Elhelyezés időpontja: 2006.04.26 07:00
Megjelenés időpontja: 2006.04.28 10:20
Utolsó lényeges változás: 2020.10.25 00:16
Utolsó változás: 2020.12.28 11:39
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Bibélia és Társa
Felhasználó: büfés Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Megtalálások száma: 944 + 2 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
A ládát egy vastag, nagyjából 120 cm magasságban elváló fa két ága között találod.
Megközelítés: a 10-es úton Nyergesújfaluig, onnan Bajóton át, a Pusztamarót táblánál a nyíl irányába bekanyarodva végig a meglehetősen rossz minőségű úton.
Másik lehetőségként a Piliscsaba-Tinnye-Úny-Máriahalom-Bajna útvonal is szóba jöhet.
A láda helye: a temető fölött (a temető középvonalától balra, a kerítésen kívül) egy kétágú fa két ága között található.
Pusztamarót a Gerecse jelentős emlékhelye. Történelmünk egyik legtragikusabb eseményének helyszíne, ahol a mohácsi csatavesztés után a legnagyobb ellenállásra került sor a törökökkel szemben.
A Gerecse lábánál a XIII. szd-ban feltűnő Marót falu eredetileg a Tardos nemzetségbeli Maróti nemeseké, a XIV. szd-ban a Bajóti családé volt, majd királyi tulajdonba került. 1388-ban Zsigmond király az esztergomi érsekségnek adományozta. Az érsekség a XIV. szd. végén vadászkastélyt építettek a falu közelében és halastavakat létesítettek a völgyben.
A mohácsi csatavesztés (1526. 08. 29.), majd Buda várának elfoglalása után a törökök végig pusztították egészen Győrig a Dunántúl északi részét. A természet által jól védett Marót térségében sok menekült - köztük a mohácsi csatából visszatérő katonák - és a környék megyéiből származó lakosság sáncolta el magát. A szekérvárral is megerősített település 3 napon át hősiesen védekezett a törökökkel szemben. A törökök végül Budáról hozott ágyúkkal törték meg a védők ellenállását. A leírások szerint 25 ezer esett el ezen a helyen.
"És te virulj, gyásztér!
a béke
malasztos ölében,
Nemzeti nagylétünk
hajdani sírja
Mohács"
(Kisfaludy Károly)
A kegyetlen csata emlékét napjainkban is "Emberölő-völgy"-nek nevezik. Az egykori falu helyén kialakult Pusztamarót település az 1970-es években néptelenedett el. Emlékét a temető őrzi.
Az emlékhelytől 3-4 km-re a hegy oldalában található kastélyt is érdemes meglátogatni. A hely autóval is megközelíthető.
A Gerecse hegy oldalában álló kastélyt Serédi Juszticián bíboros hercegprímás, esztergomi érsek emeltette 1935-ben, érseki pihenőhely és nyaraló céljára.
A kastély terveit Dr. Fábián Gábor építész készítette. Az épület pontos helyét Serédi választotta ki a tervek elkészítése után. Egy a Gerecse aljában lévő bányában Fábián megtalálta azokat a hasábköveket, melyeket még az esztergomi bazilika építésekor faragtak ki., de már nem volt szükség rájuk. Ezeket az alapokhoz használták fel, a falakhoz szükséges téglát is helyben égették. A főhomlokzat oromzatára került a hercegprímási címer, amelyet egy tömbből faragtak ki. Az épület tetején kilátószoba készült, ahonnan kiváló panoráma nyílt a környező vidékre. 1945 után a Fővárosi Tanács kapta meg az épületet, és gyermeküdülőt helyezett el benne. A rendszerváltás után a római katolikus egyház visszakapta egykori tulajdonát, mely jelenleg az esztergomi Ferences Gimnázium kezelésében áll, a gimnázium erdei iskolája és diáküdülője működik falai között.
Ládatörténet
2012.04.06. Karbantartás
2017.06.11. Karbantartás; új ládát helyeztünk ki.
2020.10.24. Szárnyaló Sas és rágcsa13 újrarejtette a tönkrement ládát
2020.11.07. Az eredeti rejtő már nem aktív, a láda többször betegeskedett, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)].
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm, viszont az applikacioban eleg pontatlanul mutatja a láda helyét. Több, mint 50 m-rel arrébb :( Már épp feladtam és szomorúan kullogtam
visszafele, amikor egyszer csak ott volt. [Geoládák v3.9.6]
A koordináta sajnos elég pontatlan, bevisz jó messzire az erdőbe egy drótkerítés mellé, ahol már csak fiatal kis fák vannak. kb 40-50 méterrel túl a rejteken, ami egyébként pár lépésre van a temető fakerítésétől (N47°41.374'; E18°31.111'). Persze ha valaki nem a koordinátától kezd el keresni hanem már előtte, akkor nem megy be fölöslegesen. A kép alapján jól beazonosítható a rejtek.
Egy 24 km-es Gerecse körtúra során ejtettük útba. Lényegében csak ezen a részen találkoztunk emberekkel. Sokan jönnek ide kocsival és sétálgatnak az aszfalton és a murvás úton a piros jelzésen.