belül kör alaprajzú rotunda. A körkápolnában a XIII. századból származó értékes freskók találhatóak. A szentély fölött barokkos toronnyal látták el és romantikus hajót toldottak hozzá. A templom jó állapotban van, mind az épület, mind a környezete átlagon felül gondozott.
A falut és rotundáját először 1274-ben említi egy okirat, de kutatók szerint a templom falai már ezt megelőzően is állhattak. A fal külső részeinek kövei a fertőrákosi kőfejtőből származnak. A körtemplom elkészültekor 30-40 fő befogadására volt alkalmas.
GCMKAT ládával együtt egy jó kis futáson begyűjtöttem,rejtés a héten.Köszi a rejtést!--------Újrarejtés Csáván,az Őrvidéken a Keresztelő Szent Jánosról elnevezett templomnál(Stoob,Burgenland,Ausztria).A 13. századból származó épület szép példája a falusi román kori építészetnek. Torony nélküli, keletelt tengelyű, egyhajós templom, félköríves szentéllyel, déli oldalán bejárattal, az északi falhoz illesztett sekrestyével.(forrás:Műemlékem.hu).A láda a templom hátoldalánál az egyik stáció melletti bokorban van.
A hely már ismerős volt, mivel 2014. novemberében már jártam itt. Új rejtés hamarosan.
Új rejtés: Rábasömjén-Sárvár, Szent Márk Árpádkori templom
Nagyon örültem, amikor sikerült rábukkannom erre szép kis templomra, mivel itt még nem járt ez a mozgó láda. A láda az örökzöld bokor alatt rejtőzik.
A rábasömjéni Szent Márk templom a vár mellett az egyetlen Árpád-kori eredetű alkotás Sárváron.
Első írásos említése 1288-ból való.
A XIII. században még Szent Péter, a XVII. század végén már Szent Márk nevet viselte. Román kori eredetre emlékeztetnek tornyának ikerablakai, bélelt kapuzata, a sekrestye bejárataként használt román stílusú kapuzat, s az épület keletelt tájolása. Az 1933-as átalakítása során neoromán külsőt kapott. Az 1973-as tatarozás során újabb román kori részletek kerültek elő.
A templomtérben Pruzdik József festőművész négy Szent Márk életéből, s egy Jézus életéből vett jelenetet festett meg freskó technikával.
Maradt a helyén.
A holnapi ládakeresést kezdtem tervezni, de a térképen éppen a szomszéd faluban látszott egy mozgó. Általában biciklivel járok erre, de most feleségemmel átautóztunk.
Elvittem
Rejtés Botpusztán a kápolnánál. Mészáros Péter atyával, az etyeki plébánossal beszélgettem a templomról. A helyi legendák, és kutatások szerint, itt Árpád-kori templom állt, aminek helyére, a köveit felhasználva építették később a gótikus stílusú kápolnát. Állítólag az elrejtett ládánál látható faragott mészkő a régi templomból származik.
Koo: N47 27.585 E018 43.770
A rejtést el sem lehet téveszteni, kápolna falában lyuk, a ládát abban találod.
Köszönöm a rejtést, tetszett a helyszín. Mai95-tel elvittük.
2018.01.03 19:00: Újrarejtve a töki romtemplomnál Mai95, Nikicsu és Chubby társaságában. A láda a fal egy résébe került, kb. 160 cm magasan, kővel takarva, nagyjából a GCTORT dobozával szemközt.
Koordináták: N 47° 34,253' E 18° 45,115'
A pécsi székesegyházban az éjféli miséről ugyan lemaradtunk, de a ládáról Hörcsög gavallérságának köszönhetően nem. Mi viszont vittük, ahogy Hörcsög is tette volna, ha nem esik meg rajtunk a szíve. Köszi!
Itt találtuk: N 46° 4,726' E 18° 13,400'
Ráckeve Kiskunlacháza felé eső határába, egy ma már csak pusztatemplomként ismert 12-13. századi eredetű romhoz rejtettük. A helyen a török előtt Pereg (Berek) falu állt, így a templom sem a pusztában épült eredetileg. A falu lakói a Duna közelségéből adódó rendszeres árvízveszély és a törökök pusztításai miatt elhagyták a települést, a házak elpusztultak, a templomból csak pár falmaradvány élte túl a századok viharait. Érdekesség, hogy a templomrom feltárásakor egy római faragott kő került elő. Az állatokat zenéjével elbűvölő Orfeuszt ábrázoló dombormű a templom oltárát díszíthette.
Ide rejtettük: N 47° 10,047' E 18° 57,335'
Mi lehet jobb egy karácsonyi nagycsaládi ebéd után mint egy kis ládakarbantartás és ládatalálat gyönyörű időben a pécsi székesegyház csodaszép környékén?
Bicajjal Pinnyétől Sopronkövesdig ezen az eső után már szép, napos szombat délutánon. Még teljes őszi pompájában mutatta magát a temető, a környező fák némelyike. Itt bújik meg a régebbi templom az újabb árnyékában. Gyönyörűek!
---------------------------------------------------------------------------
A láda ezúttal Ajakra látogatott. A városka legrégibb műemléke a mai református templom, mely eredetileg katolikus volt. Építési ideje a XIII- XIV. századra tehető. Az első említés 1332-35-ből való, mely szerint Szent Miklós tiszteletére szentelték fel. 1681-ben a templom egy része elpusztult, a lakosság féltett holmijának megőrzésére használta. 1773-76 között, egy templomhasználati per után a reformátusok tulajdonában maradt. 1786-ban sor került a helyreállítására, az eredeti tervek alapján. A gyülekezet első anyakönyve 1788-tól indult. Egyhajós, egyenes szentélyzáródású középkori templom, tető feletti kis toronnyal. A főhomlokzatból négyzetesen kiugró nyeregtetős, ajtószárny nélküli bejárati csarnokkal. Felette kör alakú világító ablakkal. A hajó sarkait egy-egy a tetőrész magasságáig felfutó támpillér erősíti. A templomhajó déli részén három, a szentély hátsó falán két keskeny résablak van.
A doboz örökzöld cserje alá került, mivel jobb lehetőséget nem találtam. A képen látható ágak közötti beékelődésnél balra nyúlj be!
Szélesség N 48° 10,911' Hosszúság E 22° 3,899' Magasság: 102 m
A láda a nagylózsi temető Szent-István kápolnájához lett rejtve.
A kápolna alapításáról szóló legenda szerint Szent László király a helyi földesúr kegyetlensége miatt kirótt büntetésként rendelte el az építést,pontos ideje bizonytalan,valamikor a XI. század vége és a XIII. század közepe között történt.
Érdekesség,hogy a felmenő falak un. halszálkakötéses technikával készültek.
Bocsi cetli maradt, a ládát elhoztam Sopronba. Rejtés hamarosan.
Köszönöm, hogy idehoztad!
UPDATE
Újrarejtve a Sopronbánfalva-Mária Magdolna kistemplomnál.
A XII. században épült, kőből rakott Mária Magdolna-templom a román stílus és a kora gótika egyedülállóan szép hazai emléke egyszerűen formált részleteivel, hajójának falfestményeivel.
A templom hajója ma is román stílusú, a XIV-XV. századi szentélye és tornya gótikus. A belsőben szép, XII. századi, román stílusú és XV. századi, gótikus falképek is megőrződtek.
A torony a 14. század elején épült, mintája a soproni bencés templomé volt.
Szélesség N 47° 40,722'
Hosszúság E 16° 33,034'
Magasság: 259 m
Körülbelül 1méter magasságban keresd, a buszmegálló-táblától 3-4 méternyire
......Csak egy Bocsi cetlit hagytunk! Egy kis maklári sütizés utáni hirtelen felindulásból elkövetett ládázás, két csinos nő társaságában. Már unalmas volt a hely számára, indul Kék túrázni. Köszönjük!
Újrarejtve: Káptalantóti, Sabari templomromnál, egy régi tűzrakó hely közepén, kövek alatt. Szerencsés megtalálást!
Új koo: 46° 51,062 17° 31,746
Fogtam!
Közös rejtés zalajaroval a Tisza-menti biciklitúrára menet.
A kőfalú templomrom falának tövében tégla mögött keresd Mezőnyárádon! Az új koordináta: E47 51,223' K20 40,665'.
1. Keresd meg az ÁKT ládát. Ha továbbviszed, hagyj egy "bocsi cetlit" (ha fogyóban van, légyszíves pótold) az utánad érkező, és így hoppon maradó ládászoknak, melyen feltünteted a felhasználónevedet, és hogy mikor vitted tovább a ládát.
Sajnálom hogy hoppon maradtál, de az " okostelefonom" lemerült .
BOCSICETLI MARADT !!!
Semi nem ír elő ezenkívűl semmit. EZ EGY MOZGÓ ! Ezért vállalni kell a következményeket.
Egyébként én a helyedben nem szólnék semmit.
...és nézz utánna mikor reklamáltam, és miért? Bizti meg volt az okom rá.
Ezen a környéken nagyon nehéz már olyan Árpád-kori templomot bemutatni, ahol nem járt még a láda, így nagyon megörültem, amikor Péter60-nak eszébe jutott ez az alig ismert hely és meginvitált egy közös rejtésre. Egy gyors délelőtti 30 km biciklizés a harmincpár fokban és már helyére is került a láda.
Keressétek és vigyétek tovább, hiszen ez egy mozgó!
Ritkán jön ennyire házhoz egy mozgó, reggel munkába menet elhoztam.
Újrarejtés 2017.08.01.
Máza határában a hajdani Koromszói apátság romjainál. Az apátság az 1240-es években épülhetett. A templomáról feltételezik a régészek, hogy egy háromhajós bazilika volt: szélessége 24 méter, amelynek déli mellékhajójában kegyúri sírokat is találtak.
