WAP: Jelszó a kilátó három pontjára is felírva, könnyen megtalálható. Pl.: A lépcsővel szemben a jobb sarokban kihajolva olvasható.
A virtuális ládával egy kilátóhoz invitálunk titeket, amely a Tisza-tavon, a Poroszlói-medence keleti oldalán található a Borzanaton. Ezt a helyet a Szilas-fok, és az élő Tisza között találjátok. Annyi pici problémával, hogy a Borzanat, és a Tisza között egy állandóan zárt N 47° 36,380' E 20° 42,678' 90 m [GCBRZN+zsilip] zsilip van, így körbe kell hajókázni a VI. öblítőcsatornán, ha Tiszaörvény felől közelít valaki, vagy pedig a kenu könnyen átemelhető. Ezen a zsilipen található egy sója. Ha az összes zsilip zárva van, és kismotoros hajóval nem tudtok bejutni a Tisza-tóra, akkor itt átemelik a hajót. (1000ft/alkalom) A kenu könnyedén átemelhető kézben. A kilátó egy ici-pici szigeten van, amely magasabb vízszintnél víz alá kerül, így lehetetlen valódi ládát elrejteni. A kilátó 2 hónapja épült, és csodálatos, szerintem páratlan látványt tár elénk a Poroszlói-medencére. Igazi fotósparadicsom. Teljesen más látvánnyal szembesülünk, mint a poroszlói tanösvény panorámatornyából, mintha teljesen más tavon lennénk, pedig a távolságuk nem nagy. Ebben is mutatkozik a tó szépsége, sokoldalúsága.
A láda felkutatásához mindenképpen javaslok papírtérképet, mert aki nem ismeri a tavat, az nem fogja csak GPS-el megtalálni.
Az általam ajánlott útvonal messze nem a legrövidebb, sőt egy egésznapos túra kismotoros hajóval, kenuval szerintem csak a nagyon tapasztaltak tudják teljesíteni egy nap alatt. N 47° 37,464' E 20° 43,904' 90 m [GCBRZN+kölcsönző]Mi Tiszafüreden az Albatrosz kikötőben szoktunk parkolni, ott lehet bérelni kismotoros hajót, és kenut is. Onnan célszerűen a GCTISA, akinek még nincs meg. Onnan át az élő Tiszán a Kis-Tiszára, egyenesen GCVITP felé, a panorámatornyot már messziről látni. Kicsit tovább haladva rá tudunk kanyarodni a Csapói-Holt-Tiszára és a N 47° 36,305' E 20° 40,818' 90 m [GCBRZN+útpont]Szilas-fokig ezen kell menni. A Szilas-fok előtt közvetlen balra fordulunk rá a Borzanatra, amely már a kilátóhoz visz, aki kenuval van az ott át tudja emelni az élővízre, aki motorossal van, annak vissza kell menni a Szilas-fokig, és ott a VI. Öblítőcsatornán jut ki az élő Tiszára. Ott 2-300m után jobbra lesz a N 47° 36,524' E 20° 43,083' 90 m [GCBRZN+Kormorán-kikötő]Kormorán kikötő, itt jobbra be a VIII. öblítőcsatornára, az vissza visz kiindulópontig.
Lehet, hogy kicsit bonyolultnak tűnik, de ha valaki az ajánlott útvonalat leköveti a térképen szerintem teljesen egyértelmű.
De akinek az is kevés, az a teljes tracket le tudja tölteni innen.
Néhány kapcsolódó link: tisza-tó.lap.hu, egyéb információk, az élővilágról, térképet innen tudsz letölteni
Néhány szó a Tisza-tóról:
A Kisköre és Tiszavalk közötti folyószakasz felduzzasztásával a Tisza hullámterében létesült a Tisza-tó, amely 127 km2-nyi kiterjedésével a Kárpát-medence második legnagyobb kiterjedésű állóvize lett. A duzzasztást a Kiskörei vízlépcső 1973-as üzembe helyezése tette lehetővé. A Tisza-tó mai képének kialakulása hosszabb folyamat eredménye, aminek következtében egymástól habituálisan, hidrológiai, hidrobiológiai jellemzőikben markánsan eltérő vízterek jöttek létre. A Tisza-tó egészét tekintve ökológiai szempontból a sekély-tó típusú tározók közé sorolható, de a nagyfokú mozaikosságot jól jelzi, hogy található a területen mocsár, sekély-tó, kopolya, dévér-szinttájú nagy-, közepes és kisvízfolyás. A duzzasztás hatására a terület mederviszonyai jelentősen átalakultak; nagymértékű a feltöltődés és megváltozott a mederanyag is. A tározótérben az árasztás óta a makrofita növényzet aránya a nyílt vízfelülethez viszonyítva fokozatosan növekszik. Jelenleg a tározó összfelületének kb.55 %-a borított növényzettel. A tározó hinarasaiban állományalkotó a sulyom (Trapa natans), a mocsári növényállományokban pedig a nád (Phragmites australis). A mocsári növények közül jellemző ezen kívül a keskeny- és széleslevelű gyékény (Typha angustifolia, T. latifolia) és a harmatkása (Glyceria maxima). A hínárnövények esetében a sulyom mellet más hínárfajok kiterjedése nem meghatározó, azonban a tározóra jellemző tündérfátylas (Nymphoidetum peltatae) és tündérrózsás (Nymphaeetum albo-luteae) állományok figyelmet érdemelnek.
