Röviden: Kétpontos multi. 1. ponton 2,5 cm x 8 cm-es fémtáblán a 2. pont (láda) koordinátái. A láda egy sombokrokkal körbevett, kiszáradt fa törzsei közötti tágas oduban található.
A Budai-hegység legmagasabb pontja az 560 m magas Nagy-Kopasz. A lapos, bokrokkal, fákkal benőtt tetőről nem volt kilátás - eddig! 2005 nyarára teljesen elkészült az új, érdekes formájú, már több mint egy éve épülő fa kilátó. A fák fölé magasodó torony tetejéről minden irányba szabad a kilátás.
A kilátó névadója Csergezán Pál festő, akinek grafikáit mindenki ismerheti Fekete István könyveiből.
A Nagy-Kopaszt több irányból is el lehet érni: A Hidegvölgyi erdészháztól N 47° 31,779' E 18° 52,159' 300 m [GCtote+erdeszhaz] (Budakeszi-Telki országút, buszmegálló) Z^ jelzésen, Nagykovácsiról N 47° 34,553' E 18° 52,727' 340 m [GCtote+Nagykovacs] (63-as busz) Z- - Z^, vagy P- - P^ - Z^ jelzéseken, Remeteszőlősről P+ - P- - P^ - Z^ jelzéseken, Adyligetről P- - P^ - Z^ jelzéseken, Budakesziről az (új) Z+ - Z^ jelzéseken gyalog vagy biciklivel. (Természetvédelmi terület, autózni, motorozni nem illik, és nem is szabad.)
A nagy forgalom miatt a kilátó közvetelen közelében csak egy mikroládát helyeztünk el, de érthetetlen módon ezt is sokszor elvitték. Ezért helyette most közvetlenül a korábban rejtekadó soktörzsű mogyoróbokor mellett álló kőrisfán, kb. 1,75 m magasan, egy 2,5 cm x 8 cm-es kis fémtábla N 47° 33,074' E 18° 51,928' 555 m [GCtote-1] került kihelyezésre a fejlécben is megadott koordinátákon. A táblán csak a láda (2. pont) koordinátái találhatóak. A koordináták felírása után érdemes felmászni a kilátóba N 47° 33,106' E 18° 51,908' 580 m [GCtote+Nagykopasz].
A láda a logbookkal, az ajándékokkal és a jelszóval innen 400 m-re*, egy lapos kis nyeregben, egy odvas, többágú, sombokrokkal körbevett, kiszáradt fa törzsei közötti tágas oduban található, fakéreggel, ágakkal álcázva. A láda: 16 cm átmérőjű, 8,5 cm magas fém doboz.
A kilátótól nem érdemes toronyiránt elindulni, mert az út első felén nagyon sűrű a növényzet. Érdemes nyugati irányba kicsit kerülni: itt az irtás szélén kényelmesen ki lehet érni a Nagy-Kopasz gyönyörű, jól járható erdővel borított, nagyon izgalmas domborzatú déli-délnyugati lejtőjére. Innen már a GPS-re hagyatkozva, toronyiránt elérhető a láda.
A láda környékén gyakran látni muflont, őzet, szarvast, vaddisznót. Régebben gyakran voltak erre tájfutóversenyek (lásd pl. a legelső egyéb lognál a térképet.)
A láda környezete a 2014. decemberi jégkár után megváltozott: az öreg feketefenyő erdő nagy része kidőlt, és így most már a ládától is van kilátás. Az erdőt azóta kitisztították, a láda több irányból kényelmesen megközelíthető.
Innen már nincs messze a GCFeHe, a 2. magyar geoláda, de a két láda környezete mégis nagyon különböző. A ládától nem kell visszamenni a kilátóhoz: lefelé, néhol kicsit délkelet felé oldalazva izgalmas gerinceken át, szép réteket érintve lehet lejutni a Z^ jelzéshez és a Hidegvölgyi erdészháznál lévő buszmegállóhoz. Távolsági autóbusz és BKV menetrend.
* Sokan kérdezik: Miért került ilyen "messze" a láda?
- Mert szerintem ez egy nagyon szép, izgalmas domborzatú rész, vad gerincekkel, mély völgyekkel, vadcsapásokkal, sok állattal.
- Mert a kilátó közvetlen környéke bozótos, sok kiránduló, és sajnos sok motoros, quados is jár arra. A rejtés óta legalább tízszer ellopták, tönkretették az első ponton lévő mikrót, miközben a második ponton a láda azóta sértetlen, most is az eredeti.
- Mert ha a leírás szerint nyugat felé az irtás szélén kerülsz, akkor az utolsó 200 méteren egy szép, jól járható (futható) erdőben keresheted GPS-szel "iránymenet"-ben a ládát.
- Mert az erdőnek nem árt meg, ha gyalog jársz benne.
- Mert ha idáig lejöttél, akkor talán nem ugyanarra mész vissza, hanem leereszkedsz tovább az erdős-ligetes déli lejtőn.
- Mert nincs is messze...
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! Az enyém volt a 998. találat, és övé a 999. Gratulálunk az ezrediknek. Ui: a 2. ponton a láda már rozsdásodik, és a teteje nehezen jön le. [Geoládák v3.9.6]
2021.01.05 13:00
Futással egybekötött ládakarbantartás. Egy nem túl kedves megtaláló hívta fel a figyelmemet, hogy az első ponton a kis táblácska egyik oldala már "elengedett". Ezt javítottam.