Bővebb infó a fotón is látható információs táblán, érdemes végigolvasni.
N46 16.380 E18 23.899
Szekszárdi rövid séta előtt láttam a ládát, hogy épp itt van, s mivel még ilyennel (mozgó) nem találkoztam, eljöttem megnézni. Tovább nem tudom vinni. Ha így ez érvényes találat, akkor örülök neki.
10/1. Ládatúra a Göcsej és a Zalavölgy dimbes-dombos tájain.
Újrarejtés hamarosan.
Új rejtés: Szekszárd, Bencés apátság romjai
A Megyeház udvarán található a Bencés apátság romjai, de a láda a Megyeháza melletti parkban, a Gyűrűkert szobornál egy 6 ágú fa tövében, talajszinten, futó növény takarásában található. A rejtekadó fa a gyűrű közepén látható :)
Itt még nem járt a láda, ezért egy pár sor ismertető a helyszínről:
A szekszárdi bencés apátságot a nagyhírű I. Béla király alapította 1061-ben. A kereszt alaprajzú templomot a királyi család temetkezési helyének szánták, a hagyomány azt tartja, hogy I. Bélát 1063-ban itt temették el, azonban a királyi sírt ezidáig nem találták meg. A bencés apátság története
1212-ből származik az első írás, oklevél, amely igazolja a szekszárdi apátság hiteles működését. A tatárjárás után az apátság épülete köré vár épült. A 14. században monostori iskola működött az apátságban. 1526-ban Mohács felé vezető útján itt pihent meg II. Lajos serege, majd a török hadak is itt vertek tábort. A törökök ekkor még csak rövid időre tették a kezüket a várra, 1532-ban is gyorsan tovább vonultak, azonban 1538-ban hosszasan elidőztek, úgymond berendezkedtek. 1541-ben Szekszárd a szandzsák székhelye lett.
1686 szeptember 22-én a keresztény seregek visszafoglalták Szekszárdot. A törökök után az apátság épületét átvette Mérey Mihály apát, aki ismét keresztény templomot működtetett benne. Ez az állapot 1794-ig állt fenn, viszont akkor szörnyű tűzvész által elpusztult a templom. A felszíni romjait 1802-ben elhordták az új templom építéséhez, és az apátság uradalmi épületeit a vármegye vette meg és átépítette megyeházának. Romkert a Régi Megyeháza udvarán
1967 és 1972 között az apátság alapjait feltárták, előkerültek a falak, amelyek körül hangulatos romkertet alakítottak ki. A bizánci stílusú, tizenegy karéjos templom falai a klasszicista stílusú Vármegyeháza belső udvarrészén tekinthető meg. A Megyeház udvarán lehet megtekinteni azt a díszes faragású vállkövet, amely feltehetően az apátsági templom boltozatának egyik oldali dísze volt, a vállkövön a pogány és a keresztény szimbolikákat egyesítő motívumok láthatók, amelyek sok más műalkotáson is jelentkeznek. A hangulatos helyszín rendszeresen színteret biztosít hangversenyeknek és folklórműsoroknak.
Zalajaroval mentünk érte.
Nem emlékeztem rá, hogy az itteni ládát megtaláltam vagy sem, ezért a biztonság kedvéért belogoltam. Aztán itthon kiderült, hogy még 2011-ben voltam már itt.
Igazából nem ezért a ládáért jöttem. Véletlenül vette észre, hogy van itt egy mozgó. Sokat kellett várnom, míg biztonsággal elővehettem, de végül kitisztult a terep.
Amiért jöttem, azt meg elfelejtettem. :( A hu. láda kimaradt.
A mai frissítő zivatar után közvetlenül megtaláltam. Csurom víz lettem, de megérte! ;-) Elvittem. Köszönöm a lehetőséget. Újrarejtés Őriszentpéteren (másodszor) a templomtól nem messze 2017. 06. 25-én. Egy fenyőfa tövében kövek, téglák takarásában.
Közel került egy mozgó! Gyorsan megkerestem, sikerült, elvittem :-) A barátság jegyében :-)
_______________
újrarejtve Cserkúton, kerítésen, borostyán alá
Elbringáztunk érte. (A vége 54 km, 864 m szintemelkedéssel.) Szerencsére Hetvehelyen megvárt az egyszerűen, de ügyesen rejtett láda.
Mi persze nem hagytuk itt - hiszem ez egy mozgó! - hanem továbbgurultunk és a következő útba eső Árpád-kori templomnál, Kővágószőlősön le is raktuk. Tudom, járt már itt a láda, de már elég régen.
A kővágószőlősi Sarlós Boldogasszony templom legrégebbi része a torony, amit valószínűleg a XIII. században emeltek. Az épületet 1512-ben, majd 1763-1772 között teljesen átépítették, ekkor létesült a ma is álló, nagyobb méretű késő barokk templom.
A koordináták: N 46° 4,988' E 18° 7,730'
Ez egy véletlen találat... :) Épp mikor a húsfüstölőhöz jöttünk, akkor logolt egy kesser.. :) kiderűlt hogy Ők voltak a pappcsalád és egy mozgót fogtak... :) Így lett egy nemvárt (én nem tudtam róla hogy itt van) új találatom és egy újjabb kedves ismerősöm innen a geochachingról... :)
Köszönöm a rejtést és az élményt!
A láda maradt!
Elvittem [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Ez se volt egyszerű. Első körben éppen tornaórát tartottak a parkolóban (!), a felmentettek és a tornatanár a rejtek előtti beton virágtartón üldögéltek.
Hazafelé menet megint beugrottam, akkor szintén tornaóra volt, de szerencsére már a pályán folyt az óra.
----------------------------------------------------------------------
Újrarejtve 2017.06.01-én Hetvehelyen. A rejtek a telekhatáron lévő, legfelső bodzafa tövénél van, szalmával takarva.
Ha már hazajött a ládám, magamhoz vettem. :-)
-------------------------
Újra rejtettem Jákon (bár már járt itt a láda) postás kerékpártúra alkalmából. Az új rejtek a templomkerten kívül van, sövény alatt keresd!
N 47° 8,327', E 16° 34,954'
Megvan, elhoztam!
És mindjárt tovább is vittem Teskándra, a Szent Ilona kápolnához.
A ládát a 2. legnagyobb hársfa tövében találod, faágak és némi borostyán takarásában. Koo.: N 46°49,900', E 16°45,708'.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük.
Elvittem, ne keresd!
Rejtés legkésőbb holnap.
Részletek, képek később. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
------------------------------------------------------------------
Ma kivételesen nem fürödni, hanem a közeli Nemesbükre mentem a telekre füvet nyírni.
Kapóra jött ez a frissen megjelent mozgó, le is csaptam rá, mivel ezzel nem volt még szerencsém találkozni. Nagyon vártam már rá!
Az egész napos fűnyírás után, jó fáradtan, de azért még volt energiám egy rövid kerékpáros tekergéssel újra rejteni. Jön a hétvége, lehet keresni és találni!
Az új rejtek: Zalaegerszeg (Szenterzsébethegy) Árpád-házi Szent Erzsébet kápolna
Itt, a közelben található egy saját rejtésem, ahol többet olvashatsz a kápolnáról: GCOrzs
A mozgó rejteke N 46° 50,749' E 16° 47,578' ponton egy kb. 2 m magas tujában, fejmagasságban található két ág közé illesztve.
Megtaláltam! Köszönöm a rejtést! [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Nagyon szép környezetbe került, hányszor elrobogtam már mellette, Walterhal köszi hogy megmutattad! Maradt!
Csak itthon szembesültem azzal, hogy az eredetileg tervezett helyen már járt a láda, így maradtam a szomszédságban. A templom 1231-ben épült. parókia oldalán érdemes körülnézni.
A helyszín érdekességét az adja, hogy a templom kertjében áll az 1532-es kenesei országgyűlés emlékére emelt kopjafa, valamint a híres Rákóczi szilfa egy megmaradt, letört ága. Azt hiszem ez a megyénkben tartott országgyűlés kevés figyelmet kapott, talán majd az ötszázadik évfordulóján szélesebb körben ismertté válik.
A láda a kerítés végétől kb egy méterre, zöldek alatt van.
Adatai:
Szélesség N 47° 2,087'
Hosszúság E 18° 6,418'
Magasság: 114 m
Köszönjük a rejtést! Megtaláltuk és elvisszük egy kevésbé ismert templomhoz. Próbáltam a helyszínen felhívni a rejtőket, hogy a jelszó vajon nem célzatos volt-e, de nem sikerült beszélni velük.
Itt volt a láda:
Szélesség N 47° 5,965'
Hosszúság E 17° 54,055'
Magasság: 238 m.
Walterhal:
Valóban, az ifjú párnak szerettünk volna kedveskedni legalább egy másik mozgóládával, de ha ők inkább házasodnak geoláda keresés helyett, akkor már csak a bocsi cetli marad :-)
Szélesség N 48,09759°
Hosszúság E 17,35594°
Parkolóhely a főúton haladva egyértelmű.
A rejtek a megadott koordinátán található fenyőfa alatt van. Ha a kerékpártárolóval szembe állsz, akkor a bal oldali fenyő az igazi! A ládika tujaágakkal van álcázva.
Náray György csütörtöki plébános 1677-ben lejegyzett krónikája arról tanúskodik, hogy Szent István a Duna mente ezen a részén 12 templomot építtetett, és Csütörtök már abban a korban "templomhely" volt. A templomról szóló első okirat viszont csak 1333-ból származik.
Kedves Mars!
Szerintem a legbutább butatelefon is alkalmas arra, hogy felhívjunk vele egy kessertársat és megkérjük, hogy billentse betegre az általunk elvitt mozgóládát. Ha a helyszínről nem, akkor este, ha este fáradtan elfelejtjük, akkor bocsánat kérés közepette másnap reggel. Csodálkozom, hogy pont Te, aki mozgóláda gazda is vagy, nem érzed a "mihamarabb" szó jelentését egy ilyen helyzetben. Ezen a hosszú hétvégén nem Ti voltatok Baranyában az egyetlenek akik játszottak vagy szerettek volna.