A Tisza-tó sekélyvizű, vagy időszakos vízborítású területei igazi kétéltű élőhelyek, igen nagy számban élnek itt a tavi-, kistavi-, kecskebéka fajkomplex egyedei (Rana spp), barna varangy (Bufo bufo), leveli béka (Hyla arborea), vöröshasú unka (Bombina bombina). A hüllők közül jelentős állományai vannak a vízisiklónak (Natrix natrix) és mocsári teknősnek (Emys orbicularis).
A madárrezervátum méltán híres világszerte, és már a világörökség részéhez tartozik.
Remélem nektek is legalább akkora élményben lesz részetek, mint nekünk!
Kellemes kenuzást, hajókázást!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Újabb kis szárazföldi séta a csónakos utazást felváltva.
A kilátó nincs ugyan fizikailag lezárva, de nem egy életbiztosítás most felmenni. A felső terasz részt úgy tűnik valamikor kijavították, de a lépcsők nagyon rozogák.
A jelszó lent is olvasható, a lépcsősor jobb oldalán, kis fehér táblán.
A csónaktúra végén Béla kirakott minket a sziget partjára és onnan elsétáltunk a tanösvényen a kilátóig. Hogy mások is meg tudják még nézni a szerkezetet, ezért én nem mentem fel, nem bírt volna el a faszerkezet :) A jelszó szerencsére lent is olvasható a figyelmeztető tábla hátulján. Köszönet a hely bemutatásáért!
Motoros csónakázás Anitával, Beával és LionDaddyvel a Tisza tavon. Kisérőnek Béla bácsi volt velünk, akitől rengeteg információt kaptunk. A tavon nagyon sok vizimadarat figyelhettünk meg. Az időjárásra sem lehetett panaszunk: pompás napsütésben telt el a napunk. Köszönöm a rejtést.
Mivel korábban többször jártunk már a tavon és valahogy ez a láda és a GCOHAL mindig kimaradt, most célzottan ezekre terveztünk egy kirándulást Anitával, Beával és kectammal.
Hajótúránk a Szabics kikötőből indult és mi is a játékot és a GC pontokat jól ismerő Bélát kértük vezetőnknek. Béla igazán jó túravezetőnek bizonyult, az út során rengeteg különféle fajú madarat és vízinövényt mutatott be és adott rövid ismertetőt róluk. Még a most érő sulymot is volt szerencsénk megkóstolni. A kirándulásra remek időt fogtunk ki. A reggel kicsit hűvösen indult, de a teljesen tiszta égbolt és a szikrázó napsütés miatt ez hamar elmúlt, 1/2 10 tájban pedig már-már melegünk is lett a víz tükröző hatása miatt.
Az Óhalászi-sziget után tettünk egy kört a tiszafüredi Holt-Tisza ág felés is, majd onnan visszakanyarodva értük el a Tiszavirág tanösvény kiinduló pontját. Innen sétáltunk be szerencsére csak elviselhető mennyiségű szúnyog kíséretében a kilátóhoz. Érdekes volt innen is megnézni a tavat, egész más a kilátás és itt megint egy sokadik arcát mutatta a tó.
A jelszót fent is, lent is megtaláltuk.
22 km-es evezés a Tisza-tavon és környékén. Az Albatrosznál béreltünk egy szó szerint szakadt kenut (kicsit lyukas volt az alja, időnként meregetni kellett belőle a vizet :).
A Szilas-fok felől jöttünk be, térkép szerint itt van "út", gyakorlatban már kicsit kezdi benőni a növényzet, keményen kellett kepeszteni, hogy átérjünk.
A kilátó elég rozoga, a NP nem erőlteti meg magát, hogy kicsit kikalapálja, inkább kitettek egy "veszélyes felmenni" táblát, így letudva a karbantartás nyűgjét.
A jelszót kémleltük egy darabig, aztán próbából beírtam azt a szót, ami bele van vésve a korált kereszttartójába, bár nem hittem, hogy az a megoldás - az volt.
Megtaláltuk, de az út zsilip utáni részét gyalogszerrel tettük meg, mert kenuval néhány méter után "hajózhatatlannak" bizonyult a csatorna, a sűrű növényzet miatt, ráadásul néhány ezer szúnyogot is sikerült felébresztenünk délutáni sziesztájukból. Jótanácsként az "utókor" számára: hagyd a vizijárművet a zsilipnél, és egy kellemes séta a tanösvényen elvezet a kilátóhoz. Köszönjük a felejthetetlen élményt a Rejtőknek! :)