(Ezen a helyen kb. egy tucatszor lopták el a kizárólag a koordinátákat tartalmazó kis dobozkákat. Ezután raktam ki a kis táblát. Most úgy néz ki, lehet, azt is valaki le akarta feszegetni.)
Utána a leírásban javasolt útvonalon futottam el a ládáig. Kb. 3 perc volt, végig jól kitaposott ösvényen, egy métert se mentem bozótban. A láda - mint eddig mindig - rendben volt. Logoltam, visszaraktam a logbookot a vízhatlan zacskóba (erre a morgó megtalálóknak nem volt ideje), és egy másik, szintén jól kitaposott ösvényen futottam ki a Z háromszög jelzéshez. Jobbra-balra valóban láttam sűrűbb részeket is, de én ekkor se futottam egy métert se bozótban. Egyszóval: legalább két, teljesen más útvonalon minden bozót nélkül elérhető a láda. Ehhez csak vagy olvasni, vagy kicsit körülnézni kell. :-)
Nagykovácsi - Ördögárok-forrás - Cseres-tető - Nagy-Kopasz - Nagykovácsi 11 km-es futás. Itthon még derűs idő volt, de Remeteszőlőstől eltűnt a kék ég, a hegyek pedig felhőbe burkolóztak. Fent a Nagy-Kopasznál már ködben, helyenként ködszitálásban.
A kilátás a toronyból egészen elképesztő volt ma - éppen alánk kúszott be egy ködfolt, vagy alacsonyan szálló felhő, amiben a közeli fákat még ki tudtuk venni, de messzire már nem láttunk el. A végládánál már tiszta kitisztult a táj, nagyon tetszett. Az oda vezető út már kevésbé.
Szerencsére láttam luviktor korábbi logját, és az ott javasolt letérési kooridnáta a második ponthoz tényleg segített: N47°32.954 E018°51.937. Köszönet érte, mint ahogy magáért a rejtésért is!
Megvan, ez is. Értelmetlen multinak, a megvalósítás nem tetszett, pláne, úgy, hogy az első pont a kilátónál van, majd ott tudod meg merre tovább az a 400m -kisgyermekkel a tervezhetőség és a kilátó élménye után már nehéz az érdeklődést fenntartani még a hazaútra is, nem hogy a kitérő miatt a bozótharcra rávenni-. (amiből még most télen is 1-200m bozót harc, nyáron még rosszabb lehet ha zöld az erdő).
A zöld 3szög-ön jöttünk fel a budakeszi út felöl. Az út már megdolgoztatott minket, mert 50%-ban dagonya volt. A kilátóba felérve megnéztük a kilátást, megkerestük az első pontot, majd a háromszögön vissza, bevágtuk magunkat az erdőbe, aztán, ahol véget írt a csapás, jött az erdőharc. A láda meglett, a helyszínen az utánunk érkező kessereknek át is adtuk a ládát, aztán mentünk tovább.
Az első ponton a fém táblácska egyik vége már elengedett kedves rejtő...
A Csergezán Pál-kilátóval már régen szemezünk. (A 2016-os geoszilveszter óta). Most egy jó kis körtúra keretében útba ejtettük. Én becsülettel felmásztam a kilátóba is, de a sűrű köd miatt nem láttam semmit. Remélem járunk még erre tiszta időben is. Utána a második ponttal megküzdöttünk. Azért az úttalan utak szöveges leírása nem olyan egyértelmű. A képek közé esetleg lehetne feltölteni egy térképen jelölt útvonalat, úgy könnyebb lenne. Viszont mikor nagy nehezen odaértünk, beláttuk, hogy érdemes volt eljönni, mert nagyon érdekes rész. Gyöngyörű a kilátás, érdekes a domborzat.
Mondjuk van miért "csípni" a környéket, meglehetősen szép vidék még úgy is hogy a borús, ködös idő miatt azért túl sokat nem láttunk belőle. Legalábbis a kilátásokból. A láda környéke is remek.
Engem nem győzött meg a pontról módi, bár van egy tippem, hogy ez miért így lett kivitelezve. A legnagyobb bajom ezekkel a kirándulások tervezhetősége. Szerencsére a leírásból kihámozható nagyjából, hogy a végláda a kilátó és a GCFeHe "közé" esik valahova, tehát aki mind a kettőt keresi, annak célszerű ezt az irányt figyelembe vennie. A "kicsit" nyugat felé kerülést mi először benéztük, és keresztül-kasul bebarangoltuk a dzsindzsát. Anélkül hogy túl sok mindent elárulnék a végláda helyéről, letérés gyanánt a következő pont is segíthet: N47°32.954 E018°51.937.
Megvan köszi!
Igazából a láda jó helyen van, biztos én közelítettem rossz irányból, kissé sűrű részen sikerült elindulnom a láda felé, br térkép szerint ott kéne, hogy legyen vmi erdei út. Mindenesetre nem fogott ki rajtam. Nagykovácsiból indulva csaptunk egy körtúrát, szép őszi időben.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (1049 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.