Sem pappcsalád, sem én nem azt nehezményeztem hogy elvittétek a ládát. (A figyelmetlen olvasáson már a butatelefon se tud segíteni.)
Viselkedésetek a játékostársak teljes semmibevétele volt.
Kedves MOMASZTER és MARS3696!
Mi is csak a bocsi cetlit megtekinteni jöttünk, tudva, hogy már csak azt találjuk, de azt nem tudva, hogy ki volt az a drágálatos, akinek 48 óra sem volt elég a láda státuszának megváltoztatására, és erre voltunk kíváncsiak.
Legalább bocsi cetlit hagytatok, az is valami.
Csak nem ért Benneteket valami baj útközben?
Megtaláltam a ...
az értesítőcetlit, hogy erről bizony lecsúsztam, sebaj!
Kár, hogy az újrarejtő nem frissítette a láda állapotát máig sem (04-17, 12:00). Többekkel is találkoztam, akik potyára mentek/kerestek...
A ládáról sajnos lemaradtunk, de a templomról nem, megnézhettük, mert nyitva volt. Örülünk, mert ritkán találkozunk ilyesmivel, szép, élő helynek tűnt és a környezete is tetszett a székelykapuval és a régi síremlékekkel.
Egy szentképpel (is) gazdagodtunk!
Köszönjük, hogy megmutattad!
Gondoltam, annak ellenére, hogy a GCTOUR-ra nem tudtunk menni, ránézek a térképre. Meglepetten tapasztaltam, hogy a szomszédban eddig még meg nem talált mozgó pihen. Nosza, indultam is, és szerencsésen a túrára igyekvő ládászokkal is összefutottam. Az első mozgónk, amit ezúttal nem vittünk tovább. Köszönjük szépen a rejtést!
A GCTOUR előtt, reggeli vásárlása közben.
Mozgó ládát, ha egyedül találom meg, (szinte) mindig továbbviszem, de most a GCTOUR miatt marad. :-)
A helyet jól ismerem: a szemben lévő iskolában rendezik meg minden évben a jó nevű "Bátaszéki matematikaverseny"-t. Véletlenül most is egy olyan pólóban voltam, amit a lányom négy éve ott nyert (csak neki nagy volt, és megörököltem).
Bátaszéken, a cisztercita apátság romjainál újrarejtettük.
1142-ben II. Géza király ciszterci szerzeteseket telepített le Széken, akik monostort építettek és ezt Cikádornak nevezték el.
1242 március elején egy portyázó tatár csapat felgyújtotta és porig rombolta a monostort és a templomot. A pusztítás oly mértékű volt, hogy a ciszterciek száz év alatt sem tudták a helyreállítást befejezni és a végül újjáépült templom az eredetinél kisebb lett.
Az évszázadok során a templom többször újjászületett az adott kor stílusának és igényének megfelelően, de az egykori monostor épülete teljesen elpusztult, az évszázadok során még a helye is feledésbe merült. Maradványaira csak 1994-ben találtak rá a régészek. Ezeket a romokat láthatjuk most itt, az 1903-ban, a régi helyén épült hatalmas templom mellett.
8/3. Megtaláltam. Szép hely, kár, hogy nem volt pénz a romok megőrzésére és így kénytelenek voltak visszatemetni őket. Barátságos lámát meg racka és fekete arcú birkákat is láttunk itt. A dombnak fantasztikus atmoszférája van, nagyon jó hely az AKT ládának.
Szerencsém volt, hogy Gyömi éppen ehhez a szép kis kerek templomhoz rejtette a ládát, amit összetudtam kötni Kiszombor másik két látnivaló ládájával.
Elvittem, újrarejtés a jövőhéten.
Új rejtés: Dunapataj, Szent Tamás domb. A földút mellett egy fa tövében, levelekkel takarva lapul a láda.
46°38,704' 19°00,811'
Dunapataji Szent Tamás domb Árpád-kori romtemplom
A domb közvetlen környékén szőlőműveléskor gyakran kerültek elő különböző emberi csontok, azonban értékelhető régészeti lelet csak kis számban fordult ki a földből és maradt meg az utókornak. A Pataji Múzeumban egy bronzkori korsót és szarmata kori gyöngysort őriznek erről a helyről. Azt, hogy a domb mélyebb titkot rejt, csak erősítették a földből kiálló, faragott építőkövek. A "titok" azonban csak akkor tárult fel, amikor 1999-ben és 2002-ben régészeti ásatást végeztek a területen. Ekkor került felszínre az Árpád-kori templom és temető maradványa. Sok kérdésre választ adtak a feltárások, azonban maradt még nyitott is: így például a nyugati fal tövében fellelt, égetett emberi csontmaradványokat tartalmazó, mintegy 2 m sugarú máglya nyoma. Egy 1733-ban kelt feljegyzés szerint a templom romos falai akkor még láthatók voltak, de építőanyagául szolgáló mészköveit lassan széthordták és a dombot befedte a növényzet. A kőalapra helyezett öntöttvas keresztet a 19. században állították, ami az 1858-ban készült második katonai felmérés dunapataji térképszelvényén is látható. A terület védett régészeti lelőhely.
A középkori templom régészeti feltárása
Tájékozódó jellegű kutatásra először 1999-ben került sor. Az ekkor folytatott kéthetes ásatás során tisztázódott, hogy ezen a helyen egy középkori templom alapfalai találhatók, és egyúttal a temető 15 sírja is napvilágra került a templomfalakon belül.
A Szent Tamás dombon 1999-ben megtalált és 2002-ben ismételten kibontásra került templom külső hossza 15 méter, legnagyobb szélessége 8 méter volt. A két - egy szélesebb és egy keskenyebb - részből álló hajót kissé keskenyebb ívű félkörös szentély zárja. A templom bejárata a déli fal nyugati végében lehetett, itt kb. 1 m hosszú szakaszon hiányzik a fal.
A 2002-ben folytatott ásatás újabb adatokat szolgáltatott a templom építésének idejéhez, a megtalált kőfaragvány stílusa, a szentélyzáródás formája és a legkorábbi pénz verési ideje alapján a templom a 13. században épülhetett, és a temetkezések a 13. század második felében bizonyosan megindultak a templomban. A temető használati ideje az előkerült leletek és pénzek alapján a 14-16. századra tehető. A templom pusztulása a török hódoltság idején következhetett be, ennek pontos időpontja azonban egyelőre nem ismeretes.
A láda Kiszomborra az Árpád-kori körtemplomhoz költözött.
Ismertető: http://www.templomrom.hu/csongrad/kiszomb/album/index.html
Igen forgalmas helyre került, ezért egy pár szó a pontos rejtekről. A doboz a koordinátánál található beton virágláda templom felé eső belső sarka alatt található, tuja álcázással. A virágládára leülve, hátranyúlva talán feltűnésmentesen kivehető.
A körtemplom koordinátája: N 46° 11,245' E 20° 25,719'
Miskolctapolcán most volt harmadszorra ez a láda, nem másodjára. ;)
Először én hoztam ide lassan 10 éve 2007.11.07-én (54.), majd 2011.09.02-án (186.) járt itt, legvégül most.
Mivel nem szeretem ha egy mozgó túl sokáig van nálam, holnap viszem is tovább a Szentléleki kolostorromhoz ( GCMEDT ), ahol már szintén járt 2011. októberében (187. helyszín), a logok között csak fotóval szerepel.
A mozgó ládákat évente csak egyszer keresem meg, idén már ezt sem keresem többé.
Megtaláltam, megy tovább, pár napig nálam pihen. Várhatóan pénteken helyezem ki.
Szélesség N 48° 3,636'
Hosszúság E 20° 44,741'
A láda a miskolctapolcai bencés templom romjai mellett, a barlangfürdő bejáratától nem messze, egy kősorban található, kövekkel takarva. A visszarejtésre ügyeljetek! A feltárt romoknál ismertetőtáblák is találhatóak, érdemes lehet őket végigolvasni. A megközelítésről a közeli GCMTAP láda leírásában olvashattok!
Köszi! Maradt. Bicajjal kerestem fel, a kolostorhoz közeli kishíd nincs a helyén, de egy kicsivel délebbre van egy másik híd. Érdemes a kolostor mellett megtekinteni az egykori vasúti viadukt megmaradt tartópilléreit is!
Izgalmas volt, mert a patak kis gyalog hídja a part mellé volt kiemelve, és a patak sem volt befagyva. Szerencsére Kobe92 kessertárs épp a láda felől érkezett, és mondta, hogy pár száz méterre még épp van annyi jég, hogy át lehet kelni a patakon. Úgy voltam vele megpróbálom, szerencsére a jégen a lábnyomok kijelölték a lépéseket, így sikeres volt az átkelés is. A láda maradt, mert a GCMKAT már nálam van, így meghagyom másnak a továbbvitel lehetőségét. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam! El is vittem. Rejtés 2-3 napon belül!
---------------------------------------------------------
A láda elrejtve 2017.02.10.-én.
Almár területén található Pálos kolostor romjainál! A romokból nagyon kevés ami látszik! Feltárás után a régészek az állag megőrzése végett visszatemették. Akit egy kicsit több is érdekel mellékelek egy linket a leírásáról.( http://felnemet.hu/?p=203)
A doboz a kolostor területén található egy régen kivágott fa korhadt tönkje alatt, falevéllel és kéregdarabbal takarva.
A rejtek koo-i:47°57,435; 20°21,256
6/2. Liberty-vel közös rejtés. N 47° 48,685' E 20° 14,173'
A kőgolyó melletti magas tuja törzsében, kb. 60 cm magasan találod a ládát.
Nagyon szép ez az Árpád kori templom, érdemes volt eljönni és ide rakni a GCAKT mozgót. Sajnos a sűrű köd miatt a fényképezés nem éppen a legjobban sikerült, de így legalább romantikus hangulatot kapott a kép. A láda maradt.
Több éve már, hogy Zeleméren, az akkor még hagyományos cache-nél jártunk egy debreceni fürdőzést megelőzően. Azóta nagyot változott a környezet, valószínűleg a rom ismertsége is, mert egymást követték a (nem kesser) látogatók. Ahogy a leírásból kiolvastam, a mostani látnivaló nem az Árpád-kori építmény maradványa, bár lehet, hogy az is ezen a halmon állt, de csak tucatnyi ember befogadására lehetett alkalmas.
------------------------------------------------------------
Fényeslitke egyetlen műemlék épülete a református gyülekezet temploma, amelynek sudár, bádogsisakos tornya messziről látható a Tisza nagy kanyarulatát kitöltő lapályon. A Rétköznek is nevezett tájon Árpád-kori alapítású települések sorakoznak a központi fekvésű régi várhely, Kisvárda körül. Neve - Lythke alakban - 1317-ben tűnik fel hiteles okiratban, amelyben Mihály nevű papja szerepel végrendeleti tanúként. 1332 és 1334 között a falu András nevű plébánosa négy, illetve három garas pápai tizedet fizetett a dézsmajegyzék szerint. Hogy Litke Boldogságos Szűz Mária titulusú parókiája már az adólista kelte előtt megvolt, azt a régi templom tornyának román stílusú részletei bizonyítják. A hajó nyugati oldala elé kilépő, négyszögletű harangtorony bejárata fölötti első emeleten tölcséresen falba mélyedő kerek ablak látható, a második és harmadik szinten kettős, illetve hármas osztású ikerablakok néznek három égtáj felé. Az eredetileg szokványos félkörívvel záródó nyílásukat élesebb lándzsaívűvé szabták át, de román átmeneti stílusuk így is megmaradt. A nyugati kapuzat befoglaló formája félkörívű, az ajtónyílás azonban már újkori, négyszögletes. A XII-XIII. század fordulójára visszavezethető eredetre csak a torony utal, mivel a templomot 1831-ben átépítették. A torony és a támpillérek falazatában a korra jellemző mázas téglák is fellelhetők. (MNO Ludwig Emil, 2008. március 28., és fenyeslitke.hu alapján)
---------------------------------------------------------------
A láda GPS nélkül is kereshető, nem egyértelmű leírása a következő: a bejárattal szemben állva, a bal oldali külső sarokban, virágláda alatt rejtőzik. Napközben nyitva van a templomkert, este, éjjel ne zavarjuk a közösséget!
Szélesség N 48° 16,264' Hosszúság E 22° 5,707' Magasság: 106 m
Köszönöm a lehetőséget, és örülök, hogy ezt is láthattam!
Nagyon kellemes reggeli napsütésben,
a láda maradt ezen a szépen rendezett helyen. :-) [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
A helyén maradt. A rejtek koordinátái: N47°37,589' E21°34,654'.
A török időben a zeleméri templomot kétszer is feldúlták. Az 1570-es években a korábban elmenekült lakosság visszatért és újra felépítette a falut.
A végleges pusztulás kezdetét az 1594. évi tatár támadás jelentette: Gázi Giráj krími tatár kán seregével egész Északkelet-Magyarországot feldúlta, emberek ezreit pusztította el és vitte rabságba. Az egykorú feljegyzések szerint Debrecenben is 500 ház maradt üresen.
A zeleméri templomból mára csak a 18 méter magas Csonka torony (az eredetinek valamivel több mint a fele) és az északi falnak egy darabja maradt meg, az alapfalakat, melyeknek tégláit a kincskeresők hat helyen teljesen kihányták, csak szakszerű feltárás után lehetett restaurálni.
A zeleméri Csonka torony ma a környék egyetlen igazán régi és értékes építészeti műemléke.
2014-ben pályázati források segítségével megújult. Újjáépült a halomra felvezető lépcsősor, a parkosítás mellett pihenő- és főzőhelyeket alakítottak ki, napelemes kandelábereket telepítettek, melyek az éjszakai megvilágítást szolgálják.
A közelben van a Tócó patak forrása is.
Források:
http://www.debrecen-jozsa.hu/muloevek/a-zelemeri-csonka-torony/
http://itthoneszakalfoldon.blog.hu/2015/04/03/egy_csonka_torony_tortenete
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Miskolcon először rossz vonatra szálltam, és eléggé meglepődtem hogy a képen látható Bz-vel kellett lemenni. Érdekes volt itt a falu, rájöttem nem is vagyok messze Aggtelektől, de sajnos oda már nem volt idő lemenni. A láda természetesen meglett, kicsit furcsán volt odarakva, de különösebb probléma nélkül elő is került.
Elvittem!
2016.12.14. a láda ismét kereshető! Debrecen külterületi részére, Dombostanyára hoztam, a valaha itt volt falu, Parlag templomának romjaihoz. A ládát egy nagyjából fél méter magas fatönkben keresd, faágakkal álcázva. A láda rejteke nem egyezik meg a GCPROM rejtekével, de a két rejtek egész hasonló, és nagyjából 150 m van a két láda között. :) A templomról röviden:
A falu neve a XV.-XVI. századi Szabolcs vármegye egyik legvagyonosabb családjának nevéből származik. Román stílusú temploma az 1200-as években már állt. Első okleveles említése: 1323. A XIV. század elején harangtoronnyal ellátott gótikus templommá építették át. Ez az 1348. évi vagy az 1410. évi földrengés során annyira megrongálódott, hogy új kegyúri templomot emeltek, melynek hajójában középen kriptát építettek. A népes falu 1555 után lassan elnéptelenedett. Az 1594. évi tatárdúlást még valahogyan kiheverte, de 1660-ban, a török hadjárat során teljesen elpusztult. A templomot először 1908-ban, majd 1985-ben tárták fel, 1993 óta pedig - a Rácz Zoltán tervezte - organikus emlékmű is tartozik hozzá. [g:hu 1.5.3f] [wapon beküldött szöveg] 540.
+van! Elhoztam, ne keresd! ;)
------------------------------------
Újrarejtve: 2016.12.01 13:30
Szalonna, Református templom és fa harangláb.
http://www.turautak.com/cikkek/varak--romok/arpad-kori-templomaink/szalonna--reformatus-templom-es-fa-haranglab.html
Hátsó kapu közvetlen közelében, az örökzöld bal oldalán (a kapu felé levő oldalon), annak ágai között, a földtől kb. 1m magasan. Nézd meg a képet!
N 48° 26,944' E 20° 44,207'
Fagyos, de napos, tiszta időben egy kis munka utáni lazítás a Mátrában. A várat és környékét már régóta ismerem, de mivel épp útba esett a mozgó, felkutattam. A koo. 20 m távolságba mutat, a kerítésen túlra, tehát a leírás segített, illetve az, hogy nem nagyon jártak már/még az utcán.
"...csak egy Bocsi cetlit hagytunk" A GCFV megtalálása után, megkönnyebbülve, már igazán gyerekjáték volt. Köszönjük!
.......................................................................................................................
Újra rejtve: 2016.11.26 11:00 Új koo:N 47°51.082 E 20°08.675
Kisnánán találtunk Neki méltó helyet. A szépen felújított vár területén lévő árpád-kori Mindenszentek templomának romját szeretné megmutatni. Kisnána az ország egyik legelőkelőbb származású nemzetségének, az Abáknak a birtoka volt. Az Aba nemzetség a Szent István királlyal rokonságban álló Aba Sámuel királytól (1041-
1044) származik, akit a közeli Abasár monostorában temettek el. Egyházasnána a XII. században már bizonyosan létezett. A település Mindenszentek tiszteletére épült temploma a régészeti feltárások tanúsága szerint eredetileg egy patkóíves apszissal ellátott rotunda volt. E köré épült később maga a vár. A belépő 1000-Ft, de többet kaptok érte.
Azok kedvéért akik már látták a várat, vagy nincs idejük bekóborolni a vár nevezetességeit, kívülre helyeztük el a ládát. Közel a bejárathoz egy szomorú fűzfa vígan őrzi.
Csodás kilátás, sziporkázó napsütés és egy mozgó láda, ami még eddig nem volt nálam. Lehet ennél jobb napja az embernek?
Vittem tovább, rejtés a jövő héten.
--------------------------------------------------------------------------
Újrarejtve: 2016.11.22 13:35
Bér Evangélikus templom N 47° 51,935' E 19° 29,991'
A láda a templom ÉK sarkánál, talajszinten, tetőcserép alatt bujik.
A templomról röviden:
A templom domináns pozíciót foglal el egy magas domb tetején. A XIV. században épült, eredeti gótikus részletei még ma, a többszörös átépítés után, is megtalálhatók. A dombon szabadon álló, egyhajós, keletelt templom, nyugati homlokzata előtt középtoronnyal, a torony déli oldalán karzatfeljáróval, a hajónál keskenyebb, egyenes záródású szentéllyel. A középkori templomot 1721 előtt állították helyre, s az evangélikusok használták. 1896-ban bővítették, támpilléres szentélyét elbontották, a hajó ablakait átalakították és a XIV. századi tornyot egy emelettel megmagasították. A templom belseje egyszerű fehérre meszelt falaival, de érezni úgy a középkori, mint a barokk elemeket. Berendezése XIX. századi, az oltárkép 1900-ból való, Kubányi Lajos műve.
Új rejtés: 2016.11.15 12:30
Inota, Árpád-kori római katolikus templom. A láda a templom mögött,kövek alatt található.
A templomról:
A római katolikus plébánia templom a Várpalotához tartozó Inota szélén fekvő temető legmagasabb pontján található.
A templom eredetileg gótikus stílusban épült, a XIV. században. A török korban súlyosan megrongálódott, majd a XVIII. században újjáépítették. Az épület kora klasszicista külseje ritka szép középkori részleteket rejt. Négyzet alaprajzú szentélyének épen megmaradt az eredeti, XV. századi keresztboltozata.
Az 1970-es évek végétől folytatott régészeti kutatás során feltárultak a szentély vakolat alatt lappangó falképei is. Apostolok és szentek glóriás alakjai láthatók az 1300-as évek közepére datálható freskókon. Feltárult a diadalív északi oldalára festett felszentelési kereszt is.
Eredetileg a kora Árpád-korban épült a templom, ebből a korszakból származik a szentélye, későbbi származású (Anjou-kori) a hajó és valószínűleg a szentély gótikus keresztboltozata is.
A szentély alatt római kori épület alapfalára bukkantak.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Mérföldkő: első mozgóláda találatom! Maradt a helyén, keresse fel más is ezt a környéket!
Ma korán ébredtünk, csak egy "Bocsi cetlit" hagytunk! Köszönjük!
..............................................................................................
Újra rejtve: Gyöngyöspata, Szent Péter templom rom.
N:47°49,082 E:19°47,726 288m
A Szent Péter templom Aba sámuel idején épült a vár mellett, a Póctetőn 1010-ben, mint főesperességi templom, ahonnan 40 település egyházi életét irányították.
A láda a templom északi sarkánál, kőkupac alatt rejtőzik. Megközelíthető a településről a kék körút jelzésen. Ajánljuk a Vári pincék felől, a várdombon keresztül. Élvezetes keresést!
Megvan! Szép a hely, de elviszem, mert az utóbbi időben nem mozgott :-) _____________________________
2016.11.03: Újrarejtve Gyöngyössolymoson, a Szent-Miklós templomnál. Első királyunk idején már templom állt itt, melynek helyére építtette, a XIV. században, a Solymosy család a gótikus templomot.
A láda oszlop tövénél lett elhelyezve, Borostyán takarásában.
Harkányi üdülés alkalmával út közben meg is lett Yzmával :)
Lett volna ötletünk merre továbbvinni, csak épp ott volt, ahol már kétszer is jártunk az elmúlt napokban, így ott hagytuk, ahol volt. Egy darabig elkerestük, egyértelmű hogy hol van, de mégis kellett hozzá idő.
Esővel fenyegető napon szerencsés bicajos tekergés délvidéken. Másutt esett-fújt, itt dél felől mindig napsütés látszott a felhőtakaró szélén. Vokánytól könnyen elértem a még GCTOUR-ra idehordott mozgók közül ezt a templomosat. Mivel itt külön láda nincs, jól jött figyelemfelhívásként ez a mobil. Logisztikai okok miatt éltem a tovább nem vivés lehetőségével! :)
Irány az ország legdélebbi pontjára című háromnapos drive-in ládagyűjtögetés egy hasonlóan lelkes túratárssal - csodaszép, különleges, de itt-ott érdekes helyeken.
3 nap = 58 ládatalálat, de az élmények amiket átéltem az ennek az ezerszerese!
2. nap Harkány - Siklós - Villány és környéke
Nem vittük el - GCTOUR résztvevők is járnak még erre... nagy nehezen, de meglett, ha2 nem adta fel, addig túrta a tuját míg előkerült.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg] GCTOUR alatt jó időben, vidám társaságban, nagyon szép helyeken jártunk.
Köszönjük a rejtést! :-)
Gratulálok, kupec, nagyon érdekes, elfeledett, "geocaching nélkül soha" romra hívtad fel a figyelmet. A rejtés is tetszett. De mert ez egy mozgó, elvittük (ha már ez az előző 16 megtalálónak nem sikerült).
A kupec által bemutatott rom Balatoncsicsó közelében a török alatt elpusztult Árokfő falu templomának maradványa. Feltehetően a XIII. században emelték. Mint a korabeli falusi templomaink általában, keletelt, azaz a szentélye kelet felé néz, a bejárata nyugat felől nyílik, egyhajós, egyszerű, egyenes szentélyzáródású. A szentély szinte teljesen leomlott, az egyik oldalfalában kis fülke maradványai figyelhetők meg. Az épület 6-7 méter széles, és 12-15 méter hosszú lehetett. Nem tudni, hogy volt-e tornya vagy sem.
A ládát a nagyharsányi református templomhoz rejtettem, ide:
N 45° 50,865' E 18° 24,027'
A templom mai barokk formáját 1782-ben kapta, de szentélye a 13. századból való. Hajója, valamint a déli oldal három résablaka és kapuja (melyeket az utolsó restauráláskor, 1978-ban találtak meg) is román kori, amelyet a 15. században bővítettek.
A szentélyboltozatot többrétegű freskó borítja, amelynek első rétege a 16. század második feléből, a második rétege pedig a 17. századból való. A templom jelenlegi tornyát 1900-ban emeltek, ezért szerepel a kapu fölött ez az évszám.
Ebben a templomban zajlott le a híres 1574-es nagyharsányi disputa a református és unitárius prédikátorok között, aminek a vége az lett, hogy az unitárius prédikátor Alvinczi Györgyöt felakasztották, ami természetesen további bonyodalmakhoz vezetett. Érdemes utánaolvasni.
A láda oldala és füle is repedt volt, a logbookban pedig már csak pár lap maradt, ezért kicseréltem, amit kellett. A bocsi cetli és ajándék készletet is bővítettem.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Marad! [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Tihanyból hazafelé "kis" kerülővel meglett. A hely nagyon tetszett.
Köszönet!
Mai kellemes balatoni strandolás után jött az ötlet, hogy meg kellene nézni ezt a helyszínt is. Megérte, tetszett a hely hangulata és még itt úgyse jártam. Kösszi. maradt.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget..Maradt. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Kicsit aggódtam, hogy a többi környékbeli mozgóval együtt már ez is továbbállt, de hűségesen várt a rejtekén. Az útról a többszörös lövészátkon történő átkelés okozott némi nehézséget, de legyűrtük.
Árokfői templomrom. Semmit sem hallottunk felőle. Egy kis tábla jelzi azt szinte láthatatlan kis csapást, ami a romhoz vezet. A hely teljesen elfeledett, bár egy kis ismertető tábla azért ott van. Sosem jutottunk volna el, ha kupec nem ide teszi a GCAKT-ot. Szerintem ide simán jöhetne egy végleges rejtés is! Nagyon tetszett, köszönöm.
Első GCWalk túrám, gyönyörű időben, remek társaságban, nagyon jó hangulatban. Jó volt ismét találkozni az ismerős kessertársakkal. Gyönyörű helyeket kerestünk fel, sok szép látnivalóval, sok-sok megtalált ládával, észre sem véve, hogy 18 km-t gyalogoltunk. A túrát emlékezetessé teszi számomra, hogy részese lehettem a GCBAGO láda újraélesztésében. Köszönet a szuper túra szervezőjének, Macikupacnak.
Bónusz ládatalálat. A Szent Balázs templomrom-hoz rejtettük.
A reggeli párás, már-már ködös idő után szép napsütéses időben kényelmes tempóban jártuk be a régi templomok által meghatározott körtúrát. Szép számú - köztük jó pár régi ismerős és még eddig ismeretlen - kesser gyűlt össze a parkolóban 10:00 órára, csak Blue Mali és csapata késett pár percet, de nekik könnyen megbocsájtottunk, mert egy közeli ládát gyógyítottak ill. egy mozgót rejtettek el nem messze. :)
Az indulás így ha nem is pontosan, de zökkenőmentesen zajlott. Ládáról ládára haladt a társaság és a viszonylag nagy létszám ellenére jelentősen nem szakadt szét a csapat. Számomra két csúcspontja is volt a túrának. Az első - és egyben legmagasabb pont is volt - a halomhegyi Kossuth kilátó. Pazar kilátás, rendezett és szép környezet fogadott minket a Vulkán-tanösvény tetején.
A másik, a Mosóház-forrásnál megejtett rögtönzött kis szülinapi ünnepség volt muffin-tortával és a naphoz illő mini-tűzijátékkal, amit drága feleségem, Anita szervezett meg a hátam mögött. A többieknek pedig köszönöm, hogy ezen a remek túrán velük ünnepelhettem.
A túra után egy kisebb, de nem elhanyagolható számú kesser-csapattal megkerestünk még pár közeli ládát, így várakozáson felüli 15 találattal zártam a mai napot.
Szuper volt, köszönöm a rendezést!
Várom a következő GCWALK-ot. :)
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról... :) [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
A GCWalk túra közbeni találat!
Köszi a lehetőséget! :)
Először is szeretném megköszönni Gábor75-nek, hogy (már nem először) ajándékozza meg egy potya találattal a GCWalk résztvevőit! Számomra nem ismeretlenek Dörgicse romtemplomai, mert már mindnél jártam - több alkalommal is. Szerencsés egy település, hogy ilyen sok szép műemlékkel rendelkezik. A ládát még az indulás előtt kerestem meg Döme mackómmal és bocsátottam közprédára. Igazán remek és a ládához méltó helyre került. De - mivel mozgó - ezért nem is hagytuk helyben, hanem továbbvittük egy másik csodás templomromhoz, nevesül a Szent Balázsról elnevezetthez. Onnan még a Balatonban is gyönyörködhet az, aki eljön érte.
Újrarejtve Dörgicsén, a GCWalk kezdőpontja közelében. Turistaúttől pár lépésre egy facsoport tövében. Jó túrázást kívánok a résztvevőknek, sajnos ma sem tudok Veletek menni.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.Elvittem,rejtés hamarosan! [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
........................................................
Újra rejtve: Telekiben az Árpád-kori templom közelében egy fa tövében kereshető.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
A koordináták megjelenése utáni percben kattintottam rá az oldalra, és gyorsan el is indultunk. Érdemes volt ide rejteni! Köszönjük a rejtést! Többször átmentünk a falun, de most végig is sétáltunk. Meghökkentő látvány volt a múltkori jégeső tarolása. Más olvasni róla és más látni!
Újrarejtes a balatonszőlősi református templomnál:
46 57,916
17 49,466
Ámbár a modik elutasították a ládatervemet amit a közelbe terveztem, /hivatkozván arra, hogy nem "ládaérdemes"a hely/ most mégis sikerült ide ládát rejtenem, ha csak rövid időre is...
Ábrahámhegyről biciklivel.
A láda egy sittlerakónál, a templomromtól elég távol, 500 méterre.
(N 46° 57,022' E 17° 24,623' 230 m)
Vagy az előző rejtő azt gondolta, ez a kőkupac a templomrom?
Új rejtés: 2016.07.22 09:00 Sásdikál templomrom
N 46° 52,612' E 17° 35,422' 145 m
Fa földközeli üregében, egy kővel lefedve.
A templomból csak egy kőhalom maradt, de fekvése, környezete olyan szép, hogy így is megér egy látogatást.
Sásdikált 1283-ban említik először az oklevelek. Volt a Gyulaffyak és az Esterházyak tulajdonában. 1548-ban a törökök elpusztították, azóta néptelen.
A láda a nemzeti park területén van, kérlek autóval ne közelítsd meg! Parkolni a N 46° 52,865' E 17° 35,890' ponton lehet, ahonnan egy szekérúton lehet besétálni vagy bebiciklizni a romhoz (900 m).
Átruccantam érte, megérte! Szép a templom, de kvetlenül mellette áll egy új is. Mivel már rég itt időzött, elhoztam.
_______________________________________
Újrarejtve Máriagyűdön.
A hagyomány szerint a falu nevét a magyar honfoglalók közt érkező Győd (vagy Eudu, Győd, Gyödö) vezérről, Etu kun vezér fiáról kapta. Szent István király az 1000 körül Pécsváradra telepített bencés szerzetesekre bízta a vidéket, akik 1006-ban megtalálták a kegyelettel körülvett Mária-szobrot és kápolnát emeltek fölé. 1148-ban II. Géza király templomot építtetett itt. A király és főnemesei gyakran látogattak ide. A kápolnát a 15. században gótikus stílusban újjáépítették, majd a 18. században nagy barokk stílusú templomot emeltek.
A török megszállás idején a templom nem működhetett tovább: benne mecsetet alakítottak ki. 1687-ben a közelben arattak nagy győzelmet a keresztény seregek a török felett a harsányhegyi csatában. A templomot azonban előbb a görögkeletiek, majd a kálvinisták vették birtokba, mielőtt visszakerült a katolikusok kezébe.
A láda kerítés mellett, zöld által takarva, talajszinten meditál..
Elkövetve :-) Maradt. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Mai nap épp útba esett Kassa felé, így gyorsan megálltunk logolni. Tul képen 5 méterre parkoltunk a ládától, gondoltam a hátsó kiskapun bemegyünk, de épp zárva volt. Na sebaj elsétálunk előre a nagykapuhoz, hát az is zárva volt, így végül maradt a körülnéz és kerítésen átugrik módszer.:-) A ládát ott hagytam, mert a verseny környezetében egy Árpádkori templomot nem leltem a neten, így jobbnak láttuk, ott hagyni, hisz a verseny után sokan ellátogathatnak érte. Képek majd otthonról.:-)
Felvidéki kiruccanás során az Algyőről elhozott láda új helyet talált nem messze a szlovák határtól, Abaújszinán (Seňa).
A XIII. században épült templom az országút nyugati oldalán, kőfallal kerített szabad területen található. A keletelt tengelyű épület téglány alaprajzú hajóból, egyenes záródású szentélyből és zömök nyugati harangtoronyból állt, melyet a XIV. század elején átépítettek. Szina lakói nagyon korán, már a XVI. század második felében áttértek a református hitre, 1608-tól a protestánsok vették használatba az öreg egyházat. 2001-ben teljes műemléki felújításon esett át.
A rejtek egy fatönk odúja. Szélesség N 48° 33,487' Hosszúság E 21° 15,401' Magasság: 181 m
Megtaláltuk a 100.ládánkat! Utolértünk egy izgő- de nem olyan gyorsan mozgó ládát. Hagytuk a helyén, nem vittük tovább. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Mivel majdnem minden Szeged környéki ládát meg kerestünk már ezért mindig örülök a közelben felbukkanó vándor ládáknak. Szabadnapos voltam, így hétfő délelőtt mentem ki kocsival a ládát megkeresni. Nem jártam még Algyőnek ezen a részén és meglepődtem, hogy ilyen szép, régi templom van a Tisza partján.
Köszönöm a rejtést. A láda maradt a helyén.
Köszi. Viszem tovább. Vagy Algyő (másodszor) vagy Kiszombor vagy Pusztaszer a cél. Hét végén. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Algyő lett. N 46°19,928' E 020°12,983'. A templom falánál, eresz mellett a földön. A koo. pontatlan lehet bár átlagoltam. Nem kell átugrani a kerítést, mert hátul nincs.
utólag kiderült, hogy feleslegesen jöttem le Szegedre, nem tudtam elintézni amit akartam... a ládázáson kívül. tavaly az itteni állandó láda már megvolt. ez a második mozgó találatom. az elsőt tovább vittem, úgyhogy ezt most nem
A láda folytatja időutazását.
Új állomása a Szent Péter Árpád-kori ispotálytemplom kövei Szegeden.
Közismertebb néven a Szeged-Alsóvárosi ferences templom és kolostor mely több alkalommal került átalakításra.
Az első periódus a 13. század eleji Szent Péter templom késő román stílusú épületének teljes újjáépítése. A második építési időszakként egy 14. század közepi háromhajós csarnoktemplom feltételezhető, amely valószínűleg a Szent Péter templom falainak felhasználásával épült. Ezt a támpillérek nélküli épületet erősítették meg támpillérekkel a 15. század közepén. A harmadik építési periódus a 15.-16. század fordulóján lévő nagyszabású átalakítás, amikor a ferencesek a régi kórust és a szentélyt lebontották, és a helyére egy nagyobbat építettek. Ezzel egy időben indult meg a torony építése is, és épült meg a sekrestye. Ekkor a hajót újraboltozták. A hajó ablakaiba késő gótikus rácsok kerültek. Az építést 1503-ban fejezték be, amelyet a hajó főpárkánya alatt mindkét oldalon egy-egy kőtáblás felirat jelzi. 1509. augusztus 5-én szentelték fel a templomot a - római Santa Maria Maggiore nyomán - Havas Boldogasszony tiszteletére. Ekkor van a templom búcsúnapja.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Részletek később. [g:hu 1.5.2p] [wapon beküldött szöveg]
Jó ötlet volt ez a mozgó, van értelme! :) Most igencsak mugliövezetben van, úgyhogy jól szét kellett néznem, hogy biztonságban tudjak logolni.
Elvittem. [g:hu 1.5.2n] [wapon beküldött szöveg]
---------------------------
Tápé XIII. századi templomához költözött a láda. Á la náyt sorob! A templom nevezetességét gótikus szentélye, illetve az ott található XIV. századi 4 apostol és Veronika kendőt tartó alakját ábrázoló freskótöredékek alkotják. 1938-1940 között az addig egyhajós, a török idő után (1770-ben) barokk stílusban újjáépített templomot kereszthajósra bővítették, így az új, katedrális jellegű mai épület három korszakot idéz: a gótikát, a barokkot és az eklektikát, tornyában pedig három harang van. Koordináták: N 46°15,620' E 20°12,213'
Elhoztam. Köszi a lehetőséget.
______________________________________________________________
Újra rejtve Békés megyében Nagykopáncs mellett, 2016.03.17-én 16.00-kor. A nagy fakereszt tövében keresd.
N 46°22,278' E 20°37,878'
Nagykopáncsi Árpád-kori templom, Szent István király kápolna. A Tótkomlóshoz tartozó településrészen, tekinthető meg az akkor még Mezőkopáncsnak nevezett falu XI. században épült, majd a XIII. században gótikus elemekkel bővített román stílusú temploma.
A történészek szerint a templomot az 1500-1600-as évekig használták, majd az enyészeté lett. 1935-ben a romokat rekonstruálták, majd 1998-ban rekonstruálni kellett a tetőszerkezetét, miután az leégett.
A hely hangulata sajátságos, nyáron a kispapok táborhelyéül szolgál. Ez az alföldi kis sziget tökéletesen alkalmas az elmélyülésre, a gondolatok szárnyalására. A kápolna ma a tótkomlósi Római Katolikus Egyházközség kezelésében van, falai között pedig egyre többször tartanak ünnepi szentmiséket, sőt esküvők helyszínéül is szolgált már.
Új rejtés: Szabolcs, Árpád-kori templom. A Szent László szobor melletti tuja tövében találod a ládát, térd magasságban. Közös rejtés: Ancs,Anettx és Jack:66 társaságában.
N 48°10,462'
E 21°29,653'
A Szabolcsi Árpád-kori templomot valószínűleg Szent István király idejében alapították. A román kori épületet az 1357-ből való első írásos említése Máriának szentelt monostornak tartja. Falai között 1092-ben I. László király részvételével törvényhozó országgyűlést tartottak. A XVIII-XIX. század során egyetlen teremmé alakították át, s három pillérének alapjait csak az 1970-71-es ásatások során találták meg ismét. Az 1978-ra befejezett műemléki helyreállítás során eltávolították az értéktelen ráépítéseket, az új tetőszerkezet pedig az egykori belső tér arányait érzékelteti. Az így kialakult különleges megoldás révén, eredeti és jelzésszerű középkori részletek is megtekinthetők. A templombelsőben gótikus sekrestyeajtó, szentségtartó és faragott keresztelőmedence található.
Újrarejtve 2016.03.02. 15:00-kor, Isaszegen, a Szent Márton római katolikus öregtemplomnál.
N 47° 31,465' E 19° 23,480'
A megadott koordinátán keresendő a ládikó, a templom tövében. Hozzáférhető éjjel-nappal, de a logolásnál és a visszarejtésnél figyelj, mert a templom az isaszegi temetőben található.
Megközelítés:
- Autóval: szinte a temető bejáratáig el lehet menni és ott leparkolni, onnan már csak egy kis lépcsősor vezet fel a templomhoz.
- Autóbusszal: Budapest felől az Örs vezér teréről Dány felé induló buszról Isaszeg, városházánál kell leszállni. A megálló közelében van egy pékség, attól bal kéz felé nyílik egy mellékutca, jelölve rajta a zöld turistajelzés, azt kell követni a templomhoz.
Gödöllő felől a Gödöllő - Isaszeg között közlekedő buszokkal kell menni Isaszeg, Madách utcai iskola megállóig, innen a másik római katolikus templom mellett elhaladva, a Templom utcán kell végigmenni (ha út közben látod becsatlakozni a zöld turistajelzést, jó helyen jársz).
- Vonattal: a vasútállomástól jobb kéz felé kell elindulni a Rózsa utcán, elhaladva a Tesco és a helyközi buszok megállója előtt. Pár száz méter megtétele után becsatlakozik a Rózsa utcába a zöld turistajelzés, azt kell követni a templomhoz.
TFTC! Vittem:) újrarejtés kb. 1 hét múlva...
--------------------------------------------
2016.02.20. 7.10-kor újra rejtve: Ercsiben Árpádházi Szent Erzsébet kápolna.
Fa tövében. Új koordináták: 47 15,067 18 52,446
Újrarejtve Budapesten, 2016.02.14 13:30-kor, a Mária Magdolna templom romja közelében.
N 47 30,209
E 19 01,750
A dobozt a sarokban keresd, sajnos a környéke kicsit elhanyagolt, de bízom benne, hogy emiatt kevésbé frekventált, így a láda nem tűnik fel senkinek.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Nagyon sokszor voltam már itt, de így télen most először. A rejtés az nagyon jó lett, kicsit keresgélnem is kellett. Először sikerült a GCAMTR ládát megtalálnom. Persze én azt hittem, hogy a GCAKT van a kezembe és minden oldalt fellapoztam, hogy a jelszót megtaláljam benne és csak a végén sikerült észrevennem, hogy rossz láda van a kezemben. Mentségemre szóljon, hogy amikor legutóbb itt voltam akkor az a láda még nem itt volt. A láda maradt.
Láda maradt.
2016.02.07.6:47 kor megnéztem. A láda köszöni jól van.
A rejtekhelyén várja hogy megtaláljátok. :)
N 47 ° 36,245 , E 19° 8,968
(Kis segitség: kőlap alatt)
Újra rejtve! Nem a hely szépsége, hanem a jelentősége miatt ide: Dunakeszi melletti Alagi major területén! Elnézést kell kérnem a figyelmetlenségért, a láda járt már itt régebben...
Megtaláltam ne keresd, elvittem... jól ismerem ezt a helyet, sokat járok erre. köszönöm, hogy kimozdítottatok ebben a szürke esős időben. jól esett bringazni kicsit. rejtés hamarosan...
A ládát egy korhadt fatönk gyökerei között keresd!
A templomrom rövid története:
Az igen csekély rommaradvány a középkori Pótharaszt második temploma volt. Az első - az 1995-ös feltárás eredményeképpen - egy Árpád-kori 8,5 m belső hosszúságú és 4,6 m széles félköríves szentélyzáródású falusi templom volt. 1416-ban említik egyházát, mely valószínűleg már az átépített gótikus templom volt. Ennek Ny-i oromfala látható ma is. Méretei: belül 13 m hosszú és 4,6 m széles, falvastagsága 74 cm. Érdekessége, hogy ennek már négyszögletes szentélye volt, és északról még egy téglalap alakú kápolna is csatlakozott.
A körülbelül 5 m magasan álló nyugati falat körablak töri át, melynek tölcsérbélletét középkori téglákkal falazták ki. Megtalálták az erősen feltöltődött temetőárkot, amely a templomot övező középkori temetőhöz tartozott. Kerítőfal nem vette körül a templomot.
Kána a mai Budapest területén, a XI. kerülethez tartozó Kőérberek-Tóváros városrészben található. 12-14. századi falu volt, melynek feltárását 2003-2005 között végezték. Ez hazánk legnagyobb területű feltárt Árpád-kori faluja: templom, temető és korabeli falu (lakóházak, tárolók, stb.) maradványaival. A feltárás után a lakópark építése miatt a falut visszatemették, csak a templom romjai maradtak a felszínen.
Megtaláltuk. Köszi a rejtést!Elhoztuk, pár napon belül az ùj helyére kerül.
2016.01.02 14:00
Újrarejtve a Mecsekben.
Új koordináták:
N 46° 05,745' E 18° 08,576'
A láda következő állomása egy újabb pálos kolostorromhoz kalauzol el benneteket.
A rejtést a "romok mögötti romoknál" keresd, fal mellett, egy vadcseresznyefa lábánál, kövekkel takarva.
A XII. sz. körül a hegytetőn, a vaskori földvár közepén egy falu létesült. Az ásatások egy félköríves szentélyű templomot és az aköré létesült temetőt tárták fel.
1225-ben Bertalan pécsi püspök a mecseki remetéket összegyűjtötte és kolostort létesített a számukra, a meglévő templom mellé. Ez a rendház még az elsők közt szerepelt az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok kolostorai közül.
1234-ben és 1252-ben már oklevelek is említik az Ürög határához tartozó Szent Jakab kolostorban élő remetéket. Az évszazadokon keresztüli használat során többször el kellett hagyniuk a kolostort és többször visszatértek, míg végül II. József az 1780-as években feloszlatta a pálos rendet és a szerzetesek végleg elhagyták a kolostort. 1828 óta lakatlan.
Az 1930-as években egy építkezéshez a romok köveinek jórészét elhordták.
A közelben több kilátópont és nevezetesség is található, ill. a DDK útvonalán fekszik.
Bővebben: GCAZ
Újrarejtve Siófok-Kilitiben a római katolikus templom kertjében. Kettő és fél fenyőt keress a templomkertben, az egyik ágai alatt, falevelekkel takarva rejtőzik. Új koordináták:
Szélesség N 46° 53,215'
Hosszúság E 18° 4,207'
Magasság: 105 m
A templomról:
Siófok várossá nyilvánításával a településhez csatolt Balatonkiliti plébániájának eredete az Árpádok korába nyúlik vissza. Dombon fekvő középkori templomának Szent Kilit pápa és vértanú a védőszentje. Szent Kilit Szent Péter apostol tanítványa és a pápai trónon a harmadik utóda. Az 1333-as pápai tized jegyzékben említik először ahol a plébániák között sorolták föl, s innen ismerjük Tamás nevű plébánosát.
Többet itt:
http://www.siofok.com/uj/object/kiliti-hu.html
Már egy hete szemeztem vele:) szerencsére senkinek nem kellett, mert amúgy augusztus óta figyelem, merre jár! Köszi a rejtést, hét közepe táján valahol a Balatonnál ismét kereshetővé válik !
Köszönöm a lehetőséget!
Tudtam az Óbudai romokról, de pontosat nem.
Köszönöm Libertynek az információkat!
-----------------
2015.12.08: 14:50- Újrarejtve Pilisszentkereszten!
N 47° 41,601'
E 18° 53,449'
"Romok a ciszterci rend első magyarországi monostorát rejtik. Az 1184-ben alapított monostornak napjainkban az alapfalai láthatók. E falak közé temették egykor Gertrúdot, II. András király feleségét.
A pilisi ciszterci apátságot III. Béla alapította 1184-ben, anyakolostora a franciaországi Acey-ben található. A kolostort egy kora Árpád-kori település mellett építették, egy időben az esztergomi székesegyházzal és palotával. Háromhajós, négyszögszentélyű templomát Szűz Mária tiszteletére szentelték. A kolostorhoz tartozó halastavat a Pilis patakjai táplálták.
A kolostor mellett Árpád-házi királyaink vadászházát is megtalálták, mivel a környező erdők a király vadászterületei voltak.
E kolostor falai között nyugodott Meráni Gertrúd, II. András felesége, kinek történetét Katona József örökítette meg Bánk bán című művében.
A tatárjárás és a török pusztítás nem kímélte a kolostort sem, 1526-ban leégett és elnéptelenedett. Később sem épült újra, köveit elhordták a környék falvainak és az esztergomi vár építéséhez."
Ki korán kel, ládát lel :)
Megtaláltam és elvittem. Újra rejtés hamarosan.
Új rejtés: 2015.12.04. 14:45 Óbuda, XIII. sz-i Ferences templom és kolostor-rom
47°32,547' 19°02,607'
Az óbudai Ferences templomot és kolostort a 13. században alapították, és egy római kori kaszárnya falainak felhasználásával építették fel. A templomhoz északon csatlakozó kolostor romjait a panelházak építésekor teljesen elbontották.
1355-ben egy Nagy Lajos király által kiadott oklevél megemlíti, hogy a templom kapuja Fehéregyházára (az állítólag Árpád fejedelem sírja fölé emelt templomra!) tekintett.
A templom és a kolostor épülete az 1526-os török hadjárat alatt vált romossá, s ezután már nem használták.
Megmaradt és feltárható (római-kori falakat is felhasználó) falain kívül a hajó és a szentély közepén egy-egy sírkamrát is találtak.
Hazai pályán.
A sötétben nehezen adta meg magát a láda, az előző megtaláló segítségével, tapogatva lett meg. Itt már különben pont ezt a ládát egyszer már megtaláltam vagy netán egy másik mozgó volt? Maradt.
Az ember azt gondolná hétfő délelőtt ideális nap a muglimentes ládakeresésre. Kisebb meglepetés fogadott amikor a monoszlói templomkertben csapatépítő tréningjáték folyt kb 15 emberke részvételével, mikor odaértem. Esélyem se volt feltűnésmentesen logolni. Fél órát kellett dekkolnom a kocsiban mire végére értek a teammunkának. De azért megérte! A láda maradt a helyén, Kösszi!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Elvittük. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Újrarejtve: 2015. 11.20 12:00 Monoszló, a református templomnál.
N 46° 54,257' E 17° 38,293'
A láda kövek között, kőlap alatt lapul, hogy ne álljatok neki a köveket bontani, helyét x jelöli. Nem a kerítésben van. A harmadik képen majdnem látszik a helye.
Keletéit, nyugati toronnyal, egyenes záródású, bordás boltozatú szentéllyel felépített, középkori falusi templom háromboltszakaszos hajóval, belsejének mindkét végén karzattal. Erőteljes párkányokkal osztott, órapárkányos tornyán hegyes, falazott sisak van. Déli homlokzatán gazdagon díszített, bélletes késő román kapuzat. A középkorban 1252-tól ismert Szt. Mihály-templom, amelyről több későbbi adat is maradt. 1548-ban a faluval együtt égették fel a törökök. Később protestáns templom, amelyet 1745-ben a református gyülekezet Komáromi Péter lovasi kőművesmesterrel állíttatott helyre romos állapotból. 1829-ben a kővágóörsi Klutsek Jakab mester átépítette, ekkor készült a hajó boltozása, a torony, a két karzat, és ekkor falazták be a középkori kaput és ablakokat. 1976-77-ben állították helyre és rekonstruálták déli kapuzatát. A belsejében folytatott ásatás tisztázta, hogy eredetileg félköríves szentéllyel épült a 13. században, bordás boltozatú mai szentélye 14. századi. (Védett műemlék.)
Református paplak. A templomot helyreállító Komáromi Péter kőműves 1745-ben a parókiát is helyreállította. Mai formájában a telken bent álló, oromfalas, nádfedésű falusi ház, eredetileg háromosztatú, első, gerendafödémes szobája mestergerendáján 1765ös évszámmal. 1918-ig mellvédes tornácát négy pillér tartotta, akkor a két középső közötti szakaszból és a szabadkéményes konyha külső feléből előszobát építettek. (Műemlékileg védett.) Forrás: hungaricana.hu; Koppány Tibor: A Balaton környékének műemlékei
Újrarejtve: 2015.11.16.-án Jásdon a Szűz Mária a Világ Királynéja templomnál.
A templom római kori alapokra épült. A templom eredetét a törökök lerombolták, helyébe 1792-ben épült a részben barokk stílusjegyeket viselő templom. 1866-ban készült el mai alakjában. A templom mennyezetét és falait Károly Gyula freskói díszítik.1862. július 31-én a templom a faluval együtt leégett. A templom jelenlegi formáját 1865-66 között az újjáépítés során nyerte el. A freskók Károly Gyula festőművész alkotásai. A barokk Mária szobrot 1952-ben restaurálták és korát 250 évesre becsülik. A lourdesi barlang 1952-ben Sugár Gyula szobrász tervei alapján készült. Ugyancsak Sugár Gyula készítette a templom fa szobrait és a szószéket.
2015.10.05 19:10
Újrarejtve:Norbival közösen, Győrben, a Szent Lázár templomrom közelében.
N 47° 41,350' E 17° 37,917'
Segítség: cipőfűzésnek álcázva érdemes keresni :-)
Megtaláltam, elcseréltem :-) Itt hagytam az MVV-t
_________________________________________
2015.10.01: Újrarejtve Ácson, a református templomnál. Koord: 47° 42.316'; E 18° 00.597'. A rejtek kerítés és örökzöld találkozásánál, az örökzöld takarásában található.
Ács város műemlékileg védett épülete a református templom. A város legmagasabb pontjára épült templom méretei ellenére egyszerű, szerényen díszített épület. Aki közelebbről szemléli, annak viszont feltűnik a déli falon két kis ablakocska, és egy jelentéktelen falmaradvány. Ezek az emlékek beszélnek a templom régi évszázadairól, visszaröpítve gondolatainkat a messze középkorba...
A templom déli fala csaknem a toronytól a hátsó cintériumig középkori. A két eltérő méretű román kori ablak pedig azt bizonyítja, hogy a templomot még a középkor folyamán, román stílusban megnagyobbították kelet felé.
A templom első építési fázisa a 12. századra keltezhető. Ekkor egy 11,8 m x 7,3 m alapterületű, keleten patkó alakú szentéllyel záródó templom állt itt. Lapos, téglaszerű kövekből falazták. A templom alaprajza a Nyitra- és Vág-völgyében a 12. századi, hasonlóan patkó alakú szentéllyel épült templomokkal mutat szoros rokonságot. Ezeknek fő jellemzője a csaknem négyzet alakú hajó, a déli oldalon 2-3 kisebb ablak, és általában a nyugati oldalon nyíló bejárat. Templomunknak a régészeti feltárás szerint a középkorban alapozott tornya nem volt. Ebből a templomból maradt meg a kisebbik román ablak, és az ásatást követő helyreállításkor a templom belsejében a padlószinten jelzett alaprajz. Ezt az épületet a középkor szokása szerint temető vette körül. A templom körül ebben az időben egy szabálytalan nyolcszög alaprajzú kerítőfal (védőfal) húzódott, déli oldalán a fal síkjából kiugró kapuépítménnyel, amelyik négyszög alaprajzú volt. E falnak csak alapozását tudta feltárni a régész, ma teljes egészében a föld felszíne alatt vannak maradványai.
Ezt a templomot a 13. század során még mindig román stílusban keleti irányban jelentősen meghosszabbították (több, mint hét méterrel). Így 19 x 7,3 m alapterületű lett. Ekkor elbontották a patkóíves szentélyt, és az új templomnak félköríves szentélye lett. Ebből az építési periódusból származik a keleti, nagyobb résablak, és a déli fal előtt látható 1 x 1,3 m alapterületű támpillér alapozás. A középkor évszázadait a templom körül és a templomban megtalált sírok jelezték még. Ezekben, illetve a törmelékben 13. századi cserépmaradványok, csontok, vaskarika kerültek elő.
Muszáj volt ismét megkaparintani. :-) Megint 21 km biciklizésbe került. :-)
Várható újrarejtés a hétvégén, ha jó idő lesz, az ország túlsó végében. Ha nem, akkor marad a közelben.
Érdekes, hogy 5 napja volt a kezemben utoljára ez a láda, de ez alatt eltűnt belőle a toll és a laminált muggli info, amit akkor beletettem. :-(
---------------------------------------------------------------------------------
Újrarejtve 2015.09.26 12:30: Pécsváradon a Szent István alapította bencés monostornál, vagyis a "pécsváradi vár"-nál, ahol 50 m-en belül két (három) a láda tematikájának megfelelő templomrom és egy ma is működő, szintén Árpád-kori kápolna is van.
N 46° 9,358'
E 18° 24,440'
A kolostor 1015-ben felszentelt, háromhajós, 15 m hosszú templomának maradványai, feltárt főhajója, a várudvar északnyugati részén látható.
Feltehetően az 1241-42-es tatárjárás pusztításait követően gótikus stílusban új és nagyobb csarnoktemplomot építettek (romjai az udvar közepső részén).
E templom alatt egy korábbinak a szentélye is fellelhető. Egyes kutatók úgy vélik, ez az eredeti, a Koppány lázadás leverése után, tehát 997-ben vagy 998-ban, azaz a pannonhalmi apátság után Magyarországon másodikként (!) alapított apátság kápolnájának a maradványa. (Más tudósok szerint az alapítás későbbi, már a XI. sz. elején történt, tehát nem ez a második legidősebb.)
A romoktól pár lépésre, a palota épület földszintjén alkalmanként ma is működik a várkápolna. A monostort és benne a kápolnát tűzvész pusztította 1157-ben. Az újjáépítés bővítéssel is együtt járt, a monostor épületére emeletet húztak. A kápolnát megrövidítették és a most is látható hatalmas középpillérrel leboltozták, fölé egy második templomot építettek (ez ma a vár díszterme, tanácskozások, fogadások, lakodalmak helyszíne). A régi kápolna akkor altemplom szerepet kapott, ma pedig a vár egyetlen kápolnája, a vártörténeti múzeum része. Falán érdemes megkeresni az angyalt ábrázoló XI. századi freskót.
Pécsváradot - mint királyi udvarházat - Szent István adta szálláshelyül Asztrik-Anasztáz apátnak. (Szent) Asztriknak fontos szerepe volt István királlyá koronázásban és az egyházszervezésben. Mint tudjuk, 999-ben (Szent) István őt küldte Rómába, hogy II. Szilveszter pápával tárgyaljon. Asztrik ekkor kapta meg püspöki kinevezését, István pedig a kért koronát.
Hosszabb ideig a monostor vendége volt (Szent) Gellért, akit a pécsváradi apát Asztrik és a pécsi püspök (Szent) Mór beszélt rá, hogy maradjon hazánkban. Szent László király oltárt alapított a pécsváradi monostorban, és gazdag adományokkal gyarapította tovább.
A pécsváradi bencések rejtegették Vak Béla herceget 1125-29 közö